Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: А кой ще ми гарантира , че точно това е добро и за мен?  (Прочетена 3165 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

  Има определено количество :)  хора , които задават ( най-често съвсем резонно ) точно този въпрос , когато чуят за някоя нова за тях  методика, илач или въздействие , и след като попремине фазата на първоначалното им въодушевление, естествено идва ред и на съмнението  - "Ами ако ми навреди?"  "Ами ако все още не е проверено от достатъчно на брой хора ? " " Ами нали все пак не е научно доказано.. ? " " Каква е гаранцията? "  и т.н.
 Какво да им отговорим  на тях?
А какво да ни отговорят на нас ,когато несъмнено  възникнат нашите въпроси  по отношение на нови за нас методики ?

Не беше предвидено да пускам нова тема, но в сайта попаднах на такъв един въпрос ,зададен от съмишленик по повод статията за структурираната вода. Отделих време да му изложа моята гледна точка и като че ли се получи интересно постче. ( Даа, доста нескромно, трябва да си направя самокритика )
 Ще го копна и тук.  А вие  при интерес и желание да го допълните  с ваши наблюдения, заключения и практика в това отношение.

Темата всъщност е : Какво би било важно да "проработи" и при нас някоя нова методика, продукт или въздействие. Така както е "проработило" и при другите... :)


feeling:
23 август, 2010 в 17:39
Всичко което прочетох до тук в саѝта е повече от страхотно за което благодаря,но имам въпрос и тоѝ е свързан с всичко казано дотук и за всеки потенциален продукт,коѝто излиза на пазара,но тук говорим за нещо много важно свързано с нашето здраве така че се надявам да ме разбере, било то за структурирана,дестилирана сребърна и т.н.вода.Задавам го на всички,които посещават саѝта защото ако го задам на производителя отговора ще бъде положителен независимо от качеството на продукта а тук в БГ а и в света знам че не можеш да имаш доверие на почти никоѝ след като става дума за пари така че ето го и въпроса и дано не ви се стори глупаво,но го задавам поради липса на тази информация.Как може да ми се гарантира,че качеството на посочената услуга отговаря на качеството заради което се прави?
 
•  бате Бино:
11 септември, 2010 в 12:18
feeling , задаваш много резонен въпрос и ако имах повечко свободно време бих написал с удоволствие цяло есе по тази тема  Темата за гаранцията си е направо философска в известен смисъл.. 
Но първо трябва да се тръгне от това какво значи изобщо думата “гаранция” ..:)
Ако се задълбочим , ще видим , че тя има различни измерения .
А най-важното е , че колкото ПОВЕЧЕ , колкото ПО- “СЛОЖНИ”, и колкото по-слабо ПРЕДВИДИМИ фактори влияят върху продукта ( или процеса ) , за който се отнася гаранцията , толкова по-трудно е тя да бъде дадена   !!
Ето една примерна градация :

1. Сравнително лесно може да се даде гаранция за обикновен стоманен болт. Лесно се залагат основните параметри – якост на опън, на усукване .. и т.н. , защото сравнително лесно е да се ПРЕДВИДИ какво може да му се случи на този болт в процеса на експлоатация . Неговата работа е просто да не се скъса при определен товар. Затова там нещата са по-прости – този и този болт издържа на такова и такова натоварване. Залагат се параметрите и се изработва детайл. (Затова рядко се случва да се скъса болт , ако е подбран правилно за съответното натоварване.)
2. Малко по-трудно е например някой да ти даде “гаранция” ,че ще научиш чужд език на определено ниво към някоя езикова школа. ( има такива хора, искат си гаранцийката за паричките  :) )
Там вече ще зависи от вродената ти способност за това, от преподавателя и от това колко ще даваш от себи си .. става сложно , доста са условията…:)
 (Затова един ще научи малко, друг много.Къде е гаранцията? )
3. Още по-трудно е да се даде гаранция за  компютъра в автомобила. Там се събират и анализират данни от десетки сензори , датчици …, които трябва да се справят в различни режими на работа ( в студ , в пек, във влага  .. )
Понятно е ,че факторите вече са далеч по-многоообразни и труднопредвидими , особено в комбинация !! и затова и се случва все по-често напоследък да гърмят компютрите дори в супер скъпи автомобили. ( започва да се проявява вече комбинацията – по-голям брой, по-сложни, по-трудно предвидими зависимости ! )
………….
И тъй нататък ,бих могъл да дам още много междинни примери , но нека да отидем директно на последния в градацията :

