Храни бъкат от соя мутант и токсична царевица
Публикувана: Четвъртък, 28-ми Януари 2010, автор: Елица Кандева;
Продукти с генномодифицирани соя и царевица пълнят рафтовете в магазините. Заради липса на обозначения по етикетите те се консумират масово, без хората да знаят за опасните съставки. Последните изследвания сочат, че генномодифицираните организми (ГМО) причиняват рак, увреждат черния дроб и бъбреците. Опити с мишки, хранени с такива съставки, доказали също, че намаляват репродуктивната способност в поколения напред.
80% от соята, която се внася у нас , е генномодифицирана, обявиха вчера пловдивски учени от областта на земеделието, екологията и храните. Те цитираха и изследване на национална лаборатория, в която през последните 4 г. са взети 1304 проби от различни продукти. 448 от тях, което е 34%, се оказали с ГМО. А в 94, т.е. 7,2 на сто, концентрацията е била над 2% при максимално допустима 0,9%. Само в 2 от случаите на етикета е било упоменато съдържание на ГМО.
Заради огромните опасности в неделя учените организират шествие в София срeщу либерализирането на закона, което ще улесни вноса на генно-модифицирани храни у нас. В Пловдив ще се раздават листовки и тръгва подписка. В момента промените са между първо и второ четене в парламента и се подкрепят от ГЕРБ и "АТАКА". Според учените законът се прокарва под натиск от ЕС, за да обслужи интереса на няколко световни корпорации. Учените в Пловдив искат пълна забрана на ГМО у нас или референдум.
В момента в България е разрешен само хибридът Монсанто 810. Той съдържа ген на бактерия, която произвежда свои токсини срещу царевичния стълборазбивач. Попаднали в организма обаче, те съсипват черния дроб и бъбреците.
За употреба във фуража пък са позволени 100 съставки. Законодателството в ЕС не задължава фермерите да обявяват, че хранят животните с тях. Така те стигат в продуктите на пазара "инкогнито" и се консумират масово, без хората да знаят, че се тровят.
Най-големи рискове носят храните със соя, която се ползва за производство на мазнини, маргарин, шоколад, както продкти с царевица.
Отглеждането на ГМО застрашава и природата. Изчезват пчелните семейства, каза председателят на Асоциацията по пчеларство Илия Цонев. В Америка са намели с 1/3. Предполага се, че никотиноидните пестициди ги дезориентират. Немски учени пък обясняват явлението с поемане на токсини от генно-модифицираната царевица. Тук вече са засегнати Видин и Лом - вероятно заради отглеждането на генно-модифицирана соя и царевица в Румъния.
Нищо не може да опази екоземеделието при такива мащаби на ГМО, предупредиха учените. Вятърът и пчелите при опрашване пренасят опасните съставки и в масиви с чиста продукция. Аржентина е пред екокатастрофа заради хибрид на соя, "програмиран" да издържа на хербициди. Неочаквано той почнал да расте навсякъде и се превърнал в неизтребим плевел, който се унижощава само с много висока концентрация на хербицида. Това обаче съсипва почвата.
Източник
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=359648