Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Човешкото хранене - Гайдурков  (Прочетена 16730 пъти)

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64

Здравейте,
отдавна търся тази книга, но навсякъде е изчерпана.
Извинявам се предварително, че отварям нова тема, но не знам къде да попитам, а се чудя как да се сдобия с книгата, много ми се иска да я прочета.
Затова искам да Ви попитам - има ли някой, който я има и би могъл да ми я преснима и прати?

Предварително много благодаря!!!  :flowers2:
Активен

biofreak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #1 -: 25-09-2010, 21:29:38 »

питала ли си в кабинета му?
нито една от двете му книги не съм виждала на друго място освен там
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Активен

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #3 -: 29-09-2010, 12:59:30 »

http://www.book.store.bg/p22881/choveshkoto-hranene-georgi-gajdurkov.html

Не, този продукт е изчерпан:)
Това пише точно под изображението на книгата.
Така е във всички магазини.

biofreak, не съм питала, не съм го посещавала, пък да ида само за да питам за книгата... :surpris_23:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #4 -: 29-09-2010, 19:29:29 »

Аз съм любопитен малко. Какво ли има в тази книга , че се борите за нея?  Специално за храненето има десетки достатъчно добри книги. ( Прописаха дори  професорите Мермерски.. )  Какво ли още не е казано? 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #5 -: 29-09-2010, 19:56:27 »

Аз съм любопитен малко. Какво ли има в тази книга , че се борите за нея?  Специално за храненето има десетки достатъчно добри книги. ( Прописаха дори  професорите Мермерски.. )  Какво ли още не е казано? 

Много се извинявам на всички форумци:)
Не знам кой още се бори за тази книга, аз искам да я прочета, защото от много места ми я препоръчаха, а после и когато започнах да влизам в този сайт преди половин година, изчетох всичките статии, и в онази, в която Мер препоръчва книги за храненето, тази книга - Човешкото хранене на Гайдурков, беше на първо място.
Истината е, че самият начин на обяснение на нещата около храненето като основа от негова страна ми допада, чела съм откъси от нея, а и интервюта с него.
Това е всичко.

бате Бино,
ти какво конкретно ще ми препоръчаш?
Активен

biofreak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #6 -: 29-09-2010, 21:10:59 »

fabrizia, при всички случай бих се обадила да питам за книгата, хората са приветливи и сигурно ще се радват да ти я пратят и по пощата. мисля че е много по-добре и справедливо отколкото да я принтираме, сканираме и тн.

Втората книга се казва "Горещи теми в храненето" и е от 2008 година, мисля че в сравнение с първата е насочена повече към практиката. 

Много го ценя като автор и като лекар, мисля че има много реалистично и смислено отношение към храненето, а и към здравето изобщо. Доразвил е системата на Л. Ковачева като е наблегнал на отделянето, не толкова на гладуването и е премахнал основните слабости на нейната схема.

А това, което пише за храненето и нещата които предлага са изключително реалистични на първо време, за нашето време, за нашата географска ширина...

Успех!
Активен

muncho

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #7 -: 04-11-2010, 19:53:31 »

Имам книгата.Не ми трябва и мога да ти я дам.От Пловдив съм,пиши на лс
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #8 -: 05-11-2010, 08:52:01 »

fabricia, най-важното преди съставяне на индивидуалната оздравителна система ( включваща хранене, прочистване, гладуване и т.н. ) е да се тръгне от самото начало. То се казва АЮРВЕДА. Да се осъзнае , че хората са различни  и че  подходите в храненето им също са различни.  А на това се обръща внимание само в книгите по Аюрведа и при Малахов  ! 
Иначе  като че ли от "Ултраметаболизъм" на Марк Хаймън съм най -впечатлен. (Следващата  му - "Ултрапревенция "  също е мн. ценна) 
 Харви Даймънд със "Сила за живот.Ново начало"
Четенето на такива книги е полезно , според мен,  не само с това , че  ни  осветляват , а най-вече че ни мотивират към действие.  (Има много хора дето уж знаят, но само малцина прилагат :)  )
Затова в този смисъл , колкото повече книги се прочетат , толкова по-вероятно е да се поразмърдаме.. :)   ( лично мнение на база личен опит и наблюдение) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #9 -: 08-01-2012, 19:18:15 »

Могат ли да се намерят в електронен вид книгите на д-р Гайдурков?
Активен

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #10 -: 09-01-2012, 23:58:31 »

не, няма ги
в офиса им ги има
Активен

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #11 -: 10-01-2012, 17:53:11 »


Много го ценя като автор и като лекар, мисля че има много реалистично и смислено отношение към храненето, а и към здравето изобщо. Доразвил е системата на Л. Ковачева като е наблегнал на отделянето, не толкова на гладуването и е премахнал основните слабости на нейната схема.


