Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Цикличност  (Прочетена 7079 пъти)

ivy_89

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Цикличност
« -: 26-05-2010, 18:09:43 »

Привет  :peperudi:
 
Чува ли ли сте за така нареченото циклично хранене, а също така и за warrior diet?
Та то се базира на това, че нервната система се контролира от фази на активност и на релакс.. , че през деня действа фазата на активност (работим, спортуваме, учим) , когато е препоръчително да сме само на течности/сокове, а вечер - вечеряме и  следва фазата на релакс...

Вие лично как разпределяте храната си през деня ? Аз много често съм чувала и чела, че "закуската е най-важното хранене" и " да не се приема храна след 18:00" ? Дали е така..
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Цикличност
« Отговор #1 -: 26-05-2010, 18:20:37 »

Аз винаги съм спазвала горе-долу следната цикличност:
до 12:00 - само плодове
12:00 - лек обяд - най-често зеленчуци
до 18:00 - само плодове или ядки
18:00 - вечеря - зеленчуци с някаква по-концентрирана храна - бобови, зърнени, млечни или яйца
след 18:00 - нищо.
Е, понякога се случва вечерята ми да е доста по-късна, но тогава гледам да ям по-малко.
Не знам колко е правилно, но от години съм си го изградила този режим. Предполагам е до индивидуални предпочитания и биоритми.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Цикличност
« Отговор #2 -: 26-05-2010, 21:01:02 »

За първи път чувам за warrior diet, но много ми харесва като идея. Аз съм най-върлия противник на "след 18 нищо да не се яде". Най-сериозното ми ядене за деня е към 22-22:30ч. и най-често е някаква голяма салата с малко ядки или някакъв плод. Чувствам се прекрасно по този начин, а и при положение, че си лягам в 2, просто не виждам как ще стане да не ям нищо от 18  до 2 (това са си 8 часа).
Определено ще се поразтърся да прочета повечко по въпроса. Ако имаш някакви материали ще съм много благодарна на линкове :)
Активен

ivy_89

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:Цикличност
« Отговор #3 -: 26-05-2010, 21:22:38 »

Ами, има си цяла книга Warrior diet на  Ori Hofmekler, която може да се изтегли в pdf формат. Най - общо казано Ори залага на това, че хората са night eaters, демек ние се храним нощем , това е заложено в биологичния ни часовник . Трябва да отбележа, че той е за естествената храна, но някои могат да останат разочаровани , че той не е против месото ...
По принцип във фазата на "недохранване" се пият течности, ако си гладен плодов сок, някоя ябълка - след 18 : 00 идва времето за Ядене, в следната последователност: Зеленчуци/Месо/яйца/риба/ядки...ВОДА

РАЗБИРА СЕ , ЧЕ КОЙТО НЕ ЯДЕ МЕСО , НЯМА ДА ЯДЕ....ТОВА ПРОСТО Е ПРИМЕР

http://www.warriordiet.com/ - Това е сайтът на Ори ,
http://www.youtube.com/watch?v=EBrwRiSjd3I - Интервю  :D
http://liftandeat.blogspot.com/2009/08/blog-post_29.html Малко инфо на БГ
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Цикличност
« Отговор #4 -: 26-05-2010, 21:51:38 »

Цитат
Ами, има си цяла книга Warrior diet на  Ori Hofmekler, която може да се изтегли в pdf формат. Най - общо казано Ори залага на това, че хората са night eaters, демек ние се храним нощем , това е заложено в биологичния ни часовник
Доказателства?
Всичко зависи от режима и това как ние сме си настройли биологичния часовник. Ще кажете, котката е нощно животно. Да, ама моята нощем си спи като пор. Защо? Защото живее сред хора, които нощем спят.
Например, според някои е вредно да се яде в 6 часа сутринта, само че аз като ставам в толкова и не съм яла нищо от 18 часа предишния ден съм меко казано гладна. Когато съм в университета си се храня общо взето по тая диета (без храна до 18ч) от немай къде. tooth
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Цикличност
« Отговор #5 -: 26-05-2010, 22:02:49 »

