Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Къде греша според вас ?  (Прочетена 47614 пъти)

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #60 -: 07-02-2015, 22:06:54 »

Зина, а каква точно сол приемаш? Колко? Водата как и кога точно я пиеш?  :)
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #61 -: 07-02-2015, 22:28:46 »

Ами сол само вечер слагам във готвеното ( хималайска или морска )
Иначе не добавям към салатата, защото ям маслини , а те обикновено са си солени( каламата)
 Вода пия сутрин -2 чаши топла вода ( понякога слагам и лимон , но по-рядко защото цитрусите ми докарват жестока чувствителност на зъбите). После пия още няколко чаши през деня, но винаги е поне 1 час преди или 1-2часа след като съм се хранила...
Четох че трябва да добавям сол към водата , за да не преминава транзит директно в тоалетната, може ли това да помогне Вов ?
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #62 -: 07-02-2015, 22:42:27 »

трябва по малко сол към водата, добре е.
аз слагам на върха на една дървена пръчица, намокрена с вода.
лошото е че рядко пия, не ми се пие просто.

салатите също е добре да овкусяваш с добра сол.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #63 -: 07-02-2015, 22:56:22 »

Зина, можеш безопасно да опиташ в първата чаша вода да слагаш на върха на чаена лъжичка сода за хляб (има немска... избери качествена), като постепенно я увеличаваш по мааалко. Ако имаш кантарче, което мери под 1 грам, можеш да го ползваш за сигурност, но не опасно и на око.
Във втората чаша вода - също на върха - сол (всеки ден - различна, че нито знаем какво ти липсва, нито какво точно има в солта...). Солта не я увеличавай. Все пак, общото количество сол не трябва да е много, можеш да я намалиш или спреш в салатите. Думата "овкусявам" ми изглежда леко оскърбителна - за просветени като нас. Салатите, плодовете и зеленчуците си имат собствен вкус и достойнства, пък и нали тук говорим за временни процеси, докато се оправи стомахът.
Водата - може и преварена и замразена, или преварена и с кубчета лед в нея... Лимона за известно време го остави.
[Всички тези гадаенета и опити биха били ненужни след поне едно дълго пречистване... ;)]  :flower:
За дъвчене на храната е излишно да споменаваме...?
« Последна редакция: 07-02-2015, 23:00:23 от Vov »
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

mak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #64 -: 08-02-2015, 06:01:06 »

Зинаида, а опитвала ли си да погладуваш малко - ден, два или колкото можеш и след това има ли разлика?
Активен

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #65 -: 08-02-2015, 09:56:49 »

Благодаря Вов, ще опитам да видим какво ще се получи.
На гладуването теоретично съм голям привърженик ( изчела съм много книги в тази насока и съм убедена , че това е пътят към здравето ) ,
практически обаче
от позицията на моите 43 кг ( при ръст 160 см) се притеснявам да не си докарам още по-голямо измършавяване и да изчезна съвсем.
Нали за Вата не е препоръчително .....
Не ми пречи изобщо да опитам да гладувам  стига да не се прецакам съвсем.
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #66 -: 08-02-2015, 11:35:26 »


   Най-доброто което можеш да направиш е да подбереш подходи и методики които ще паснат най-добре на твоето тяло, на твоя стомах към конкретен момент/период, и така стъпка по стъпка да вървиш в желаната посока.

   Това не е непременно обаче да се завъртиш на 180градуса и да стресираш цялата храносмилателна система и тяло, само защото желанията в даден момент са в посока към тотална промяна.
   Това което казвам е да дадеш нужното време на тялото да се адаптира, не да намаляваш степента на желание за промяна :)
   В тази връзка, можеш да пробваш например да завъртиш малко храните, да видиш дали няма да намалее дискомфорта който имаш в момента.

Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

mak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 29
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #67 -: 08-02-2015, 17:28:26 »

Ниските килограми 43 за ръста  160 и забързания метаболизъм ме навеждат на мисълта, че организма не усвоява това, което трябва от храната. Може би се опитва, но нещо му пречи (може би прекалена затлаченост от преди) и затова тези болки след хранене.
За гладуването - като за начало 1 ден в дните на екадаши няма да ти попречи изобщо или да измършавееш, както се притесняваш. Стига да го направиш разумно, по желание и както трябва да излезеш от него. Това ми помогна и на мен - дълги години поддържах 42-43кг при 156 височина, но едва като го включих, започнах да качвам по мъничко, което си беше цяло щастие за мен. Сега дори и два дни гладуване не са ми проблем. И аз съм типична вата, но определено вярвам че без топла храна не мога да изкарам дълго.  :)
Всичко друго правиш правилно, според мен.  :)
Активен

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #68 -: 08-02-2015, 21:12:17 »

Да споделя днес менюто си след което почти нямах стомашни проблеми:
Сутрин -1 ч.л пчелен прашец. 2 Чаши вода
                Сок от нар и портокал
                Ябълка
                 Вода

Обяд   :      Крекери( от лимец, Гхи, сол ) кълнове от люцерна,                     маслини
                    Вода

Следобяд:   Мандарина, портокал

Вечеря     :  Салата от зеле , краставица, домат, авокадо, лимонов сок, покълнал слънчоглед, чесън.
Известен съвсем лек дискомфорт имах единствено след вечерята.


Факт е че след консумацията на термично обработена храна проблеми със стомаха почти нямам.
Основно са след консумацията само на салати( може би защото в момента зеленчуците са много нитратни или идващи от Гърция и Турция....знам ли вече....
 :Confus_3:

А относно бързият метаболизъм -не знам къде е границата при която от парфектният вариант , при който след всяко хранене следва спонтанна дефекация до момента на неусвояване на храната поради прекалено бързото й извеждане навън ? Как да разбера кое от двете е при мен всъщност?

« Последна редакция: 08-02-2015, 21:16:44 от zinaida »
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #69 -: 08-02-2015, 21:27:11 »

Независимо от началния цвят на (суровата) храна, фекалиите трябва да са кафяви с различни оттенъци. Безцветни означава малко жлъчка; близки или почти в оригиналните цветове на зеленчуците/плодовете - не са сдъвкани достатъчно и са били в повече - за едно хранене и за този обем на стомаха. Обикновено тогава се появява и метеоризъм.  :flower:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #70 -: 08-02-2015, 21:50:44 »

Благодаря Вов, по описаното изглежда , че всичко при мен е както трябва .....
Активен

DeNiro

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 649
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #71 -: 09-02-2015, 12:49:18 »

Доколкото разбирам, ти смяташ, че храненето ти е еволюирало към по-здравословно. Според кого обаче? Според това, което си чела из виртуалното пространство или иначе казано, според общоприетото в последните години от обществото. Дали обаче колективният разум не греши? Напоследък се замислям, дали употребата единствено на растителната храна е чак толкова полезна при всеки един човек и във всеки един етап от живота? Спомни си, какво е споделил Петко с теб! Знаеш ли колко много са страстните почитатели на различните хранителни режими, които впоследствие са се отрекли от идеите, които ревниво са бранили допреди това? Замисляла ли си се върху въпроса, дали самата рязка промяна в хранителните навици не причинява и вреди? Преди време един самонадеян младок в предаването на Гала, изказа куп тези, които по онова време ми прозвучаха напълно нелогично, но някъде измежду всички тези неща, този човек отрони и една изключително мъдра фраза, а именно: "тялото не обича резките промените"! Може би тука се крие и твоят проблем Зинаида, защото човешкото тяло наистина не обича резките промените, а ти, както сама се изразяваш си скочила отведнъж в дълбокото. Дори и при гладолечение, ползите идват на един по-късен етап, докато шока и стреса настъпват почти веднага. За това никой не говори, а смятам, че е честно да се погледнат нещата и от тази им страна! Това, че умът диктува правилата не означава, че тялото трябва да ги възприема безропотно. Тоест, идеята за употреба на растителна храна се нрави на умът ти, но запитвала ли си се, какво мисли стомахът ти за всичко това?!
Всичко това са си лично мои разсъждения и предположения, но аз разбира се не мога да знам, как се чувстваш и не мога да бъда на твое място. Затова се абстрахирай от отговорите ми. Просто задай сама на себе си всички тези въпроси, помисли върху тях и потърси твоите си отговори.
Поздрави
« Последна редакция: 09-02-2015, 12:53:22 от DeNiro »
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #72 -: 09-02-2015, 13:15:56 »

