Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Кокосов орех  (Прочетена 18068 пъти)

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Кокосов орех
« -: 05-06-2009, 23:11:42 »

Кокосов орех

Това е един от малкото плодове, чиито названия не произлизат от гръцки, а името ми идва от португалската дума за маймуна ( сосо ) поради приликата между петната върху обвивката на плода и маймунското лице.

Сърцевината е богата на калий, фосфор, желязо, както и витамини от група В. Тя оказва пикочогонно и пречистващо кръвта действие. Използва се за лечение на депресия, болести на пикочопроводния канал, нервни разстройства и умора.

Кокосовото мляко, което по състав би могло да се сравни с майчиното, може да се включи в храната на кърмачетата.

Студено пресованото суровото кокосово олио оказва много добро въздействие въру целия организъм.


Полезни свойства на кокосовото олио

-освен майчиното мляко, то е единственият източник на Лаурова киселина;
-Лауровата киселина е мастна киселина, известна с антимикробното си действие ( деактивираща патогените на заразни болести като херпес, кандида, дребна шарка, рубеола, грип и т.н, а според последни проучвания дори и този на СПИН );
- олиото поддържа нормалното функциониране на имунната система;
-то е защитен антиоксидант, намаляващ риска от рак и дегенеративни състояния;
-подпомага да се загуби излишното тегло, благодарение на участието си в метаболитните процеси и във функциите на щитовидната жлеза.
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Кокосов орех
« Отговор #1 -: 05-06-2009, 23:17:01 »

Ками, толкома си мила и сладка!! Винаги много се стараеш и даваш прекрасна информация! Много сле ти благодарни!!  :-*

А за кокоса, бих искала да ви питам нещо. Много ми е любим, неведнъж съм казвала, но след неуспешните ми опити да си отворя тази година, се примирих с био кокосови стърготини (супер са) и био кокосово мляко в консерва. Преди 2-3 години ядох и пих истински кокос и водата му. И въпросът ми е, тъй като не мога нещо да се сетя какъв цвят имаше водата, а и вкуса й.... май беше блудкава една такава... можете ли да ми кажете чисто бяла ли е или е друга. За да я сравня с тази, която продават в консервите... Много се учудих като видях бяла, ача бяла вода. Като блажна боя. Леко нагарча... Повече обичам кокосовята ядка отколкото водата, ама нали е много полезна, гледам да я слагам тук и там  ;D
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Кокосов орех
« Отговор #2 -: 05-06-2009, 23:24:45 »

Radula, има лесен начин за отваряне на кокос:
1. Ако имаш чук е лесно - вземаш гвоздей и го забиваш в  двете оченца;)
2. Ако нямаш чук-Измиваш го хубаво, после го увиваш в не много дебела кърпа/марля, слагаш го в найлонова торбичка, която завързваш...излизаш на терасата и го удряш с всичка сила в пода/стената...Аз успях с два-три удара:), но май беше вкиснал и оттогава не съм си купувала
« Последна редакция: 05-06-2009, 23:27:48 от radosti »
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Кокосов орех
« Отговор #3 -: 05-06-2009, 23:30:28 »

Ха, Дари, това с удара в земята е добра идея, само дето водата ще изтече... Но пък ядката вътре ще си я хапна!! Ще пробвам следващия път, когато докарат кокоси. Май вече няма...
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Кокосов орех
« Отговор #4 -: 05-06-2009, 23:38:52 »

Ти ще усетиш, кога се е пукнал- проверяваш го - амо можеш пъхаш сламката и пиеш :) Лошото е, че влизат и парченца от кората...Като го изпиеш- пак го завързваш и удряш, за да го дочупиш и ядеш месото ;)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Кокосов орех
« Отговор #5 -: 05-06-2009, 23:42:13 »

Първото нещо, което бих те посъветвала е да " източиш " млякото. Това става много лесно - от страната, където са трите дупчици винаги едната е мека е може да се пробие, така че пробий я с нещо остро и по-дългичко . . . и след това може да процедираш, както Radosti казва.
Миналата година около рожденния ми ден с една приятелка си направихме поход в Рила и на самия ден бяхме на язовир Белмекен. А тя ми направи много мил подарък - 2 кокосови ореха  :) Никога преди не бях яла суров кокосов орех, но тя ми сподели това за дупчиците  :) Млякото наистина имаше странен вкус - по-скоро леко киселееше, а аз си мислех, че ще е сладко  :D а цветът му беше като на мътна вода ( леко жълтееща, но прозрачна ). След като изтече сокът, сложихме в отвора един остър камък ( с острото навътре ) и с друг по-долям започнахме да удряме отгоре . . .  доста време се мъчихме, но в крайна сметка си заслужаваше  ;)

Успех и не се отказвай, защото пресния кокос не може да се сравни със стърготините  :)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Кокосов орех
« Отговор #6 -: 06-06-2009, 00:07:40 »

Радула, май те разочаровахме, но сокът на кокоса не е бял и гъст като блажна боя, а е мръснобял и рядък...като вода. Май твоята консерва е била пълна със захар, за да е толкова гъсто :-\
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Кокосов орех
« Отговор #7 -: 06-06-2009, 00:14:02 »

Ах, знаех си аз, че има нещо...  :( Защото и аз имам бледи спомени, че беше като блудкава вода, както вие описвате. Поне ще знам да не си взимам вече от блажната боя. Тя и без това не ми хареса нещо.
Иначе, много се мъчих, казвам ви. И как нямам никакви по-подходящи "инструменти" да си отварям тези кокоси. Много си плакнех очите по тях, хаха. Но няма да се отказвам!! :)
Благодаря ви на всички!  :-*
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Кокосов орех
« Отговор #8 -: 06-06-2009, 07:53:50 »

кокосите, които се продават в БГ, нали ги облъчват с радиация за да траят по-дълго? аз спрях да си взимам (не, че тук изобщо продават такива неща, но по принцип...)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Кокосов орех
« Отговор #9 -: 06-06-2009, 09:25:53 »

Слушах едно интервю с Ани Пио, и точно за кокосите я питаха дали яде, защото били облъчвани. Тя каза, че продължава да яде, но в много по-малки количества. Сега ядяла по 1 на ден примерно, а преди ядяла по 6-7, защото това била единствената вода, която пиела - кокосовата.

