Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Чиа семена  (Прочетена 32431 пъти)

Милен

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Бате, шопска салата ядат ли суровоядите?
    • RecipeMagician.com - Магията на суровата храна
Чиа семена
« -: 16-05-2009, 06:28:22 »

Петко, за киселини в стомаха открих перфектен лек: 1 ч.л. семена от Чиа (Salba). Не знам как може да се набавят в БГ за жалост, но тези малки семенца са уникални.. Предполагам, че по диетичните магазини ще ги намерите. Подобни са на лена, но накиснати във вода набъбват до 12 пъти и за разлика от лена, се желират за не повече от 10 мин. Антикиселинния ефект е супер прост. Взимаш 1 лъжичка Чиа с малко вода. Изчакваш 4-5 минути и изпиваш още една чаша вода. Имай предвид, че пие ли ти се или не, втората чаша е така да се каже задължителна! Силната хигроскопичност на зърната (има 8те аминокиселини, омега 3&6, магнезий, калий, лесноусвоим калции и и и и  и..) ги кара да набъбват в стомаха, като поемат в себе си стомашните киселини. Ако киселините и нивото на течностите не са достатъчно в стомаха, Чиа семената имат свойството да попиват вода от междуклетъчните пространства. Наистина действат идеално. Препоръчвам ги на всички майки кърмачки и бъдещи майки. Чиа-та участва активно в регенерацията и контрола на изграждане на нови живи тъкани. Много наши приятели активни спортисти използват тези семенца, именно поради възстановителните процеси на тъканите.

Ако се накиснат семена във вода (мисля, че беше 1х3 семена към вода) и се постави в затворено бурканче, Чиа гела се превръща в идеален регенератор на рани :)
Активен
For the world you are someone,
But for someone you are THE WORLD!

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Чиа семена
« Отговор #1 -: 16-05-2009, 07:58:50 »

Милене,може ли и без да имаме стома6ни проблеми да употребяваме тези семенца,ей така,не профилактично,ми не знам и аз как да го кажа-понеже видях,че съдържат доста неща в себе си.? :)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Чиа семена
« Отговор #2 -: 16-05-2009, 15:18:22 »

Чиа семенцата може да се хапват така както и другите семенца - някои ги слагат в смутита, други на салати, в плодови закуски и т.н., на кой както му харесва.
Активен
Духът владее материята!

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Чиа семена
« Отговор #3 -: 16-05-2009, 15:31:14 »

Намират ли се в здравословните магазини? Или на пазарите? :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Чиа семена
« Отговор #4 -: 16-05-2009, 15:35:49 »

В България мисля че няма - поне аз не съм намерила.
Активен
Духът владее материята!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Чиа семена
« Отговор #5 -: 16-05-2009, 19:49:42 »

Милене, мерси за съвета! Ще ги пробвам тези семенца, ако изобщо намеря  :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Милен

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
  • Бате, шопска салата ядат ли суровоядите?
    • RecipeMagician.com - Магията на суровата храна
Re:Чиа семена
« Отговор #6 -: 17-05-2009, 20:47:50 »

vasilena, бих казал по-скоро, че са препоръчителни. Има няколко добри страни в тяхното приемане освен всичко ценно в тях:

1.) Накисват се и образуват гел за не повече от 10 мин, докато лен-а му трябва доста повече.
2.) Гела може да се ползва като мехлем за повърхностни рани при деца и възрастни (мисля да експериментирам да смеся гел от алое с гел от Чиа).
3.) Участват активно в регенерирането на кожата/клетките.
4.) Нямат почти никакъв вкус, което е супер удобно да ги добавяш както в студени супи, така и в десерти, салати и и и и.. (където намерите за добре).
5.) Няма проблем да бъдат мляни, разбира се не е удачно ако кафемелачката загрява бързо, но откъм качествените показатели, нищо не се променя.
6.) Много лесно може да си приготвите закуска за сутринта. Семената може да се накисват в произволен плодов/зеленчуков сок, както и да се сервират просто като кремче с подходящ по ваш вкус плод.
7.) Понеже са силно хигроскопични, започнахме да ги добавяме в редица сладкарски изделия (кремове, пълнежи и др.) където се изисква по-стегната консистенция.

и и и и..
Сега ще поровя от къде може да се купи. Сигурен съм, че го има някъде, но понеже отсъствам от БГ и ми е малко сложно.

