Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво си отглеждаме на терасата  (Прочетена 10535 пъти)

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !

Аз на балкона си гледам в саксии мента, матовина, розмарин. Миналата година имах доста босилек, джоден, салвия, лайка и май имаше и още нещо, но не мога да се сетя какво беше. . . но тази година не си ги насадих . . . нещо не успях да си наглася времето. А иначе в градината си отглеждаме малини, ягоди, къпини, а като дървета - ябълка, круша и череша  :)
Не ги пръскаме с нищо, дърветата и с вар не ги мажеме, само ако видиме някакъв проблем с листата ги прискаме леко с Детрал. Това се води препарат за стайни цветя и растения, дават го, че е изчистен и по-безвреден, тъй като е за стайни растения, с които имат контакт и възрастни и деца. Но не знам дали наистина и толкова изчистен  ::)
А иначе имаме план да си направиме малка еко градинка, но най-вероятно тази година ще подготвиме терена, а другата вече ще насаждаме . . . така че и мен тази тема живо ме интересува  :)
« Последна редакция: 12-06-2009, 21:22:14 от marulka »
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #1 -: 12-06-2009, 21:26:08 »

Ками, преместих ти коментара от другия форум за да си е на мястото. Темата е много интересна и така и другите ще могат да коментират в нея какво гледат или биха гледали по терасите. :)

Аз засега работя само по градината ми, но тук има едни големи саксии и се чудя какво да им хвърля вътре. Май ще е магданоз, че на градината незнайно защо не иска да тръгне :'(
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #2 -: 12-06-2009, 23:47:24 »

А какво успя да насадиш на градината ?

Магданозът може да не иска да тръгне, защото му е прекалено силно Слънцето или му е сухо.
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #3 -: 12-06-2009, 23:52:39 »

ами то ми беше насадено вече... от моите семенца насадих кориандър, див чесън, репички и копър... семената на кориандъра взех от четвъртък пазара в Пловдив, а за другите ползвах от тези био семена, от които си правя и кълнове, не исках да са обработвани... репичките се развиват много бързо, кориандърът и той изглежда много добре вече, копърът тръгна най-после и той, но дивият чесън изобщо не иска да тръгне... то и кълновете от тия семена трудно стават... май ще взема да бодна нещо друго да ползвам това пространство и ще си карам на нашенски си чесън ::)

за магданоза, доколкото разбирам от баба, семената май са й били стари и вероятно затова не иска да покълне, ще насадя наново тия дни, че без мерудия закъде сме :'(
« Последна редакция: 12-06-2009, 23:56:39 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #4 -: 12-06-2009, 23:57:42 »

Много добре звучи  ;)
Активен

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #5 -: 31-05-2010, 08:20:10 »

Добро утро на всички! :) Отглеждам си на терасата най-различни подправки (копър, магданоз, босилек, майорана и т.н.) и днес сутринта съвсем случайно видях, че по копъра ми са тръгнали листни въшки :( Тъй като за първа година си отглеждам и не съм наясно с какво мога да ги преборя, някой може ли да ми даде съвет как да ги разкарам? Не ми се иска да пръскам с какви ли не химии, тъй като после се очаква че ще го ям копърчето... Замислих се дали сока от лимон няма да ги умори. Моля ви за съвет!
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #6 -: 31-05-2010, 08:36:56 »

До колкото чета по градинарските форуми,ползват чеснова вода(счукан чесън престоява във водата) или сапунена вода(от сапунени ядки).Пръскат и въшките се махат.Успех ти желая! :kisss:
http://www.zoya.bg/%D0%A1%D0%B0%D0%BF%D1%83%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%8F%D0%B4%D0%BA%D0%B8-300-%D0%B3%D1%80-%D0%9D%D0%9E%D0%92%D0%9E!.485
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Активен

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #8 -: 31-05-2010, 08:44:09 »

Мерси за бързият отговор, Светльо, но линкчетата не се отварят... Може ли пак?  :)

Ще я пробвам тази чеснова вода, за която говориш и ще пиша после какъв е резултата :)

Слънчев и усмихнат ден!  :kisss:
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #9 -: 31-05-2010, 08:55:59 »

