Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: остиопорозата  (Прочетена 6808 пъти)

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103
остиопорозата
« -: 10-05-2010, 14:19:07 »

Преди два месеца имаше една кампания за изследване на остиопорозата и с моята колежка отидохме.След прегледа аз бях в много добри норми а на колежката ми трябваше лечение.Тогава лекаря-специалист започна да и обяснява плюс лекарствата какви храни да приема в по големи количества.Това бяха много млечни продукти и задалжително по едно кисело мляко на ден за да достигне моите стойности.Колежката ми каза на специалиста,че аз изобщо не ям млечни произведениа за да не ни сравнява.Тогава аз се намесих и обясних,че месото, млякото,захарните и други продукти са киселинно образуващи,които издърпват от организъма алкалните тоест калция и др.и ето ти остиопороза.Излязохме от кабинета мълчейки,нито специалиста нито ние си казахме нещо за остиопорозата.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:остиопорозата
« Отговор #1 -: 10-05-2010, 14:57:16 »

Добре поне,че си е замълчал!Дали от срам,дали от друго няма дначение.Защото можеше да каже,че като не ядеш млечни,скоро и ти ще достигнеш стойностите на приятелката си  tooth
Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:остиопорозата
« Отговор #2 -: 10-05-2010, 15:12:12 »

V, в крайна сметка до какво лечение се стигна? Мога да споделя малко личен опит ако желаеш.
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:остиопорозата
« Отговор #3 -: 10-05-2010, 18:55:33 »

Ох, много неприятно - стискам палци приятелката да се оправи... Но с лекарите в такива ситуации да се спори е кауза пердута - от опит го знам  :-\. Няма да ви разправям на мен колко пъти са ми обяснявали, че като не ям месо, и като съм под еди-си-колко-си килограма, съм щяла на 30 години да съм с "тежка остеопороза"... Без коментар!
Но по принцип е хубаво да разнищим темата по-подробно - някой знае ли нещо за болестта? Причини, лечение? За предотвратяването вече си знаем - суровоядство и веганизъм ;). Но когато вече е късно и болестта е налице, какво да правим? ??? :surpris_23:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:остиопорозата
« Отговор #4 -: 10-05-2010, 19:08:06 »

Аз само съм чувала, че намаленият прием на калории е предпоставка към загуба на костна маса, независимо какво ядеш. При веганството и най-вече суровоядството като цяло се приемат по-малко калории. Има и наследствен фактор мисля, както и хормонален. Други пък казват, че слаби и дребни жени са по-предразположени.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:остиопорозата
« Отговор #5 -: 10-05-2010, 19:48:50 »

Томирис, правиш ли разлика между "костна маса"  и  "костна плътност "  ? :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:остиопорозата
« Отговор #6 -: 10-05-2010, 20:04:50 »

Томирис, правиш ли разлика между "костна маса"  и  "костна плътност "  ? :)
Именно костна плътност имах предвид, но ми излезе от главата. Извинявам се, за което и благодаря за забележката. Ще си редактирам мнението.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:остиопорозата
« Отговор #7 -: 10-05-2010, 20:17:58 »

 Накратко - това което си чула е точно обратното на това , което е вярно :)
 Храните с повече калории са точно киселинообразуващите. Те правят това , каквото е обяснила V   на докторчето.  :)
Но дори да се ядат и по-нискокалорични (здравословни) храни, по-големите порции винаги изискват да се отделя по-голямо количество витамини и минерали. За тяхното усвояване.
Разбира се , колкото "по-живи" са храните , толкова по-малка е потребността да се взема от складираните в нас минерали и витамини , защото в живата храна самите те  допринасят за нейното "самосмилане". Процес наречен автолиза.
 Колкото е по-мъртва храната , толкоз по- се напрягат различните системи за да компенсират недостига .   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:остиопорозата
« Отговор #8 -: 10-05-2010, 21:54:54 »

Това го бях чела във връзка с диетите с намалено калорийно съдържание, които водят до по-дълъг живот и по-добро здраве, но намаляват костната плътност. Нямаше пояснения, обаче, по колко и какви калории се консумират на ден, нито пък дали храната е само растителна и сурова.
Знам и един друг факт - Лидия Ковачева си чупи тазобедрена става, когато е на над 80 години. За повечето възрастни хора това е сигурна смърт. Тя, обаче, се слага на нейния режим и костта зараства. Лекарите естествено са изумени.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:остиопорозата
« Отговор #9 -: 11-05-2010, 10:12:39 »

Бате Бино, много ме успокои, защото си мисля, че моя калориен прием е нисък. Но освен храненето много важни са системните и умерени излагания на слънчева светлина без слънцезащитни масла и силовите тренировки със собствена тежест или свободна тежест. По този начин се увеличава плътността на костите.
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:остиопорозата
« Отговор #10 -: 11-05-2010, 14:34:31 »

Tочно така - витамин Д, в комбинация с есенциални мастни киселини са много важни за костите. Също така и натоварванията - по-голяма тежест=по-плътни кости :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:остиопорозата
« Отговор #11 -: 11-05-2010, 17:42:24 »

Tочно така - витамин Д, в комбинация с есенциални мастни киселини са много важни за костите. Също така и натоварванията - по-голяма тежест=по-плътни кости :)

Точно така, ако стоите пред компютъра, тялото си мисли че от кости няма нужда и атрофират. Здрави кости се получават след натоварване.  Тежестта няма нужда да е голяма, най-добри сигнали за уплътняване на кости стават след продължително бягане. От кръста нагоре всякаква гимнастика върши работа.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:остиопорозата
« Отговор #12 -: 11-05-2010, 18:27:33 »

