Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на ln_none  (Прочетена 82566 пъти)

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #140 -: 08-11-2013, 11:54:37 »

Преди взимах сол само с храната, а сега само с водата. За този транзит отделих няколко дни, в които постепенно намалявах солта в храната и увеличавах тази с водата. Количеството сол по време на транзита остана константно, примерно 2 грама/ден.

Нищо и няма на безсолната вода. Аз пия безсолна вода, а солта взимам след това - смуча я. Въпросът е, ако се пие вода, да се приема и достатъчно сол - било то в храната, водата или на сухо.

Диуретици са кафето и чая - те обезводняват организма, като увеличават количеството на изхвърляната вода. Не трябва да се поемат, по възможност :)

Объркваш се, защото аз в момента съм се заела и пиша за една система, при която се поемат големи количества сол. Моля те, недей да се водиш по дневника ми, защото тя е доста екстремна и може да си навредиш. Ако си решила да въвеждаш такива промени, следвай тази на д-р Батман.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #141 -: 08-11-2013, 13:22:18 »

Tрябва да се приема пропорционално количество вода и сол на кг. тегло. Минималната норма по д-р Батман е 30 мл. вода на кг. тегло и 1.25гр. сол на 1 л. вода. Приемането на сол с/след водата, вместо с храната може да има допълнителни ползи.

а чайовете?
те как се съвместяват в цялата тази патаклама?  ;D
трябва ли да ги подслаждаме със солчица или да ближем сол след тях?   :surpris_23:
щото аз пия много чай, понякога по два литра и не приемам нищо почти до късния следобед, освен тях и от това кафе, дето ти казах.
освен това, ако водата е минерална какво се случва?
щото тя си има минерали, та няма ли да се оминералчим прекомерно???
минералната вода засега ми е най достъпна за набавяне, с изворната си е проблем, а за чешмяната съм забравила, дори не готвя с нея...
една  чаена лъжичка морска сол добре ли е за два литра вода?
мисля, това са към пет грама.

идеята на Батман е била да се яде безсолно ли барабар с пиенето на солена вода?
щото не ми се яде безсолно, за мен солта е супер благословение, даже и паразитите се страхуват от нея!
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #142 -: 08-11-2013, 13:48:31 »


Объркваш се, защото аз в момента съм се заела и пиша за една система, при която се поемат големи количества сол. Моля те, недей да се водиш по дневника ми, защото тя е доста екстремна и може да си навредиш. Ако си решила да въвеждаш такива промени, следвай тази на д-р Батман.

а ти защо следваш тази система?
ако не си кой знае колко болна как ще оцениш промените с тази система???
да не се получи така че пак да съжаляваш, както е било от предишните ти промени?!
щото нали ти писа нещо в тоя смисъл.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #143 -: 08-11-2013, 14:07:47 »

Чайовете - зависи. Ако са диуретични, няма логика да взимаме сол за тях, а даже напротив. Аз за да си нямам излишни грижи просто спрях да ги пия.

Аз пък съм забравила за минералната вода, така че този въпрос не съм го проверявала. Но по спомен в трапезната такава има някакви минимални количества макроелементи, които едва ли ще дадат някакво отражение. Със сигурност няма да се оминералчиш прекалено от нея, друг е въпросът самата вода дали не съдържа прекалено много флуорид примерно. На мен изобщо това понятие минерална вода ми се вижда много безумно - да си рече човек, че всичката друга е дестилирана.

Батман вече писах, че няма претенции как се взима солта.

Ти сигурно обичаш соленко, с този чай. Аз бях точно по същия начин. Чисто обезводняване е това.

catalina, както виждаш проучванията ми изобщо не ме спасяват от това да правя абсурдни грешки, така че няма място за възхита :Confus_3:
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #144 -: 08-11-2013, 14:33:29 »

Следвам я, защото мисля, че имам огромна нужда от хидратация и реминерализация, а тя обещава именно това; а и ми се видя достатъчно добре издържана теоретически, за да се реша на експеримент с нея. Ако има ефект, то той ще се види.

Не ме е страх да сбъркам, аз не съжалявам в този смисъл и за предишните си грешки. Приемам ги като опит :) Просто понякога се учудвам на собствената си глупост.

