Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Здравословно хранене и религия  (Прочетена 8873 пъти)

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215

Тъй-като в  почти всяка една тема, пряко или не пряко, се вкарват религиозни елементи и наставления от някои форумни участници, реших да поставя специална тема за Религиите и храненето.
Както виждаме, привържениците на месоядството, защитават теорията за ядене на месо и приемат само тези истини и писания, в които няма изрична забрана за ядене на такова, или пък такива религии и писания които да пасват на техните лични вкусови предпочитания.
Така че, всеки се придължа към тази религия, която отговаря на неговите лични нагласи.
Тези които са против месоядството, тези които са започнали вътрешна трансформация и са тръгнали по Пътя на духовното израстване, рано или късно се отказват от общоприетите вярвания и традиционни религии, и започват едно по-разумно и осъзнато търсене на Истината. Те не приемат готови шаблони и догми, а се осланят на техния вътрешен водач, на интуитивното търсене на Истината.
И въпреки, че Истината е много относително понятие, все пак от гледна точка на етиката, нито едно същество няма етичното и морално право да наврежда на друго същество.

И тъй-като някои фанатизирани християни от форума твърдят, че Исус не е препоръчвал вегетарианско хранене, нека видим какво казва той в Евангелието на есеите:

"Истина ви казвам: човекът е син на Майката-Земя; от нея синът човешки получава своето тяло, което расте, подобно на тялото на новороденото, хранещо се от гърдите на своята майка.

И те Го попитаха: "Къде да отидем, Учителю, нали в Теб се намират словата на вечния живот? Кажи ни, какви грехове трябва ние да избягваме, за да не видим вече болест?"

Иисус отговори: "Да бъде според волята ви!"

И като седна сред тях, заговори: "Вашите предци получиха наставление: "Почитай Отца Небесен и Майката-Земя и следвай техните заповеди, за да се продължат твоите дни на Земята." И след тази заповед веднага беше дадена втора: "Не убивай!" - защото Бог дава живот на всички, а това, което Бог е дал, човекът не трябва да отнема. Защото истина ви казвам: от една майка произлиза всичко, което живее на Земята. Ето защо, който убива, убива своя брат.

И тогава при такова престъпление на човека, ще се отдръпне от него Майката-Земя и ще го лиши от своето живително лоно. И нейните ангели ще го изоставят и тогава сатаната ще се посели в неговото тяло.
И месото на убитите животни ще стане гроб за неговото собствено тяло. Защото истина ви казвам: който убива, самия себе си убива, а който яде месото на убитите животни, яде мъртво тяло. И в кръвта му всяка капка от кръвта на убитите животни се превръща в отрова; в неговото дишане се чува тяхното смрадно дишане, а в тялото му тяхната плът се превръща в гнойни гнезда; в костите му - техните кости се окисляват; в неговите черва - гноясват техните черва; в неговите очи - техните очи се превръщат в люспи; в неговите уши - техните уши отделят сярна секреция. Тяхната смърт ще стане негова смърт.

И само тогава, когато служиш на Отца наш Небесен, опрощават ти се за седем дни греховете, извършени за седем години. Но сатаната не ви прощава нищо и вие трябва да платите за всичко: око за око, зъб за зъб, ръка за ръка, крак за крак, обгаряне за обгаряне, рана за рана, смърт за смърт.

Не убивайте и не яжте никога месото на вашите невинни жертви, ако не искате да станете роби на сатаната. Защото това е път на страдание, водещ към смъртта. Изпълнявайте Волята на Бога, за да могат Неговите ангели да ви служат по пътя на живота.

Подчинявайте се на тези слова Божии: "И дадох ви всяка трева, приносяща семена, която се намира на повърхността на цялата земя и всяко дърво, на което се намира плод, приносящ зърна; нека това да бъде вашата храна! А на всяко животно на земята, на всяка птица във въздуха, на всичко, което пълзи по земята, на всички животни, в които има жизнен дъх, Аз давам всяка зелена трева; а на вас давам тяхното мляко.
Що се касае до плътта и кръвта, които оживяват животните, не трябва да се храните с тях. И ще ви държа отговорни за тяхната клокочеща кръв, за тяхната кръв, в която обитава душата. Аз ще ви искам отговор за всяко убито животно, така както за всички убити хора.

