Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Майонеза  (Прочетена 5497 пъти)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Майонеза
« -: 09-06-2009, 17:13:37 »

Това е една супер лесна рецепта за здравословна майонеза, която може да ползваме като заместител на истинската в рецепти, където се иска майонеза.

1/2 ч.ч. бадеми (предварително накиснати и обелени)
1/4 ч.ч. вода
сокът от половин лимон
1 малка скилидка чесън
1/2 ч.л. сол (каквато предпочитате)
1 1/2 ч.ч. зехтин

Блендирайте всичко без зехтина докато стане на паста и после постепенно добавете и зехтина докато всичко се превърне в еднородна емулсия. Може да се съхранява в бурканче в хладилника до 2 седмици.

Аз си направих току-що, добре е на вкус, но доста по-рядка от търговската, предполагам че може да се ползва някакъв естествен сгъстител за да добие консистенцията на купешката майонеза.

« Последна редакция: 09-06-2009, 19:03:56 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

enterosan

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 110
Re:Майонеза
« Отговор #1 -: 09-06-2009, 21:25:49 »

а каква е ролята на водата? Не е ли възможно бадемите направо да се блендират с мазнината?
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Майонеза
« Отговор #2 -: 09-06-2009, 21:37:09 »

и на мен ми стана чудно защо е водата, без нея щеше да стане доста по-гъсто и майонезено... може би се добавя за да не е толкова безумно калорично? ::) аз мисля да го ползвам за заливка на салатки (майонезата върви със зеле, моркови, такива неща), така че ме устройва в този вариант, също би било добър вариант за дюнер (може би да се добави повечко чесън), ако ти трябва за други рецепти, може да пробваш и без водата (и сподели дали ти допада)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

M_nik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re:Майонеза
« Отговор #3 -: 29-06-2009, 16:29:59 »

Правих подобно с ядково по-гъсто (орехи) мляко - 0,5 ч.ч. и лек зехтин - 1 ч.ч., като го врътнат с пасатора от дъното на буркан нагоре за мах 1 мин., пак със сол и малко лимон. По рецептата за млечна майонеза, стана си супер. Мерси, че ме подсети.
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Майонеза
« Отговор #4 -: 11-11-2009, 08:35:14 »

Здравейте!
Направих млечна майонеза с ядково мляко от орехи,слънчоглед и елда, а за мазнина ползвах зехтин. Рецептата е като тази на M_nik. Получи се много добре като консистенция и вид, но има леко горчив вкус.
Млякото и зехтина не горчаха, когато бяха поотделно. На какво ли се дължи това?
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Майонеза
« Отговор #5 -: 11-11-2009, 14:13:26 »

Студено-пресования зехтин ми горчи по принцип. Другия път пробвай с шарлан :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Майонеза
« Отговор #6 -: 14-12-2009, 03:19:06 »

Студено-пресования зехтин ми горчи по принцип. Другия път пробвай с шарлан :)
Тъй като шарлан не се намира тук, а даже и слънчогледово олио е проблем, правя смес - зехтин, олио от гроздови семки и малко шарлан(донесен от БГ). За царевицата и канолата съм на 100% сигурен, че са ГМО и не ги ползвам.
Така също слагам и няколко скилитки чесън за аромат и не само. Става супер майонеза - 6+ :Content_14:!!! Купената ряпа да яде  ;D!
И още. За правене на майонеза си вземете пасатор. За не повече от 30 секунди се получава гъста и вкусна млечна майонеза. С миксери и други подобни устройства си е мъка, загуба на време, а и резултата не винаги е добър. http://www.youtube.com/watch?v=Gz0fLT_k3_U
« Последна редакция: 14-12-2009, 03:27:53 от Андрей »
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
 

Страницата е създадена за 0.094 секунди с 24 запитвания.