Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: малко по "конфронтацията или компромисът "  (Прочетена 7571 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Така както си седях , си викам - да взема да споделя с чаровните съфорумци  една моя разработка по  психология.  Може пък да е  интересна  за някого  :surpris_23:  Така и така ми седи в архива вече година..     Нали  скоро ще се титуловам "специалист в рекреацията" ,  :whistling2 - emotloader:     ,бях натворил малко по този предмет, влиза в обучението все пак, трябва да го уважаваме : )

 


Още за конфронтацията и компромиса.

Да разгледаме първоначално един интересен модел на човешката душа. В основата му са двете фундаментални тези – обединяването ( компромисът) и разединяването ( конфронтацията)  
Нека си представим приказна сцена:  Даден е картонен замък .В него живее хартиено човече със своите хартиени другари. Неочаквано към замъка приближава дракон с човешко лице. Хартиеното човече отваря вратата на замъка, спокойно пристъпва към дракона, дружелюбно му подава ръка, като се стреми да събуди у него човешки чувства  . Драконът обаче разтваря исполинска паст, бълва огън и след секунди хартиеното човече се превръща в шепичка прах.
В съседство обаче се намира и друг картонен замък. В него живее друго хартиено човече със своите хартиени другари. Друг дракон с човешко лице приближава замъка. Хартиеното човече и тук отваря вратата, но то  е с малък меч в ръката и смело пристъпва сещу дракона с явното намерение да го срази. Драконът избълва огън ,след което и това хартиено човече се превръща в купчинка прах.  
 Сякаш удовлетворени от лесните победи, двата дракона изгубват интерес и се оттеглят.Това спасява всички останали хартиени човечета. Животът в двата замъка продължава. Какво обаче се случва там?
 Всеки замък обявява своето изгоряло хартиено човече за герой , а изгорялото човече на съседния замък – за слаб човек.  Интересно ли ни е как са мотивирани тези решения ?  
   Първият, „дружелюбният” замък  обявява за герой своето хартиено човече, защото то дружелюбно е протегнало ръка към дракона, а отсрещното  човече нарича слаб човек, защото то не е намерило в себе си мъжество да излезе без меч !
 Вторият „войнственият” замък, обявява за герой своето изгоряло човече , защото  то се опита да победи дракона, а отсрещното човече нарича слаб човек, защото то не е намерило в себе си мъжество да улови меча.  
 Очевидно двата замъка живеят по две различни етични системи. В рамките на всяка система,  човек се стреми да се придържа към такова поведение, което да го издига в собствените му очи.
 В първата,” дружелюбната „ етична система , се осъзнават противоположните качества на нещата (  човечетата са добри ,драконът е лош )  но  в трудна ситуация отделната личност предпочита компромиса – опитва се да очовечи дракона , защото това поведение е част от нейната ценностна система и я издига в собствените й очи.
Докато във „войнствената” етична система –  се осъзнава,че е лошо да се убива, но в случая е добре  драконът да бъде убит – за доброто на добрите човечета.Тоест – в трудна ситуация отделната личност предпочита конфронтацията  ( лоши средства с добра цел) защото това я издига в собствените й очи , съобразно ценностната й система.
 Какво е интересното в този модел и  какво можем ние да извлечем за себе си като полезно,като опитаме да го съотнесем към нашето всекидневие ?
  Явно вече става ясно, че  въпросът е относно    вечната дилема :   Към кое да се придържаме – към конфронтацията или към компромиса?  Кое ще ни бъде повече от полза и в кои от житейските ситуации, включително и бизнес-деловия спектър?  Как да преценим кога е по-добре да направим компромис и кога все пак е добре да се  конфронтираме?
 Ако го съотнесем към това, което е актуално  за нас в този момент – рекреацията, можем да разгледаме два рекреационни центъра  със сходен предмет на дейност, намиращи се близо един до друг. Център”Алфа” и център” Гама”