Ето тук да пробвам toothДано да се отвори!
http://www.matatama.com/section?key=agptYXRhdGFtYWJncg4LEgdTZWN0aW9uGKgQDA
Активен

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #10 -: 31-05-2010, 08:58:02 »

Дам, отвори се. Мерси! :)

Само пропуснах да те питам какво е съотношението на чесъна и водата?
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #11 -: 31-05-2010, 09:12:26 »

Ами,всъщност нямам представа :surpris_23:Аз бих сложил в един литър,примерно,една,две глави.Но пък той сега е пресен още и незнам.Ще трябвада прецениш сама.А може някой друг да знае.Ако знае,бързо да казва :pensif_29: :bleh
Активен

sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 97
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #12 -: 31-05-2010, 10:08:20 »

За листни въшки има един лек- тютюн от една цигара се залива с една чаша вода и престоява известно време-няколко часа, не помня колко. И растенията се пръскат с разтвора. След това обаче трябва да ги дръпнеш от слънце, за да не изгорят.
Активен

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #13 -: 31-05-2010, 10:20:54 »

Мерси, sunny! Ще пробвам първо с чесновата вода да видим дали ще подейства.
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

Antares

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 172
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #14 -: 31-05-2010, 17:06:27 »

Хм, и на мен ще ми бъде полезна тази чеснова вода, че по теменужките имам едни гадинки. Иначе на терасата освен цветя (мушката, сакъзчета, два вида олеандър, хортензия, индрише, бегония, каланхое, мини-рози и т. н.) гледам в саксийки мащерка, босилек и розмарин. Наскоро си купих семенца да си посадя и риган, ще пробвам за първи път и магданоз тази година. Много са ми хубави, мащерката особено. Съвсем друго е да откъснеш свежа подправка за салатата.
Активен

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #15 -: 31-05-2010, 18:50:46 »

Положението не е никак добре, преди малко се прибрах от работа и като видях на какво е заприличало копърчето направо ми стана жал - повехнало и навсякъде покрито със листни въшки :( Веднага сложих в блендера няколко скилидки стар чесън и вода и напръсках копъра и останалите подправки. Дано да се оправи!!! Сутринта беше толкова свеж и зелен, и само за няколко часа така да пожълтее и повехне...
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #16 -: 31-05-2010, 20:27:24 »


Здрасти на мен това ми е работа /градинар зимно време/и затова искам да  ти кажа ,че ако искаш да си опазиш другитеж растения ,веднага изхвърли без да те е жал копъра.можеше да го запазиш ,ако си го третирала навреме с препарат против листни въшки.Сега ,оставиш ли го ,ще ти заминат и другите растения.въшките не се морят така лесно на затворено място където ти е терасата.това с чесън или тътън може да стане ако е на открито ,пак има шанс да се оправят.според мен действай по бързо.Съжалявам ,че трябваше да ти го кажа. :surpris_25:И не се страхувай ,ако ползваш препарати ,против  въшки,които са "еко"Гледай им съдържанието.Тия на които пише ,че имат в състава си пчелни продукти са най добрите и е невъзможно да ти навредят след добро изплакване  с вода и косумация после
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #17 -: 31-05-2010, 23:26:08 »

Някъде четох ,че се накисвала коприва и с водата се морят гадините
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #18 -: 02-06-2010, 09:53:34 »

 :kisss:Аз ръся с дървесна пепел от камината.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

aerphis

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
Re:Какво си отглеждаме на терасата
« Отговор #19 -: 02-06-2010, 20:32:52 »

Благодаря ви за съветите!  :Content_22: Преместих копърчето далеч от другите подправки, както Мио е писал защото бяха започнали да се катерят по другите сандъчета... Засега положението е овладяно, мисля че чесновата вода подейства, листните въшки започнаха да пожълтяват и се отстраняват по-лесно. Може би са умрели? ??? Струва ми се, че копърчето живна, надявам се навреме да съм се намесила. Времето ще покаже...
Активен
The higher the state of the body, the thinner the sheath hiding the Self.

http://aerphis.wordpress.com
 

Страницата е създадена за 0.087 секунди с 23 запитвания.