Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Стафидите  (Прочетена 5338 пъти)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Стафидите
« -: 06-11-2010, 17:51:58 »

Забелязал съм , че през последните 2 години като си купувам стафиди трябва да ги измия за да не нагарчат. По - странното е, че като ги измия от тях излиза мазнина и ми омазнява ръцете. Според мен не е нормално гроздето да съдържа толкова мазнини - те би трябвало да са само в семката и в доста ограничено количество, а не да избиват навън.
Има ли някой запознат с технологията по приготвянето и съхранението на стафидите -  добре е да се знае каква е тази мазнина и как най-лесно да се отстрани без да се измиват хранителните вещества от тях.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Стафидите
« Отговор #1 -: 06-11-2010, 18:01:57 »

Странно! Аз досега не съм попадала на мазни стафиди.
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Стафидите
« Отговор #2 -: 06-11-2010, 19:16:45 »

мазнината е слънчогледово олио... в България понеже никой не следи за тия работи, никой не се занимава да пише върху опаковката какво съдържат стафидите... тук в Турция наскоро се загледах в съдържанието на стафидите и се ужасих - винаги съм си мислела, че стафидите съдържат само грозде и са сурови, а те абсолютно всичките са заляти с олио (много ясно, че не сурово), а светлите на цвят са обработвани със SO2... разгледах всички видове опаковки, вкл. био, също питах и на пазара бабите как ги правят - ако не се залеят с олио загниват и изглеждат така, че никой никога няма да ги купи...

ето този линк обяснява в подробности как се правят стафиди и вероятно ще ви откаже от консумацията им както аз вече съм се отказала :(
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,825.msg35292.html
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Стафидите
« Отговор #3 -: 06-11-2010, 20:11:32 »

Стафиди никога не съм обичала особено. Преди си слагах по няколко в овесените ядки и толкоз. Баща ми все ме врънка да си нося по една шепа навън, за когато огладнея, разправя ми колко полезни били и че хората на дълги преходи в пустинията ги ядели като единствен източник на енергия (също така и фурмите или фъстъците) и че съдържали нам к`во си... Е, сега като му кажа, че съдържат и друго к`во си, надявам се, ще спре да ми опява  tooth.
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Стафидите
« Отговор #4 -: 06-11-2010, 22:42:47 »

Странно! Аз досега не съм попадала на мазни стафиди.
Не си опитвала да ги миеш.


Не ми остава друго освен и аз да ги топвам за малко в гореща вода или да ги мия със сода. Използвам стафидите за подслаждане на овесени ядки и на варено жито. Не се сещам какъв друг заместител мога да им намеря (когато ми попадаше хубав мед използвах мед но от доста време не ми е попадал).
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Стафидите
« Отговор #5 -: 06-11-2010, 22:46:06 »

пробвай с други сушени плодове... макар, че според мен всичките ги обработват малко или много за да изглеждат по-лъскави и да траят по-дълго без да загниват... :surpris_23:
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Стафидите
« Отговор #6 -: 06-11-2010, 23:12:55 »

В една от книгите на Харви Даймънд се споменава ,че при лабораторно изследване на стафиди се оказало че в тях присъстват 110 !  химически елемента. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Стафидите
« Отговор #7 -: 06-11-2010, 23:17:10 »

е то в Менделеевата таблица са 118, кои 8 липсват? tooth

малееей :surpris_22:
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Стафидите
« Отговор #8 -: 06-11-2010, 23:59:19 »

Остава само да се надявам , че от повечето елементи присъстват само следи и че стафидите не са били измити преди изследването.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Стафидите
« Отговор #9 -: 07-11-2010, 10:23:36 »

 Да , шегата е у местна , Марулче.   Един път да не се изразя достатъчно точно и това веднага се регистрира от аудиторията. :)
   Радвам се , че продължавате да имате високи очаквания  от мен :)

Точният изказ  е    " химически вещества" , а не "химически елементи".
Защото веществата вече са комбинации от елементите. 
И математически само от 5 елемента биха могли да се получат хиляди комбинации.
 Химически - не мога да кажа, нямах особени симпатии към учителката си по химия в основното училище , прекалено компетентна беше в областта си ..
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Стафидите
« Отговор #10 -: 07-11-2010, 13:13:07 »

ооо не, и стафидите ли  :( аз много често си купувам жълти стафиди  >:( :-\...............
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Стафидите
« Отговор #11 -: 07-11-2010, 14:27:50 »

Аз мисля , че ако отидеш на пазара пременена така ,както си на снимката , едва ли някой ще се сети да ти вземе парите за каквото и да е . Поне откъм финанси няма да ти тежи толкоз , ще остане мегдан за хим. вещества  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Fruit

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 50
Re:Стафидите
« Отговор #12 -: 07-11-2010, 16:34:37 »

В Испания  са също  мазни тези от пакетчетата,но си е написано.Сега си купувам прясно изсушени и са супер вкусни,но не винаги ги намирам.Иначе и аз обичам стафиди много.Когато нямам ги замествам с фурми.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.322 секунди с 22 запитвания.