 И в двата центъра  са хвърлени  сериозни средства, с които  е закупено необходимото оборудване,  необходимите препарати , хранителни добавки от реномирани производители и т.н.  Във всеки един от центровете  е назначена по една специално обучена служителка ,наистина компетентна по отношение на всичко, което предлага центърът. Център „Алфа” е дори по-просторен,по-луксозен и с по-скъпо оборудване.
                       В център „АЛФА”   , влиза клиент. Той е отчасти компетентен в областта ,попрочел е това-онова и естествено започва да задава въпроси.На първите 2 -3  му отговарят относително вежливо, но човекът е заинтригуван и продължава да се интересува и да пита – това за какво е , онова какъв ефект има.. . Отсреща вече започва да се усеща раздразнение от страна на служителката , още повече тя  регистрира ,че клиентът  допуска определени неточности в изразяването си, например бърка „ диетични” храни със „здравословни”  храни,  „медитация „ с „релаксация”,   „хранене” със  „захранване”   ....   и други, което я кара нервно да го коригира, като в един момент  на нея вече й личи, че не може да го търпи , особено когато той споделя ,че за  масажът с мед  ,който са му направили  преди два дни в център „Медофил”,  е платил доста по-ниска цена ,отколкот му искат тук. Клиентът се оказва обаче  избухлив и почуствал се уязвен и обиден , повишава тон в инстинктивен опит да се защити.
Тогава служителката става ритуално агресивна, дръпва една средно дълга проповед на лошия клиент ,изтъквайки му безспорната си компетентност в областта , както и в абсолютното превъзходство  на качеството на техните услуги в сравнение с тези на център „Гама” ,както и център”Медофил”.  Тук нейното жертвено поведение се състои именно в това :  
 Да се конфронтира на злото.Тя е агресивна в похвалния си стремеж  да вкара в правия път лошия клиент. Дори вътрешно да не желае да влиза в конфликт с този клиент, тя ще се чувства дълбоко уязвена ,ако отстъпи без бой пред злото – ще разруши онзи образ, в който тя желае да се вижда.
 Силно афектиран, клиентът напуска център”Алфа” и се отправя към център”Гама”  със желанието си да „си го изкара”  върху тяхната служителка,  като смята даже да декларира твърдото си желание да не потребява вече подобен вид услуги в този район на града – нито меден масаж, нито натривки със извлек от гвинейска смокиня, а още по-малко –електрофореза със крем от хрущял на толстолоп  или  от  жлъчката на сибирска мишка.
              Влизайки в център „Гама”, той още от вратата проявява натрупаното до момента раздразнение – чрез  интонацията, поведението на тялото , и т.н  по време на задаване на същите въпроси относно услугите на центъра. Но тук той е посрещнат от любезна, широкоусмихната служителка , която макар и не така убедително и компетентно, както колежката си от център  „Алфа”  , отделя достатъчно време да му разкаже за центъра, като при това сякаш не й прави никакво впечатление, че пред нея стои агресивен, труден клиент. Съгласно нейната етика и разбиране за нещата и за бизнеса, - тя ще престане да се самоуважава, ако нагруби клиента, дори  той да е агресивен и очевидно неправ. И то не ,както често си мислим,  че в противен случай ще си има неприятности   с работодателя и ще остане без работа. Тя просто е възпитана по начин, че ако изпусне нервите си и се развика , ще разруши онзи образ за себе си, в който самата тя желае да се вижда . Жертвеното поведение за нея е поведение  на усмивка, вежливост, сдържаност.  И дори клиентът да вземе ,че съвсем  се разбеснее,  тя мигновено ще влезе в ролята на милосърдна сестра в психиатрия , която с професионална жар ще даде всичко от себе си само и само за да го успокои.  Жертвата й се състои, в това, че тя стъпква раждащите се в нея съвсем естествено агресивни изблици към злото. Но да бъде агресивна тя не може да си позволи, защото с това ще срути статута на своя образ в своите очи.

