Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Нова тема за чесане  (Прочетена 10748 пъти)

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #20 -: 06-09-2015, 11:58:49 »

хахахха  tooth
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #21 -: 05-11-2015, 13:25:30 »

Хаха, абе аз се чудех къде да пиша и гледам тази темичка... Та не по темата, имам следния въпрос.
Не съм от най-вярващите хора, но все пак имам някакъв респект към религиозните празници.
Та както може би знаете, тази събота и Задушница и не се работи. Да ама на мен и мъжа ми, точно тази събота и неделя ни се налага да работим на пълни обороти и да засаждаме една нива.
Няма как да го забавим просто.
Та интересно ми е какво казва религията по точзи въпрос. Като се замисля, че много хора са си на работа - лекари, магазинери, шофьори и тнт, ми става по-леко. Ама защото съм малко суеверна, ми е едно такова тежко на душата, че ще се наложи точно на Задушница да работим  ???
Активен

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #22 -: 05-11-2015, 13:52:31 »

Спокойно, мила!
Как беше приказката?
Нивата не ще молитви, а ....... :Content_22:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #23 -: 05-11-2015, 15:17:40 »

Атлантис,
Задушница наистина е една от големите Задушници - Архангелова задушница.Но ако няма друг изход - работете.Аз съм се убедила,че една работа не се ли върши с благословение от свещеник тя не върви както би трябвало.Да, много хора работят на празници.Но печелят ли нещо от това ?
Аз лично преди няколко години работих в собственото си заведение, точно на Успение Богородично и вечерта се е запалил кабела на юнгата ми в кухнята.После 3 - 4 дни правихме ремонт - всичко беше опушено.Добре,че не  е станало пожар.Освен изгорелият кабел друго не беше изгоряло.Дори юнгата беше пълна с вода.
Пея в църковен хор и до сега не бях вземала благословия от свещеник.Много хористи , понеже са вече възрастни не можеха да идват по различни причини.Наложи се да изпълнявам някои църковни солови партии аз.Но аз нямам глас на оперен певец и реших да се консултирам със свещеник.След като той ме благослови получих глас на оперен певец като се прибрах в къщи.Това стана тази година , преди няколко месеца.А пея в хора вече почти 14 години и то без благословия.
Така,че имай предвид тези неща.Ти ще работиш, но дали работата ще тръгне както искаш или все нещо ще става и няма да вървят нещата ти си прецени.
Има една поговорка : Лозето не иска молитва, а мотика.Но ако изведнъж станеш на лозето зле и те хване някакво неразположение нищо няма да направиш.Ще се прибереш в къщи с мотиката и с молитвата.
Давам ти тези съвети от опит.Ти си прецени.
Поздрави !
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #24 -: 05-11-2015, 15:26:04 »

Мерси за съветите Елиа :)
Ще почнем работа пък ще видим как ще върви.
Мен винаги ми е било интересно положението с религизоните празници. Като се замислиш, събота за огромна част от човечеството, ще е просто един обикновен ден, защото примерно в Германия, Холандия, Китай и Америка нямат Задушница. На някой от тези хора, ще им спори в работата, а на други не...
Не знам от какво се определя това :)
« Последна редакция: 05-11-2015, 15:27:51 от Atlantis »
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #25 -: 06-11-2015, 09:47:08 »

Атлантис,
тези хора, за които пишеш не изповядват Православната вяра и затова нямат Задушница.Но в Израел в събота не се работи.Този ден е даден от Бога за почивка на човека.Затова в цял Израел евреите не работят в събота.Работят само болниците и транспорта.За да служат за лечение на болните.След Възкресението на Иисус Христос Православната църква възприема и неделя като почивен ден.Неделята е почивен ден за почит на Възсресението и победа над смъртта.Защото Възкресението е победа над смъртта.Така е за всички, които приемат Иисус Христос за Бог.А тези, които не приемат и не вярват в това си работят постоянно.За тях това няма никакво значение.
Поздрави !
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #26 -: 06-11-2015, 14:54:25 »

Неделя е приет за почивен ден във Византия след никейския събор от император Константин, поне по две причини. Дотогава в Римската империя са се кланяли на Митра - богинята на слънцето. Не напразно и днес на английски деня се нарича Sunday. Тоест при все, че узаконява християнството, Константин дърпа чергата към своите си вярвания. Той се покръства последния ден преди смърта си и то от един българин е покръстен. Друг проблем е било, че различните вярвания в рамките на империята са имали различни почивни дни. Нужно е било унификация.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #27 -: 06-11-2015, 22:35:52 »

За дълбоковярващите почивният ден е Събота, няма значение дали е задушница или не.
Неделята се води първи ден от седмицата!
Неделята се приема по късно като почивен ден, както Тихий споменава, но той никъде не е споменат в библия или евангелие.