Но този, който без причина убива животно, когато то не го закача, без разлика дали това е убийство за удоволствие, за да се добие храна или пък за кожата му, или за неговите зъби, такъв човек извършва лоша постъпка, защото той самият се превръща в диво животно. Затова го очаква такъв край, както на дивите животни.

А аз ви казвам: не убивайте нито хора, нито животните и не разрушавайте храната, която поднасяте към устата си, защото, ако вие ядете жива храна, тя ще ви оживи, но ако вие убиете, за да получите своята храна, самата мъртва плът ще ви убие. Защото животът произхожда само от живота, а смъртта произхожда винаги само от смърт.

И всичко, което убива вашата храна, убива също така вашето тяло. А всичко, което убива вашето тяло, убива вашите души.

И вашите тела ще станат подобни на вашата храна, така както вашият дух ще стане подобен на вашите мисли".


И от тук следва да си зададем въпроса:
Грях/етично и морално/ ли е да се убиват животни за храна на хората, при положение, че не жиеем в Ледниковата епоха и има изобилие от растителна храна?
« Последна редакция: 18-02-2016, 09:01:21 от Mia »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #1 -: 18-02-2016, 09:41:56 »

Извинявай, Мия, ще се наложи да няма такава тема.  :-\
 Още преди години с Христо Дешев ( гл.модератор и техн. подръжка на форума) бяхме принудени да вземем решение  да  не се допускат  теми за  религия и сексуална ориентация. ( има го писано някъде  из форума)
Практиката показа ,че те водят ЕДИНСТВЕНО ДО КОНФЛИКТИ!  ( и до много натоварена модераторска активност :) )  
Нищо няма да изясним, само ще се изпокараме.
Нека да се съсредоточим върху това, което ни обединява, а не върху това, което ни разделя.    


С Искрена и Елия се разбирам прекрасно и много ги уважавам, но не пречи пак да ги помоля -
 Моля, по-сдържано с "отворените"   изяви  по тази тематика!  Нямам съмнение , че го правят изцяло от чисто и добро сърце. Но заради  форумното благо  това ограничаване просто се налага.  :-\
 И Искрена и Елия  са готови безрезервно  и безкористно ( като истински християни)  да отделят  време  за да помогнат на нуждаещи се.  (Аз също съм се обръщал към тях )  
Но нека това да става в лични съобщения.    
 
И аз имам какво да кажа по темата , но точно с тази цел се въздържам.
( имам много ценна книга, която никога не е издавана ! "Евангелието на есеите с коментари от лекарят-натуропт"  от д-р кмн Виктор Хрушчов, натуропат, гладолечител, суровоядец, гладуващ профилактично от 30 г. Уникален човек!  Два пъти по 3-4 часа съм бил при него ( в Крим) , без да ми поиска дори и лев! А вторият  път ми беше направена даже и биорезонансна диагностика с най-скъпият апарат ( КСК Барс ) , както и лечебен сеанс ! )
« Последна редакция: 18-02-2016, 09:59:34 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #2 -: 18-02-2016, 09:59:23 »

Извинявай, Мия, ще се наложи да няма такава тема.  :-\
 Още преди години с Христо Дешев ( гл.модератор и техн. подръжка на форума) бяхме принудени да вземем решение  да  не се допускат  теми за  религия и сексуална ориентация. ( има го писано някъде  из форума)
Практиката показа ,че те водят ЕДИНСТВЕНО ДО КОНФЛИКТИ!  ( и до много натоварена модераторска активност :) )  
Нищо няма да изясним, само ще се изпокараме.
Нека да се съсредоточим върху това, което ни обединява, а не върху това, което ни разделя.    


С Искрена и Елия се разбирам прекрасно и много ги уважавам, но не пречи пак да ги помоля -
 Моля, по-сдържано с "отворените"   изяви  по тази тематика!  Нямам съмнение , че го правят изцяло от чисто и добро сърце. Но заради  форумното благо  това ограничаване просто се налага.  :-\
 И Искрена и Елия  са готови безрезервно  и безкористно ( като истински християни)  да отделят  време  за да помогнат на нуждаещи се.  (Аз също съм се обръщал към тях )  
Но нека това да става в лични съобщения.    
 
