Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Ръжен хляб прозрения.  (Прочетена 23376 пъти)

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Ръжен хляб прозрения.
« -: 25-04-2010, 11:35:25 »

По големите вериги хранителни стоки сте виждали ръжен хляб. Единствен с надпис 100 процента ръж е марката Вита. Въодушевен от прелестните качества на ръжта, нисък гликемен индекс, диетичен продукт, купих и опитах заводското творение.   На цвят ми се стори твърде кафяво черен а на вкус, ъъъъ  горчив...


Хрумна ми да проверя що е то 100 процента и го направих.
Обадих се на Теньо Тенев в село Камено да пусне насам Прясно смляно брашно от ръж.  Човека е доста напреднал с материала и ми прати идеално брашно тип 1750  от цяло смляно зърно.


До тук лесната част завърши, предстоеше ми месене бъркане и други процедури, които съм гледал само по телевизията :)

В голяма порцеланова чаша сложих до поливината от ръженото брашно и залях с изворна вода каквато ходя да наливам от чешмата на Аладжа манастир. Маниащината трябваше да е пълна. Освен това хлора може да  не се хареса на микроорганизмите играещи ролята на мая. Не ми се чакаше 6 дена да шупне брашното в чашата и да завъди от въздуха малките твари. Сложих половин капсула пробиотик и лъжица захар и обърках сместа в чашата. Всеки ден прибавях по малка лъжица захар и брашно докато почна да шупти яко на третия ден.
Закваската ми беше готова.  

Омесих брашно от пакета с половината закваска от чашата и оставих в стъклен съд готовото хлебче да втасва до сутринта.  Очаквах да се надуе повечко но за първи опит биваше.  Изпекох на 200 градуса във фурната и оооо чудеса, аромат който не се забравя.


Ето това е готовата продукция, а филийката, която виждате ме засити и ако може да се усети от снимката нито е черно кафява на цвят, нито е толкова пухкава като Вита.

За вкуса,какво да ви кажа, вълшебство. !!

Заключение:  не знам по каква причина производителите се опитват да накарат консуматорите да вярват, че пълнозърнестия хляб е черен или тъмно кафяв. По някога до такава степен се увличат с боята, а тя придава горчив вкус. Но нещата далеч не се влошават само от това. Няма как да знаем какви са подобрителите, овкусителите и консерванта вътре. Аз ще си направя експеримент замесвайки няколко хляба и оставяйки единия за над 20 дни в стаята. Не би трябвало да плесеняса както твърдят древните рецепти.
Това беше първото ми хлебно изделие, видях зор само на eдна позиция. Ръжта е много лигава като се овлажни и при месенето виках помощник да сипва брашно до сгъстяване. Лепне ужасно и няма измиване. Купата в която бърках после кисна часове наред. Това са бели кахъри, следващата цел е подобряването до достигане на "Перфектната" продукция.   Ще заредя и втора мая от нахутено брашно с прибавка на легендарния лактобацилен щам Lb51.
« Последна редакция: 26-04-2010, 10:56:46 от Ortodoksalen_Anorektik »
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #1 -: 25-04-2010, 11:38:30 »

Този хляб, преди време го бях опитал и имаше съвсем различен вкус, от същият който взех на скоро!Убеден съм, че вътре има боя и е далеч от 100% ръж.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #2 -: 25-04-2010, 11:42:25 »

Тоя хляб се купува и в нас. Направи ми впечатление какъв нисък калориен състав са написали. Сигурно мацките ще го грабят от щандовете. Не мирише зле в интерес на истината, не мухлясва, а изсъхва, което си е един плюс пред повечето съвременни хлябове на пазара. Преди години (до 94, например) продаваха едни ръжени франзелки. Въобще не бяха толкова черни.
Хляб не консумирам от години и хич не се доверявам на разни етикети, независимо какво обещават. Дори и само ръж да са сложили, ако е нискокачествена и има други пълнители каква е ползата? Покълвай си ръж да знаеш, че ядеш наистина ръж. Доста е вкусна при това tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #3 -: 25-04-2010, 11:43:39 »

Тези купешките  хлябове не са 100 %  ръж. вероятно около 30-40% максимум.
(и за това ни лъжат)
 Навремето в една фурничка ни направиха по индивидуална поръчка хляб 100% ръж. Беше съвсем различен от "ръжения", който се предлага в същата фурна. :)
Стои по-сбит, стиклав,  и с по-изразен вкус.
 Ти пробвай, Круме , но дай и ние да тестваме :)  
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #4 -: 25-04-2010, 11:45:21 »