- Четвъртата Божа заповед гласи:

"Изход 20,8-11 - Помни съботния ден, за да го освещаваш.
Шест дни да работиш и да вършиш всичките си дела, а на седмия ден е събота на Господа твоя Бог.
Да не вършиш никаква работа - ти, синът ти, нито дъщеря ти, ти, нито слугинята ти, нито добитъкът ти, имигрант в портите си. В шест дни Господ направи небето и земята, морето и всичко в тях, но отпочинали на седмия ден.
Затова Господ благослови съботния ден и го освети."


От Библията знаем, че Бог създал света за шест дни, самият акт на сътворяване е описан в първата книга на Библията кн. Битие. В продължение на шест дни Бог създава първо невидимия свят, ангелите и цялото небесно войнство, след това създава видимия свят всичко в него и на края като венец на своето творение създава човека, който да бъде пазител на създаденото, да го пази и ублагородява, защитава и обича.
Когато Мойсей получава от Бог скрижалите с десетте заповеди, наредби, на тях пише човекът да почита и пази съботни ден като ден Господен, ден на Бога, и подобно на Бога, който в шест дни сътвори света и всичко в него, шест дни да работи, а на седмия да отдаде слава, хвала на триединния Бог.

--------------------------------------------

Тони, ако ти е тежко на душата не работи... или посетете църква рано сутринта и запалете свещичка за починалите - може и в къщи.
Мисля, че ако човек извърши този ритуал сутринта, то няма да е проблем да обърне внимание на живота си след това.
Но аз не съм духовно лице, по-заинтересованите би трябвало да се консултират с токова лично.
« Последна редакция: 06-11-2015, 22:52:48 от Shangrila »
Активен

neli.ivanova64

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #28 -: 07-11-2015, 10:47:36 »

Хаха, абе аз се чудех къде да пиша и гледам тази темичка... Та не по темата, имам следния въпрос.
Не съм от най-вярващите хора, но все пак имам някакъв респект към религиозните празници.
Та както може би знаете, тази събота и Задушница и не се работи. Да ама на мен и мъжа ми, точно тази събота и неделя ни се налага да работим на пълни обороти и да засаждаме една нива.
Няма как да го забавим просто.
Та интересно ми е какво казва религията по точзи въпрос. Като се замисля, че много хора са си на работа - лекари, магазинери, шофьори и тнт, ми става по-леко. Ама защото съм малко суеверна, ми е едно такова тежко на душата, че ще се наложи точно на Задушница да работим  ???
Здравей, аз днес установих, че е празник и на мен мис е налага да работя....работата не търпи отлагане, понякога и се налага да пренебрегнем суеверията.
Активен

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #29 -: 07-11-2015, 15:15:25 »

Днес, мислейки си по тази тема се сетих.. "Животът принадлежи на живите!"
... така ми казаха преди време, когато имах подобни терзания.
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #30 -: 07-11-2015, 18:09:02 »

Днес, мислейки си по тази тема се сетих.. "Животът принадлежи на живите!"
... така ми казаха преди време, когато имах подобни терзания.


Shangrila, не искам да те обидя, дано не ме разбереш погрешно, но този дето ти го е казал това, май не е бил много, много в час с християнството :). Надявам се да не е бил духовно лице :).

Докато ние можем да направим всичко, което пожелаем и което е редно, починалите нямат вече тази възможност и понякога имат крещяща нужда от нашата помощ. Така че това, което си написала в предишния си пост да се направи, е много правилно, разбира се ако не се прави със съзнанието за ритуал, а за нещо полезно, което би облекчило участта на близките му.

Бих искала още нещо да уточня -  за християните почивния ден е неделята, а не съботата. И Христос, и апостолите са празнували еврейската събота, но до Христовото Възкресение, което я е отменило.

Надявам се да не ми се разсърдиш за поправките :love_026:
« Последна редакция: 07-11-2015, 18:20:10 от donna »
Активен

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #31 -: 07-11-2015, 18:51:32 »

Дона миличка, няма за какво да ти се сърдя.
Да каза ми го духовно лице, по времето в което бях сграбчила религията ни като удавник за сламка, търсейки утеха от многобройните погребения в моето семейство и приятели в изключително кратък срок от време.
Това естествено няма значение, какво ли знам аз за починалите, ритуалите на православната ни църква, лицемерието и невежество свързани с всичко това.
Не ме разбирай погрешно мила Дона, но има още какво да видиш и понаучиш.  

