Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Йога техники  (Прочетена 9155 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Йога техники
« -: 07-06-2009, 19:02:17 »

Тук ще публикувам различни техники от света на йога :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога техники
« Отговор #1 -: 07-06-2009, 19:06:13 »

Джала нети (прочистване на носа с вода)

      Подготовка: За целта е необходима нети лота (каничка за нети). Лотата много прилича на чайник, но накрайникът на чучура трябва да пасва удобно в ноздрата.
      Напълваме съда с вода, затоплена до телесна температура, и прибавяме сол в пропорция една чаена лъжичка на половин литър вода . Солта изравнява осмо - тичното налягане на водата с това на телесните течности и по този начин предпазваме слузните мембрани в носа. Ако изпитате неприятно усещане в носа, това е признак, че солта във водата е или твърде малко, или твърде много .
      Техниката започва с промиване на ноздрите: Началната поза е с леко раздалечени крака и навеждане малко напред След това накланяме главата на една страна и започваме да дишаме през устата. Внимателно поставяме чучурчето в по-високостоящата ноздра, докато прилегне плътно в нея . Повдигаме лотата, така че водата да потече в горната ноздра и да започне да излиза през долната ноздра. Когато половината от водата премине през ноздрите, сваляме лотата, връщаме главата в центъра и оставяме водата да изтече от носа. Изчистете слузта от носа, като внимателно го издухате. После с останалата част от водата продължаваме през другата ноздра.
      Следва изсушаване на носа: Изправете се. Запушете дясната ноздра с палец и вдишайте и издишайте бързо през другата 20 пъти, като издишваме с по-голяма сила, за да излезе влагата от носа. Правим същото и с другата ноздра, а след това и с двете заедно .
      Тази практика отнема около 5 минути и при нормално състояние се прави един път дневно. За премахване на тежки простуди, хрема или други заболявания тя може да се изпълнява до три пъти дневно .
      Последователност: Най-добре е джала нети да се практикува сутрин преди асаните и пранаямите. Но ако е необходимо, може да се изпълнява и по всяко друго време, но не и непосредствено след хранене .
      Внимание: Водата трябва да минава само през носа. Ако вода навлезе в гърлото или в устата, това означава, че главата не е превилно наклонена. След практиката се уверете, че носът е добре подсушен, в противен случай може да се получи възпаление на носните пътища и да се появят признаци на простуда. Не духайте носа твърде силно. Ако използвате сила, останалата вътре вода може да отиде в ушите .
      Противопоказания: Ако имате хронично кръвотечение от носа, не трябва да правите джала нети, без да се посъветвате със специалист .
      Полза: Джала нети премахва слузта и замъсяванията от носните пътища и синусите, като позволява на въздуха да протича безпрепятствено през тях. Тя помага за предотвратяване и лекуване на болести по дихателните пътища като астма, пневмония, бронхит и белодробна туберкулоза. Помага за облекчаване на алергии, простуди и синузит.
     Джала нети стимулира различните нервни окончания в носа, като по този начин активизира мозъка и цялостното здраве на индивида. Постига се баланс между дясната и лявата ноздра и съответно между лявото и дясно полукълбо на мозъка, което води до състояние на хармония и баланс в цялото тяло и системите, управляващи кръвообръщението и храносмилането. Но най-важното е, че нети помага за пробуждане на аджна чакра.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Йога техники
« Отговор #2 -: 16-06-2009, 23:19:38 »

http://zashto-kak.hit.bg/spisak.htm#nag
/

Сигурно ги знаете, но да си ги имате както се вика черно на бяло:)
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Йога техники
« Отговор #3 -: 17-06-2009, 06:33:50 »

Аааааа,тоя сайт и аз го имам във Favorites,leyla-много е добър ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога техники
« Отговор #4 -: 18-06-2009, 18:07:35 »

Кунджала крия (прочистване с повръщане)