Цитат
Стои по-сбит, стиклав,  и с по-изразен вкус.
Именно. И е доста тежък. Цветът е специфичен - по-скоро към тъмно бежово бие, не толкова към черно. От години няма такъв на пазара.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #5 -: 25-04-2010, 12:30:15 »

100% ръжен има и на Нилана. Аз от време на време го купувам, както и Зърнената мозайка. Това за мен са единствените свестни хлябове у нас. Има и някакви вносни, немски, мисля; дето ги продават в Кауфланд и Пикадили, също не са лоши, ама са скъпи. Пробвала съм и ръжен хляб от "Слънце и луна" с квас, без мая... Еми, кво да ви кажа, различен е на вкус от другия и, за съжаление, малко му отстъпва. Какво да се прави, напълно естествените неща често са безвкусни, а другите имат подобрители.
И аз понякога си правя домашен хляб - с ръжено, или царевично брашно, слагам му и сусам, мак, счукани ядки, али-бали, и съвсем малко кисело мляко за закваска, и става чудно  :Appetit_17:.
Но по принцип предпочитам да си кълна зърнени.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #6 -: 25-04-2010, 13:53:04 »

За тези, които са в София - пробвали ли сте този: http://sunmoon.bg/index.php?page=bread_sunmoon

Аз съм много доволна, въпреки, че един хляб е от по-големите е 3-4 лева, а от по-малките - около 2.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #7 -: 25-04-2010, 14:19:04 »

За тези, които са в София - пробвали ли сте този: http://sunmoon.bg/index.php?page=bread_sunmoon

Аз съм много доволна, въпреки, че един хляб е от по-големите е 3-4 лева, а от по-малките - около 2.

Софиянци са късметлии, бих си спестил цапането в кухнята ако мога да купя 100 процента истински хляб направен от морално устойчиви  хора.  Ще сложа малко сусам  в следващата продукция.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #8 -: 25-04-2010, 15:37:45 »

Голяма занимавка е този хляб. Много по-лесно е от покълнали зърна да се направи и няма как да сбъркаш. Иначе добри хлябове са немските на Мастермахер. Всички са направени от ръжен шрот и различни семена.
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #9 -: 25-04-2010, 16:37:09 »

Опитвала съм ръжения хляб "Вита" и не ми хареса, а и е далеч от стоте процента ръж. Допреди няколко седмици купувахме хлябовете от зърна с тази марка (главно заради мъжа ми, той яде хляб), но напоследък тотално ги развалиха, имат добавено брашно, не са отбелязани и разните им добавки, вкусът им се влоши, така че казахме "айде стига" и минахме към стария "Тонус", направен от покълнала пшеница. Космическа разлика като структура и вкус! Ръжен обаче нямат все още.
Опитвала съм и хлябове на "Нилана", но само Тонусът ми допада, ако изобщо ям хляб. Предпочитам покълнали зърна - като такива или като сушени крекери с разни семенца, чудни стават :Appetit_17:
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #10 -: 25-04-2010, 16:41:28 »

 :Content_14: :Content_14: браво!!! страшно обичам домашен хляб, и аз правя, с чисто качествено брашно, ръжено или смес, има невероятен аромат, за мен бие даже кафето. Правила съм и с подправки, слагам сусам, розмарин, слънчоглед, лен, овесени, с елда, с настъргани моркови, с лук, с мусли, стафиди... а какво става с маслини, или само да е ръжен с орехи да не казвам  :essen:
за 80 евро си взех машинката която замесва и пече, елементарна, стандартната програма е 3 часа и 20 мин, но аз й научих кога и как да я прекъсвам ако искам бавно да втасва.
Иначе и на мен немските черни хлябове ми харесват.
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #11 -: 25-04-2010, 17:03:22 »

Какви сте такива псевдо-суровоядци, само изкушавате с тези хлебчета!!!!
Активен

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #12 -: 25-04-2010, 17:10:20 »

Какви сте такива псевдо-суровоядци, само изкушавате с тези хлебчета!!!!

mda, az ne ustoiavam na domashen :)...i ako e moj  - savsem ne ustoiavam. No i brat mi e goliam speizalist, i negovite proizvedenia obicham. Ami az se opravdavam s tova che diado mi e bil hlebar  ;D

