Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: "Здравословен" junk food  (Прочетена 7879 пъти)

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
"Здравословен" junk food
« -: 01-04-2010, 18:58:52 »

Напоследък из диетичните и био-магазини се появиха много според мен junk food продукти, повечето от които заместители на познатите ни оригинални junk food продукти- вегански салам, пастет, обогатени "млека", разни сладки глезотийки с тръстикова захар. Знаем за предимствата и недостатъците на соята като храна, както и възможността да ядем ГМО соя, независимо колко сертификата има лепнати. Чела съм и за "ползите" от т.н. обогатени храни, а именно соево мляко с B12 и Ca. Тръстиковата захар с нищо не е по-добра от обикновената, освен някакви мижави следи от желязо. Според вас кое е по-вредно - салам от месо, мляко от крава или модерните им заместители за начинаещи вегани? Не се ли плюе на идеята за вегетарианството и веганството въобще с подобни хранителни продукти? Защо въобще продукти, заклеймявани веднъж като вредни трябва да се заместват? Не е ли според вас тази тенденцията на новия Bio, Organic junk food обезпокойтелна?
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

blade

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 57
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #1 -: 01-04-2010, 21:46:20 »

Според това което съм чел относно заместители на млека, захар, месо и т.н. се оказва, че заместителите обикновено са много по-вредни от това което заместват! За да се направи заместител на нещо се използва прекалено много "химия", което знаете как се отразява.
Относно това защо се правят такива - ами просто маркетинг с цел привличане на купувачи. Ако това не донесе достатъчно печалби скоро ще има нови "идеи" в тази свера. Просто така работи икономиката в момента :)
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #2 -: 02-04-2010, 09:50:32 »

И според мен тези продукти заместители са далеч по-вредни от месото и млечните продукти. Направени са с комерсиална цел за да си мислят хората, че правят нещо за здравето си, но в действителност повече си вредят. Надявам се да започнат да се предлагат по-качествени сурови продукти. В американски сайтове съм попадала на такива и аз лично бих си ги купувала ако нямам възможност да си приготвя или съм някъде на път. Става въпрос за сурови крекери, сурови гранола, барове сурови, шоколадови десерти. Но за съжаление сме все още на светлинни години от Америка в това отношение.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #3 -: 02-04-2010, 10:13:19 »

Недйте така,сега Гъбка ще ви се разсърди,как смеете да крикувате. Хората са вложили толкова любов и просто искат да ви заместят салама,а вие с тази злоба... А и те не искат да печелят,те го правят за вас,с най-добрите химикали,заместители на храна. tooth tooth tooth tooth
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #4 -: 02-04-2010, 10:58:18 »

Виждам и един друг аспект. В най евтините кренвирши слагат над 50 процента соеви гранули, боя, ароматизатор и малко сланина да замирише на вкусно. Като купим такъв кренвирш той струва 3 лв за килограм. Когато посетим български магазин за "Здравословен" junk food, там соевите кренвирши се продават като специални и струват 12 лева за килограм. Против тази специалност съм, обикновени хранителни продукти д се пробутват с афиширане на полезност отразяваща се в пъти на цената.
Не е само соята. На различните хора, по различен начин ни влияе екзотиката.
Годжи берита, кокосови продукти, акай, .......
Всичко е пропаганда, пускат книжлета за стръв и клиентелата търси продукта.
Някой казват не било комерса дето клати феса.  Любовта към  ближния  ще да е....
 
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #5 -: 02-04-2010, 11:42:45 »

Цитат
Някой казват не било комерса дето клати феса.  Любовта към  ближния  ще да е....
 
100% Ако не вярвате,питайте Гъбка :laugh:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #6 -: 02-04-2010, 11:47:51 »

Аз донякъде съм против пробутването на някакви "супер полезни, екзотични храни", необичайни за съответния регион. Дори да са полезни за местните жители в Африка, Азия и Латинска Америка, на нас въобще не се знае как ще ни подействат. Незаменими продукти няма, иначе цялото световно население да се е тръшнало от недостиг на хранителни вещества.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #7 -: 02-04-2010, 16:30:33 »

Някой казват не било комерса дето клати феса.  
Да, някоЙ казват.... :D
Добре ме цитираш. Благодаря!