  

  




Какъв извод се налага на практика?  Кой от обектите би бил по-успешен, по-посещаван?  Вероятно независимо от по-големите вложения, по-големия лукс, ( макар че и за това си има достатъчно симпатизанти) ,и дори по-добрата подготовка на кадрите, с течение на времето  тактиката на „компромиса” би трябвало да даде своите плодове   и центърът ,залагащ на искрено любезното отношение ,постигано макар и с цената на жертване на частици от  егото на неговите служители,   би следвало да изпъкне пред конкуренцията.
Какво като някъде ,където отиваме да оставим парите си, ни убедят ,че знаят повече от нас в конкретната област, и след дълги пререкания ние вече не се съмняваме, че те  са най-добрите?
Б.Франклин казва : „ Чрез аргументирани възражения в спора понякога може да се достигне победа , но тази победа скоро ще се окаже безсмислена ,защото доброто разположение на опонента вече не може да се върне „  .
  А когато ние не сме в „добро разположение” , някак си не сме много склонни да „развържем кесийката си.”

Разбира се, понякога   компромисът се заплаща скъпо,защото той почти винаги е свързан със стрес, ( да потиснем егото си ,общо казано).   И в зависимост от това до колко едно  нещо се явява  „компромис” за съответният индивид или е просто начин на поведение , е и количеството на отделяният по време на стрес хормон кортизол ,който задвижва  куп негативни биохимични реакции в организма , водещи с времето до сериозни патологии.
Тогава, пак в името на  –Негово Величество Клиента, следва да използваме доказано ефективните техники за борба със стреса – фзическа активнаст, релаксационни техники , но като чели най- елегантно , рационално  а и мъдро би било да използваме някоя копинг-стратегия – вместо да се борим със стреса постфактум, по-добре да не го „разпознаваме „ като такъв . Но понеже не можем да закачим табела с надпис „ Тук трудните клиенти не са желани” , можем поне  да „ревизираме” нашето разбиране за тяхната „трудност”   и да не ги етикетираме като „лесни,”  „трудни” , „ужасни” и .т.н . а вместо шаблонното и втръсналото ни „С какво мога да помогна?”  да попитаме клиента :  „ С колко бихте искали да ни помогнете” ?   :)
 
 За съжаление ( или за радост) , съществуват области,  например – бизнеспреговорите,
  където компромисът не е най-доброто ни оръжие. Дори е вероятно да реализираме сериозни загуби, ако му гласуваме дори и минимално доверие.. Но това е предмет на отделна разработка.  :)
    
« Последна редакция: 23-03-2010, 11:36:48 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Аз не съм много веща в психо-логията, затова ,четох, четох няколко пъти , после се обърнах и към помощни средства:
компромис
Съществително нарицателно име, мъжки род, тип 7
1.Ограничаване на своята лична свобода и пространство за сметка на съответната страна,
Синоними
отстъпка, взаимна отстъпка, разбирателство, помирение
спогодба, споразумение
отстъпление, безпринципност

Уикиречник
 И ето какво си мисля /само не си го слагай навътре, това са бабешки деветини/, че ако всички хартиени човечета бяха живели ИЗВЪН замъци, може би нямаше да им се наложи да правят компромиси.За мен замъците/ограниченията/ ни ощетяват, закърняват, деградират и водят до мутиране.Всяко нещо извадено от естествените му условия, т.е. тези в които самата Природа  го е посяла е ущетено!!!А САМАТА ПРИРОДА СЪСТАВЯ ТОЧНИ/РАЗЛИЧНИ/ УСЛОВИЯ/ПРОГРАМИ/ ЗА ТОЧНИТЕ/РАЗЛИЧНИТЕ/ СИ ФОРМИ.
   Е , и ако не се опитвахме, ние ДУШИТЕ, ДА ПРОМЕНИМ УСЛОВИЯТА, КЪМ ПО-ЛЕСНИ, дали не би било по-добре?Щеше ли тогава да ни се налага да правим компримиси? Какво е интересното в този модел и  какво можем ние да извлечем за себе си като полезно,като опитаме да го съотнесем към нашето всекидневие ?
  Явно вече става ясно, че  въпросът е относно    вечната дилема :   Към кое да се придържаме – към конфронтацията или към компромиса?  Кое ще ни бъде повече от полза и в кои от житейските ситуации, включително и бизнес-деловия спектър?  Как да преценим кога е по-добре да направим компромис и кога все пак е добре да се  конфронтираме?

   И така , по мое скромно ,бабешко мнение, излиза ,че АКО ЖИВЕМ ПО ПРАВИЛАТА И ЗАКОНИТЕ, ЕДИНСТВЕНИ ЗА ВСИЧКИ ВИДОВЕ И ФОРМИ, ВЕЧНИ И ПРОВЕРЕНИ ВЪВ ВРЕМЕТО,/  а те са масо 10!!!/Щеше ли тогава да ни се налага да правим компримиси?


