Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Соя  (Прочетена 3522 пъти)

Мария

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Соя
« -: 18-05-2009, 12:46:47 »

Здравейте!

Първо поздравления за чудесния сайт! Надявам се да приемате нови членове :)

Веднага минавам на това, което исках да споделя с вас. Отдавна бях чела, че соята е много вредна за мъжката потентност. Още по-отдавна наблюдавам "соевтата истерия" и непрестанната й пряка и непряка реклама. Въпреки, че спазвам изключително природосъобразен режим на хранене тя много рядко присъства в менюто ми и то само кълнове. Без да имам убедителен довод я избягвам, може би и защото не ми е особено вкусна, било то под формата на тофу или соево мляко.

Днес открих тази статия http://www.bg.yosif.net/med/index15.htm

Какво мислите? Благодаря предварително за всеки евентуален отзив :)
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Соя
« Отговор #1 -: 18-05-2009, 19:38:28 »

Здравей, Мария  :)
Преди няколко години ядях доста соя във всякакви форми и направена по различни начини, но след време получих хормонален дисбаланс ( най-вероятно соята само помогна, защото факторите тогава бяха доста, за да се стигне до това състояние ). Сега употребявам в минимални количества от време на време соеви кълнове. А иначе съм на мнение, че масово продаваната соя е генно модифицирана, същото важи и за американската царевица, която се продава почти навсякъде  :-\ за жалост е така . . .
Доктор Атанас Гълъбов в една от главите на книгата си " Световната конспирация срещу здравето " обяснява на дълго и на широко за соята. Можеш да я потърсиш в интернет и да прочетеш главата за соята, въпреки че цялата книга си заслужава да й се отдели внимание  :)
« Последна редакция: 19-05-2009, 21:06:11 от Ками »
Активен

Мария

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Соя
« Отговор #2 -: 20-05-2009, 11:36:02 »

Здравей Ками,

не се учудвам, на това което казваш относно хормоналния дисбаланс. В Щатите хранителната добавка soy inflavone се предписва при невъзможност за забременяване на хормонално ниво и напоследък се препоръчва като естествен заместител на препарата clomid, с помощта на който се образуват в пъти повече готови за оплождане яйцеклетки месечно. Естествено тази терапия би следвало да се прилага при доказан хормонален проблем (по моето скромно немедицинско мнение не е особено препоръчителна).
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Соя
« Отговор #3 -: 21-05-2009, 13:38:04 »

При мен се получи точно обратния ефект - количеството на някои от произвежданите хормони намаля и 14 мес. нямах цикъл  ::)  но вече 17 мец. всичко е нормално. А по време на " спрелия " период ходих няколко пъти на лекари, но след категоричния ми отказ да се подлагам на хормонално лечение, да пия противозачатъчни и да започна да консумирам месо, лекарите ми заявяваха, че изобщо няма да се оправя  :D Но в крайна сметка знаех, че аз съм единствената, която може да разбере кой е верния метод  :) Освен нещата, които прилагах  много ми помогна и един масажист, който ми стимулираше точките отговарящи на жлезите с вътрешна секреция . . . и нещата започнаха да се нормализират  ;D
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Соя
« Отговор #4 -: 21-05-2009, 22:33:30 »

А вие какво мислите за употребата на соя ? Какво сте чели по въпроса ? Как я усещата като храна - дава ли ви повече енергия от другите храни ? В какъв вид консумирате соя ? От къде си купувате ( не генно модифизирана ) ?
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Соя
« Отговор #5 -: 22-05-2009, 07:53:31 »

Здравей Ками! И мен отдавна ме вълнува въпроса със соята. Чета доста противоречиви мнения. Макар че не съм консумирала от половин година соеви продукти нямам нищо против един сандвич с печено тофу и зеленчуци или една чаша соево мляко. Не бих казала, че е толкова вредна колкото я изкарват ако се консумира в малки количества и то от жени с ниски нива на женските хормони или в менопауза. И разбира се не трябва да е генномодифицирана. Аз съм си купувала тофу, на което пише, че не е. От Аква сорс си взех една книжка-Новите природосъобразни алтернативи на хормоно заместващата терапия от Д-р Мерилин Гленвил. Тя препоръчва фитоестрогените като:
бобови: соя, боб, нахут, грах
чесън
семена:лелено, сусамово, слънчогледово
зърнени:ориз, овес
плодове и зеленчуци
кълнове от люцерна
билки:канела, червена детелина, копър и магданоз
Незаменими мастни киселини:зехтин, ядки/бадеми и т.н./, тахан и мазна риба като съомга и скумрия.
Добавки като:синъо-зелени водорасли, пробиотици и ензими.
Аз също съм чела, че най-здравословния соев продукт е темпех, но досега не съм пробвала. Знам, че се предлага в един вегетариански ресторант в София, но тук във Варна  не съм откривала.
И въпреки, че моите хормонални проблеми реших с натурален прогестеронов крем, водорасли и хран.режим аз имам положително мнение за соята! :)
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Соя
« Отговор #6 -: 22-05-2009, 21:24:26 »

При мен везната се наклони " в ляво " може би и заради по-голямото количество соя, която консумирах няколко месеца, но наистина много ми се ядеше точно соя  ::) Сега не съм изключила напълно соята просто я консумирам много много рядко - най-вече, защото не ми се яде, а и усетих за себе си, че трябва да я употребявам по-малко и по-рядко . . .и все пак най-важното е всеки да си усети кои храни са за него и разбира се да слуша организма си от какво има нужда в този момент  ;)
Активен

Мария

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7
Re:Соя
« Отговор #7 -: 23-05-2009, 11:55:03 »

Здравейте Ками, Деси,

наистина информацията за соята е доста противоречива и да ви кажа аз достигам до следния извод - очевидно прекомерна употреба на каквата и да е храна не е много полезна и не трябва да се лишаваме от разнообразно хранене за сметка на един единствен продукт. Сигурно ако консумираме само банани например пак бихме си докарали някой дисбаланс...
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Соя
« Отговор #8 -: 23-05-2009, 13:19:55 »

И аз стигнах до този извод!  :)
Активен

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Соя
« Отговор #9 -: 23-05-2009, 23:19:15 »

Така е  ;) Разбира се мярката е много важна  ;) но в повечето неща за соята, които съм чела пише, че народите, които я ползват и за които се говори, че точно заради това са много здрави, силни, младолики . . . всъщност я употребяват като подправка, т.е. в минимални количества я смятат за полезна, но иначе започва да влияе на хормонално ниво, на половата функция и т.н.
Така че най-добре наблюдавайте организма си и той сам ще ви покаже кога, колко и от какво имате нужда  ;)
« Последна редакция: 23-05-2009, 23:22:25 от Ками »
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Соя
« Отговор #10 -: 04-12-2009, 15:27:55 »

Абе имам една био соя, вчера реших да я накисна за да си направя мляко..обаче май много съм накиснала..и се чудя дали няма да се получи пастет ако я смеля с малко тиквени семки, бразилски орех и..да речем морков... Някой пробвал ли е нещо подобно със соя?
Активен
 

Страницата е създадена за 0.077 секунди с 22 запитвания.