Ех, колко научно-хипохондрично звучи дневникът ми. А всъщност аз се чувствам ето така (поздрав за всички с пожелание за слънчев уикенд :Content_22:)

http://youtu.be/Me7wlASiKUg
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #145 -: 08-11-2013, 15:06:14 »

Имам усещането, че в този форум всеки ходи с едно тефтерче в задния си джоб, пресмятайки ежедневно от кое колко грама или милилитра трябва да приеме. В някакъв филм сякаш участвам. Дано краят да му е добър.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #146 -: 08-11-2013, 15:29:58 »

Тъй, тъй, и аз това казвам - досущ клуб ТНТМ стана тука. Бездуховност, колеги - бездуховност, материализъм и натриев хлорид. Как я мислите така тази работа, не знам ;D

А краят, Тих, както има една приказка - ако не е добър, значи това не е краят ;)
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #147 -: 08-11-2013, 15:34:45 »

Цитат
Роми, абе нещо не ми се получава това соле. Сложих вчера вечерта няколко лъжички хималайска сол в чаша вода (солта е от тази с дребните кристалчета, като морската).

Не съм пробвал с дребни кристалчета. Иначе оригиналната рецепта е с едър кристал като на тази картинка. Виж тук: http://www.bioslunceluna.com/shop/catalog/product/gallery/id/2356/image/7147/

Първоначалната концентрация на разтвора зависи от началното съотношение между размера на кристала и количеството вода. Логиката на тази магия изисква изворна вода (можело и купешка) или пък друга с ниска минерализация.

Ако за два дни са се разтворили всички кристали, значи е имало количествен превес на водата. Сиреч, трябва да се добави още един кристал сол и се изчаква още поне 24 часа. Номерът е да дочакаш момента, когато водата не може да поема повече сол и на дъното остава красив неразтворен прозрачен кристал (утайката от пепел не я броим).

Виж бурканчето на долната снимка тук: http://badetezdravi.com/products/18/
Активен

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #148 -: 08-11-2013, 15:46:00 »

А дилемата със солената вода и безсолната храна е налице само благодарение на неутолимата ни страст да се люшкаме в крайности. Иначе такава дилема няма.

Дневните нужди от извънклетъчен електролит (NaCl) са различни при всеки организъм и варират, в зависимост от навиците на човека и естеството на неговата активност.

Потребностите се влияят от пет тира фактори. Например, има значение дали човек си попийва диуретици (кафе, чай, кола, бира и др. газирани и/или подсладени напитки), дали има склонност към прекомерно изпотяване (освен от емоционалното състояние, тази склонност се обуславя и от типа организъм), за среднодневните количества на консумираните течности и изхвърлената пот, урина и т. н. имат значение и сезоните, дали ти е студено или топло.

Друг фактор е начинът, по който прекарваме времето си. Потребностите от сол със сигурност не са еднакви когато цял ден си почиваш в спокойна атмосфера с интересна книга в ръка или когато си под напрежение в службата, притиснат от стресови обстоятелства; дали гледаш телевизия или блъскаш във фитнеса, дали ползваш асансьор или изкачваш стълбища и т. н. и т. н.

В крайна сметка всичко се свежда до количествата вода, които се изхвърлят от организма с урината, потта, дишането, фекалиите, секретите и т. н. Разбира се, вода трябва да се извежда постоянно и по всички възможни пътища. Знаем, чрез нея организмът се освобождава от най-различни химически и биологични замърсители. С нея обаче се изхвърлят и електролити, както и много други макро- и микроелементи.

Затова е най-добре човек да развива усет за реалните потребности на организма си, а не механично да следва универсални норми. Например, насилственото преминаване на безсолна диета може да бъде опасно, ако не бъде компенсирано от изобилни количества пресни зеленчукови сокове (не плодови!) плюс приема на внимателно преценени количества NaCl чрез водата.

Но от друга страна, ясно е, че ако доставките на NaCl започнат да пристигат по вода, то тогава би било разумно да редуцираме "сухопътните" доставки (намалявайки броя на тръсканията на солничката).

В крайна сметка, универсалните норми са само ориентировъчна изходна база. След това - ако промените се извършват спокойно, постепенно и без излишни залитания - човек постепенно развива верен усет за тези неща.

Цитат
Бездуховност, колеги - бездуховност, материализъм и натриев хлорид. Как я мислите така тази работа, не знам Grin

Всъщност, духовност, и то каква! Концептуалната немощ на биофизиката се оголва при всяко усилие за навлизане в мистерията на планинския кристал...
« Последна редакция: 08-11-2013, 15:47:36 от Роми »
Активен

nortifox

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 158
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #149 -: 08-11-2013, 19:42:45 »

Ето нещо интересно....
http://herrbebe.com/?p=580
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #150 -: 08-11-2013, 20:13:33 »

Аз пия безсолна вода, а солта взимам след това - смуча я.