     Подготовка: Измийте ръцете си и се уверете, че ноктите ви са добре изрязани.
     Пригответе около два литра хладка вода(с телесна температура) и прибавете една чаена лъжица сол на литър според вкуса.
     Застанете близо до мивка, кофа или тоалетна. Изпийте поне шест чаши от приготвената вода една след друга, колкото е възможно по-бързо, докато почувствате, че стомахът не може да поеме повече. Най-важно е да пиете бързо, а не просто да пийвате на малки глътки. Когато стомахът се напълни, повикът за повръщане ще се появи автоматично.
     Наведете се напред, като поддържате торса колкото е възможно по-хоризонтално. Отворете уста и поставете средния пръст и показалеца на дясната си ръка, колкото е възможно по-назад върху езика. Това трябва да предизвика рефлекс за повръщане. Ако не се получи изхвърляне на водата, това означава, че не сте поставили върховете на пръстите достатъчно навътре в гърлото или че езикът не е бил притиснат. Колкото повече се отпуснете, толкова по-лесна ще бъде практиката. Когато спре изхвърлянето на вода, поставете отново пръстите в устата си, и повторете процеса. Продължете по този начин, докато стомахът не се изпразни.
     Практическа бележа: При съвет от йога учител може да се използва обикновена вода. Солената вода обаче раз­тваря слузта и възпира секретирането на киселина в стомаха, което я прави задължителна за онези, които стра­дат от прекалено наличие на слуз и от свръхкиселинност.
     Време за практикуване:Кунджала се практикува най-добре рано сутрин преди закуска. Много важно е преди практиката да не се приема никаква храна.
     Честота: Кунджала може да се изпълнява веднъж седмично, освен ако няма други указания.
     Внимание: когато рефлексът за повръщане спре да предизвиква изхвърлянето на вода, спрете техниката, тъй като това показва, че стомахът е изпразнен. Тези техники премахват част от стомашното покритие, като временно го оставят уязвим. Затова се препоръчва да не се яде до половин час след приключването на практиката.
     Последователност: След кунджала трябва да се прави джала нети .
     Противопоказания: Не бива да се изпълнява от хора, страдащи от херния, високо кръвно налягане, повишено налягане в черепната кухина, болести на сърцето, удар, остра пептична язва или диабет, придружен с проблеми с очите.
     Ползи: Тонизира и стимулира коремните органи чрез предизвикване на силни мускулни съкращения в стомашните стени. Преодоляват се проблемите на лошото храносмилане, киселините и газовете. Премахва се прекаленото количество слуз от тялото, което помага за излекуване на кашлица и простуда, бронхит, астма и други дихателни заболявания. Премахва се лошият дъх.
     Помага и за освобождаване на натрупаните емоции и емоционални блокажи и чувството за тежест в сърцето, причинено от вътрешен и външен конфликт и натиск .
     Практическа бележка: Най-голямата пречка е умственият блокаж, който хората имат по отношение на представата за повръщането.
« Последна редакция: 18-06-2009, 18:17:31 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

nielka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 65
Re:Йога техники
« Отговор #5 -: 29-03-2013, 12:10:37 »

Здравей Petko, тъй като до сега не съм правила прочистване на носа чрез Джала нети, а имам сериозна нужда да го правя искам да те попитам дали може да се прави при изкривена дясна носна преграда, с която почти не дишам?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога техники
« Отговор #6 -: 29-03-2013, 20:03:57 »

Здравей, nielka! :)
2005 г. бях опериран от изкривяване на носната преграда. Процедурата джала нети я започнах в края на 2008 г. Нямам опит с джала нети в твоето състояние, но определено няма да е пълноценно.
На няколко места съм споменавал, че за такова състояние /изкривена носна преграда/ най-доброто е бързо да се оперира. Операцията е съвсем лека, а възстановяването доста бързо. Единствено ти препоръчвам опитен хирург :)
Преродих се след като ми фиксираха преградата. Дори съжалих, че съм чакал 2-3 г. повече от необходимото.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

nielka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 65
Re:Йога техники
« Отговор #7 -: 29-03-2013, 20:53:00 »