Според мен в начина ти на хранене има доста неща, които трябва да се уточнят и изгладят.Що се отнася до мен аз започнах хранене на 100 % сурова храна от раз, тоест от следващият ден ,в предходния ден ми бяха обяснили как се правят кълновете.Но мисля ,че всеки организъм е в различна степен интоксикиран.Но според мен не в суровата храна е вината.Аз я смилам винаги и нямам проблеми.Според мен не трябва да смесваш едновременно два режима - сурова и готвена храна.Или едното или другото.Аз при всеки прием на готвено имам винаги проблеми.Суровото винаги трябва да е добре смляно и без сол или с малко сол.Така няма да имаш проблеми.Не ползвай дехидрататор, така соковете в суровата храна се унищожават и от нея не остава полезната част - ензимите.Аз не правя хлябове с квас, правих ги преди години.Днес употребявам само сурово, добре смляно, прясно, без сол или с много малко сол.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #73 -: 09-02-2015, 14:54:41 »

Замисляла ли си се върху въпроса, дали самата рязка промяна в хранителните навици не причинява и вреди?


с уважение, но не съм съгласна, че рязкото спиране на бяло брашно, бяла захар, маргарин, аспартам, глутамат и т.н. и т.н да не изреждам целия дълъг списък, би могло да навреди на някого!
защото от поста на Зина аз виждам, че тя именно това е направила.
и това е право, добро и не е ясно, ако не беше го сторила, дали нямаше да е още по- зле положението с нея...

сега, верно е, че аз имам други виждания по отношение на месото, млякото и яйцата, ако животното е хранено с добра, специфична за вида му храна, неГМО разбира се, но това е друга тема!
и тъй като в сегашните условия на живот в града, почти не е възможно да се намерят такива продукти, най -  разумно е да се отбягват!
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #74 -: 09-02-2015, 15:03:41 »

Според мен не трябва да смесваш едновременно два режима - сурова и готвена храна.Или едното или другото.Аз при всеки прием на готвено имам винаги проблеми. Суровото винаги трябва да е добре смляно и без сол или с малко сол.Така няма да имаш проблеми.

защо?
според мен, Зина добре прави, хранейки се предимно сурово, а вечер с готвено.
къде е проблемът?
също - хич не виждам проблем при добавяне не само на сол, но и на добър зехтин при сурови зеленчуци!

и да се каже, че правейки еди - какво си няма да има проблем, пак не е добре, защото не се знае при нея как ще са нещата и само ще се разочарова.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #75 -: 09-02-2015, 15:41:55 »

Когато ядем (малко) зехтин, добре е да примем и маслини.  :flower:

Изобщо не знаех, нито си бях поставил за цел, да спирам да ям месо и да пуша... Още след първото пълноформатно въздържане и захранване, като уж дойде време отново да ям месо, опитах и ... не ми беше приятно. Същото стана и с цигарите - няколко дни по-късно. В края на 80-те години нямаше и 10% от информацията, с която разполагаме сега. Никакво разделно хранене, уринотерапия, "сухо гладуване", покълване на семена... Само 1 - 2 книжки от неизвестни (за мен тогава) автори. Останалото беше - опитвам се да усетя себе си и да преценя дали препоръките са добри за мен.
Та тогава, след "рязкото" спиране на месото, цигарите и някои други промени в храненето ми, не изпитах никакви неудобства - в никакво отношение.  Това изобщо не означава, че моят случай е показателен за други хора. Аз нямах и никакви вътрешни съмнения относно промените... Функционално и медицински си се чувствах отлично, резултатите от мед. прегледи и изследвания също бяха в границите. И си бях във възторг, че съм успял да премахна 80-90% и повече от отчайващите ме доскоро състояния...
Дами и господа, щом аз, такъв заклет месоядец, че ядях месо по 3 пъти на ден(!!), можах да променя, възстановя до много, много голяма степен катастрофиралото си здраве, то всеки друг може!  :love_006 - emotloader:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #76 -: 09-02-2015, 15:55:09 »

Вова, да се яде месо толкова често и всеки ден хич не е добре, разбира се, даже животното да е хранено с добра храна, специфична за вида му и неГМО.