Годжи берита, кокосови продукти, акай- не знаех, че минават към джънк фууда т.е. боклучливите храни, ако искате да си говорим на български.
Но е важното да се изкажем, да попишем. Пък после нямало злобичка. Има и още как.
« Последна редакция: 02-04-2010, 16:32:16 от Вери »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #8 -: 02-04-2010, 21:10:27 »

Има и трети аспект , драги мои. ( Заслуга на интелигентните е да могат да огледат проблема отвсякъде :)  )
Всеки един от нас би се чувствал по-комфортно да влезе в магазин без  този род продукти като клиент. Обаче ако трябва да влезе в него като собственик търговец- ще не ще , ще трябва да продава и джанк фуда.  Ако разбира се не е филантроп ,който не се интересува от финансовия резултат.  Без джанк фуда няма да изкара и месец, като няма да може да продава и добрите продукти - ще е фалирал.  Широката публика си  го търси джанк-фуда. А пък и вече във всички супери има щандове на основните  т.н. "диетични" неща. Конкуренцията е силна. Не е като преди 10 г.

По-важното е какво ще се каже на клиента.
Моят подход би бил следния :
Аз по принцип имам на ум да направя един такъв "здравословен" щанд в моето помещение . Ще разделя ( поне в някаква степен, че на 100% е трудно )  по-натуралните от по-джанкфудовите храни.

 Като влезе някой от "заклетите" , той ще си знае кое е добро и кое ще купи. Ако пита защо продавам и от "другите продукти" , ще му кажа горното - " за да оцелее  щанда и за да може ти да си купуваш от "твоите" . :)
 
Като влезе някой от "по-непукистите"  и се насочи към джанк-фуда, ще му кажа :
"Човече ,чувствам се длъжен да ти кажа, че това не е най-добрият продукт тук , но ще съм ти благодарен каквото и да купиш."
 Така и аз ще съм с чиста съвест , и клиентът ще е щастлив ,че сам е направил своя избор.  ( Той и без това не би се хванал да покълва овес или пък да си вари елда. :)  )

Вие как мислите?
« Последна редакция: 02-04-2010, 21:17:05 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #9 -: 02-04-2010, 21:17:26 »

бате Бино, това е правилното поведение. Всъщност продавачите в такива магазини трябва да ги избират като фармацевтите за аптеките, но уви...
Направило ми е впечатление, че всячески се опитват да ти пробутат супер, еко-био сертифицирания продукт, без това да има смисъл винаги, например що се отнася до някаква обикновена леща. Парите въртят света, не съвестта, то е ясно.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #10 -: 04-04-2010, 05:32:14 »

Добре, значи, един въпрос... От това, което прочетох дотук - кое е по-добре: да си купя 3 литра домашно мляко от бабата рано сутрин преди пазара (какво да правя, обичам си го и въпреки че съм го спряла от доста време, понякога ме влече  :-\), или кутия (1 литър) соево мляко, уж без ГМО и с не знам си колко сертификати, на същата цена, че и по-скъпо даже? ???
Вероятно най-добрия вариант би бил ядково мляко, собственоръчно приготвено, ама нещо хич не ме кефи, на вкус ми се види чиста водица (леко подсладена, ако му туря мед) - или може би не го правя както трябва, знам ли...
За тръстиковата захар не знам - но чак пък да не е изобщо по-добра от рафинираната? :surpris_23: За фруктозата като заместител няма да питам, вече има такава тема  :).
« Последна редакция: 04-04-2010, 05:35:15 от Buku »
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #11 -: 04-04-2010, 06:20:43 »

Aко съм поставена само и единствено пред избора прясно мляко или соево, ще избера соевото. Но прясно краве мляко аз никога не съм обичала. Така че пак зависи от вкусовете на дадения човек.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #12 -: 04-04-2010, 08:06:07 »

