11. Солта е необходима на организма за снабдяването на клетките с вода, работата на мускулите, правилното функциониране на нервната система, регулира чувството на жажда, включва се в отделянето на сълзи, пот и др. Особено в летния сезон, интензивното отделяне на пот лишава организма от натрий.
Какви видове сол и какво количество е необходимо на организма ни? Прието е, че човек може да консумира дневно между 2 и 3 грама сол.
Мерна единица:
Една чаена лъжица сол - 8 грама
- Трапезната сол се извлича от подземни солни залежи и се състои от около 60% калиев хлорид и около 40% натриев хлорид. Допълнително внесен в състава на трапезната сол е йодът, който е около 28-55 mg/kg. и участва в синтеза на хормоните на щитовидна жлеза, а оттам и във всички отделителни процеси на организма.
Недостатъци: Тя е преработена и от нея са извлечени минерали и микроелементи. Има голямо съдържание на натрий. Засиленият прием на натрий чрез храната е една от основните причини за повишено артериално налягане (хипертония), но могат да предизвика и хипернатриемия – състояние на силен електролитен дисбаланс и др.
- Морската сол е получена след изпаряване на морската вода. Тя е непреработена и съдържа 80 различни микроелемента. Между тях са изключително важните йод, калий, калций, цинк и манган, които укрепват имунната система, подпомагат работата на сърцето и предпазват от остеопороза. Морската сол същото количество натрий като трапезната сол. Сравнена с трапезната сол обаче, морската сол е по-добрият избор, понеже кристалите й са много по-едри и когато бъдат погълнати, не заемат същата площ като по-малките, ситни кристали на трапезната. Колкото по-малко площ заемат кристалите в храносмилателната система, толкова по-лесно биват усвоени от организма. Консумирана в същите количества, като трапезната, морската сол ще понижи приема на натрий от храната с около 1/3.
Съвет: За да се сведе натрият в храната до 2/3, специалистите съветват ястията да се посоляват само преди сервиране, не и при готвене.
- Хималайската кристална сол – е ръчно измита и изсушена на слънце и съдържа 84 минерала и микроелемента. Тя се е образувала преди повече от 250 милиона години от съществуващите тогава древни морета в района на Хималаите.
Ползите от хималайската сол са:• пречиства организма от токсини и свободни радикали;
• намалява вредния холестерол, разрежда кръвта и регулира кръвната захар;
• регулира кръвното налягане и предпазва от инфаркти или инсулт;
• подпомага храносмилателната система и подобрява усвояването на хранителните вещества;
• осигурява допълнителна енергия на организма и повишава издръжливостта;
• укрепва имунната система и спомага в борбата с вирусни, бактерии, настинки, грип и др.
• има благоприятен ефект върху кожата, забавя стареенето и подмладява тялото;
• спомага при борбата с кожни заболявания;
• премахва симптомите на умора и отпадналост;
• неутрализира дисбаланса на pH;
• възстановява солевия баланс;
• има благоприятен ефект върху нервната система;
• има благоприятен върху дихателната система на организма;
• спомага при минерален дефицит;
• спомага при борбата с гъбички, афти и инфекции в устната кухина;
• има благотворен ефект при артрит;
• подходящ срещу гъбички на краката, студени крака или подагра;
• помага срещу стрес и депресия;
• прочиства въздуха и спомага да се отървете от алергиите;
• Доказано е, че Хималайска кристална сол понижава кръвното за 15 минути.
За хималайската сол с микроскопски снимки е доказано, че микроелементите в състава й са хармонично интегрирани в кристалната решетка, докато от снимката на трапезната сол е ясно, че молекулите на натриевия хлорид са групирани в отделни монокристални структури, които не образуват единна цялост.
Недостатък: Има доста ниско съдържание на йод - под 0.1 г/кг.
Препоръки: Редувайте различните видове сол – препоръчително е да се редуват морска и хималайска сол. Добре да знаем, че не видът сол, а дневното й количество на прием е важно за нормалното функциониране на организма ни. Телата ни се нуждаят от минимално количество сол, за да функционират нормално. Изследванията показват, че днес повечето хора приемат твърде големи количества сол и до голяма степен причина за това е консумацията на много пакетирани, полуготови или преработени храни. Предозирането със сол допринася за затруднена работа на сърцето, задържане на течности в тялото, може да причини подуване на краката и чувство за тежест. Освен това се нарушава белтъчната обмяна в организма.
Най-популярните
заместители на солта в ежедневната хранителна диета са пресните и сушени подправки, като: розмарин, босилек, риган и мащерка.
Важно да се знае: Хлорираната вода и бромът (в избеления хляб) пречат на щитовидната жлеза да усвоява йода. Без селен йодът не може да се усвоява пълноценно.