ПС: Изводът е много прост. Никоя църква няма да те накара да се чувстваш виновен за това, че имаш работа по време на задушница. Но ако ли това се случи, то акта се превръща автоматично във грях. Не е ли?
Ако беше прочела по-горе, споменала съм че е хубаво да се почетат починалите, най-малкото със свещ, но аз не бих съдила някой ако не знае какво се прави на днешният ден или друг който няма вяра.
« Последна редакция: 07-11-2015, 19:09:24 от Shangrila »
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #32 -: 07-11-2015, 19:43:04 »

Да, прочела съм го и съм ти написала, че е много правилно :), с едно уточнение - да не бъде правено като ритуал, а просто като едно добро дело за починалите. Май ти не си прочела какво аз съм написала :). Кой казва, че непочитането на Задушницата е грях? Почитането на този празник се прави от любов към починалите, които нямат вече възможност за добри дела. Така че, православният християнин и да има мноооого работа, първо почита празника и после работи. А този, който няма вяра сам си решава. Аз те поправих на някои важни места, защото това ще се чете и в бъдеще от много хора и те не бива да остават с погрешни впечатления.

Ааа, ами тогава това ти е казано в съвсем друг смисъл, за твое успокоение, няма много общо с днешната тема :). Иначе звучи много егоистично и не може да се каже от един истински християнин :pensif_29:.

И аз имам доста опит като теб, дори смея да твърдя мнооого повече от твоя, едва ли нещо вече би ме учудило. Но това не прави Православната ни вяра по-малко истинска и не бива да бъде причина за разочарования.
Защото, както е казал още навремето Васил Друмев - Митрополит Климент - " Има Православие у нас, има и български народ; няма Православие — няма и български народ "!
« Последна редакция: 07-11-2015, 20:14:47 от donna »
Активен

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #33 -: 07-11-2015, 20:28:23 »

Дона, написаното от мен важи за всички, които са задължени да работят на празник, независимо дали е православен или не и има много общо с темата на този разговор.
Кой е християнин и кой не е, спорен въпрос.
Лично аз проходих на църква по комунистическо време.. малко бяхме там.
Днес, всеки се бие в гърдите и кълне в религията си.
Понякога като чета нечии коментари или слушам как говорят хората ме досмешава.. българите сме много грешен народ Дона..

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #34 -: 08-11-2015, 11:12:29 »

А то другите народи щото са много безгрешни ,Шангрила  tooth ,особено западните..
Толкова векове вече живеят на гърба на другите.. Поне едно "извинявайте" да бяха казали..  tooth

Сега остана и Искрена да се включи и пак стана цирка  :sorcerer - emotloader:  tooth

Изводът знаете ли какъв е , мили и любезни дами  :heart_2: :heart_2:
Че по тези въпроси ( вяра, религия) най-добре е да не се говори публично ..
А и въобще да не се говори даже - още по-добре. :)

Това научих от един приятел, с когото се запознахме тук във форума. ( той отдавна не пише вече)
Аз лично не съм срещал  толкова добродетели ,събрани в една единствена личност . Всеки път когато общуваме, усещам колко много имам да уча от този човек.. А е с десетина години по-млад от мен!
Та това момче е завършило Духовната Семинария , знае  за религията  много повече от всички нас, практикува също достатъчно много, за което обаче никой не разбира, точно както и ние не разбрахме какво е учил, какво знае и на какви благородни каузи се посвещава. Нищо, че има повече от 350 поста тук, никога не обели и дума  по тази тема, въпреки че имаше достатъчно предизвикателства :)  
Съвсем случайно научих за всичко това, до него момент си бяхме говорили за съвсем различни неща :) ( главно за здравето и за геополитиката :) )
 И когато разбрах, го питам  - "и защо не взе нито веднъж отношение по тези въпроси?  Ти имаш много да ни кажеш.. ? "
Отговори ми : Тези неща са лични..По тях не се говори..      
« Последна редакция: 08-11-2015, 11:14:46 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Shangrila

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 179
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #35 -: 08-11-2015, 12:46:43 »

Съгласна съм с теб, мъдро е да се стои настрана от подобен тип теми..  :love_006 - emotloader:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #36 -: 08-11-2015, 14:53:23 »



Сега остана и Искрена да се включи и пак стана цирка  :sorcerer - emotloader:  tooth.
..
..
..