И аз имам какво да кажа по темата , но точно с тази цел се въздържам.
( имам много ценна книга, която никога не е издавана ! "Евангелието на есеите с коментари от лекарят-натуропт"  от д-р кмн Виктор Хрушчов, натуропат, гладолечител, суровоядец, гладуващ профилактично от 30 г. Уникален човек!  Два пъти по 3-4 часа съм бил при него ( в Крим) , без да ми поиска дори и лев! )
Бате Бино, религията винаги е била водещ елемент от ценностната система на обществата. По този начин, религиозните предписания и канони винаги са влияели върху храненето на хората от тези общества.
Не виждам защо да няма една такава тема.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #3 -: 18-02-2016, 10:00:41 »

Ами ще видиш сама  ,  след като на батя си не вярваш  tooth  Аз съм тук от много отдавна  :pensif_29:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #4 -: 18-02-2016, 10:04:15 »

Ами ще видиш сама  ,  след като на батя си не вярваш  tooth  Аз съм тук от много отдавна  :pensif_29:
Вярвам ти, но нека поговорим малко за храненето и религията. :Content_14:
И за нейното влияние върху мирогледа на хората и как това се отразява върху начинът на живот.
Както виждаме, религиите определят и морала и храната.  tooth tooth
Активен

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #5 -: 18-02-2016, 10:43:05 »

Мен би ми била интересна темата, но ще гледам да се въздържам от коментар по нея, че бързо паля понякога в такива дискусии  :Confus_3: :love_026:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #6 -: 18-02-2016, 10:54:54 »

Добре. Човек като цяло е хубаво да бъде адаптивен..
Предвид на това, че няколкото конфликтни ( и нискочели)  съфорумци, които вдигаха основната гюрултия , вече ги няма,  можем да  рискуваме  тоя път. По изключение!  ;)      
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #7 -: 18-02-2016, 11:03:57 »

Ако някой има интерес да се издаде книгата, която споменах , да се обади. Подобно четиво на пазара няма и не е имало.
За съжаление, както и всичко останало в този справедлив "либерален" капитализъм,  основната роля играе не самата книга , а  къде ще се предлага, как ще се рекламира  и колко ще поиска за себе си  книгоразпространителят.   :-\
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #8 -: 18-02-2016, 11:07:24 »

И защо да няма такава тема??? Нали във спора се ражда истината.Няма лошо да поспорим на дадена тема-надали ще се стигне до обиди.Свободата на словото е важна.
"Тези които са против месоядството, тези които са започнали вътрешна трансформация и са тръгнали по Пътя на духовното израстване, рано или късно се отказват от общоприетите вярвания и традиционни религии, и започват едно по-разумно и осъзнато търсене на Истината. Те не приемат готови шаблони и догми, а се осланят на техния вътрешен водач, на интуитивното търсене на Истината.
И въпреки, че Истината е много относително понятие, все пак от гледна точка на етиката, нито едно същество няма етичното и морално право да наврежда на друго същество."
В една друга тема пуснах един линк:
http://sever.bg/%D0%9B%D1%8E%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BB-%D0%95%D0%B3%D0%BE%D0%B2-%D0%92-%D0%BC%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0-%D0%A1%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%86%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8F-%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B4-%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82_l.a_i.171922.html
Интересна теория,която казва,че в момента активно се повдига вибрацията на Земята.И затова след 2000 година е вредно да се консумира месо(2000г. е посочена като края на света и той май наистина настъпва,но в енергиен план).Месото носи ниска вибрация(знаем защо) и уврежда нашия генотип.Казва се също,че трябва да се консумират повече кълнове.При смяната на генетиката раждащите се деца ще имат тройна,а не двойна спирала на ДНК и ще могат да използват третото си око по-продуктивно.Ще владеят телепатия,телекинеза,левитация.Има вече такива деца-напр.едно такова дете е Дария от Варна.
Колкото до библията-тази книга е прекроявана много пъти и доста от истината там,според мен,е скрита.Исус е пратеник на Светия Отец и той е казал да гладуваме периодично,да не консумираме месо и да живеем просто.Как ще се обясни убийството на животното,което също е вид какъвто сме и ние?Той е владеел телепатия,ходел е по вода(това се обяснява със създаване на силно протонно поле на краката),нахранил е всички с една риба(според теория на когиталността ние сме холограми,които може да се копират или размножават). Затова Исус е казал "Ние сме светлината,която дойде сама от себе си"-т.е ние сме вибрация,от която възникват двойка спираловидни фотони(нашето ДНК) светлина и с помощта на тези фотони светлина ние самите градим своята холограма тук на Земята.Всичко тук сме светлинни холограми,със защитно поле или обвивка(нещо като нашата кожа) и затова се възприемаме като твърди тела.Получава се от светлината и от наличието на гравитация на тази планета...... :whistling2 - emotloader:
Това,разбира се са само теории,които обаче изискват техника,която би могла да измери тези вибрации или енергия.За съжаление такава техника още не съществува,но аз си мисля,че ще бъде измислена...
Аз мисля,че месото е вредно за мен,защото вибрациите от убитото животно-страх и пр. се предават на нашите тела и това го замърсява енергийно.Но това си е мое лично мнение.
А който има повече време нека изгледа следния филм.Страшно интересен е:
https://www.youtube.com/watch?v=hVR8pJ-rYu4
« Последна редакция: 18-02-2016, 11:20:45 от cherry »
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Atlantis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 144
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #9 -: 18-02-2016, 12:44:29 »