Краве прясно мляко пия без проблеми (от крава, не от кутия), от соевото ми става лошо, поне онова за 4 лв литъра. Я познайте кое ще избера tooth Но това пак си е до организъм - не всеки произвежда лактаза, някои пък имат алергии към казеина. Мисълта ми е, че щом се чувстваме добре от даден продукт проблем няма и не би трябвало да му търсим разни съмнителни алтернативи.
"Млякото" от жито не е лошо, тоест водата в която е варено жито, но си е съвсем различна напитка. Животинското мляко има заместители само по консистенция.
Цитат
За тръстиковата захар не знам - но чак пък да не е изобщо по-добра от рафинираната?
Тя пак си е рафинирана. Понякога й слагат и малко меласа за разкош. Има уж сурови варианти, но самия начин на приготвяне способства развитието на разни бактерии и не се произвежда много-много. Пък, въобще, защо ни е да ядем някакви сладки работи? По мое мнение няколко лъжици мед/меласа или няколко сухи плода са ни напълно достатъчни. Е, има го и фактора "удоволствие за небцето", но въобще се свиква и без това. Всичко е до психика и нагласи.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #13 -: 04-04-2010, 08:11:40 »

Меласата от какво се произвежда?Тук има ли от къде да се купи,че не съм виждал май? ???
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #14 -: 04-04-2010, 08:17:23 »

Меласата от какво се произвежда?Тук има ли от къде да се купи,че не съм виждал май? ???
Меласата се произвежда от тръстика или захарно цвекло. Това е нещо като отпаден продукт при производството на захар. В България из биомагазините се намира т.н. blackstrap меласа от тръстика или най-полезната форма, която съдържа доста желязо. http://www.whfoods.com/genpage.php?dbid=118&tname=foodspice
На вкус е странна, не е много сладка, но като цяло става. Използва се за някакви десерти по принцип, но аз я взимам заради хранителните качества.
http://www.bioslunceluna.com/shop/sladki-neshta/sugar-i-podsladiteli/melasa-pure-blackstrap-bio-meridian.html
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #15 -: 04-04-2010, 09:25:14 »

Т.е,както при производството на бяло брашно се изхвърля най-полезното,така и при производството на захар се получава меласа,в която се съдържат полезните вещества.Мисля че разбрах.
Благадаря Томирис  :fluretaa:
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #16 -: 09-04-2010, 14:59:33 »

Вики, Вери, Томирис, вкусовете на даден човек могат да се "рефрешнат" или "рестартират". Рецепторите, които дават импулсите на мозъка, че нещо ни се яде, че нещо ни е любимо, могат да заработят нормално като се попрочистим - дебело черво, шанка пракшалана, черен дроб, паразити и т.н. Казвам нормално, защото ако ти се яде прясно мляко, значи някъде има нещо ненормално. Някъде системата е дала на късо ;D Няма как да ти се яде чужда кърма, която дори се манипулира, за да достигне до теб. Това, което е дало на късо е, че за съжаление всички сме възпитани в невежество, и сега е моментът, в който ни се отварят очите.
Освен това сега сме в разгара на сезона на прочистванията. Така че, действайте ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #17 -: 09-04-2010, 15:56:36 »

Драги суровоядци, ако случайно попаднете на дегустация на "вегански" салами в Биомаг не пробвайте! От едно парченце, ей така, от любопитство получих киселини веднага. Да не говорим, че имаше вкус баш на долнопробен салам tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #18 -: 09-04-2010, 16:01:57 »

Драги суровоядци, ако случайно попаднете на дегустация на "вегански" салами в Биомаг не пробвайте! От едно парченце, ей така, от любопитство получих киселини веднага. Да не говорим, че имаше вкус баш на долнопробен салам tooth
За пръв път чувам за такова нещо.Казаха ли,какво трябва да има вътре(официалната версия ;D)?
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:"Здравословен" junk food
« Отговор #19 -: 09-04-2010, 16:06:55 »

Драги суровоядци, ако случайно попаднете на дегустация на "вегански" салами в Биомаг не пробвайте! От едно парченце, ей така, от любопитство получих киселини веднага. Да не говорим, че имаше вкус баш на долнопробен салам tooth
За пръв път чувам за такова нещо.Казаха ли,какво трябва да има вътре(официалната версия ;D)?
Показаха ми етикета. Имаше какви ли не нишестета, рапица и т.н. Соя не видях да има, което ми се видя странно.
Ето ги, всъщност:
http://balevbio.bg/index.php?main_page=index&cPath=37_23
Петко, това с прочистването отдавна го обмислям, но първо трябва да си остана за повече дни в нас, че не ми се рискуват припадъци на обществени места първите дни...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 22 запитвания.