Отговори ми : Тези неща са лични..По тях не се говори..      

хаха, ако не беше изявил желание, сигурно нямаше да се включа, но не мога да те разочаровам  tooth

та, включвам се по отношение на казаното от приятеля ти, който бил завършил семинарията / тя не е направила никого наистина духовен човек! Просто не е в кръга на възможностите й /.
казаното, че тия неща са лични и за тях не се говори, много ми заприлича на изказванията на Тихия, когото ти редовно разобличаваш, че нещата не работят така - че опитът трябва да се споделя.

та, да питам - ако всеки беше решил така, да не споделя вярата си и да не говори, щото, видиш ли, това било лично, как щеше да се разпространява евангелската вест?
как аз и ти щяхме да чуем?
да чакаме изключителния шанс да имаме тесен достъп до някого, който по неведоми пътиша е узнал благата вест и я прилага на практика в живота си???!
да, личният пример е много по- силен от говоренето, но и то си има ролята, според мен.
поздрави!
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #37 -: 08-11-2015, 16:47:29 »

По стечение на обстоятелствата в петък присъствах на прожектирането на турски филм, болшинството от чиято публика беше съставена от мюсюлмани. Имаше само още един православен. Голямо беше учудването ми, когато с Христос с трънения венец плашиха дете като с някой образ от филм на ужасите, подиграваха се с разпятието...Публиката остана видимо доволна, доста се посмя... За съжаление бях задължена да присъствам, иначе първата мисъл, която ми дойде, беше да си взема багажа и да изляза.

Та, докато с нашата вяра, която е носител на Истината, се подиграват и осмиват, ние тук ахха да се изпокараме винаги, когато стане въпрос за нея и се чудим как да си затворим устите и да си внушаваме, че трябва да си я носим като нещо лично в сърцето.

Ако до сега съм се включвала последните пъти на тази тема, то е било с твоята благословия, бате Бино. Но нямаш никакъв проблем, щом сега това е твоето желание, добре :).
Активен

Сочи

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 77
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #38 -: 08-11-2015, 22:43:39 »

Горещичко е станало тук!
Интересно наистина, защо когато се докосне вътрешният ни свят започваме да се отбраняваме сякаш някой ни го застрашава, че и ревностно да защитаваме собствените си възгледи, при това отхвърляйки чуждите? Тази ни човешка черта винаги предизвиква изумление в мен, улавяйки се понякога, че и аз така постъпвам.
Иначе казано накратко: Всекиму според вярата му.
Докато вярвах, че месото е полезно, тялото ми го приемаше. Щом се разклати тази ми вяра, то се превърна в отрова и тялото ми автоматично отказа да го преработва. Този простичък пример е прилаган във всяка област от живота ми. А мисля, че така е при всички ни. Всеки от нас получава това, в което вярва.
Активен
Ние  не вярваме на това, което виждаме, а виждаме това, в което вярваме.

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Нова тема за чесане
« Отговор #39 -: 16-12-2015, 17:33:58 »

ХА-Ха, ето до какви изводи са стигнали учените ...

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1537110

Учени от университета "Карнеги Мелън" в град Питсбърг, щата Пенсилвания посочиха вегетарианците за виновници за затоплянето на климата, пишат вестниците "Телеграф" и "Индипендънт".

Много от най-разпространените зеленчуци, като марулята, изискват за производството им много повече ресурси за единица калория, в сравнение с бекона например. А всичко това води до увеличаването на парниковите емисии в атмосферата на Земята.

Най-известните вегани и вегетарианци в света

Екипът на проф. Крис Хендриксън, провел изследването, твърди, че връзката между хранителния режим на хората и околната среда е много сложна. Така например отслабването на населението и стопяването на излишните килограми се отразява благотворно върху общото му здравословно състояние. В същото време здравословното хранене се отразява зле на околната среда при осигуряването на съответната вегетарианска продукция.

Смразяващи данни за глобалното затопляне след 1997 г.

Консумацията на повече плодове, зеленчуци и рибни изделия е свързано и с 38-процентно увеличение на разходите за енергия и с 10-процентен скок в използването на водни ресурси. Парниковите газове също се покачват с 6 на сто. Консумацията на марули води до три пъти повече изпуснати парникови газове в атмосферата, в сравнение с бекона, констатира екипът. Производство на патладжани, целина и краставици е много по-пагубно в екологично отношение, отколкото това на свинското и пилешкото месо.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.072 секунди с 22 запитвания.