... a az ne sam surovoiadka i ne mislia niakoga da stana na 100%, no ima dni v koito samo filiata hliab ne mi e surova. Liatoto moga da go izkaram na plodove i salati s domashen hliab.
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #13 -: 25-04-2010, 17:14:55 »

Шегувам се, да не се ободи някой.  :Content_4 - emotloader:
При мен хлябът е единственото, което все още ме изкушава и си позволявам да хапна понякога.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #14 -: 25-04-2010, 19:14:17 »

Малко откраднати материали по темата

Като цяло цинка се абсорбира в тънките черва по-ефективно от течности в отсъствие на храна, както и от животински продукти. Фитатът (миоинозитол шест-фосфат), който се съдържа в растителните продукти и особено много в житните и бобовите култури, необратимо свързва цинка в тънките черва и е причина за ниската усвояемост на цинк от растителни храни. Негативният ефект върху абсорбцията се причинява от инозитол шест-фостфати и пет-фосфати). Фитатите с по-малък брой фосфатни групи имат по-нисък или никакъв отрицателен ефект върху усвояването на калция. Когато определени храни ферментират (като например хлябът, приготвен с мая), предизвикващите ферментация микроорганизми произвеждат фитази - ензими, които разграждат фитатите и по този начин увеличават количеството на усвояемия цинк от съответните храни.

Заключение

За да оползотворим максимално цинка, съдържащ се в натуралните му източници или в хранителни добавки, е добре да избягваме консумацията на варива като фасул, пшеница и неферментирал (арабски) хляб в комбинация с източници, богати на цинк.
Ресурси

1. Modern Nutrition in Health and Disease, 10th edition, Shils
2. Lehninger Principles of biochemistry, 4th edition, Cox

Тъй като ръжта е по-бедна на протеини от пшеницата, при производството на ръжения пълнозърнест хляб, ръженото брашно често се комбинира с пшенично или соево брашно.  Царевичното и малцовото брашно се добавят с цел засилване на ферментацията при втасването на тестото и промяна на консистенцията и вкусовите качества на хляба, а соевото - с цел увеличаване на количеството на протеините.
Ръженият пълнозърнест хляб съдържа по-малко количество белтъци, по-малко количество нишесте, но е с по-високо съдържание на хранителни влакнини. По-високо е съдържанието и на витамини от групата В, някои минерали (фосфор, манган, селен) и фитоактивни вещества. Ръженият пълнозърнест  хляб притежава всички изброени положителни за здравето ефекти на пшеничния, с по-изразен протективен ефект срещу захарен диабет, тъй като  консумацията на ръжен хляб предизвиква отделяне на по-малко количество инсулин.
1. Jensen, M. K., Koh-Banerjee, P., Hu, F. B., Franz, M., Sampson, L., and Rimm, E. B. (2004). Intakes of whole grains, bran, and germ and the risk of coronary heart disease in men. American Journal of Clinical Nutrition 80:1492-1499

2. Leinonen, K., Liukkonen, K., Poutanen, K., Uusitupa, M. and Mykkdnen, H. (1999). Rye bread decreases postprandial insulin response but does not alter glucose response in healthy Finnish subjects. Eur. J. Clin. Nutr. 53:262-267
------------
Хлябът с квас е предшественик на хляба с мая - но поради привидната му сложност хората предпочитат да използват мая. Лошата новина обаче е, че маята убива доста голяма част от послезните нутриенти на зърното, както и ензимите. Истинският хляб е с квас - прави се така, както винаги се е правил, от време оно.... Квасеният хляб освен това е много по-беден на фитати, които са анти-нутриенти. Тоест вещества, които не ви позволяват да усвоите полезните нутриенти. Хлябът с мая се храносмила по-трудно, по-лесно се разваля и понякога е леко безвскусен. Мда, както почти всяка модернизация в областта на хранителното производсто маята колкото и да е услеснение, толкова е и безполезна и дори опасна за вас. Има много хора, които са алергични към мая.
-----------------
3.7. Ферментация на зърнени храни

От ферментацията на зърнени храни могат да се произвеждат много разнообразни продукти (хляб, пиво и др.). Различните им характеристики се определят от: вида зърно или зърнена смес, типа процес и вида ферментация. Сухото зърно и брашно не се подлагат на ферментация поради ниското водно съдържание (под 14%), но смесването с вода или с течност, съдържаща вода, създава необходимите за това условия. Ферментационният процес може да се извършва от естествената микрофлора или от стартерни култури. Най-широко разпространена е ферментацията на пшеница, ориз, царевица, сорго, просо, ечемик и ръж. Всеки тип зърно се различава по хранителен състав, белтъчно съдържание и тип въглехидратни полимери.