 
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Философски си погледнала , лельо Маринче. Добре.  В случая  обаче  замъците не символизират това , което ти си заподозряла :)   
Просто  са за визуалност , за опростяване на  на модела.  Акцентът  е извън тях.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Бате Бино, на мен ми беше интересно! Според мен в сферата на услугите е много важен компромисът и любезното отношение. Много хубав пример си дал за този рекреационен център. Аз понеже следвам Магистратура Туризъм и направих връзка и с туристическия бизнес. А пък и работя на рецепция в хотел /сезонно/. Определено по-проспериращ би бил център "Гама".
А ти къде следваш тази интересна специалност? Някъде във Варна ли? Заинтригува ме много.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Благодаря , Деси.  "Следвам" е силно казано :)  Но иначе наистина е интересно . Към ИУ  има такъв следдипломен модул, квалификация  ли , как да го кажа. Не ти дават диплома , но все си е някакъв ценз . 2 години е ( ама може и една май)  ,  4 пъти х 10 дни са занятията - най-различни са предметите - анатомия, китайска медицина, масаж, цигун, генетика, козметика, маркетинг, радиестезия, фън-шуй , муй , ...    по малко от всичко - сиреч нищо :)  (Преподавателите са супер обаче. )
  Ама добро си е  за такива като мен ,дето едва ли ще направят впечатление със счетоводното си образование , докато като кажа : "   Разговаряте с  г-н Деянов, специалист в рекреацията "  си е друга работа  , нали   ? :)    
« Последна редакция: 23-03-2010, 16:18:23 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Ами то се оказа, че сме колеги сега. :)Много добре звучи този следдипломен модул. За първи път го чувам. Има ли някакви изисквания за това каква специалност трябва да си завършил?
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Ха,ха,Бино и ти ли счетоводител,аз все казвам ,че съм завършил само контрол :Content_4 - emotloader:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Навремето го записах по метода на изключването , Бенато. :)

Деси , няма значение какво си учил. Има значение да си платиш таксата :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Бате Бино, много хубави неща учиш. Това са предмети, които се изучават в Института по Натуропатия тук. Не съм чела първия ти постинг. Връщам се.
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

Доста сложна и необятна тема е отворил бате ви Бино,но искам друго да кажа-досега не съм го споменавал,но аз работя във фирма която се занимава с проектиране и изграждане на СПА,естественно доколкото е възможно така да се нарече тази симбиоза от "белгийски букви",защото клиентите преди да се решат да изградят подобно нещо първо обикалят местата със секс-туризъм и мислят че вече са си съставили мнение, що е това и какво те искат,но идва момента на истината,а именно аджеба за каква сума става въпрос,но най-тъжното е че всичко това се върти около идеята клиента просто да има такава екстра,а какво и как ще се случва там,никой не го интересува...Естественно ние тепърва в Б-я ще градим традиций и опит в тази област,но както сме тръгнали да копираме само комерсиалното от спа-индустрията пак доникъде няма да я докараме,както винаги става.Добър спа-ефект може да се постигне и с една обикновенна разходка,която да завърши с енергичен креватен фитнес. tooth
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Хората не се държат естествено към най близките си роднини, какво остава за непознати клиенти.
Много рядко някой си позволява да бъде реален. Когато сме сами и си пеем нещо  в гората, ако забележим чужди уши и очи се променяме моментално.
 
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Така си е . А какво остава ако се почесваме някъде.. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Бате Бино, Темата дето си я отворил ми напомня за една средновековна японска легенда за двама ковачи на мечове: Масамуне и Мурамаса.
Двамата направили по един меч и решили да проверят на кой е по-остър. Потопили ги в потока с острото срещу течението. Мечът на Мурамаса разрязвал всички носещи се по течението листа, които се докоснели до него.
А мечът на Масамуне ... до него просто нищо не се докосвало.

