Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Люти чушлета против вредители  (Прочетена 8490 пъти)

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Скоро разбрах за този метод:
В голямо количество вода се нарязват люти чушки или натрошават сушени такива. Може да се увият в тензух или марля и така да се киснат за 2-3 дена. След това се изваждат, а с подлютената вода напръскваме короната на дърветата и посевите. Да се внимава с посоката на вятъра, че да не си подлютим очите. С водата може да се полива и почвата.

Някъде бях чела и за подобен метод с чесън обаче. Но не мога да се сетя точно как беше. Правеше се настойка от чесън, но като разбера - ще пиша пак.
Активен
Духът владее материята!

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #1 -: 22-05-2009, 13:20:49 »

Мер, точно щях да пусна нова тема, но ще допълня тук. В книгата си 'Час огородника' (Часът на градинаря) Наталья БОРЗЫХ съветва насажденията да се поливат с отвари от всякакви видове миризливи треви.

Отново там: вредителите да се събират с ръце (колорадски бръмбари, гъсеници и др.), след което насажденията да се поливат с миризливите треви (в другата тема писах за копривата).

Също така, за да се предпазят насажненията от големи мравуняци, препоръчва често поливане и разрохване на почвата.

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #2 -: 13-06-2009, 19:11:29 »

Лимончето ни миналата година беше нападнато от гадинки и ги премагнах с четка за зъби ( или друга удобна и ненараняваша растението четка ) и сапун - почистих го хубаво и след това го измих с чиста вода за финал. В саксийка си отгляждаме и банан и той също беше " налазен " от същите плоски залепнали буби и при него даде отличен резултат старателното измиване с четка и сапун  ;)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #3 -: 13-06-2009, 23:44:42 »

Щитоносните въшки (предполагам, че за тях става въпрос) са доста неприятна работа, не стига, че смучат от растението, ами и отделят лепкав сок, който много трудно се маха и точно щото са щитоносни, най-добре се махат механично, с четчица, че друго трудно им влияе. И аз буквално ги измивам растенията, но този сапун е много трудно да не отиде в почвата - имам един био препарат (който дори е безвреден за ядене, уж) та засега с него действам.
Активен
Духът владее материята!

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #4 -: 13-06-2009, 23:52:11 »

Да, за щитоносните въшки става въпрос, но им бях забравила името  ::)
Наистина част от сапуна отива в почвата, но когато почиствах растенията нямах друг вариант.
Ти какъв препатат ползваш ?
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #5 -: 17-06-2009, 21:25:42 »

Ами на него пише Био Максима и се разпространява с дистрибутори. Но ако растението е в саксия слагам найлон върху пръстта, че да не влиза много много, но напоследък не ми се е налагало да ги чистя от тези гадинки (нещо нямат  :D )
Активен
Духът владее материята!

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #6 -: 17-06-2009, 23:57:47 »

И аз много се радвам, защото от както миналата година почиствах лимончето и банана със сапуна и четката, от тогава не са се появявали . . .  :) :) :)
Активен

pagko

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #7 -: 01-08-2009, 19:35:28 »

tozi metod ne go bqh 4uval blagodarq 4e go spodelqte... a iskah da popitam nqkoi ot tuka izprobval li go e ve4e i kakvi za nabliudeniqta ako da
Активен

Андрей

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 217
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #8 -: 23-10-2009, 03:08:21 »

Здравейте!
Дядо ми(бащата на жена ми) пръска разстенията си в градината с вода от дървени въглища.
Незнам как точно се приготвя, но мисля че се накисват въглищата за няколко дена, прецеждат се и после водата се използва.
Тъй като аз си гледам марули, домати, пипер и др. на терасата(това в центъра на Сеул  ;D), смятам да пробвам всички методи. Миналата година водих неравна борба с листните въшки, която безславно загубих :surpris_25:, но остана нещо и за нас  :essen:.
« Последна редакция: 23-10-2009, 03:15:01 от Андрей »
Активен
Не се бойте, че не учите, бойте се, че не мислите.
"A great civilization is not conquered from without until it has destroyed itself from within" : Will Durant