Миа, за убийството на животни, наскоро попаднах на интересна статия (която според мен е много точно и логична в тезата си).
Животните, както и хората имат чувства и емоции. Усещат болката, студа и топлината и имат способността да се привързват към хора и други животни. Няма значение дали става дума за куче, котка, крава, прасе и тнт.
Та, когато едно животно бива убивано насилствено, всичката болка, страх и страдание, които то изпитва, цялата тази енергия се всмуква от тяло му. После на това, вече "змърсено" месо като му добавиш и стабилизатори, и всякакви други красоти, сещай се какъв микс се получава.

Да не говорим, че повечето животни, които са за добиване на месо, се гледат при изключително лоши, дори мизерни условия. Почити няма хуманност в грижите и отношението към тях.  :-\
Активен

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #10 -: 18-02-2016, 14:21:01 »

Всичко в тази вселена вибрира.Всичко е енергия.Вибрират хората,животните,дори и неживата за нас материя.Тази вибрация при убиването на животното се "вгражда" в нашето тяло.Затова ние имаме страхове,кошмари,сънища,че ни гонят,убиват и т.н.И това всичко се получава от тази ниска вибрация,която е в нас.А страха какво поражда? Ами агресия.И така...
Пак подхванехме темата за вегетаринаството... :peperudi:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #11 -: 18-02-2016, 15:45:20 »