Мисля, че попаднах на следа, но трябва да се проследи. За повече инфо: http://antares.link.bg/hortus/salvia-officinalis

Разбира се, може да се намери и онлайн магазин най-близко до БГ и да се закупи от там. Не мога да кажа колко ще излезне с доставката, но разбрах, че в Сърбия/Югославия го отглеждат много. Така че не мисля, че ще е кой знае колко оскъпено. Но за жалост самото семе и при нас е скъпо. Все пак като го съпоставя с цените на лекарствата, и ми се вижда евтинко :)
Активен
For the world you are someone,
But for someone you are THE WORLD!

kriss

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 229
  • обичам те ... живот
Re:Чиа семена
« Отговор #7 -: 20-05-2009, 13:31:53 »

Салвия по принцип се намира в България - за нея ли става въпрос?
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Чиа семена
« Отговор #8 -: 20-05-2009, 22:23:30 »

Чиа е представител на семейство Салвия Испаника. :)
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Чиа семена
« Отговор #9 -: 29-05-2009, 16:46:31 »

Намират ли се семена от Chia в България:) Защото заедно с  книгата Raw Success, поръчана по Интернет, получих семена от коноп и семена Чия :) И чията адски много ми хареса  :)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Чиа семена
« Отговор #10 -: 25-06-2009, 19:58:47 »

Аз да се запиша в темата да следя, че ми стана интересно и най- вече да питам ако някой нещо намери относно как да си купим чия в бг. защото моето търсене се увенча с неуспех. :(
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Чиа семена
« Отговор #11 -: 25-06-2009, 21:42:44 »

Май няма... И аз не съм открила или чула да има..  :-\
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Чиа семена
« Отговор #12 -: 26-06-2009, 12:16:33 »

В Метро видях един пакет,на който пишеше Салвия,но не бяха семена,по-скоро ми приличаше на марукла,в смисъл,че беше зелено ???.Някой знае ли дали и как се употребява самото растение,ако изобщо е било това.?
 ;)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Чиа семена
« Отговор #13 -: 26-06-2009, 17:27:24 »

Да, били са листата на салвията или градински чай. В салати или на чай се ползва.

И още инфо:
Салвия

Още нещо интересно за салвията. Има и полезен линк, мисля
« Последна редакция: 26-06-2009, 17:32:44 от Вери »
Активен

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Чиа семена
« Отговор #14 -: 24-02-2011, 11:53:23 »

Тия семена могат ли в достатъчна степен да заменят аминокиселините дето пия за мускули като тренирам ???
Активен
"няма грешки, има само уроци"

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Чиа семена
« Отговор #15 -: 24-02-2011, 23:55:50 »

Пич, ако беше прочел тази статия едва ли щеше да питаш  http://forum.zemianazaem.com/index.php?PHPSESSID=4d11edb0a96033ff3245e413d46eb962&topic=1644.0
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Деси

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
  • HORROR MOVIE
Re:Чиа семена
« Отговор #16 -: 25-02-2011, 00:53:41 »

Статията е страхотна Веско777,благодаря  ^-^
Активен
Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Чиа семена
« Отговор #17 -: 26-02-2011, 17:07:07 »

Пич, ако беше прочел тази статия едва ли щеше да питаш  http://forum.zemianazaem.com/index.php?PHPSESSID=4d11edb0a96033ff3245e413d46eb962&topic=1644.0
благодаря.. признавам си не съм я чел.. случайно попаднах на тази тема и просто исках да си я преместя напред за четене като се прибера, че влизах през телефона :whistling2 - emotloader: пък и да не забравя как се казват точно тия семена, че после има да се чудя, ако ги забравя... благодаря, като съм вкъщи ще чета повече, че сега в залата няма да тръгна да се ровичкам толкова подробно :Content_22:
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Чиа семена
« Отговор #18 -: 03-04-2011, 02:25:33 »

А дали в необходимо да се мели? В смисъл, обвивката й дали не спира усвояването на полезните елементи? Някаква информация да имате? Вярно, че като се накисне, омеква. Гледах някакво видео (вероятно е просто за реклама на техния продукт) и там използваха специална технология с която "режат" обвивката, за да се по-голяма усвояемост.

Аз все повече се замислям дали не може да се оргледа чиа в България. Доколкото съм чела е едногодишна култура, може и да се получи.
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Чиа семена
« Отговор #19 -: 04-04-2011, 11:32:59 »

За лененото семе ми казаха, че трябва да се смели, счука или нещо от сорта... а за чиа семената си нямам идея, може би не, защото жената от която ги купих нищо не ми каза, докато за лененото семе ми каза... обаче пък аз засега ги хапвам само семена за мускули, не ги премешвам с други храни и работи  tooth
Активен
"няма грешки, има само уроци"
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 23 запитвания.