Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Ръжен хляб прозрения.  (Прочетена 23375 пъти)

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #20 -: 26-04-2010, 16:03:01 »

Само да вметна за споменатия от Вики, 100% ръжен на нилана- На етикета си ише подобрители,мая и още много хубости. Аз съм сигурен ,че има захар и овкусители. Да,вкусен е препечен,та чак сладни,но е далече от естествените храни. ;)

Почти няма хляб на пазара, който да не съдържа захар. Захар и сол са нещо като задължителни съставки за съвременния хляб.
Ако искате истински хляб - научете се да си го месите. Рецепти за квас има в сайта на Слънце Луна.
http://sunmoon.bg/index.php?page=bread_make
« Последна редакция: 26-04-2010, 18:48:59 от Томирис »
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #21 -: 26-04-2010, 18:38:00 »

Стартирам нова закваска
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #22 -: 27-04-2010, 08:09:54 »

За тези, които са в София - пробвали ли сте този: http://sunmoon.bg/index.php?page=bread_sunmoon

Аз съм много доволна, въпреки, че един хляб е от по-големите е 3-4 лева, а от по-малките - около 2.

Софиянци са късметлии, бих си спестил цапането в кухнята ако мога да купя 100 процента истински хляб направен от морално устойчиви  хора.  Ще сложа малко сусам  в следващата продукция.
Само да вметна - не се доверявайте много на морала в Слънце и Луна :))) имам горчив опит от там , лъжат си като обикновени селски кръчмари.
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #23 -: 27-04-2010, 11:01:40 »

Аз нямам такъв опит с тях, напротив :) може би попадам само на светли хора от персонала :)
Хлябовете им са супер, а аз хляб не ям по принцип  :essen:

За масовия пазар, когато баща ми започна да вдига кръвно, лекарката му каза да спре белия хляб и да си купува пълнозърнест. Той, послушно, почна да си купува резината на Симид. Случвало ми се е да забележа в средните филии как недоразбърканата боя е останала на сипирали, сещате се...
Също съм чувала, че хлябът го боядисват с кафе...това обяснява горчивия вкус, за който говорите...
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #24 -: 27-04-2010, 12:18:50 »

Рецепта за 900 грамов
500 гр брашно (за смесен аз правя някьде 2/3 ръжено + eдна трета друго брашно, а ако слагаме поне 100/150 гр семена елиминираме тази една трета и става 400 ръжено+семена орехи и подобни)
320 мл вода (топличка за да стопя в нея маята)
10 гр мазнина (аз слагам 5 с. л. зехтин)
10 гр сол и 5 гр захар (тръстикова)
15 гр бирена мая

Машинката прави 2 пъти замесване, с почивките за втасване, свирка когато е времето за добавки (големиte като трошени орехи, маслини, стафиди, замразени капки черен шоколад слагам като свирне че започва последното замесване преди да пече, докато всяка друга подправка, розмарин най често и семената слагам още в началото и видях че си втасва и с тях). Някъде 2 часа и половина замесва и втасва, 50 мин пече.
Вадя хляба горещ и завивам като бебе - с влажна памучна кърпа (така става по мека кората) и отгоре още една но суха, така го съхранявам повит. При мен трае дo 6 дни (ако не се излапа), не ми е мухлясвал досега.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #26 -: 27-04-2010, 18:05:10 »

http://www.recipemagician.com/recepti/snaksove-i-hliabove/surovo-hrupkavo-ryjeno-hlebche/ това е супер хлебче

За съжаление не е хлебче а е поредния трудно ядлив и нездравословен продукт. Тея рожкови, родината им е Индия а там рожковите ги ядат както куче би яло парче хляб сред плато колбаси. Правих подобно сурово хлебче и посети кофата за смет.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #27 -: 27-04-2010, 19:08:49 »

 tooth е, на мен ми харесва, аз нямам брашно от рожкови, но и без него става вкусно  :Content_22:
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #28 -: 27-04-2010, 20:15:23 »

Да, и аз го правих, но без брашното от рожкови и го оформих като крекери, не като хлебче. Много вкусно се получи. За мен беше лесно ядлив, а защо да не е здравословен... не знам
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #29 -: 27-04-2010, 21:06:19 »

Момичета а без дехидратор как да стане? аз като видя 18 часа сушене и ми минава мерака  :surpris_23:
и ако трябва на фурната дори да я оставя под 40 пак не виждам как и кога да пробвам такива дълги процедури, на мен 18 часа рядко ми се събират последователни у дома... това не е ли само за хора, които не са ангажирани...? а се чудя дали е екологично - дехидраторьт колко ток взима за това хлебче?
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #30 -: 27-04-2010, 21:34:02 »

Момичета а без дехидратор как да стане? аз като видя 18 часа сушене и ми минава мерака  :surpris_23:
...