Не че каквото каже Ани Пио, трябва да се втурнем да го правим същото, но се успокоих поне. Американците имат доста по-голям избор и щом тя е сметнала, че не е толкова вредно, предполагам наистина не е. Поне 1-2 ще опитам и аз, най-малкото да ми мине големия мерак  ;D
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Кокосов орех
« Отговор #10 -: 06-06-2009, 10:42:58 »

добре тогава може, щом си мераклийка ;D водата на кокоса е ужасна на вкус и поне на мен бързо ми мина мерака... ::)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кокосов орех
« Отговор #11 -: 06-06-2009, 11:46:47 »

Не знам в БГ кокоса от къде го внасят. Може пък и да не е облъчван, знае ли се...Тук се разбра, че облъчват май май много неща.  :( Бадеми, спанак...Спанакът го купувам био, бадемите един приятел засега ни снабдява. Покълнаха като ги накиснах във вода, значи биват. Не знам още какво облъчват, но и ние не можем да си позволим все още всичко да ни е био.

Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Кокосов орех
« Отговор #12 -: 06-06-2009, 15:38:59 »

Я, чакайте, че ме напуши смях  ;D ;D ;D ...какво облъчване ви гони?!? Може ли някой да ми обясни как става самият процес на облъчване?

П.П. Да не би да искате да кажете пръскане или торене...?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Кокосов орех
« Отговор #13 -: 06-06-2009, 15:42:16 »

Вие направо ме смаяхте с тази информация за облъчването с РАДИАЦИЯ....В главата ми се върти един въпрос-риторичен;ТИЯ ХОРА ЛУДИ ЛИ СА?????.Как може човек да съществува нормално в такива "условия"??? :o
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кокосов орех
« Отговор #14 -: 06-06-2009, 16:04:41 »

Ми не е пръскане или торене. :(
Става дума за облъчване с гама лъчи в специални контейнери. Правят го за стерилност, унищожаване на микроорганизми и за да може срокът на годност на дадена храна да се удължи. Облъчването се извършва с кобалт и цезий.

http://istinatazasveta.dir.bg/_wm/library/item.php?did=433682&df=631814&dflid=3

За България разбрах, че авокадото внос от Гърция не се облъчва, другото- да.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Кокосов орех
« Отговор #15 -: 06-06-2009, 16:16:48 »

Тва ми звучи странно за радиацията в кокосовите орехи. Обаче, щом става дума за спанак там нещата са си верни. Имам информация от няколко източника, че спанак основно се отглежда в райони с тежки метали, или на места, които са замърсени. В селото на моите баби и дядовци спанак се гледа около тоалетните и помийните ями. Тва си е практика ми казаха, още откакто те били малки деца, че и отпреди това. Роднина, който работеше в БАН(Българска академия на науките), в отдел по химически науки, ми каза, да не ям спанак изобщо.
Каква е причината за това?

- спанакът има способността да извлича тежките метали и други вредни съединения от почвата.

     Но, ако знаете произхода му...или баба ви го гледа на нормално място, а не до нужника, тогава си хапвайте и не му мислете ;)
« Последна редакция: 06-06-2009, 16:18:46 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Кокосов орех
« Отговор #16 -: 06-06-2009, 22:58:55 »

Оооо, авокадото ми е най-любимото нещо! Каквото ще да е, няма да спра да го ям. Мога да изям и 3 на ден  ;D
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кокосов орех
« Отговор #17 -: 07-06-2009, 11:53:45 »

И аз съм така с авокадото. :) Мога само това да ям с дни.
Активен

Станислава

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 31
Re:Кокосов орех
« Отговор #18 -: 08-06-2009, 09:41:47 »

Кокосовото мляко от вътрешността на кокоса и това от консервата са две различни неща.
Кокосовото мляко от вътрешността на кокоса по-скоро се нарича кокосова вода, а кокосовото мляко от консерва е пресовано месо на кокосов орех. То може да има различна консистенция. Може да е по течно, а може да е много гъсто като каша. Ако е много гъсто, тогава трябва да се разреди с вода до гъстотата на мляко. Обикновено се използва в рецепти от азиатската кухня.
Знаете ли, че има два различни кокоса. Единият е този кафявия, който всички познаваме, а другия, който обикновено се използва в кухнята на суровоядците от запада, е зелен.
Нарича се Jelly Nut или Green Coconut. Може да се направи аналогия с орехите. Преди да узреят, те имат зелена обвивка около черупката. Когато става въпрос за пиене на кокосова вода, суровоядците имат предвид точно този млад кокосов орех. Кокосовото месо на този орех не е още узряло, на цвят е леко прозрачно и има вид на желе. Него го използват при направата на суров сладолед, кремове или други десерти.
Не знаех как да сложа снимка, затова давам линк, за да може да го погледнете.http://www.spicesofindia.co.uk/acatalog/Jelly-Nut-Green-Coconut.html
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Кокосов орех
« Отговор #19 -: 08-06-2009, 11:17:55 »

Ей, Стани, супер информация!! Значи може би все пак не съм купила боклук в онази консерва. :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.
 

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 22 запитвания.