3. Човешкото тяло. Достатъчно е да се спомене фактът ,че само в една единствена човешка клетка ( възможно е да важи и за магарешката, не знам) се извършват много повече и много по-сложни химически процеси , отколкото във всички химически заводи по света !! Само това обстоятелство обезсилва употребата на думата “гаранция” в контекста на оздравяването. Самата дума вече се обезсилва откъм смисъл, откъм съдържание…
Ако пък се добавят и индивидуалните предразположения, биоритмологията , възрастта, степента на зашлакованост, на амортизация на организма, нивото на защитни сили, на енерго-информационни въздействия от всякакъв характер ( геопатогенни, електромагнитни, психотропни,… ) , индивидуалният начин на мислене, на разбиране на света, на отношение към света , на кармична обремененост ( може пък да НЕ ни е писано да оздравяваме, може да сме длъжни да изтърпим това или онова ..) нравственост ,… и тн. стотици още фактори, става ясно , че никой никога не може да предвиди и да изчисли нито посоката, нито степента на въздействието на каквото и да е средство , лекарствено , безлекарствено или каквото и да е друго , върху организма !!
/”Лекарите са хора , които предписват лекарства ,( за които знаят малко) , за болести , (за които знаят още по-малко) , на хора , (за които не знаят абсолютно нищо ”  /  :)
Затова често се случва оздравяването при едни да е “повърхностно”, нетрайно и неубедително , а при други да е точно обратното.
Едни залагат на ” вярата ,която повдига планини” ,други използват директно техническите възможности за повдигане на планина …
Най-лошото е ясно. То е – да не правиш нищо и да не вярваш на нищо .
Но кое е най-доброто.. ?  :)
Най-добре е всеки да го установи за себе си . НО не механично, първосигнално  и прибързано , а мъдро и с разбиране.
( Откритие правят тези , които освен всичко друго са готови да го РАЗПОЗНАЯТ като такова  )
Затова “Гаранция ” в този смисъл няма !

Но въпреки това ,ти можеш да я потърсиш, feeling:)
Защото    “Всички от ранно детство знаем ,че това или онова е невъзможно. Но все се намира профан , който да не го знае. Той и прави откритието ! ”
АЙНЩАЙН
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

както винаги , бате Бино , блестящо  :Content_14:  :Content_14:  :Content_14: И все пак гаранцията важи , когато прилагаме вяра, воля и разбиране . Случва ми се да общувам с пълнички жени и когато ги попитам ЗАЩО не направиш нещо за себе си , единственият отговор , който получавам е НЕ МОГА. Тези хора няма да получат гаранцията , никога.Ще си умрат такива.
Активен

ronin

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 91

  Бате Бино,   :Content_14:
Активен
"Вярата в истината започва със съмнение във всички вярвани до момента истини" Ницше

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Браво и от мен! Настина вярата в себе си е много важна за гаранцията!
Активен

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172

Достатъчно разумният и опитен човек не може да очаква някой да му гарантира каквото и да било в живота.
Нима партньорът, с когото живееш, може да ти даде гаранция, че ще е с теб 10, 20, 30 години?
Или пък нима започващият собствен бизнес има гаранция, че бизнесът му ще успее?
Нима някой може да ти гарантира какъв човек ще стане детето ти, когато порасне?
И т. н., и т. н.
Няма такова нещо като гаранция в човешките отношения и във всичко, що се отнася до човека. Важно е да вярваш, че това, което правиш, е правилно, но дори и това е относително. Темата за гаранцията наистина е философска, както бате Бино е споменал :)
Що се отнася до гаранцията на продукти, тя означава, че производителят поема отговорността за даден период от време, че продуктът му ще работи без повреди, или че ако такива все пак се случат, той ще ги отстрани безплатно. Разбира се, и тук има много условности.
Естествено, това, че в живота няма гаранция за нищо, не означава, че не бива нищо да правим - нека сме любознателни и да се учим непрекъснато, да се интересуваме и да опознаваме себе си и света около нас, да помагаме, когато можем, и да се опитваме да бъдем по-добри към самите нас и към останалите.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Аз съм за принципа "проба - грешка". Така се добива най-много опит и опознаваме тялото си най-добре. Лошото е, че за тежки заболявания не е оправдано да се подхожда по този начин.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"
 

Страницата е създадена за 0.072 секунди с 22 запитвания.