Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Токсични кълнове!?!  (Прочетена 19831 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Токсични кълнове!?!
« -: 02-05-2010, 07:07:49 »

Предлагам ви да обсъдим и да разнищим всякакви съмнения относно полезността на кълновете. Ортодоксален ми пусна мухата, но явно нещо се разсърди и сега не иска да се обоснове, въпреки че го помолих любезно. Всички сме чели статии относно това колко полезни са кълновете и колко са богати на витамини, минерали и най-важното - ензими. Аз не се съмнявам в това, но реших все пак да се поровя в интернет пространството и да намеря истината в крайна сметка. Общо взето нямаше много информация и преобладаваха положителните статии. Всъщност според някои автори, когато семенцето покълне то изпуска някакви токсични съединения, които да го предпазват от гризачи, птички и т.н за да може да се развие растение. И когато ние приемаме голямо количество кълнове приемаме и голямо количество токсини. Има известна логика в това и все пак ми се иска да разнищим темата. Вие какво ще кажете по въпроса?
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #1 -: 02-05-2010, 07:12:43 »

Нищо не мога да кажа по темата. Обаче е добре да ги разнищите, преди да съм почнал да ги консумирам... че да не взема да се натровя нещо  :whistling2 - emotloader:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #2 -: 02-05-2010, 07:15:36 »

Ами аз ги консумирам редовно от една година и нищо ми няма, но това не пречи да се обсъди темата за да нямаме и най-малкото съмнение.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #3 -: 02-05-2010, 09:18:23 »

Скъпа Деси, извинявай, но вече стана ясно, че въпросният господин се бъзикаше от - до, през целия си престой, с всичко, което е написал на този форум. А пък последните му няколко собствени поста тотално показват, че тоя човек не заслужава уважение и всякакви по-нататъшни опити за дипломатичен тон с него просто са смешни. Някой, който пише в сто форума с различни самоличности, подхвърля ту едно, ту друго, пише лични съобщения, в които прави комплименти и завоалирани намеци, че всички във форума са идиоти (и ужким таи слаба надежда точно получателят на съобщението да не е - малко смешно, нали?), високо цени "анонимността" и "стратегията" си в интернет и се гордее от факта, че е пуснал лъжлива информация за себе си или се е избъзикал с целокупното форумство (все едно е някакъв повод за огромна гордост и велико житейско постижение  tooth), вече ни е пределно ясно що за човек е.
Същото е и за кълновете - виж какво беше написал в приветствената тема на един нов потребител:

Цитат
Кълновете са евтини изискват стотинки за материал и малко вода. Биха могли да внесат в изтощеното ти тяло витамини и минерали.

А били токсични? Ако наистина мислеше така, съмнявам се, че би му ги препоръчал. Той през цялото време пишеше, че едно или друго било токсично, имал непоносимост към "секрет от млечни жлези на едър рогат добитък" и въобще, все се държеше като че ли е адски педантичен спрямо продуктите (докато на сайта поне 10 пъти се изказа в полза на месото), а накрая нагло обяви, че всъщност ние сме искали до го изкараме такъв  :surpris_22:. Че и още продължава да обижда наляво и надясно в последен опит да привлече внимание, ама ако няма публика - няма и спектакъл  ;).

За кълновете мисля, че е излишно да спорим - във всичко има доза истина, но нали ти самата ги употребяваш от години и се чувстваш перфектно? Нали и Мер и Радула живеят от години кажи-речи главно на тях? Значи, всичко е ясно - дългогодишната мъдрост и опит на тялото не желае да приеме истеричните доводи на недоносчето разум  :Content_22:.
Извинявай за тона ми, но просто леко се дразня как може да се съмняваш в нещо, в което лично си се убедила, само защото един хайде-да-не-казвам-какъв е изтърсил нещо с цел да се направи на интересен. И въобще ти се чудя как още можеш да му обръщаш каквото и да е внимание  ???.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Shturcho

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #4 -: 02-05-2010, 09:30:35 »

аз мисля, че има логика малко, токсични е силна дума, но все пак на бактериално ниво дори и при самото покълване никога не се знае какво може да попадне сред кълновете и да си покълва с тях.
затова мисля, че не трябва да се прекалява, в смисъл трябва да се поемат и с други неща и то не в огромни количества.
от др страна и аз познавам много хора, на които са им подействали много добре и които ги употребяват с години.
тъй че всичко- разумно.