За Гайдурков мога да кажа, че имам познати, които са ходили нееднократно при него, а някои продължават да ходят. Общото им впечатление е, че той наистина върши работа - назначава индивидуални оздравителни програми с реален положителен резултат. Но напоследък много се е комерсиализирал и това се забелязва все по-отчетливо, започва да става водещ мотив в дейността му (това беше и една от причините да се откажа от часа си за прием при него, макар че го чаках три месеца!).
Книгата "Човешкото хранене" е интересна и дава един нелош поглед върху темата за правилното хранене изобщо, особено ако човек не е чел подобни неща до момента. Аз лично имам някои резерви по отношение на определени негови тези, като напр. отхвърлянето на всички видове: растителни масла, пчелен мед, сол. Да, при определени заболявания те са противопоказни, но не мога да се съглася, че за здрав човек също е така, ако не прекалява с тях. Каквито и да са теоретичните аргументи в тази посока, фактите от живота са малко по-други.
Книгата "Горещи теми в храненето" е до голяма степен практически ориентирана, но извън конкретните хранителни програми и рецепти, всичко останало (а то не е малко) е преповтаряне на материала от "Човешкото хранене". Спокойно двете биха могли да бъдат една книга с теоретична и практико-приложна част. Да, ама тогава няма как да се вземат два пъти по 16 лв., а ще трябва да е не повече от 20 (макар че и това е много).
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #12 -: 11-01-2012, 12:03:41 »

... Аз лично имам някои резерви по отношение на определени негови тези, като напр. отхвърлянето на всички видове: растителни масла, пчелен мед, сол.

Не съм чел книгата, но по принцип има право за мазнината. Като се замисля на една салата слагам 3-4 лъжици растителна мазнина (обичам да плува в олио или зехтин  :Confus_3:), да ама толкова мазнина се получава от 150-200 гр. семена, все едно със салатата да изям един голям пакет семки, множко идва, да не говорим че в мазнината липсват ензимите на семето (освен ако не е някакъв вид супер био екстра върджин). Същата логика важи и за фрешовете, лесно се пие 500 мл. сок, ама я се опитай да изядеш 4-5 грейпфрута на веднъж ...
За солта и аз не съм много съгласен, солта е неизменна част от метаболизма на всичко живо, не за друго, а защото живота се е зародил в солените океани и организмите щат-нещат, харесват - не харесват са се съобразили с даденостите. Както се казва, ако живота ти предложи лимон - направи си лимонада. Ако в океаните имаше вместо сол да речем меден сулфат, може би щяхме да си солим манджите със син камък  tooth. Няма как нисшия организъм да отдели каквото и да е непотребно от околната среда, всичко заобикалящо става негово житие (и част от метаболизма). За по-висшите форми на живот пък вече е късно и невъзможно да променят из основи структурата на живота. За това са ни нужни всички микроелементи от океанската вода, при това в кажи-речи същата концентрация и пропорции, понеже съединението на Натрий и Хлор е в най-голям процент и най-бие на очи, затова се заклеймява, да не би останалите (кобалт, мед, флуор, йод, желязо, манган, молибден, селен, сяра, цинк и т.н.) да звучат по-добре и по-вкусно, ама нали са микро, тях може ...  :whistling2 - emotloader:
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #13 -: 24-01-2012, 13:12:04 »

 Книгата я има вече, може би са пуснали нов тираж. Честно казано, аз съм изчела много книги на тази тематика, но бях изключително приятно изненадана от поднасянето на информация. Докторът има освен медицинско образование и завършена психология. Може би затова е толкова добре информираща. Всичко най-важно, което съм научила за храненето тук е чудесно и сбито поднесено. Бате Бино няма да съжаляваш ако я прелистиш, горещо я препоръчвам.
Активен

xITSOx

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 84
    • youtube
Re:Човешкото хранене - Гайдурков
« Отговор #14 -: 03-12-2012, 16:33:29 »

"Човешкото хранене", както и другата книга на др. Гайдурков "Горещи теми в храненето" са много добри и полезни четива. На достъпен език са представени основните моменти в стремеща към оптимално хранене и здраве. За хората, тепърва навлизащи в материята, тезикниги са доста добра отправна точка, защото предлагат един доста по-умерен хранителен режим към който всеки може да се приспособи. Защото малко хора биха скочили от месоядно хранене на сурово веганство, а Гайдурков предлага от време на време да има и празнични трапези (с животинска или junk храна), като идеята е големия процент от храната да идва от плодове,зеленчуци, ядки, зърнени и бобови варива. Според мен в книгите липсва информация относно необходимото количество на приеманите мазнини и от там могат да не се постигнат така желаните резултати. Високовъглехидратно Нискомазнино веганско хранене с преобладаващ процент на целите пресни узрели плодове ;)
Бих желал да се обърна към Бате Бино относно Аюрведа. С голямо уважение към него, заради многото хубави постове и отговори по темите, бих го попитал дали може да ми даде пример за това как в природата отделни видове от дадено биологично семейство биха консумирали напълно различни категории храни заради своето настроение, духовна конституция и тн. Можеш ли да си представиш една "вата" маймуна да яде повече мазнина от друга "кафа" маймуна? Всеки биологичен вид си има храна подходяща за него, в това число и хората и за тях оптимума е плодове, зеленчуци и в малки количества ядки и семена :) Не съм много дълбоко запознат с Аюрведа, но съм чел материали и признавам, че има много истини, но покрай тях и големи щуротии :)
ПоЗдрави
Активен
Total Liberation
 

Страницата е създадена за 0.068 секунди с 22 запитвания.