Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Солта - приятел или враг?  (Прочетена 5648 пъти)

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.
Re:Солта - приятел или враг?
« Отговор #20 -: 06-06-2017, 15:00:59 »

 :Content_4 - emotloader:
                                    :Content_14:
                                                                :pensif_29:

Фактът, че здравето ни е дадено от Него и еволюцията по рождение, изобщо не означава, че е проява на здрав разум и обич към себе си, да НЕ се опитваме да увеличим до възможния максимум знанията, които биха ни позволили да опазваме това здраве най-дълго и в най-високо, най-добро състояние.
Освен за нас лично, здравето ни е важно и за всички други хора. Колкото хора сме колкото можем по-здрави, толкова по--добре за нас и за всички!
Затова си струва да изразходваме усилия, време, пари, четене, разбиране, проба-грешка и всички възможни пътища за повишаване и опазване на здравето ни.
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта - приятел или враг?
« Отговор #21 -: 07-06-2017, 21:38:09 »

Ами тогава ти, или някой друг , пуснете такава, от която да стане по-ясно .  :Content_22:  По лесните локумести теми като напр. за политиката, за "безусловната любов" , "позитивното мислене" и т.н.. всички знаем много  tooth  , но по трудните - чакаме някой друг да се е потил с  дни докато се докопа до отговора, а после ние да го ползваме наготово ,защото сме били заети с по-важни неща   :essen:

ооо, май ме сбърка с някого   ;D
аз пък точно, ма хич, ама хич не съм по тия теми, ни по политика, ни по бягство от реалността чрез захаросани памуци от сорта на позитивно мислене  :)
аз съм човек реалист!

относно метаболизма не знам много, но виждам, че явно и другите не знаят кой знае какво, освен, че е трудна тема и не се знае много по нея :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Солта - приятел или враг?
« Отговор #22 -: 08-06-2017, 07:25:08 »

Обръщението не е само към теб, нали забеляза, вмъкнах ( "или някой друг") , така че не го приемай лично, теб най-малко съм те имал в предвид даже  tooth
Ето, минаха няколко дни , но никой не се е потрудил да разрови нещо за метаболизма  :surpris_23:
Аз поне от гледна точка на Аюрведа го щриховах.
Важни са два момента в случая, според мен.
1.  Самоцелно  ( изкуствено и принудително ) не бива да се пипа скоростта на метаболизма, с оглед да се  търсят някакви ефекти от това.( напр. отслабване) Не съм се интересувал, вероятно съществуват хапчета и билки за това. Всеки индивид си е разчетен още по рождение да си функционира  с определена скорост (на метаболизма). Разбута ли се , никой не знае какви ще са последствията. Същото важи и за куп други физиологични процеси.
2. Да сме  запознати при какви условия как се променя тази скорост и какво да очакваме.  ;)
 Важно-  тя се променя не изкуствено, а естествено, като резултат от други процеси.   
  Един добър пример:  Ако водим заседнал начин на живот и тежим например 88 кг, когато почнем да спортуваме активно , метаболизмът естествено ще се засили и ще спаднем да кажем до 72кг.
В обратният случай пък - ще напълнеем. Както се случва почти винаги при бивши активни спортисти. ( особено ако са тип кафа! )
Втори пример - с възрастта метаболизмът се забавя и повечето хора качват килца.  С изключение на хората от тип вата. При тях става обратното , защото се включват  и други зависимости - възрастта над 60 е вата.  (  вата + вата води до нейното превъзбуждане и затова  такива хора "изсъхват" ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта - приятел или враг?
« Отговор #23 -: 08-06-2017, 16:05:09 »

благодаря за обяснението, Боби!
аз сега чета една книга - "Ултраметаболизъм", та да видим дали ще разбера нещо  :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Солта - приятел или враг?
« Отговор #24 -: 09-06-2017, 06:49:41 »

Защо да не разбереш, за хора е написана все пак  tooth Хубава е книгата.

Тук съм открил един руски сайт , където много подробно се разглеждат факторите, които влияят на скоростта на метаболизма. Кои храни, кои действия в каква посока работят.
 (Например, при дългосрочен стрес скоростта се намалява, което ще рече - напълнява се :) )
Интересно и ценно е , особено за тези, които искат да отслабнат :) , защото се е наблегнало на "ускоряващите" фактори , вероятно защото повечето хора имат проблем с излишно тегло, а не с недостатъчно :)
Като цяло обаче ( което е и съвсем логично ) по-бърз метаболизъм = по-бързо остаряване  :-\  ( процесите протичат по-бързо ) Но пак трябва да се уточни - "колко по-бърз"? :)  
Отговорът според мен е лесен - "по-бърз от нормалният за съответният индивид "

http://zenslim.ru/content/%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2-%D0%9D%D1%83%D0%B6%D0%BD%D0%BE-%D0%BB%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D1%8C-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC
 
Сега забелязах, този сайт е доста ценен, има интересни статии и са писани от знаещи хора.
« Последна редакция: 09-06-2017, 07:02:20 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Солта - приятел или враг?
« Отговор #25 -: 09-06-2017, 13:21:55 »

благодаря много!   :flowers2:
радвам се, че покрай мен си намерил тоя полезен сайт  ;D
Активен

Tommy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re: Солта - приятел или враг?
« Отговор #26 -: 31-07-2022, 22:46:20 »

Аз си купувам само Българска морска сол изсушавам я на най-слабата степен на котлона за няколко часа
и я смилам с кафемелачка. Много по-вкусна е от обикновенната сол и много по-полезна.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.082 секунди с 23 запитвания.