Сега като четях темата за работата и начина ни на живот... се зачудих моята работа с какво всъщност помага...
Това тук е една брошурка за пластмасата, която преведох (безвъзмездно, разбира се) преди около 3 години за една испанска екологична организация, беше качено на
http://www.mardeplastic.com, но сайтът за съжаление вече го няма, вероятно нямат средства да го поддържат
Всички текстове са изчезнали с него, като споделям с вас останалото в архивите ми...
Море от пластмасаЖивеем в свят, заобиколени от пластмаса, а моретата миещи бреговете ни са препълнени с нея. Около 6.4 милиона тона боклук, повечето от който пластмаси, всяка година убива над 1 милион морски животни – риба, морски костенурки, птици, акули, делфини и китове.
КАКВО Е ПЛАСТМАСАТА?
Пластмасата е петролен продукт, който е навсякъде във всекидневния ни живот. Използваме я в промишлеността, стоките за бита, за опаковане, за пренасяне на стоки, за рибарски мрежи и въдици и др.
ПРОБЛЕМЪТ С ПЛАСТМАСАТА
Почти всяко парче пластмаса, произведено някога, съществува и днес и ще са му нужни стотици, ако не хиляди години, за да се разгради. Качествата, които правят пластмасата така полезна, нейната здравина и дълготрайност, са всъщност нещата, които я правят един от основните проблеми за дивата природа, особено за морската среда. Морските животни често се заклещват/оплитат в пластмасите, или поглъщат парчета от тях, което води до фатални наранявания и смърт.
МЪРТВИ ПТИЦИ
Дори и дивата природа в откъснати от света части на земното кълбо показва признаци на замърсяване с пластмаси. Проучване, направено на южно-африканския остров Марион, установило наличие на пластмаси в стомаха на 90% от измрелите птици.
МЪРТВИ МОРСКИ КОСТЕНУРКИ
В стомаха на мъртва морска костенурка, намерена в Тихия океан, са открити над 1000 парчета пластмаса, сред които парче от гребен, колело от детско камионче и найлоново въже. Морските костенурки често вземат найлоновите торбички за медузи – любима тяхна храна – и пълнят стомаха си с тях докато окончателно задръстят храносмилателната си система и умрат от глад.
МЪРТВИ БОЗАЙНИЦИ
10% от морските животни, които се счита, че биват ежегодно убивани от пластмасите, са морски бозайници, китове, делфини и тюлени. Наред с пагубния ефект от лова, ударите в моторни лодки и т.н., заклещването/оплитането в пластмасови изделия или тяхното поглъщане са довели до почти пълното изчезване на много популации морски животни.
ОПАСНОСТИТЕ ЗА НАС
• Пластмасите загрозяват беговете и моретата ни.
• Измирането на морски видове от замърсяването с пластмаси създава биологическо неравновесие в океаните, което несъмнено води до негативен за нас ефект. Да вземем за пример измирането на морски костенурки по причина на замърсяването с пластмаси или неволното им уплитане в рибарски мрежи – намаляването броя на морските костенурки е довело до прекомерна популация на медузите. По-нататъшното нарушаване на биологичното равновесие в моретата ще доведе до още по-сериозни последици. Морските микроорганизми, в много по-голяма степен от горите, са тези, които ни снабдяват с кислорода, който дишаме. Ако продължаваме да замърсяваме моретата, не се знае какъв ефект ще окаже това върху тези микроорганизми и върху нас.
• При разграждането си пластмасата образува мини частици. Изследванията показват, че тези частици, широко разпространени в моретата ни, са с висока концентрация на изуствени химикали от типа на полихлорните бифенили и ДДТ. Оказва се, че пластмасата действа като магнит за тези вещества, които поради химическото замърсяване изобилстват в моретата и океаните ни. Тези мини частици и токсичния заряд, който те носят, биват поглъщани от морските животни и се придвижват нагоре по хранителната верига. А на върха на повечето морски хранителни вериги е човекът!
КАКВО МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ
Не се отчайвайте, има какво да се направи!
• Съдействайте за забраната на безплатните найлонови торбички.
• Купувайте продукти опаковани във възможно най-малко пластмаса, като се постараете персоналът на магазина да разбере защо го правите. Пазаруващите трябва да носят собствени платнени торби или рециклирани хартиени торбички..
• Подкрепяйте схемите за рециклиране.
• Старайте се да режете или късате пластмасовите опаковки, като например пластмасовия държач на 6 кутийки с бира, в който морските животни лесно биха се заклещили.
• Рибарите не бива да изхвърлят в морето непотребна корда, мрежа или други пластмасови отпадъци – това причинява много страдания и смърт.
• Изхвърляйте пластмасите на определените за това места и у дома, и на плажа, като насърчавате и другите да го правят. Помнете: боклука води до боклук!
• Никога не изхвърляйте пластмасови отпадъци, като например клечки за уши, в канализацията.
• Изхвърляйте пластмасовите и други отпадъци в съответните варели за боклук на плажа. Ако те не са в подходящ вид, се свържете в местните власти и направете оплакване. Вземете боклука с вас в къщи, ако на плажа няма контейнери. Съберете пластмасовите отпадъци, ако ги видите хвърлени на брега. Насърчете малките деца да правят като вас.
• Не хвърляйте пластмаси и друг боклук на улицата или в канавката през прозореца на колата.
• Дайте пример на хората около вас и ги насърчете да помогнат и те.