"Мазнините
Мазнините в кърмата представляват около 50% от общото й енергийно съдържание, като те са и съставката, която най-много се променя като количество. Средното съдържание на мазнини в майчиното мляко е 30-50 г/л, като същевременно кърмата на майките с преждевременно родено дете е с около 30% по-високо съдържание на мазнини, отколкото на майка с дете, родено около термин. Съдържанието на мазнини в кърмата в хода на едно кърмене също варира, като основно зависи от степента на изпразване на гърдата – колкото по-изпразнена е гърдата, толкова е по-„мазно” млякото, което остава в нея. Това е и причината да съветваме винаги майките бебето да изсуква докрай едната гърда, преди да му предложим другата – по този начин до кърмачето достига най-висока концентрация на важните мазнини. Накратко по-долу ще обърнем внимание на най-важните компоненти на мазнините в кърмата.
Триглицеридите, които са основната форма на мазнини в кърмата, се разграждат до свободни мастни киселини и глицерол от ензима липаза, който се намира не само в червата на бебето, но и в самата кърма.
От изключително голямо значение за правилното развитие на бебето и на нервната му система (особено за правилното развитие на зрението и когнитивната (разбирателна) способност на мозъка) е съдържанието на т.нар. есенциални мастни киселини. Те се наричат така, защото човешкият организъм не може да ги образува сам, а е нужно да ги получава с храната. Кърмата е богата на тях (над 80% от мазнините в кърмата са полиненаситени), осигурявайки оптимално развитие на всички органи и системи на бебето. Изследвания показват, че кърмените бебета натрупват в мозъка си DHA (една от тези незаменими мастни киселини), докато концентрацията на тази киселина при бебетата, хранени с млека за кърмачета, е в пъти по-ниска и е почти същата, каквато е била след раждането. Интересен е фактът, че концентрацията на тези мазнини в тъканите на кърмещата майка е по-ниско в сравнение с тази при жени, които не кърмят. Това показва, че майката изчерпва своите депа от полиненаситени киселини и е изключително важно да си ги набавя в достатъчни количества с храната (редовна консумация на риба, зехтин, ленено масло, ядки) или в краен случай – с хранителни добавки (Омега-3,6,9 мастни киселини). Особено важен е фактът, че в кърмата на майки, чиито бебета са с атопии (атопичен дерматит или изяви от страна на дихателната система) са установени по-ниски концентрации на тези мастни киселини в сравнение с тези на майки, чиито бебета са здрави. Това води до извода, че атопията при кърмачетата може да бъде повлияна и чрез увеличаване на съдържанието на омега-3,6,9-мастни киселини в диетата на кърмещата майка. В последните години повечето производители на млека за кърмачета се опитват да имитират състава на кърмата, добавяйки полиненаситени мастни киселини в продуктите си, но тези мастни киселини обикновено са извлечени от водорасли или растителни източници и не са структурно идентични на намиращите се в кърмата.
Кърмата е доста богата и на холестерол и обратно на очакванията ни това не само не е опасно за бебето, а оказва и защитен ефект срещу съдови инциденти (инфаркти и инсулти) в зрялата възраст."
http://www.podkrepazakarmene.com/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0-%D0%B2-%D0%BA%D1%8A%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-262.html "Пия сок от...... "Ето от тук мисля, че е необходимо да започнеш с коригирането, защото господ на първо време ни е дал зъби, за да дъвчем и затова няма по-добро усвояване на ензимите от доброто бавно дъвчене на всяко плодче, листенце или зеленчук. По този начин и кърмата ще се насити с тези ферменти, които липсват и така мъчат малкото бебешко стомахче.
Наблегни на полиненаситените мазнини, които ще примаш със зеленолистните- най-вече тученицата, спанак, маруля, след това авокадо, броколи, зеле, карфиол, чушки, тиква и семето му, маслинки, ленено семе, суров сусамов тахан, орехи и бразилски и кокосови орехи и други сурови ядки, семена като елда, просо, ръж, ечемик, морска риба и разбира, се сезонни плодове и сушени такива през зимата. Ако приемаш всекидневно такава разнообразна храна, няма да ти трябват добавки и други витамини, които също задръстват бъбреците. Избягвай високовъглехидратните храни и преработени субпродукти. Разчитай на природата и ще имаш здраво детенце.
Освен това, гушкайте се, разхождайте се с бебчо на слънчицето, по възможност в слинг. Вслушвай се във вътрешното си гласче. Чувствайте се един другиго и му предавай от спокойствието си. И двамата имате голяма нужда от него.