Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Анкета

Кои са любимите ни ядки?

орехи
бадеми
лешници
кашу
шамфъстък
бразилски орех
макадамия

Автор Тема: Любими ядки  (Прочетена 97698 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Любими ядки
« Отговор #60 -: 03-04-2010, 16:46:27 »

Обичам всякакви ядки стига да са пресни. Но най-вече бразилския орех;)
Ами тогава гласувай за него в анкетата ;D ;)
Пробвай го с маслини. Идеята е на Бенато и е супер вкусно :Appetit_17: :Appetit_17: :Appetit_17:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Любими ядки
« Отговор #61 -: 04-04-2010, 20:03:08 »

Бадеми и лешници, Български с черупка, чупене на момента. 
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Nun

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 248
    • Моят Facebook
Re:Любими ядки
« Отговор #62 -: 17-04-2010, 11:31:48 »

Най-харесвам аз кашуто, след това макадамията и бадемите, но слънчогледа не остава по-назад :essen:
Активен
Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!

٠ Тео ٠

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
  • I took the red pill
Re:Любими ядки
« Отговор #63 -: 12-05-2010, 17:47:16 »

орехи,фъстъци и индийското кашу,но главно орехи
Активен

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
Re:Любими ядки
« Отговор #64 -: 16-05-2010, 20:59:06 »

Знам за фастъците,че извличат доста отрови от почвата,с които се обработват докато се отглеждат.Другите ядки се берат от дърво.
 Аз най-обичам орехите,е,от всички ядки си хапвам по малко.С ядките на един орех си здъвквам прополиса,който е колкото малко грахово зърно
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)
Re:Любими ядки
« Отговор #65 -: 02-07-2010, 08:15:20 »

 :)   оопс...кашуто изпада от състезанието, защото не е ядка, а бобово растение  :)  както и фъстъците, де    :peperudi:

Аз обожавам пресените орехи, дето ги чупиш, белиш им жълтата кожа и ги хапваш и не ми се е случвало да преям    ;)

По-здрави!    :peperudi:
Активен
за всичко имам време   :-)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Любими ядки
« Отговор #66 -: 02-07-2010, 09:08:58 »

Мисля, че кашуто и шам фъстъкът са си ядки, а фъстъците са от сем бобови.

"Докато шамфъстъкът е наричан от гърците магически орех, то фъстъкът получава необичайното название маймунски орех (може би защото е сред най-любимите ядки на себеподобните ни приятелчета).
Любопитен факт е, че фъстъците имат „кръвна връзка“ с граха и лещата, защото са част от семейство Бобови. Така че, колкото и да е странно, те не са ядки. По произход са от Южна Америка, открити са някъде между земите на Бразилия и Перу.
Фъстъкът не е нито дърво, нито храст, а трева. Той представлява малко растение с подземни плодове. След като увехнат цветовете му, те се наклоняват към земята и се вмъкват в ями. Плодовете, също като къртиците, могат да растат само на тъмно, на дълбочина до 15 см.
Фъстъците са много богати на протеини, а последните проучвания, свързани с тях, показаха наличието на голямо количество антиоксиданти. Доказано е, че фъстъците са полезни за здравето поради свойството си да понижават нивата на холестерола и да намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания."

http://www.bonapeti.bg/index.php?product=7&art_id=405
http://www.bb-team.org/articles/3324/#axzz0sVOkjEmc
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Любими ядки
« Отговор #67 -: 07-07-2010, 08:33:44 »

Здравейте,
На мен любими са ми лешниците. Наистина са най-вкусни като си ги чупя на момента, но излизат и доста по-скъпо от обработените. Направих си труда като Мег и претеглих черупките - 40%  фира при 10 лв кило... сами може да си направите извода.
Нещо никой не споменава сусама, а той ми е в личния топ 10.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Любими ядки
« Отговор #68 -: 07-07-2010, 08:58:43 »

Сусамът не е ядка;)
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Любими ядки
« Отговор #69 -: 09-07-2010, 23:17:59 »