Храни богати на йод са: киселото мляко, яйцата, пресните сирена, морски водорасли и морски риби, червено цвекло, орехи, лук, мед, сини сливи и др.
Храни богати на селен са: бразилски орехи, слънчогледово семе, фурми, банани, грозде, къпини, ягоди, морски дарове – калмари, варени миди, риба тон, сьомга, сирене, прясно и кисело мляко и др.
12. Захар - Ясно е на всички, че без сол и без захар организма ни не може.
Какви видове захар и какво количество е необходимо на организма ни? Прието е, че човек може да консумира до 12 чаени лъжички захар на ден.
Мерна единица:
Една чаена лъжица захар - 10 грама
Логично е, че полезните видове захар са естествените, нерафинирани т.е. непреработените продукти.
- Плодовете и зеленчуците - са най-лесно усвояемите захари за организма и осигуряват ежедневната нужда на организма от полезна захар, заедно със съдържащите се в тях витамини, аминокиселини и минерални соли.
За да е здрав човек, е необходимо да яде не по-малко от пет порции плодове и зеленчуци на ден.
Примерна порция плодове: това е една средна по големина ябълка, банан, портокал, праскова, три кайсии.
Примерна порция зеленчуци: един среден по големина морков или средна по големина чушка, домат.
Захарите присъстват в тъканите на повечето растения, но концентрацията им е достатъчна за ефективно извличане от захарната тръстика и захарното цвекло.
- Нерафинирана тръстикова захар – е натурална извлечена от захарна тръстика, без оцветители, със следното съдържание: фосфор, калций, магнезий, калий, желязо, натрий и фибри, така че при усвояването й по-бавно се покачва нивото на кръвната захар.
Ползи от тръстиковата захар:
• укрепва стомаха, бъбреците, сърцето, мозъка, очите и половите органи;
• установено е, че сокът от захарно цвекло е полезен за предотвратяване на болки в гърлото, простуда и грип;
• тя е с нисък гликемичен индекс и помага за запазване на формата и здравето на хората. Тя не е рафинирана и може да се ползва спокойно от диабетиците. Все пак обаче, тези с диабет тип 2 трябва много да внимават с количествата.;
• сокът от захарна тръстика може да замести енергийните и кофеин съдържащите газирани напитки, но без вредните им странични ефекти;
• изчиства пикочния поток и помага за подобряване на функцията на бъбреците;
• осигурява протеини и други хранителни елементи за тялото;
• ако сте били изложени на силна топлина и физическо натоварване, разтворената във вода кафява тръстикова захар може да помогне за много по-лесното хидратиране на тялото ви и др.
Съвет: Не трябва да се бърка нерафинираната тръстикова захар с обикновена рафинирана захар, оцветена в кафяв цвят. Търсете върху опаковката описание за произход и гаранция за качество.
- Пчелен мед - пчелният мед е сладка течност, която се получава от нектара на цветовете на растения и дървета, които се събират и обработват в тялото на медоносни пчели работнички. Нектарът се поставя в восъчните клетки, където ферментира и съзрява. Пчелният мед е съставен основно от фруктоза, глюкоза и вода. Той съдържа също така други захари, ензими, минерали, органични киселини, витамини и аминокиселини и др.
Количеството и съотношението между захарите зависят от:
* растителният произход на меда;
* от състава на нектара;
* интензивността на нектароотделянето;
* климатичните условия;
* силата на пчелните семейства и др.
Пчелният мед се използва от човека отпреди 10 хиляди години, заради ползите му за организма и терапевтичните му свойства с широк диапазон.
Съвет: Закупувайте мед от проверени източници и от чисти райони.
- Рафинирана бяла захар - съдържа над 99% захароза. Рафинирането (преработването) се извършва, като от захарното цвекло се отстранят всички други съставки, докато не остане само захарта. Чрез нагряване и последващи механични и химични процеси се отстраняват витамините, минералите, белтъчините, мазнините, ензимите, т.е. всяко хранително вещество, което остава от растението. В бялата рафинирана захар напълно липсва калият, магнезият, калцият, желязото, манганът, фосфатите и сулфатите. Разпадат се витамините А, В и С.
В рафинирането на бялата захар участват процеси като кипене, избелване, обработка с фосфорна и мравчена киселини, серен диоксид, варно мляко, дървени въглища и калциев карбонат. Колкото по-бяла е захарта, толкова повече е пречистена.
За вредите на бялата рафинирана захар върху организма е излишно да се коментира, тъй като всъщност от нея ползи няма.
http://saveti.framar.bg/%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B9%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1%81%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D1%81%D0%BE%D0%BB-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80 – рецепта за спокоен сън