И аз като видя такава рецепта и затварям страницата. Особено са ми "любими" тези, в които чакаш 2-3 дни нещо да покълне и после мелиш, бъркаш и сушиш почти цяло денонощие. Не на мене тия! :o
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #31 -: 27-04-2010, 21:40:30 »

Аз суша във фурната на вентилатор, на около 40 градуса, няма нужда да го наглеждам вечер. И на мен ми се иска да стане по-бързо, ама няма начин. Правя такива неща само веднъж месечно- слагам по три тави обикновено и после съхранявам в хладилника.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #32 -: 27-04-2010, 23:10:12 »

Ако имате двор и много слънце, не ви трябват фурни и дехидратори.
Не мисля, че е само за неангажирани хора сушенето. Аз не седя да го вардя дехидратора, имам си и други задължения. :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #33 -: 28-04-2010, 00:47:56 »

Относно рожковите, не знам защо така си се огелпил като магаре в калчища  :bleh, че родината им е Индия, Орто. Такъв начетен човек като теб! Има разлика между carob (въпросното брашно) и tamarind (плод често използван в Индия И НЕ САМО!).

Брашното от рожкови се добива чрез смилане на шушулките на Carob tree. Това дърво вирее по Средиземноморието, а по-точно: Португалия, Испания, Малта, Италия, Гърция и т.н. За повече инфо:

Рожкови:
http://en.wikipedia.org/wiki/Carob_tree

Тамаринд:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tamarind

Интересно с какво е нездравословно продуктчето.  ;)
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #34 -: 28-04-2010, 06:48:14 »

Е, чак пък 18 часа сушене... досега съм сушила най-много 10 часа общо, фурната ми е стара, без вентилатор, може да се сложат продукти макс. на две нива - ако дозата излезе по-малко, допълвам с гъби, домати или нещо друго. Зареждам я сутринта, върша си работата, излизам и вечерта е готово. Два-три пъти в месеца правя такива работи, не е толкова сложно, за мен поне е въпрос на добра организация.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #35 -: 28-04-2010, 07:16:07 »

И аз потвърждавам, че ваобще не е сложно дехидрирането. Няма никакъв проблем да се остави фурната без надзор. Аз си суша хлебчета 2 пъти в месеца. Малко предварителна подготовка с покълването само трябва и после пасиране на сместа за хляба и това е. Ваобще не е философия.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #36 -: 28-04-2010, 09:43:05 »

tooth е, на мен ми харесва, аз нямам брашно от рожкови, но и без него става вкусно  :Content_22:


Е именно  аз го изхвърлих заради рожковите, без тях е идеално   :bleh.  Това е легендарния щам любим на японците
« Последна редакция: 28-04-2010, 12:45:11 от Ortodoksalen_Anorektik »
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #37 -: 28-04-2010, 22:37:12 »

Софиянци са късметлии, бих си спестил цапането в кухнята ако мога да купя 100 процента истински хляб направен от морално устойчиви  хора.  Ще сложа малко сусам  в следващата продукция.

Да, наистина са много готини в Слънце и Луна - каквито хората, такъв и хлебеца. Направо не мога да се откъсна  :Content_22:
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #38 -: 29-04-2010, 18:02:00 »

Е, чак пък 18 часа сушене... досега съм сушила най-много 10 часа общо, фурната ми е стара, без вентилатор, може да се сложат продукти макс. на две нива - ако дозата излезе по-малко, допълвам с гъби, домати или нещо друго. Зареждам я сутринта, върша си работата, излизам и вечерта е готово. Два-три пъти в месеца правя такива работи, не е толкова сложно, за мен поне е въпрос на добра организация.
После няма ли приятни изненади от Енергото?

Слънце Луна пробвах веднъж. Хареса ми и добре, че съм със силна воля иначе досега да съм се угоила tooth. Хлябът ми беше от любимите храни, особено ръжения, пълнозърнестия и т.н. Бял хляб никога не съм обичала - просто няма вкус.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #39 -: 29-04-2010, 19:00:12 »

 :) Не, няма енерго-изненади, все пак сушенето е два-три пъти в месеца, а и температурата е доста ниска. Може би за 10 часа на 45 градуса харчи толкова, колкото за 2 часа на 250 градуса. Засега поне не сме установявали по-голям разход.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.088 секунди с 21 запитвания.