Легендата символизира, че винаги има начин да накараш другия да изпитва респект и да стои на разстояние без да бъде проявявана някаква агресия от никоя страна.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Zloqd много хубав литературен пример !!!!
« Последна редакция: 03-04-2010, 15:12:24 от Ortodoksalen_Anorektik »
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Да, много хубаво и мъдро. Макар ,че тази легенда за жалост не дава предписания :(
 Аз не се срамувам да си призная , че  все още имам трудност да го намирам "този начин"  , който според мен  не може да бъде универсален - един начин за всички хора и за всички ситуации.  Но трябва да  търсим схемата, ако искаме да се научим да общуваме. А това е от голямо значение , ако не живеем някъде в колиба и не ни пука от нищо ( де да я докараме до там... )  Според мен той до някъде е вроден.
 Тук съвсем чистосърдечно ми идва отвътре ( без никакви задни мисли)   да дам за пример нашата "първа дама"  Мер :) .  Шапка свалям пред нейния подход на общуване.   (Мен лично просто ме заразява . )

Има обаче една важна подробност в тази връзка.По принцип. Ние външно може да сме любезни , но ако вътре в нас се разбушуват негодувание и хормони , което ние потискаме  и задържаме за да запазим самообладание - пак не е добре. С времето това може да ни разболее сериозно. В такъв случай по-физиологично е да го освободим и ако трябва да се сопнем, да изругаем дори .
Цялата тънкост е според мен - да не го допуснем.   Което хич не е лесно , не можеш да си смениш темперамента току-така, но знам ,че има методики, по които можем просто да си сменим настройката, очакванията, .. в такава посока - да не възприемаме ситуацията като стресова .
Ама дето казал някой - едно е да искаш, друго е да можеш,трето е ....  :)
« Последна редакция: 03-04-2010, 15:54:44 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Горният ми пример е само легенда.
А сега няколко истински случая със самураи:

Цукахара Бокуден пътувал с лодка по някакво езеро. В лодката имало някакъв младок, който се опитвал да го предизвика на двубой и го попитал от коя школа е. "Школата на тези, които не използват меча" бил отговорът.
Решили да се бият на островче насред езерото, за да не пострада някой от спътниците. Първи скочил младокът. Бокуден взел веслото и отблъснал лодката от сушата оставяйки заядливеца сам.
-Това е школата на тези, които не използват меча - обяснил той на спътниците си.

Веднъж Миямото Мусаши срещнал Ягю Джубей. Двамата вървели в една посока и всеки от тях разпознал, че другия е майстор на меча само по походката. Отбили се в една гостилница, поръчали си чай и всеки от тях започнал да отпива бавно. След това помолили гостилничаря да им донесе една игра "го", за да премерят сили. Никой от тях не успял да вземе превес. Накрая мълчаливо признали срещата за равна и всеки поел по пътя си.

Още един случай с Миямото Мусаши. Влязъл в една гостилница да се нахрани. Преди да започне влязла подпийнала компания, въоръжени разбойници. Като видели меча му и скъпоценната ножница се оттеглили в ъгъла и започнали да шушукат. В този момент Миямото Мусаши с четири бързи движения хванал четирите жужащи над масата мухи с пръчиците за хранене. Разбойниците се оттеглили през вратата с ниски поклони.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

Живота е такъв какъвто ТИ искаш да бъде,..............за съжаление НИКОГА не избираме правилната посока.....но винаги остава надеждата и ПРОШКАТА.......стига да я искаш.......Не съм го измислил :heart_2:
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Живота е такъв какъвто ТИ искаш да бъде,..............за съжаление НИКОГА не избираме правилната посока.....но винаги остава надеждата и ПРОШКАТА.......стига да я искаш.......Не съм го измислил :heart_2:
Не обобщавай! Това, че ти си останал в батака, не важи за цялото човечество tooth
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Живота е такъв какъвто ТИ искаш да бъде,..............за съжаление НИКОГА не избираме правилната посока.....но винаги остава надеждата и ПРОШКАТА.......стига да я искаш.......Не съм го измислил :heart_2:

еееех колега , жалко че си си пропилял живота
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Живота е такъв какъвто ТИ искаш да бъде,..............за съжаление НИКОГА не избираме правилната посока.....но винаги остава надеждата и ПРОШКАТА.......стига да я искаш.......Не съм го измислил :heart_2:
Не обобщавай! Това, че ти си останал в батака, не важи за цялото човечество tooth

Готин ти в някакъв борд на директорите ли си.?   Е не можем да те стигнем ние скромните хора с около 1000 кинтова заплата твоите заветни  30.000 - 40.000 на месец, без премиите за коледа и служебия X7
 :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u
 

Страницата е създадена за 0.07 секунди с 22 запитвания.