Бате Бино,
нека има такива теми, те са част от живота ни, от нашето битие и нека всеки сам за себе си вземе решение какво да консумира, какво да не консумира.Не бива хората да бъдат насилвани.Навремето ми бяха донесли Евангелието на мира от Германия.Сама го преведох и ми отне доста време.А имаше и неща, които ми преведе една приятелка - акушерка живееща в Австрия.
Бог е дал тревите и семената, още в кн.Битие се говори за това.А в изход 20 глава се говори кои храни са разрешени, кои - не от Бога.Със сигурност знам,че гъбите натрупват много токсини и тежки метали, те не са фотосинтезиращи.Имах преподавател навремето.Беше се натровил от ядливи гъби, а беше защитил дисертация на тема гъби.Ботаник беше.
Когато Бог е дал на някои хора дадена мисия да изпълнят тук на земята Той е определил за тях и по - строг начин на хранене.Св.Йоан Кръстител е бил строг постник.Но не всеки светски човек трябва да бъде такъв.Всеки има разум, лично отношение към храната.Навремето и аз отказах всички готвени храни и минах на 100 % сурова храна.Но не всеки е необходимо да прави това.Нищо няма да се случи ако консумираме постна готвена храна при положение,че органите ни усвояват тази храна.
Навремето имах доста дисциплини като студентка и намерих научна информация за натрупването на токсини от рибите без люспи.Това е точно така, както го описва и Изход 20 глава.Рибите с люспи са предпазани от отрови.Люспите ги предпазват от токсините във водата.
Но всеки сам взема решенията си и никой не бива да бъде насилван.В нашия дом никой не е вегетарианец дори.И не е необходимо.Както вярата, така и всичко останало е дар и всеки сам според личните си разбирания осмисля какво да консумира.Лично аз не мога да убия каквото и да е животно, само насекоми .Но има много хора, които ги използват за храна.Те са дадени от Бога, в районите , където климата не позволява отглеждането на много и различни растения.
Млякото и меда също са дадени.Но навремето никой не пиеше млякото варено, а сурово.И моята баба така го пиеше и ни учеше и нас.Аз обаче и до сега не мога да пия никакво мляко.Медът за даца и раковоболни също се отрича.Но той е даден от Бога като храна.
Трябва да се има в предвид,че преди много години храната е била по - чиста, ненаторена, животните са хранени по естествен начин, не са лекувани с антибиотици и отглеждани както сега.А в Библията като четем колко стада са отглеждани - за мляко,месо и кожи, за направа на облекло.Така,че тези храни всички са дадени.Друг е въпросът кой как желае да ги употреби.Дали да ги ползва сурови, дали топлинно - обработени, дали да се храни с кълнове.
През 2012 г. посетих Израел.Там мляко и месо на едно хранене не се смесват.Млечен продукт се яде на обяд, месо вечер или обратно.Месото включваше само телешко или риба.И много и различни зеленчуци, кълнове, нахут и бобови храни.Много здравословен режим на хранене.
А средиземноморската кухня не е ли и тя здравословна - прясна риба, зеленчуци, зехтин, пресни лимони.Наскоро четох една публикация на един японец - според него рибата има по - ниска телесна температура от човека и затова в Япония се консумира много риба и хората нямат сериозните здравословни проблеми на цивилизацията в западния свят.
Стига човек да не е боледувал от тежко заболяване тези режими на хранене са много добри.При някое тежко и трудно лечимо заболяване нещата се променят, строга диета трябва особено при тежките форми на диабет, артрит и др. автоимунни болести.
Бог е дал заповедите, описал е коя храна е чиста, коя не е, дал ни е и свободната воля да избираме.Какво повече да искаме.Всичко ни е дал с разум да го употребим.
Поздрави !
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #12 -: 18-02-2016, 15:48:44 »

Значи така. Създадени сме всички от един създател и е незащитима тезата, че Бог нямал нищо против да се убиват животни за да се храним. Сега обаче ще последват едни цитати от изходи и входове, за да ни стане ясно обратното. И на финала ще се изясни, всеки да си прави каквото си иска и да си носи последствията за това. Само лаф да става.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #13 -: 18-02-2016, 17:44:15 »

Миа, за убийството на животни, наскоро попаднах на интересна статия (която според мен е много точно и логична в тезата си).
Животните, както и хората имат чувства и емоции. Усещат болката, студа и топлината и имат способността да се привързват към хора и други животни. Няма значение дали става дума за куче, котка, крава, прасе и тнт.
Та, когато едно животно бива убивано насилствено, всичката болка, страх и страдание, които то изпитва, цялата тази енергия се всмуква от тяло му. После на това, вече "змърсено" месо като му добавиш и стабилизатори, и всякакви други красоти, сещай се какъв микс се получава.

Да не говорим, че повечето животни, които са за добиване на месо, се гледат при изключително лоши, дори мизерни условия. Почити няма хуманност в грижите и отношението към тях.  :-\
Атлантис, не само няма хуманност при отглеждането на животни при промишлени условия, но изобщо няма никаква хуманност в убиването по принцип - било то за лов, било за храна.

Няма нито едно оправдание за убийството, освен ако не е при самозащита.
Затова аз съм по-склонна да приема като истинско Евангелието на есеите, защото там Исус е описан като истински духовен човек. Убийството и духовността не вибрират на една честота и не са съвместими като понятия. Човешкият морал изисва да бъдем морални към всички. Не може да си морален към кучета и котки, а да ставаш съучастник в убийството на други не по-малко мили животни - като агънцата, теленцата, зайчетата...

Но, разбира се, нищо не трябва да става насилствено. Никой няма право насилствено да налага своите идеи и вярвания на останалите. Дори и на собствените си деца. Защото всеки сам трябва да стигне до това мислене и да осъзнае тези истини.
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #14 -: 18-02-2016, 17:46:42 »

Значи така. Създадени сме всички от един създател и е незащитима тезата, че Бог нямал нищо против да се убиват животни за да се храним. Сега обаче ще последват едни цитати от изходи и входове, за да ни стане ясно обратното. И на финала ще се изясни, всеки да си прави каквото си иска и да си носи последствията за това. Само лаф да става.
Най-интересното, Тихий, е че едните религии заклеймяват убийството на животни за храна като грях, а други религии го считат за нещо нормално.
Та въпросът е, коя религия е по-права от другата?!  :love_007:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #15 -: 18-02-2016, 20:24:29 »

това евангелие, което е цитирано горе, есейско или там каквото е, ми то носи съвсем друг дух от четирите свидетеля в Словото!
да, кръв е строго забранено в библията да се яде и това е грях!
обаче, за тази цел, има начини да с еобезкърви месото.