ти не знаеш как би се чувствал, ако просто беше спрял цигарите, другите боклуци и би приемал добро месо, прилежно обезкървено,  от време на време.
така че няма как да дискутираме това!    :love_006 - emotloader:
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #77 -: 09-02-2015, 17:06:50 »

Искре, пояснявах, че сама по себе си, дори драстична промяна в приеманата храна, колкото и физически и психически да е радикална, не създава здравословен проблем - обикновено.
Но, всички, повтарям, (не високомерно) всички т.нар. диети, дори и да са внимателно преценени от лекари, пак може да не са най-доброто за някого, а ако са избрани "спонтанно", прибързано, или е допусната някоя грешка, може да се отразяват отрицателно. Отрицателното не винаги се вижда/усеща просто така.
Пример: нали всички сме чували за 4та ли беше, 7ма диета в болниците, при която се яде само картофи и ориз варени и без сол и пр.? И как точно се произвежда киселината в стомаха без сол? Но, те си ги лекуват, при това не 10 дни житен режим, а много по-дълго...
Ако за даден човек се осигури най-лечебната възможна обстановка, непрекъснато се наблюдава състоянието му и се предприемат необходимите изменения, въздържането от храна привежда огромен брой разстроени състояния към техните истински стойности (=излекуване). Включително тежки анорексични състояния. И резултатите не се влияят особено от типа доша, само режимите може малко да се изменят. Но, не става между другото.  :flower:
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

zinaida

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 200
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #78 -: 21-09-2015, 08:39:06 »

Привет съфорумци  :flower:
Включвам се в моята си тема половин година по-късно за съжаление, за да се жалвам отново.  :surpris_25:
Нещо не е наред със стомаха ми , нещо тотално се самопрецаках с преминаването към новият начин на хранене преди година  и половина , и за огромно мое съжаление това ми действа наистина зле на психиката.
Преди бях всеядна , консумирах в умерени количества пакетирани боклучави храни, но никога не съм имала проблем със стомаха, никога....
В периода  в който съм, вече няма ден в който да не изпитвам стомашен дискомфорт, след каквато и да е храна, преди каквато и да е храна... Сякаш имам томпка в горната част на стомаха , която ми създава неприятно усещане на несмляна храна, отделно че това чувство започва коагто мине 2-3 часа и не съм хапнала нищо, а след като хапна 1 час след това започва да ме гложде стомаха , понякога е тъпа болка (тип гастритна ) понякога е като несмляна храна , но май си е целодневна моята болка...
Разсъждавайки си за проблемите си , сама стигам до следните изводи:
това чувство  би могло да е в следствие  на :
1.Липса на ензими, които да смелят храната. Но как да имам липса на ензими , след като 70 % сигурно от храната ми е сурова, та нали точно там са ензимите?
2. Липса на пробиотици - хапвам и пробиотични храни (домашно естествено ферментирали зеленчуци и квасен хляб). Отделно започнах и с Ветом....засега без успех...
3. Понижена киселинност на стомаха (в следствие спирането на место , мляко, сирене). Ако това е проблема , мисля да се възползвам от съвета на Бате Бино преди време , да вземам сутрин една щипчица сол върху езика , за да я повишвам..... дано не успя да си навредя още повече...ако това не е проблемът ми.

Не мога да измисля други евентуални причини, ако вие се сещате помагайте , моля  :surpris_25:

А менюто ми е все същото - сутрин почти не закусвам , просто защото като стана нямам никакво желание за храна. Около 10 часа- евентуално плод. На обяд - салата със сезонни зеленчуци плюс авокадо и маслини. Вечер  отново салата и нещо готвено (ориз, боб, леща, грах, картофи, зелении и т.н.)