Ами не знам дали го имате за ядка, но има същата хранителна стойност, а като се замисля и на вкус най-много прилича на ядките.
Това ме навежда на един въпрос - какво точно е ядка?
Питам, защото слънчогледът е плод семка, бадемът-костилка, лешникът-орех. За мен лично ядка, в този тривиалния смисъл на думата, е семе, съдържащо 50-80% мазнини, 10-30% протеини и горе-долу толкова въглехидрати.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Любими ядки
« Отговор #70 -: 10-07-2010, 08:53:02 »

Скарана съм с ботаниката, но:
Сусамът е тревисто растение. Лешник, бадем, орех, бразилски орех, кашу и т.н. са дървета. Мисля, че ядките се отличават и с черупка.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Любими ядки
« Отговор #71 -: 10-07-2010, 11:31:39 »

Слънчогледа и тиквата не са дървета, но хайде да не задълбаваме. Темата е много хубава. Идеята се комбинира бразилски орех с маслини ми прозвуча странно, но е много вкусно  :essen:
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Любими ядки
« Отговор #72 -: 10-07-2010, 12:19:26 »

Слънчогледът и тиквените семки също се водят семена, не ядки;)

Виждам, че сте повдигнали и въпроса за кашуто. И аз съм чувала, че е боб, но проверих и се оказа, че расте на дървета, което моментално го разграничава завинаги от бобовите;)
Фъстъците освен че са токсични в сурово състояние се използват за "прочистване" на замърсени почви. Сами решавайте дали да ги консумирате.

Бразилски орех с маслини ми звучи интересно, но структурно неподходящо. Може би бразилският орех трябва предварително да се настърже и накисне?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Любими ядки
« Отговор #73 -: 10-07-2010, 14:02:02 »

Томирис, по принцип харесвам повечето ти коментари в този форум, но разбери, че сега задълбаваш в грешна посока. Че си скарана с ботаниката няма нужда да го казваш -  в семейство Бобови са едно от най-големите при покритосеменните и сред техните представители има и дървета, и храсти и тревисти.
Това, което наричат по магазините "ядки" са семена, които са добити от растения, които повечето случаи нямат нищо общо, както морфологично, така и от гледна точка на систематиката. 
PEACE!
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Любими ядки
« Отговор #74 -: 10-07-2010, 17:35:33 »

Кашуто, известно с научното си име Anacardium occidentale, е от същото семейство, от което са и мангото, и шам фастъкът.

http://gotvach.bg/n7-8843-%D0%9A%D0%B0%D1%88%D1%83

от семейство Anacardiaceae е:
 http://en.wikipedia.org/wiki/Anacardiaceae
http://www.rain-tree.com/cajueiro.htm

семейство бобови: Fabaceae
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Любими ядки
« Отговор #75 -: 10-07-2010, 21:03:55 »

Не знам защо сте останали с впечатление, че споря с някого. Просто аз приемам ядките като "онези от дърветата" и гледам в анкетата са сложени именно такива. Трябва да има и някаква научна класификация, защото и в чужди сайтове ги виждам сложени в отделни категории.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Любими ядки
« Отговор #76 -: 10-07-2010, 21:51:43 »

Аз също не споря, а уточнявам, че кашуто не е от сем.Бобови.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Любими ядки
« Отговор #77 -: 11-07-2010, 00:27:11 »

Статистиката казва: -" Никой не е умрял от фъстъци".  Вкусни и евтини са.  Тук таме се срещат сериозни припадъци от сусамена и фъстъчена алегия но рядко.
От както отвориха магазин карфур във Варна, любими ядки са ми бадемите в черупка. Сложени са в красив плетен кош, цената е поносима 13лв/кг. Различават се от българските по изключителната сухота и вкус. Черупката е по скоро като ципа. 
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Любими ядки
« Отговор #78 -: 11-07-2010, 08:49:00 »

Суровите фъстъци никак не са вкусни, поне според мен. Виж, печени с черупките са друго нещо;)
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Любими ядки
« Отговор #79 -: 11-07-2010, 12:55:45 »

Да, и аз не ги понасям сурови. Вкуса им не е лош, но от миризмата им направо ми се повдига. Печени с черупката наистина са съвсем друго нещо, но откакто го карам на суровоядство гледам да ги избягвам. 
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти
 

Страницата е създадена за 0.102 секунди с 25 запитвания.