другият проблем е, че ако не бива да се убиват животните, то нито има смисъл в жертвите преди истинската Жертва - Исус на кръста, поради която Жертва ние живеем, изкупени сме, спасени и изцелени / ако приемем всичко това с вяра! /.

думата "не убивай" в заповедта означава да не си криминален убиец.
не е свързана с коленето на животни по никой начин.

Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #16 -: 18-02-2016, 21:30:02 »

това евангелие, което е цитирано горе, есейско или там каквото е, ми то носи съвсем друг дух от четирите свидетеля в Словото!
да, кръв е строго забранено в библията да се яде и това е грях!
обаче, за тази цел, има начини да с еобезкърви месото.

другият проблем е, че ако не бива да се убиват животните, то нито има смисъл в жертвите преди истинската Жертва - Исус на кръста, поради която Жертва ние живеем, изкупени сме, спасени и изцелени / ако приемем всичко това с вяра! /.

думата "не убивай" в заповедта означава да не си криминален убиец.
не е свързана с коленето на животни по никой начин.



Пределно ясно ми е, че всеки вярва в това което му допада и харесва.
Няма как да вярваш в нещо, което не ти допада.  :Content_14:
Та и в религиите е така. Всеки вярва в това, което допада на вътрешните му нагласи.

Но най-странното е, че уж интелигентни хора,  в 21-ви век, все още продъжават да вярват, че писаното в Библията или в Корана, е Божие Слово.  :pensif_29:

Ами я вземете се разберете вие религиозните - кое слово е ПО - истинско и по-вярно!
Това на мюсюлмааните, на юдеите, на християните, на индуистите, на будистите, на кришнарите ли...

Значи само за това, че Църквата е решила да вкара 4-те евангелия в Библията, а всички останали да останат извън нея, според вас, прави едните валидни, и Божие Слово, а другите невадилни и небожествени.

А думите на Исус в Евангелието на есеите, мисля, че най-добре го обрисуват.
Но вярата е затова - на нея не са й нужни доказателства за каквото и да било.
« Последна редакция: 18-02-2016, 21:32:05 от Mia »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #17 -: 19-02-2016, 00:03:58 »

когато аз реших да разбера кой е Пътя към Бога, питах Него и оставих Той да ми даде откровение каква вяра иска да изповядвам, как да Му служа...
ако искаше Той, щях да съм мюсюлманка или каквото Той даде... така че, това не  е вярно, че съм си избрала религия, дето да ми пасне, НЕ!
на мен не ми пука дали ще ям месо или не!
това не е важно.
така че, това не ми е определило нищо.
Активен

Mia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 215
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #18 -: 19-02-2016, 07:37:27 »

когато аз реших да разбера кой е Пътя към Бога, питах Него и оставих Той да ми даде откровение каква вяра иска да изповядвам, как да Му служа...
ако искаше Той, щях да съм мюсюлманка или каквото Той даде... така че, това не  е вярно, че съм си избрала религия, дето да ми пасне, НЕ!
на мен не ми пука дали ще ям месо или не!
това не е важно.
така че, това не ми е определило нищо.
Да, на всеки му се дава да избере това до което е достигнал. Може би е невъзможно да се прескочат стъпалата. Религиите - за добро или зло, са част от Пътя...
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494
Re:Здравословно хранене и религия
« Отговор #19 -: 19-02-2016, 09:15:55 »