Опитавала съм да гладувам ден - два -три, но просто за моята Вата и 44-те ми килограма толкова според мен ми е достатъчно. проблема е , че като се захраня и пак си се същото...

Нещо взех да се сдухвам от този факт, което е лошото в случая...... ако знаех , че ще стане така сигурно щях да си ям боклуците, знам ли вече......и моята работа като на Петко май стана....макар че ям готвена храна всеки ден все пак.....

Помагайте..... :pensif_29:
Активен

emo75

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 222
    • Разходка из Езерната градина
Re:Къде греша според вас ?
« Отговор #79 -: 21-09-2015, 11:44:48 »

Привет съфорумци  :flower:
Включвам се в моята си тема половин година по-късно за съжаление, за да се жалвам отново.  :surpris_25:
Нещо не е наред със стомаха ми , нещо тотално се самопрецаках с преминаването към новият начин на хранене преди година  и половина , и за огромно мое съжаление това ми действа наистина зле на психиката.
Преди бях всеядна , консумирах в умерени количества пакетирани боклучави храни, но никога не съм имала проблем със стомаха, никога....
В периода  в който съм, вече няма ден в който да не изпитвам стомашен дискомфорт, след каквато и да е храна, преди каквато и да е храна... Сякаш имам томпка в горната част на стомаха , която ми създава неприятно усещане на несмляна храна, отделно че това чувство започва коагто мине 2-3 часа и не съм хапнала нищо, а след като хапна 1 час след това започва да ме гложде стомаха , понякога е тъпа болка (тип гастритна ) понякога е като несмляна храна , но май си е целодневна моята болка...
Разсъждавайки си за проблемите си , сама стигам до следните изводи:
това чувство  би могло да е в следствие  на :
1.Липса на ензими, които да смелят храната. Но как да имам липса на ензими , след като 70 % сигурно от храната ми е сурова, та нали точно там са ензимите?
2. Липса на пробиотици - хапвам и пробиотични храни (домашно естествено ферментирали зеленчуци и квасен хляб). Отделно започнах и с Ветом....засега без успех...
3. Понижена киселинност на стомаха (в следствие спирането на место , мляко, сирене). Ако това е проблема , мисля да се възползвам от съвета на Бате Бино преди време , да вземам сутрин една щипчица сол върху езика , за да я повишвам..... дано не успя да си навредя още повече...ако това не е проблемът ми.

Не мога да измисля други евентуални причини, ако вие се сещате помагайте , моля  :surpris_25:

А менюто ми е все същото - сутрин почти не закусвам , просто защото като стана нямам никакво желание за храна. Около 10 часа- евентуално плод. На обяд - салата със сезонни зеленчуци плюс авокадо и маслини. Вечер  отново салата и нещо готвено (ориз, боб, леща, грах, картофи, зелении и т.н.)

Опитавала съм да гладувам ден - два -три, но просто за моята Вата и 44-те ми килограма толкова според мен ми е достатъчно. проблема е , че като се захраня и пак си се същото...

Нещо взех да се сдухвам от този факт, което е лошото в случая...... ако знаех , че ще стане така сигурно щях да си ям боклуците, знам ли вече......и моята работа като на Петко май стана....макар че ям готвена храна всеки ден все пак.....

Помагайте..... :pensif_29:

Имам любим лаф от автомобилен форум: "Нещо като работи, не се пипа." Общо-взето невинаги основният ремонт на двигателя ще ти осигури усещане за нова кола, дори напротив - понякога след такъв започват безкрайните ремонти и проблеми.

Нещо такова се е получило и в твоята здравословна ситуация. Захванала си се с нещо, за което не си узряла още, тоест вместо плавна еволюция си предпочела шокова революция в хранителните навици, а това по отношение на здравето е пагубно.

В живота не всичко, описано в "мъдрите" книги, върши работа за всеки.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.107 секунди с 24 запитвания.