А да и кардиото по принцип е хубаво за всичко!
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:остиопорозата
« Отговор #13 -: 12-05-2010, 08:53:34 »

Само трябва да се има предвид, че дългото монотонно кардио износва ставите - съвсем естествено, с триенето. По-добре е интервално ;)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:остиопорозата
« Отговор #14 -: 12-05-2010, 09:39:04 »

Само трябва да се има предвид, че дългото монотонно кардио износва ставите - съвсем естествено, с триенето. По-добре е интервално ;)

Може би разводнявам темата - извинявам се предварително.

beelee, дай някой линк за интервалното? Току виж съм избърсал прахта от кростренажора. :whistling2 - emotloader:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:остиопорозата
« Отговор #15 -: 12-05-2010, 10:57:34 »

Радостно е ,че  все повече стават хората , дето  схващат  какво трябва да се прави .

Деси , нали имаше  една  подробна статия за един мъж, дето го били отписали още като млад . Някакъв лечител го посъветвал просто да яде малко. (без други забрани) . И човекът го послушал, общият му грамаж храна за целия ден бил 300 гр. (толкова тежат 2 ябълки)  Доживява до 103 в  доста добра форма. (забравих къде я видях тази статия, ще я търся)  На изток , както се знае , традиционното хранене (преди поамериканчването да стане факт)  е много нискокалорично (най-вече варен ориз)  и остеопорозата е почти непозната. ( разбира се , хората са работели и физически, движели са се  ) .

За бягането трябва да се вземат още два фактора предвид.
1. Ако може да се избира - да не се тича по асфалт. Тогава ставите се тормозят доста повече отколкото при крос в гориста местност.   Логично е - еволюционно ставите не са още пригодени за бягане по асфалт. (през стотиците хиляди години асфалт не е имало )
2. Обаче пък не е имало и качествени маратонки. :)  Докато сега има.  Много е важно да се подбере добър чепик. Скъп. Да  омекотява максимално при контакта с асфалта и да щади ставите.
   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:остиопорозата
« Отговор #16 -: 12-05-2010, 10:58:39 »

Радостно е ,че  все повече стават хората , дето  схващат  какво трябва да се прави .

Деси , нали имаше  една  подробна статия за един мъж, дето го били отписали още като млад, много болен бил . Някакъв лечител го посъветвал просто да яде малко. (без други забрани) . И човекът го послушал, общият му грамаж храна за целия ден бил 300 гр. (толкова тежат 2 ябълки)  Доживява до 103 в  доста добра форма. (забравих къде я видях тази статия, ще я търся)  На изток , както се знае , традиционното хранене (преди поамериканчването да стане факт)  е много нискокалорично (най-вече варен ориз)  и остеопорозата е почти непозната. ( разбира се , хората са работели и физически, движели са се  ) .

За бягането трябва да се вземат още два фактора предвид.
1. Ако може да се избира - да не се тича по асфалт. Тогава ставите се тормозят доста повече отколкото при крос в гориста местност.   Логично е - еволюционно ставите не са още пригодени за бягане по асфалт. (през стотиците хиляди години асфалт не е имало )
2. Обаче пък не е имало и качествени маратонки. :)  Докато сега има.  Много е важно да се подбере добър чепик. Скъп. Да  омекотява максимално при контакта с асфалта и да щади ставите.
   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:остиопорозата
« Отговор #17 -: 12-05-2010, 12:22:19 »

Само трябва да се има предвид, че дългото монотонно кардио износва ставите - съвсем естествено, с триенето. По-добре е интервално ;)

Може би разводнявам темата - извинявам се предварително.

beelee, дай някой линк за интервалното? Току виж съм избърсал прахта от кростренажора. :whistling2 - emotloader:
Ицо по едно време като исках да отслабвам изпробвах това интервално бягане и бях много доволна. Аз го правих 3минути умерено бягане и след това 1минута много интензивно и павтаряш така поне 30минути. Имаше много добри резултати при мен.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:остиопорозата
« Отговор #18 -: 12-05-2010, 12:23:26 »

Радостно е ,че  все повече стават хората , дето  схващат  какво трябва да се прави .

Деси , нали имаше  една  подробна статия за един мъж, дето го били отписали още като млад . Някакъв лечител го посъветвал просто да яде малко. (без други забрани) . И човекът го послушал, общият му грамаж храна за целия ден бил 300 гр. (толкова тежат 2 ябълки)  Доживява до 103 в  доста добра форма. (забравих къде я видях тази статия, ще я търся)  На изток , както се знае , традиционното хранене (преди поамериканчването да стане факт)  е много нискокалорично (най-вече варен ориз)  и остеопорозата е почти непозната. ( разбира се , хората са работели и физически, движели са се  ) .

За бягането трябва да се вземат още два фактора предвид.
1. Ако може да се избира - да не се тича по асфалт. Тогава ставите се тормозят доста повече отколкото при крос в гориста местност.   Логично е - еволюционно ставите не са още пригодени за бягане по асфалт. (през стотиците хиляди години асфалт не е имало )
2. Обаче пък не е имало и качествени маратонки. :)  Докато сега има.  Много е важно да се подбере добър чепик. Скъп. Да  омекотява максимално при контакта с асфалта и да щади ставите.
   

Бате Бино не съм чела тази статия. Ще дадеш ли линк към нея?
Активен
 

Страницата е създадена за 0.117 секунди с 24 запитвания.