Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Пролетна салата с ориз  (Прочетена 3086 пъти)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Пролетна салата с ориз
« -: 15-05-2010, 20:52:12 »

Днес си направих интересна салата (от доста време я планирах, но сега намерих възможност)

Продукти:
2 шепи (единични) ориз
Няколко стръка червен лук
Няколко стръка магданоз
един лимон
зехтин
маслини

Ориза се слага в тенджерата с 2,5-3 пъти повече вода и се включва котлона докато започне да шуми - след това се изключва и се оставя да попие водата.
През това време се нарязват зелените неща и се поливат със сока на лимона.
Когато ориза стане готов (той на практика не ври, но се сварява - т.е. при по-ниска температура) го сипваме отгоре.
Налива се зехтина, добавят се и маслините за сол (аз използвам зелени, защото нямам доверие на черните)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Пролетна салата с ориз
« Отговор #1 -: 15-05-2010, 21:15:34 »

Хитро си го измислил това с ориза. Предполагам, че и с някое зърнено или псевдозърнено ще стане. Ако предварително е накиснат - още по-добре.
От друга страна, водата не зашумява ли преди да кипне, тоест на бая висока температура? :(
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Пролетна салата с ориз
« Отговор #2 -: 15-05-2010, 21:19:35 »

Супер , тенк ю мен :)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Пролетна салата с ориз
« Отговор #3 -: 15-05-2010, 21:42:39 »

За да започне да кипи бурно трябват 100 градуса. Когато котлона е изключен водата се загрява дотолкова, че в едни момент започват да излизат мехурчета, но не от целия обем на течноста, а откъм дъното. Половината зърна се показват много бързо над водата и остават да се задушават на пара.  Случва се като си извадя ориза някои зърна да хрупат ако не уцеля момента  tooth. Та от тази гледна точка ястието може да мине за веганско.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Пролетна салата с ориз
« Отговор #4 -: 16-05-2010, 15:27:59 »

Много хубава идея Злояд! Аз преди години бях изпробвала нещо подобно но към сварения ориз прибавих краставичка на ситно копър и пресен лук.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.096 секунди с 24 запитвания.