Petko, абсолютно съм съгласна с теб относно операцията, въпрос на време е да я направя, наясно съм с вредите върху организма от едно непълноценно дишане! Имам координатите на добър хирург, доста ми го похвали мой познат, който също като теб каза, че се чувства превъзходно след същата операция! За сега няма да се опитвам да правя Джала нети, живот и здраве след операцията ще пиша пак!
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Йога техники
« Отговор #8 -: 30-03-2013, 01:00:25 »

nielka , имаш ли идея от акво може да си получила изкривяването на носната преграда?
Аз от опит съм забелязал, че при възпаление лицевите кости могат да променят формата си доста драстично, но това е обратимо след премахване на възпалението. Да не стане като с оня лекар дето правил пункция на бате Бино :pensif_29:
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

nielka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 65
Re:Йога техники
« Отговор #9 -: 30-03-2013, 15:07:21 »

Здравей Zloqd, благодаря ти за загрижеността  :love_026:! Моето изкривяване е в следствие на счупване на носа и се доказа с изследване с Ядрено магнитен резонас! Още тогава ме посъветваха да оправя проблема, минаха няколко години вече, надявам се през тази да успея да направя операцията!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога техники
« Отговор #10 -: 30-03-2013, 15:53:45 »

Petko, абсолютно съм съгласна с теб относно операцията, въпрос на време е да я направя, наясно съм с вредите върху организма от едно непълноценно дишане! Имам координатите на добър хирург, доста ми го похвали мой познат, който също като теб каза, че се чувства превъзходно след същата операция! За сега няма да се опитвам да правя Джала нети, живот и здраве след операцията ще пиша пак!

nielka, радвам се, че си се ориентирала към решаване на проблема. Пожелавам ти успех в това! Ще чакаме да пишеш тук след корекцията :)

Аз като малък бях падал на носа си и ми е израстнала накриво през пубертета. Важното е да се оправи дишането, че с каквото и да се храним, не дишаме ли добре, няма здраве :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

nielka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 65
Re:Йога техники
« Отговор #11 -: 30-03-2013, 16:49:06 »

Така е Petko, ще пиша със сигурност като се възстановя! А принципно веднага след корекцията ли може да се започне или е нужно време?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога техники
« Отговор #12 -: 30-03-2013, 16:56:30 »

Така е Petko, ще пиша със сигурност като се възстановя! А принципно веднага след корекцията ли може да се започне или е нужно време?

Ще трябва време. Има един период от поне месец-два, през който ще се възстанови лигавицата вътре. И предполагам поне още няколко месеца преди да започнеш с джала нети. Тази процедура е полезна, но и леко агресивна, като всяко нещо, което идва отвън, т.е. е външно и чуждо на тялото ни.
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

nielka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 65
Re:Йога техники
« Отговор #13 -: 30-03-2013, 17:04:56 »

Разбирам, така си и мислех! Ще си наблягам на суровоядството, а когато му дойде времето ще включа Джала нети, а също така имам огромно желание да започна и посещения по йога  :peperudi:! Някои би ли ми препоръчал учител по йога за начинаещи в София, който да бъде мой духовен учител и наистина разбира какво прави?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога техники
« Отговор #14 -: 30-03-2013, 17:19:59 »

Не знам точно какви търсения имаш, но бих ти препоръчал Ива Благоева от клуб ''Скорпион''. Тя е инструктор от 5 г., но в момента не знам на кое от местата точно води тя. Ето линк към сайта им:
http://www.club-scorpion.com/index.php/node/62

Всъщност, какви очаквания имаш към системата Йога, и учителят, който желаеш да намериш?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

nielka

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 65
Re:Йога техники
« Отговор #15 -: 30-03-2013, 18:02:02 »

Ами за мен йога е осъзнаване, промяна на духовно ниво, здраве, релакс, овладяване на негативните емоции, контрол над съзнанието и тялото и пр. не би могло да се опише само с няколко думи! Определено не е нещо елементарно, което може да се преподава от всеки, а само от хора, които наистина са просветени и са се докоснали до истината, учението и светлината ! Това имах в предвид относно йога учителят, който ми е нужен  :love_026:!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога техники
« Отговор #16 -: 30-03-2013, 23:06:04 »

Да, така е. Съгласен съм :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.124 секунди с 22 запитвания.