пък и като гледам доста хора в сайта ги сушат кълновете, тъй че това също може би предпазва от вредни бактерии...
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #5 -: 02-05-2010, 09:52:59 »

Най-силната отрова за човешкия организъм е въздуха. Особено тоя от ауспусите. Сега ако седнем да се тръшкаме за токсини и да изследваме всичко под лупа...Може и да са вредни някои кълнове, особено ако се консумират в големи количества. Въпросът е колко пък много можем да изядем от съответните кълнове, че нещо да ни стане.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #6 -: 02-05-2010, 14:33:00 »

Вики, аз ваобще не искам да коментрам Ортодоксален. На мен лично нищо не ми е направил. Само ми стана малко тъпо, че ни нарече "тревопасни аноректички", но аз съм си непукист и ваобще не обръщам внимание на такива етикети. Гледам да не се паля за щяло и нещяло. Тъй като спомена за кълновете, че са токсични и аз реших да проверя. И ако не бях открила нещо подобно ваобще нямаше да отворя тема. Стана ми любопитно просто. Аз съм си такава. Факт е, че имаше такава информация и затова исках да я обсъдим във форума. Не мисля че е тъпо. Също така се споменава, че някои от бобовите кълнове трябва да се запарват пред консумаця, защото били токсични. Аз си купих боб мунг наскоро и се чудя дали трябва да го запаря предварително или не. За люцерната също има някаква противоречива информация. 
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #7 -: 02-05-2010, 16:33:56 »

Не знам, Деси. Аз не съм срещала информация за токсичност на кълновете. Дори тези съдържащи глутен.
Бактерии има навсякъде. Но нали кълновете ги изплакваме по 2-3 пъти на ден включително и преди консумация.
За боб мунг- покълваме и не запарваме. Някои ги обработват топлинно, но заради нишестения вкус.
Под сушене на кълнове не разбрах какво се има предвид.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #8 -: 03-05-2010, 11:32:44 »

Под сушене на кълнове според мен се има на впредвид сушени крекери от покълнали семена.
На мен вече напълно ми се изясни картинката защо кълновете са "токсични". Благодарение на твоя линк Вери проследих форума на Иван. Всъщност кълновете ваобще не са включени в т.н. "Идеално хранене". Това е особен вид суровоядство, при което се консумират само сурови храни, които можеш да намериш в природата в готов вид т.е не трябва да са продукт на цивилизацията. И според това хранене е нормално да се яде сурово месо, риба, вътрешности като черен дроб........лой......сурови яйца и т.н., но не е нормално да се ядат кълнове, защото в природата няма как да ги намериш в готов вид. И се оказва, че според това "Идеално хранене" и те са продукт на цивилизацията. И може би затова някои хора ги изкарват токсични. Разбира те ли каква е логиката сега? Направо нямам думи повече да коментирам.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #9 -: 03-05-2010, 12:20:22 »

Особенно лойта в чист вид,под път и над път в природата.Където и да погледнеш лой  :D нямаща нищо общо с цивилизацията  :Content_14: tooth
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #10 -: 03-05-2010, 13:38:10 »

Цитат
И според това хранене е нормално да се яде сурово месо, риба, вътрешности като черен дроб........лой......сурови яйца и т.н., но не е нормално да се ядат кълнове, защото в природата няма как да ги намериш в готов вид.
Това ми прилича на т.н. палеолитна диета. Донякъде има логика. Ако си пещерен човек;)
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #11 -: 03-05-2010, 13:46:09 »

Деси, излишно е на теб да го казвам, ти си го знаеш. Но живей и яж така, че да си в хармония и в мир със себе си. :)
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #12 -: 03-05-2010, 13:47:50 »

...
Това ми прилича на т.н. палеолитна диета. Донякъде има логика. Ако си пещерен човек;)