Хляб. Най-често хлябът се прави от пшеничено брашно, вода, мая и сол. Различни разновидности се получават при смесване на пшениченото брашно с друго зърно. Като незадължителни съставки към брашното могат да се добавят мляко или мазнини. Сместа се меси до получаване на еластично тесто, което има способността да задържа газа, отделян по време на ферментацията. Ферментацията на пшеничения хляб се извършва от Saccharomyces cerevisiae, а на тези, съдържащи над 20% ръжено брашно или зърно с ниско съдържание на глутен – от бактерии и други дрожди (Таблица 16) за получаване на квасен хляб.

Дрожди
   

Бактерии

Candida milleri
   
Lactobacillus brevis

Candida krusei

Lactobacillus delbrueckii

Issatchenkia orientalis

Lactobacillus fermentum

Pichia sartori

Lactobacillus fructivorans

Saccharomyces cerevisiae
   
Lactobacillus paralimentarius

Saccharomyces exigus

Lactobacillus plantarum

Saccharomyces inusitus

Lactobacillus pontis

Torulopsis candida

Lactobacillus sakei

Torulopsis holmii

Lactobacillus sanfranciscensis

Таблица 16. Стартерни култури за квасен хляб.

Когато във ферментацията участва Saccharomyces cerevisiae, функционират амилази и структурата и плътността на хляба се дължат на глутена (пшеничен хляб). При ферментацията на киселия квас пониженото рН в резултат от присъствието на МКБ инхибира амилазната активност, поради което скорбялата не се разгражда и може да участва в образуването на гел, придаващ плътност на тестото. Другите предимства на киселия квас включват:

- деградиране на фитата (желязото и другите минерали в хляба стават по-усвояеми);

- по-висока безопасност поради наличието на антимикробни вещества;

- по-продължителен срок на годност (запазва свежия си вид и качество по-добре отколкото пшеничения хляб).

Saccharomyces cerevisiae
   


По време на ферментацията се отделят аромати, които придават характерния вкус на хляба (Таблица 17).

В резултат от ферментацията тестото става меко и шуплесто. След приключване на процеса то е готово за печене.

Технологиите за приготвяне на това голямо разнообразие от хлябове се основават на четири общи стъпки:

- подготовка на изходните продукти;

- омесване на тесто;

- втасване на тестото и ферментация;

- опичане.
« Последна редакция: 25-04-2010, 21:17:27 от Ortodoksalen_Anorektik »
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #15 -: 25-04-2010, 19:37:20 »

Рибката, а ти как го правиш хляба- с мая или закваска? А дядо ти какво мисли за маята?
Заяла съм се със себе си на тема промишлена мая. Искам да си доизясня някои неща, нищо  че не я ползваме.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #16 -: 25-04-2010, 23:22:48 »

Аш Колсун, Шивамбукалпа експерт.!
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #17 -: 26-04-2010, 08:50:26 »

Ще помоля Рибка, да даде една точна рецепта с пропорции. Благодаря предварително.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #18 -: 26-04-2010, 09:05:38 »

Само да вметна за споменатия от Вики, 100% ръжен на нилана- На етикета си ише подобрители,мая и още много хубости. Аз съм сигурен ,че има захар и овкусители. Да,вкусен е препечен,та чак сладни,но е далече от естествените храни. ;)
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Ръжен хляб прозрения.
« Отговор #19 -: 26-04-2010, 11:23:33 »

Рибката, а ти как го правиш хляба- с мая или закваска? А дядо ти какво мисли за маята?
Заяла съм се със себе си на тема промишлена мая. Искам да си доизясня някои неща, нищо  че не я ползваме.
дядо ми е починал много отдавна, не знам какво би ти казал
ами рьженият става със закваска супер, тук моя колежка я взима от хлебарница, аз от нея се снабдявам и с брашно от мелница... но по принцип ползвам мая, не правя постоянно хляб само през края на седмицата мога
и не мога толкова тънко затова карам с мая
Ще помоля Рибка, да даде една точна рецепта с пропорции. Благодаря предварително.

слагам вече на око пропорциите брашно и сол и другите, само маята и водата тегля, а като забърква машинката наблюдявам и прибавям брашно ако ми си стори прекалено рядко, но имам и точните и ще пусна рецепта  :)
« Последна редакция: 26-04-2010, 11:26:01 от ribkata »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.089 секунди с 22 запитвания.