О, не знаех или по-точно не помня, че това е наименованието на режима на д-р Ори.
Навремето(пролетта на 2007 до есента-тогава забременях и заминахме за Канада) се придържах към този режим. От сутринта до към 16ч не се пие само сок, ядат се и плодове. Не знам какво пише в книгата, не съм я чела. Имаше тема в бг мама. След това вечерята почва със зеленчуци/салата. Останалите групи храни не се ядат непосредствено след зеленчуците, ами се прави интервал. Този режим много ми помогна да се науча да ям по-малки порции храна. Кг-тата също се повлияха.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Цикличност
« Отговор #6 -: 26-05-2010, 22:46:09 »

Йогите наричат този режим свара садхана. През гръбначния стълб минават 3 канала ида, пингала и сушумна. През деня е по-активен десния (наричат го още слънчев, защото това затопля тялото и засилва храносмилането), а през ноща е по-активен левия ( лунния - успокоява). Затова се казва, че през деня трябва да се яде, а през ноща да се спи. Не знам дали при хората "сови" тази активност не е обратна.

@Томирис, кучето ти спи по цял ден, защото не си го направила вегетарианец. Тамастичната храна действа по такъв начин. И лъвовете в Африка спят по 16 часа в денонощието. А някой виждал ли е заспало магаре (аз още не съм макар, че доста съм живял на село).
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Цикличност
« Отговор #7 -: 26-05-2010, 23:18:58 »

Магаретата спът прави и с отворени очи.Когато заспи магарето,се познава по това че члена му излиза отвън.Това се случва в два случая.Когато е в размножителен период и когато спи.Изключение прави още един трети случай ,когато магаретата са болни от глисти,тогава има същия ефект.Много хора ,минаващи покрай някой селски път виждат ,че на някое магаре му виси члена и си мислят че се е разгонило.А в момента магарето е в астрален план,т.е. спи.Това го знаят много малко хора и то главно селяни,които имат такива животни .Казвам ви го от собствен опит,защото дълго време съм живял на село и познавам добре животните и техните навици.
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Цикличност
« Отговор #8 -: 27-05-2010, 01:38:14 »

Някакви докторченца пак искат да направят майчин помен с чужда пита.. :)
 Поне да бяха  попрочели по-задълбочено книжките, от които са преписвали. :)  Какви са тия смехурковци, това са знания  от хилядолетия. ПРи това "цикличност" е твърде неуместна  дума . Става въпрос за "биоритмология" ( денонощни, седмични, месечни , годишни биоритми, сезонна активност на органите.. )
 Това да се яде вечер ,който го е казал, не е бил съвсем в час . 
  Да оставим , че изобщо не е съобразен факта , че хората са различни и да се разглежда биоритмологията извън индивидуалните конституции ( по Аюрведа )  си е жива дилетантщина. Вата може да похапне и към 20 ч. ( при положение ,че ляга в 23 ) , докато кафа направо трябва да пропуска вечерята. ( заради забавения си метаболизъм )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Цикличност
« Отговор #9 -: 27-05-2010, 07:42:32 »

Цитат
@Томирис, кучето ти спи по цял ден, защото не си го направила вегетарианец..
Мислела съм по този въпрос. То и без това е всеядно, даже предпочита тестено и сирене пред месо, плодове също много обича tooth
Но ако има някой вкъщи, на който месото да му е от полза това са кучето и котката. Като се замисля, те и двете спят по цял ден...
Повечето хора, които имат проблем с килограмите се тъпчат точно нощем. Масово е явлението да не се яде нищо по цял ден и после да се омете целия хладилник. Трябва да има и поне 3 часа разстояние между последното хранене и съня. Не знам, обаче, дали важи за плодове.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Цикличност
« Отговор #10 -: 27-05-2010, 09:27:12 »

Здравейте,
Войнишката диета и цикличното хранене са 2 съвсем различни неща. Първото сте го изчерпали, явно имате и опит. Второто се отнася до "циклене" на калории, за такива като мен -циклене на въглехидратите.
Идеята е калориите да се различават всеки ден, на 5-разов цикъл, например:
1 ден - нискокалориен ден
2 ден - среднокалориен
3 ден - висококалориен
4 ден - среднокалориен
5 ден - висококалориен
6 ден (1ви от следващия цикъл) - нискокалориен
и т.н.