Само да отбележа, че за пещерния човек, 30-те години са си били вече дълбока старост. :pensif_29:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #13 -: 03-05-2010, 18:07:19 »

Ok , токсични са ..... и какво , да ям семената непокълнали ли ? Не може , защото пък в тях има инхибитори , които ги пазят да не покълнат при неблагоприятни условия . Тогава изобщо да не ям семена ... ннне и това не ми харесва , как ще си набавям веществата , които се съдържат в тях и едновременно с това да го карам на сурово  :Confus_3: .
 Деси , ако знаеш коооолко пъти съм минавал през подобни размисли . Ами как по естествен път да се храня със спирулина или пък защо да ям храна , която не е характерна за нашите географски ширини- нали храносмилателната ми система не е свикнала с нея и я затормозявам ?
 Едно мога да кажа и спирам - от кълновете се чувствам добре , поне досега не са ми навредили , а това че отделяли токсини за да не ги ядат животните -  :Content_4 - emotloader: ми защо тогава не ги отделят и като поници и като възрастни растения поради същата причина ?
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #14 -: 03-05-2010, 21:18:39 »

Искам някой да ми посочи храна, за чиято вредност няма абсолютно никакви данни.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #15 -: 03-05-2010, 21:31:00 »

Искам някой да ми посочи храна, за чиято вредност няма абсолютно никакви данни.
Веднага ти я посочвам - дюнера. Абсолютно безвреден, усвоява се бързо и лесно в организма и го протиства чрез изхвърляне на газове, ако е много замърсен. Съдържа всички необходими витамини, аминокиселини, ензими и т.н. необходими за организма. Може да се каже, че дюнера е една от онези супер-храни.... а освен това е и сравнително евтина все още и засища добре. Верно, че може да е направен малко от боклуци... ама тия боклуци толкова добре си взаимодействат химически помежду си, че просто правят една перфектна смесица от полезни за организма съставки. Храни се всеки ден само с дюнери - ще бъдеш здрав и щастлив до края на живота си! :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #16 -: 04-05-2010, 09:06:23 »

Ok , токсични са ..... и какво , да ям семената непокълнали ли ? Не може , защото пък в тях има инхибитори , които ги пазят да не покълнат при неблагоприятни условия . Тогава изобщо да не ям семена ... ннне и това не ми харесва , как ще си набавям веществата , които се съдържат в тях и едновременно с това да го карам на сурово  :Confus_3: .
 Деси , ако знаеш коооолко пъти съм минавал през подобни размисли . Ами как по естествен път да се храня със спирулина или пък защо да ям храна , която не е характерна за нашите географски ширини- нали храносмилателната ми система не е свикнала с нея и я затормозявам ?
 Едно мога да кажа и спирам - от кълновете се чувствам добре , поне досега не са ми навредили , а това че отделяли токсини за да не ги ядат животните -  :Content_4 - emotloader: ми защо тогава не ги отделят и като поници и като възрастни растения поради същата причина ?
Аз тази тема я отворих по съвсем друга причина. Ваобще не се съмнявам в здравословните качества на кълновете. По-скоро за размисъл. И какво общо имат кълновете с водораслите в случая?
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #17 -: 04-05-2010, 09:31:36 »

вЪобще ;)
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #18 -: 06-05-2010, 13:25:00 »

Естествено че кълновете нямат нищо общо с водораслите , това го написах по повод прочетеното някъде тук из коментарите , че кълновете не били естествена храна ,защото човек не би могъл да ги намери в дивата природа . Чудно ми е трябва ли да се превърна в кит , за да мога да филтрирам тонове вода заради микроводораслите в нея  ;D , защото никъде няма да си ги намеря извлечени на прах .
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Токсични кълнове!?!
« Отговор #19 -: 07-05-2010, 10:33:28 »

... не е нормално да се ядат кълнове, защото в природата няма как да ги намериш в готов вид.

А това пък кой го е измислил, най-вероятно не е стигал по-далече от жълтите павета на София?!
Пролет е. Погледнете в която и да е градинка и ще видите кълнове. Ако това не е природно!
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant
 

Страницата е създадена за 0.111 секунди с 22 запитвания.