Като се замисли човек, добитъка прави същото - пасе безсолна трева, пие безсолна вода и след това ближе с удоволствие буцата каменна сол. Ако няма сол, животните (дивите също) ближат камъни, скали, бетон дори, само и само да си набавят някой и друг минерал. Говоря за добитъка в селските дворове, не за фермите с хиляди животни, там не ми се говори с какво ги хранят и поят!
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #151 -: 11-11-2013, 13:34:12 »

Петък:
- ябълки, моркови
- салата спанак, тиквена супа с боб, тиквени семки

Събота:
- дюли, круши
- бадеми
- салата с цвекло, зърнени питки, тиквени семки, тиква с мед

Неделя:
- ябълка, мюсли
- ябълка, бадеми
- салата кореноплод, броколи на пара, семки

Водата - м/у 2 и 3 литра на ден, солта съответно (2.5/750).

Солето ми се получи, просто му трябваше повече време за избистряне. Продължавам да взимам суха сол, но пийвам и от него.

Днес без кафе. Спи ми се  :Dormir_13 - emotloader:
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #152 -: 12-11-2013, 11:00:38 »

- райска ябълка, ябълка, моркови, кашу
- салата чушки, зеленчукова супа, зърнени питки, тахан, тиквени семки

Сол 2.5/600.

Без кафе, пак ми се спи, но то и времето е едно такова заспало.

Опитвам се да включвам повече различни храни в менюто си, но като обем порциите са много по-малки от преди. Благодарение на сухата сол апетитът ми вече не е зверски и не ям до пръсване. Ядките взимам в малки количества и засега нямат отрицателен ефект.

От време на време много ми се прияждат разни нетипични за мен храни - солети с шоколад (?!), дюли, руски черен хляб. Някои от тези щения си ги удовлетворявам, други не. Доколкото знам, са признак на минерални дефицити.

Откакто преминах на растително реших, че да не се обичат дадени храни не е практично и си поставих за цел да изпробвам и желателно - да заобичам всички храни , които не са ми харесвали преди. Засега експериментът е повече от успешен. Вече ям тиква, патладжан, гъби, орехи, фъстъци, дюли, мушмули, райска ябълка. Единственото с брюкселското зеле не се спогодихме, а с кестените започнахме неудачно - оказаха се червиви, но ще им дам втори шанс.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #153 -: 12-11-2013, 16:37:12 »

ако трябва, дай на кестените и пети шанс, това е нещо много вкусно!    :essen:
по- добре да ги сваряваш, вместо да ги печеш, че много пукат и цапат фурната!

иначе, тиквата - можеш на шейкове да я правиш сурова и е добре много да я заобичаш, щото, доколкото виждам, супер богата е на какво ли не, включително на така издирвания от теб магнезий  ;D
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #154 -: 13-11-2013, 10:23:12 »

- райска ябълка, ябълка, моркови, кашу
- ябълка
- салата с ориз, семки, тахан

Болят ме краката, целите. Започна през нощта и сега още продължава. Не е мускулна треска, защото боли дори и когато не са напрегнати; не са и костите сякаш. И гърбът ме наболява повече от друг път, направо се побърквам от седенето по цял ден. А ставите ми сякаш са започнали да се хидратират - пукат много, но така влажно някак и ги чувствам много по-раздвижени.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #155 -: 13-11-2013, 12:01:46 »

спортуваш ли ?
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #156 -: 13-11-2013, 13:33:38 »

Спортувам е силно казано. Планина уикендите, по няколко бързи разходки през седмицата и вечер по 10-15 минути някакви упражнения - в момента са тип табата със собствено тегло и гирички. Мъничко се претоварих тези дни с клекове, но болките не ги усещам като да са от това.
Активен

nortifox

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 158
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #157 -: 13-11-2013, 20:37:45 »

Времето е променливо ,ако имаш ревматизъм е нормално да се обажда.
 Аз бях така предната седмица,отгоре на това от 18 дни съм със секнат кръст. Вече преминава, но си я има болежката.
Всичко ще се оправи, така ще е първите 100тина години после ще му мислим..... :pensif_29: :pensif_29: :pensif_29:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #158 -: 13-11-2013, 21:17:55 »

 Е да, така е , бавно минава без Тодикамп  ;) Следващият път пробвай с него и сравни  tooth
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #159 -: 14-11-2013, 14:19:09 »

- ябълки, моркови, фъстъци
- сушен кокос
- салата с карфиол, кукита, тахан, тиквени семки

Вместо кафе пия чаша чай от шипки, вкусен ми е, а и като направя отварката от вечерта сутрин за мъжо остава само да ми я разреди с вряла вода. Обаче и те се водят с диуретичен ефект. Има ли изобщо някаква билка, дето да е хубава на чай и да не е диуретик? Язък ми за цяло лято бране на билки, сега пък няма кой да ги пие :Confus_3:

Продължават да ме болят краката. Май е някакъв нерв. Като опитам да се наведа, дори съвсем леко, ме заболяват много коленете отзад, като при разтягане.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 21 запитвания.