Този режим е специално за изгаряне на мазнини, като се предполага че тренировките и дните с различно количество калории ще се "засичат" на случаен принцип. По този начин, организмът не може да се адаптира към режима и няма плато в изгарянето.
Не съм го пробвала, но звучи логично :)
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Цикличност
« Отговор #11 -: 27-05-2010, 18:01:17 »

Аз, когато бях на този режим, не съм яла късно вечер или нощно време. След 16 часа хапвах нещо различно от плод и после вечеряхме с мъжа ми като се върне от работа. След 20 часа не сме яли. Чувствахме се добре. Но тогава бяхме всеядни.
Минали сме през много промени в хранителния ни режим, за да достигнем до вегано-суровоядство. Не бих се върнала назад. :)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Цикличност
« Отговор #12 -: 27-05-2010, 19:11:27 »

Магаретата спът прави и с отворени очи.Когато заспи магарето,се познава по това че члена му излиза отвън.Това се случва в два случая.Когато е в размножителен период и когато спи.Изключение прави още един трети случай ,когато магаретата са болни от глисти,тогава има същия ефект.Много хора ,минаващи покрай някой селски път виждат ,че на някое магаре му виси члена и си мислят че се е разгонило.А в момента магарето е в астрален план,т.е. спи.Това го знаят много малко хора и то главно селяни,които имат такива животни .Казвам ви го от собствен опит,защото дълго време съм живял на село и познавам добре животните и техните навици.
А женското магаре по какво се познава, че спи като няма какво да му виси  tooth
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Цикличност
« Отговор #13 -: 27-05-2010, 22:33:45 »

  tooth  tooth   tooth
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Цикличност
« Отговор #14 -: 28-05-2010, 14:46:23 »

 :D :D :DМио какви странни наблюдения имаш само!
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Цикличност
« Отговор #15 -: 28-05-2010, 23:37:17 »

Ами не мога да позная дали една магарица спи или не,понеже даже и да спи с отворени очи,тия животни са много чувстителни и като ги наближиш на няколко метра най много и те усещат.Затова е изключено да се види отблизо засплало магаре .Това и за конете важи.Не знам защо мислите че имам странни наблюдения.Ако човек живее на село ,но в същото време не е селянин като ония дето са по селата,съвсем нормално е да забелязва ежедневни неща като това с магарето дето казах по горе.Забелязал съм и много други работи,близки до навиците на животните ,доста други "магарии",някои може наистина да ви се видят странни ,но са действителни.В големите градове и в "цивилизованото" общество се губи голяма част от усета за естествените процеси при животните.може би затова изглеждат смешни тия работи ,които разправих.Пак е добре ,че може да се посмеете... :Confus_3:
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Hospitalier

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 161
Re:Цикличност
« Отговор #16 -: 29-05-2010, 02:35:54 »

 Така наречената войнска или спартанска диета за мен е номер 1 поне що се отнася до възможноста да се качи чиста мускулна маса при ектоморфен тип.
 Воинската диета (т.нар. Warrior Diet) е нетрадиционен хранителен режим, който се обръща към вродените човешки инстинкти и се отличава със свободата, която предлага. Създателят на диетата г-н Ори Хофмеклер черпи идеите си от начина на хранене на древните римляни и гърци. Той отдава голяма част от впечатляващата физика на спартанците именно на този причудлив за днешните разбирания режим. Главният принцип е заложен в приемането на основното количество храна веднъж дневно, при това - вечер. Няма ограничения на количеството калории, нито на съдържанието на въглехидрати и мазнини.

Воинска диета
Фазата на недояждане

Този етап трае през по-голямата част от деня – от момента на събуждане до 16-18 часа, като продължителността й зависи от индивидуалната адаптация към такъв начин на хранене. По време на този период се приемат много течности – вода, кофеинови напитки (по желание), пресни плодови сокове. Храната включва сурови плодове и зеленчуци с нисък и среден гликемичен индекс. Те се приемат в умерени количества при наличие на глад. Важно е да отбележи, че гладът е контролиран – целта е пречистване на тялото. Адаптираният към този режим организъм не усеща глад и е с повишена умствена и физическа енергия през целия ден. Не бива да се стига до моменти на  сериозни енергийни спадове или болки в стомаха.
Какво се случва с тялото, докато е в зоната на недояждане?

    * Понижават се нивата на инсулин, което позволява по-ефективно изгаряне на подкожни мазнини.
    * В същото време се повишават нивата на глюкагон и на растежен хормон, които ускоряват допълнително мазнинното разграждане.
    * Организмът се пречиства от токсини. Елиминират се мъртви и ненужни клетки (включително туморни). Засилва се имунната система.
    * Малките количества плодове и зеленчуци увеличават ензимната активност. Ензимите подобряват усвояването на храната в следващата фаза и забавят процеса на стареене.
    * Засилва се концентрацията и цялостната работа на нервната система.

