Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Хранене според метаболитния тип  (Прочетена 5279 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Мазнини въглехидрати и протеини формират необходимите елементи за човешкото хранене. Това означава че всеки от тези хранителни класове трябва да присъства в определен процент в диетата. Процентът на всеки клас варира при всеки човек в зависимост от метаболитния тип храносмилането здравето и т.н. Някои хора използват здравословни мазнини като основно гориво. Това означава че 60% от тяхната диета трябва да се състои от мазнини. Други използват въгледратите като основно гориво. Това означава че 60% от тяхната диета трябва да състои от въглехидрати. И трети по-малък процент използват протеини като основно гориво. Целтае да се поддържа баланса в тази трилогия.
Някой има ли представа как може да се определи метаболитния тип? Мисля че Д-р Меркола предлагаше някакви тестове но те се плащат с кредитни карти и е доста сложно.



Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #1 -: 30-06-2010, 19:03:20 »

Нямам никаква представа, Деси  :surpris_23:. Сигурно има начини да се провери, но ми се струва, че най-обективна оценка дава самият ни организъм. Аз самата, за себе си, съм се опитвала да открия най-подходящия режим на метода проба - грешка. Пробвала съм и протеинов режим, и такъв с повече мазнини и вески път ми е трудно да открия някаква закономерност... Засега като че ли най-добре ми влияе преобладаващо въглехидратен режим, с малко - до умерено количество протеини, и съвсем малко мазнини. Не знам какъв метаболитен тип съм, но щом ми действа добре... :)
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #2 -: 30-06-2010, 20:21:41 »

Цитат
Някой има ли представа как може да се определи метаболитния тип?
И аз точно по този въпрос търсех информация тия дни, но не мога да намеря. При мен положението е следното: 50% В, 30% М и 20% П. Голямото количество В идва от плодове, зеленчуци, тоест "добри" въглехидрати. Не се старая да спазвам режим, просто така се получава. С повече протеини се чувствах зле, с по-малко мазнини пък да не говорим.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #3 -: 03-07-2010, 23:41:03 »

Вики и Томи мерси за коментарите но май никой не е наясно как мож еда се определи метаболитния тип. Тук става въпрос за предимно сурови източници на мазнини белтъчини  и въглехидрати.Суровите източници на мазнини са семената ядките авокадото маслините зехтина. Суровите въглехидрати са плодвете и някои варени зеленчуци а протеините са водорасли пшенична трева на прах пчелен прашец коноп бадеми и т.н. Идеята е да се набляга на тези храни които организма да използва като гориво.
Но явно е непозната материя.
Активен

Grett

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #4 -: 04-07-2010, 08:31:17 »

http://dieti.rozali.com/populiarni-dieti/p8282.html виж какво намерих дано ти е от полза  ;)
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #5 -: 04-07-2010, 09:21:35 »

Вики и Томи мерси за коментарите но май никой не е наясно как мож еда се определи метаболитния тип. Тук става въпрос за предимно сурови източници на мазнини белтъчини  и въглехидрати.Суровите източници на мазнини са семената ядките авокадото маслините зехтина. Суровите въглехидрати са плодвете и някои варени зеленчуци а протеините са водорасли пшенична трева на прах пчелен прашец коноп бадеми и т.н. Идеята е да се набляга на тези храни които организма да използва като гориво.
Но явно е непозната материя.
Знам за какво говориш. Това е някаква нова (или стара преродена) теория. Естествено, за определянето на метаболитния тип искат пари. Наистина, не съм много запозната поради липсата на достатъчно безплатна информация. По-склонна съм да вярвам на Аюрведа и съм сигурна, че част от тази теория се крепи именно на принципа за трите доши. Но все пак, Аюрведа е от хилядолетия.
Цитат
http://dieti.rozali.com/populiarni-dieti/p8282.html виж какво намерих дано ти е от полза 
Това съм го срещала в книги на Пашкулев. Пак има допирни точки с Аюрведа.
Тук има още информация по въпроса:
http://www.biotype.net/types/index.htm
http://www.liverdoctor.com/index.php?page=body-types

Аз излизам типичен тироид (щитовиден тип), който е доста сходен с Вата.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #6 -: 04-07-2010, 18:35:40 »

Томи наистина става въпрос за някаква нова теория в храненето. И аз съм тироид според този линк който си дала но аз имам предвид разделяне на метаболитния тип на протеинов мазнинен и въглехидратен. В момента чета една книга в която се говори за това но не става ясно как се определя. Ето тук Д-р Меркола обяснява тази теория но нещо с теста не мога да се справя:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Xo5bj9ZC5NAJ:products.mercola.com/nutritional-typing/+metabolic+type+test&cd=8&hl=bg&ct=clnk&gl=bg
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #7 -: 04-07-2010, 21:25:10 »

Аз излизам Mixed Type. Обаче, някои от въпросите от типа на "Коя част от пуйката предпочитате?" ми се сториха леко трудни tooth
Накрая ми излизат някакви таблици с кои зеленчуци да си ям рибата(?!) и с кои другите меса. Дава ми Gluten Free диета, въпреки че никъде не съм писала, че имам непоносимост към глутен, само отметнах че пълнея от тестено. После някакви менюта пълни с риби и пуйки, въпреки че на повечето въпроси отговарях че съм на "Plant based Vegan or Vegetarian food". И естествено разни съвети, че суровите неща са по-здравословни, ала-бала...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #8 -: 04-07-2010, 21:29:45 »

Аз излизам Mixed Type. Обаче, някои от въпросите от типа на "Коя част от пуйката предпочитате?" ми се сториха леко трудни tooth
Накрая ми излизат някакви таблици с кои зеленчуци да си ям рибата(?!) и с кои другите меса. Дава ми Gluten Free диета, въпреки че никъде не съм писала, че имам непоносимост към глутен, само отметнах че пълнея от тестено. После някакви менюта пълни с риби и пуйки, въпреки че на повечето въпроси отговарях че съм на "Plant based Vegan or Vegetarian food". И естествено разни съвети, че суровите неща са по-здравословни, ала-бала...
А, и да добавя. Излиза, че трябва на всяко ядене да ям протеини, въглехидрати и мазнини, въобще обратното на това, което правя. Била съм и на такава "диета" и резултатите бяха потресаващи tooth Също плодовете са ми позволени само като десерт и никога между храненията. tooth
Не си губи времето с тоя тест...
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Хранене според метаболитния тип
« Отговор #9 -: 05-07-2010, 12:48:36 »

Томи днес специално седнах в едно кафе на плажа с отличен интернет за да си направя теста и нямаше как да не си загубя времето поне от любопитство/в хотела ми е много слаб/. И аз излизам че съм Mixed Type и съм отговаряла както и ти. Очаквах повече от теста и съм разочарована. Но в книгата която чета сега се говори за предимно сурови източници на мазнини въглехидрати и протеини. Така че заместваш месото с ядки и семена там където се препоръчва.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.091 секунди с 22 запитвания.