Мия,
когато аз реших да приема Православната вяра си нямах никаква идея какво представлява тази вяра.Имах куп проблеми от години, но когато станах на 30 години преживях нещо страшно.За три години се заредиха куп нещастия в моя дом.Нямах изход, не знаех какво да правя, как да постъпя.А изход от ситуацията въобще не виждах.Тогава си спомних думите на моята баба, че ако има нещо, което не мога да разреша сама трябва да отида и да се изповядам при свещеник.Нямах избор, злото в моят дом продължаваше да се случва и аз не можех да го спра по никакъв начин.
Потърсих свещеник  и той ми каза,че проблемите за една седмица ще се решат с Божията помощ.А аз рязко отрекох.Казах,че не е възможно, от 3 години са се заредили цял куп нещастия.Но той строго и твърдо каза : Бог има и Той ще разреши всичко за една седмица.След няколко дни същият свещеник ми чете Василиеви и Киприянови молитви и наистина за 1 седмица всичко се реши.Аз бях много изненадана.Как така, а аз с години влачех проблеми.Така постепенно приех Православието и за 10 години в моят дом се заредиха чудеса - баща ми оздравя като по чудо, 5 дни лежа с 40 градуса температура.
Да приемеш или отхвърлиш някаква вяра не е лесна работа.Трябва да си убеден в това и то напълно.Аз днес съм убедена,че случайни случайности на този свят няма.Интелигентни хора е много относително понятие.Считах навремето,че всичко знам и ми е ясно.Днес считам,че много неща не знам и не ми са ясни.
Мюсюлманите спазват старият завет, юдеите също.Има някои разлики.Но и двете не примат Възкресението.А другите индийски учения имат съвсем друго разбиране за нещата - при тях всяка храна действа по определен начин.Кришна не приемат за храна чесъна и лука, месото, а мляко използват само краве.Но лично на мен тяхните ястия много не ми допадат.Повечето са със запечени подправки на сух тиган, много пикантни , люти и ястията са в голямата си част пържени.А млякото - винаги варено, но без използване на мая за подсирване.Използва се обикновено кисело мляко или лимонов сок и така се получава по - твърда или по - мака извара.Яйцата също се отхвърлят като храна, защото са зародиши.Използвала съм някои рецепти, предимно тези за тестени изделия, защото са без набухватели, но и хлебчетата в голямата си част са пържени.
Не бива да съдим хората - кой какви разбирания има, кой какво яде.В студеният климат Бог е дал месото за храна, защото няма много зелени растения.А на полюсите ескимосите как се хранят ? Те приемат т.нар. протиева вода от ледниците и с повече месо е менюто им, но живеят по - кратко.В Израел също видях пустиня, посетих и мястото, където е написано това Евангелие на мира.Това е Кумран.Но това е пустиня, не е както тук всичко потънало в зеленина.Температурата на въздуха беше много висока.Така,че всеки трябва да приеме или отхвърли дадени храни.Но всеки прави това доброволно, от собствени убеждения.
Аз вече толкова години се храних с кълнове.Но от миналата година стомахът ми е зле и примам и постни ястия - по семпло приготвени.А баща ми много обича риба.Така,че не трябва да насилваме хората в нищо.Иисус когато е лекувал е питал : Вярваш ли,че можеш да бъдеш изцелен и тогава е излекувал човека.Не е насилвал никого да консумира каквато и да е храна.Но аз мисля,че Бог е дал тези храни за да предпази хората от глад - винаги да имат избор какво да консумират, независимо дали се отнася за риба, месо, млечни продукти, яйца или зеленчуци.
А българската стара селска кухня каква е ? И тя включва традиционните за България продукти.Аз лично много обичам и лука , и чесъна.Особено при грип чесънът върши чудесна работа.А индийските учения върло го отричат.А някои хора обичат яйца, даже някои суровоядци консумират суров жълтък.Лично аз не мога да го консумирам, дразни ми язвата.
Трябва да се проучат както начините на хранене, така и религиите в тяхната дълбочина.А когато човек вижда,че няма изход от някой проблем най - бързо може да се ориентира в това - какво да консумира, каква вяра да избере.Не е случаен факт ,че има толкова монаси , нали ? Те как така са се отрекли от създаване на семейства, поколение и са отишли на Атон например.Да, били са убедени, нещо ги е накарало така да постъпят.Имам колега , който е свещеник.Навремето е учил съвсем друга специалност.Но някои случки в семейството му са го накарали да завърши Богословие след това.Така,че когато не разбираме и не са ни ясни някои неща трябва да си направим изводите - да проучим всичко и тогава да изразим дадено мнение.
Поздрави !
Активен
 

Страницата е създадена за 0.111 секунди с 24 запитвания.