Фазата на преяждане

Тя се случва в момента, когато тялото е подготвено за пълноценно усвояване на голямо количество храна. От значение е да знаем как да преяждаме. Препоръчително е вечерята да започва със салата, след нея – храни, богати на протеини и мазнини, и накрая – въглехидратите. Най-добре е в менюто да се включва възможно най-разнообразна храна по отношение на вкус, миризма, твърдост и температура. Естествените храни винаги са по-добрият избор за сметка на преработените. Спрете храненето, когато започнете да се чувствате много по-жадни, отколкото гладни. Повтарям - няма броене на калории, няма страх от въглехидрати.  Ако след първата вечеря имате желание за втора или дори трета – така да бъде! Слушайте тялото си, то знае кое е добре за него.
Как контролираното преяждане влияе на тялото?

    * Попълват се запасите от гликоген, за да може тялото да има енергия за следващия ден.
    * Подобрената усвояемост на белтъчините ускорява покачването на мускулна маса.
    * Обилното хранене наведнъж ускорява метаболизма.
    * Въглехидратите, приети в края на вечерята, не се преобразуват в мазнини.
    * Значително се увеличава емоционалното удовлетворение от храненето.

Обърнете внимание, че гладът и храненето са контролирани. Подходите на диетата имат конкретни цели и научна обосновка. Адаптацията към Воинската диета трае между няколко дни и 2-3 седмици. В периода на приспособяване могат да се приемат ядки или малки количества протеин (месо, яйца) по време на фазата на недояждане. По-лесно се свиква, ако този период постепенно нараства – в началото, например, поддържате контролиран глад до обяд и с всеки изминал ден увеличавате продължителността с час. Най-удачно е тренировката да е в късния следобед или около час преди вечеря. Така се постигат оптимални нива на растежния хормон. Занимаващите се с бодибилдинг ще открият, че този режим е изключително подходящ за сваляне на мазнини. Натрупването на мускулна маса също е значително, но в определени граници заради ускорената обмяна на веществата.

Диетата среща одобрението на треньори като Чарлз Поликин и Павел Цацулин и се прилага от голям брой професионални спортисти. Подходяща е за хора със забързано ежедневие - както мъже, така и жени. И най-важното – дава резултати: подобрена умствена и физическа форма, удовлетворение от храненето и движението.

Източник: Воинска диета http://www.bb-team.org/articles/3597/#ixzz0pH3PE1tI
Активен
Който те хвали в очите -презира те!
Който говори зад гърба ти -страхува се от теб!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Цикличност
« Отговор #17 -: 29-05-2010, 09:10:34 »

Има логика, но е добре да се поясни за кои групи е подходяща. Според мен е само за хора, искащи да натрупат мускулна маса.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Цикличност
« Отговор #18 -: 29-05-2010, 11:12:06 »

Мио, досега съм имал само женски магарета на село и затова съм останал с такива впечатления. Когато и да стана през ноща като погледна през вратата на обора очите на магарето светят, то понакога пръхти и тропа с копито (а нощем не му се налага да се пази от мухи) , а биволиците с които съжителстваше дишаха тежко и преживяха до малките часове.

Hospitalier, тази спартанска диета ми изглежда нелогична. Значи човек е гладувал през целия ден и особено ако е вата вечерта така ще се нахвърли на яденето, че ще изяде повече отколкото може да усвои. Вътрешните жлези няма да могат да секретират необходимото количество храносмилателни сокове, което кара стомаха повече време да премята храната ( а той освен това е и препълнен) и тя тръгва полусмляна към 12-пръстниа. Това от своя страна води до понижено усвояване от червата и целия този обем през ноща притиска дияфрагмата - сърцето работи на бързи обороти, сънят не достига. С други думи се изразходва много повече енергия отколкото ако човек си похапва нормално. Поне при мен резултата беше отслабване. Най - лошото е ,че в дебелото черво остават ферментиращи остатъци.
Не е трудно да провериш дали при едни и същи количества храна при различните режими количествата изпражнения се увеличават (което означава, че не се усвоява добре)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
 

Страницата е създадена за 0.081 секунди с 23 запитвания.