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #9 -: 23-10-2009, 11:29:38 »

 :kisss:Пък ти земи , та питай, у мойта градинка вредителите са мноооого...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #10 -: 23-10-2009, 13:16:29 »

Бабо Марийке, ти пръскаш ли градинката и с какво, ако да?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #11 -: 26-10-2009, 10:38:40 »

 :kisss:Ммммммммм, да, ха сега де...Ний с дядото сме във война по отношение на пръскането...той е за химиопрепарати, аз съм за биопрепарати- има много из нета!!!Обаааааааче, много са упорити гадинките, бе Петко, от всички нас заедно са по-упорити!!!Та пръскаме смесено- някои купуваме/търсим и биоп./ , други си ги приготвям, ама най-добре си е когато се възстанови равновесието и  едните гадинки си се хранят с другите...верижката, сине, верижката...Понякога докат решим спора и...сме изтървали ...момента и продукцията...Така тази пролет джанката ни си отиде -изяде я бълхата...А тази есен бяха нападнати и смокините ни...Тааааааааа, борба, борба за оцеляване... :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #12 -: 29-10-2009, 17:58:14 »

Благодаря ти за отговора! :flowers2:
Питах те, защото и в нашто село се пръска масово. В същото време видях, че има хора тук, които си мислят, че биопродуктите не били пръскани с нищо, или разни философии как било безполезно пръскането. А без пръскане няма реколта. Това явно гражданята не го знаят и се увличат във фантазии. Ти го знаеш, но просто исках да го потвърдиш ;D ;)
« Последна редакция: 29-10-2009, 18:01:08 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #13 -: 02-11-2009, 11:06:36 »

 :kisss:За сужалениеееееееее си прав!!!Ама много прав, в много неща...и давай все така!!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #14 -: 05-06-2010, 03:55:32 »

Цитат
Питах те, защото и в нашто село се пръска масово. В същото време видях, че има хора тук, които си мислят, че биопродуктите не били пръскани с нищо, или разни философии как било безполезно пръскането. А без пръскане няма реколта. Това явно гражданята не го знаят и се увличат във фантазии. Ти го знаеш, но просто исках да го потвърдиш
Най-обичам тези спорове, мерси за последното изречение, но аз съм на друго мнение и смятам да приложа. ;) А и говорим за пръскане с токсични препарати, не с някоя отвара от чесън.
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

Ритта

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #15 -: 25-08-2010, 00:20:16 »

Щитоносните въшки може да се махнат с тиксо , и след това със сапунена вода !  За другите видове въшки  вместо да се пръска с препарати може да се използват калинки , които са им натурален враг
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #16 -: 31-08-2010, 10:01:14 »

 :kisss:Ееееееееее, точно за това иде реч...за хранителната верега, дето едните се хранят с другите!!!!ТЕЗИ, КОИТО ИЗТРОВИХМЕ С ПРЪСКАНЕ!!!Сега май ще създавеме ферми за калинки и техните дружки!!!Само, че по изследвания на Пловдивския агроуниверситет за да се възстанови верижката, са необходими 4 /четири/ години...и то ако цялото село не пръска!!! :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #17 -: 05-09-2010, 23:09:12 »

Доколкото си спомням се използва 7-точкова калинка, която се води най-големият хищник в света на животните - изяжда осем пъти теглото си (това го четох в един форум - може да не е съвсем точно).
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Люти чушлета против вредители
« Отговор #18 -: 09-09-2010, 19:56:02 »

Хайде, наште! ЯЖТЕ ЛЮТИ ЧУШКИ!
Стига сме си правили оглушки...
Люти чушки няма и за семе!
Нищо... И това ще понесеме!
 ;D tooth
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 22 запитвания.