Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дауншифтинг - що е то?  (Прочетена 20810 пъти)

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Дауншифтинг - що е то?
« -: 20-03-2011, 21:34:34 »

Навремето Петър Димков е казал, че българинът е направил голяма грешка, като се е отделил от земята си.
Има хора, които се връщат при нея.

http://www.btv.bg/shows/btv-reporterite/videos/video/1748363961-bTV_Reporterite_Downshifting__da_izbyagash_ot_varha.html
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #1 -: 21-03-2011, 08:37:56 »

Аз не го бях гледал,жена ми ми го разказа. Миналата година и предложих да направим същото,но тя не е готова за такъв живот,трябва съзнанието да се промени от сегащното-консуматорско. :surpris_23:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #2 -: 21-03-2011, 08:53:00 »

Страхотно клипче :Content_14:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #3 -: 21-03-2011, 09:51:54 »

 :kisss:Аз откога ви намеквам, подканям, понякога и се карам...на село, на село...дори само за два дни в месеца...пак е по-добре.А после, после...може и за по-вече, а най-добре за винаги.Да не забравите през пролетта да си наберете и изсушите, лапад, коприва /аз си я стривам и слагам на шарената сол или към чайовете, супите./С нетърпение чакам да си отида на село, пък като извадя и хамака...стой , та гледай! tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #4 -: 21-03-2011, 17:19:59 »

Аз не го бях гледал,жена ми ми го разказа. Миналата година и предложих да направим същото,но тя не е готова за такъв живот,трябва съзнанието да се промени от сегащното-консуматорско. :surpris_23:
Нали :) приятелят ми е 'За' с двете ръце, но гледай кво става с по-старите поколения. Правя най-голямата грешка в живота си, не думай  O0
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #5 -: 21-03-2011, 17:21:40 »

Оп, лелче, аз съм с хамак, 2 шезлонга и (засега) вана, по-късно може би басейн  tooth
А иначе, берем трЕви - 'секви :Р
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #6 -: 22-03-2011, 00:00:49 »

Лелче, лесно ти е на тебе - имаш си вече постоянен доход ама ние младите как да зарежем работата и да идем от сега на село - нали ще трябва да се плащат сметки за водата, тока а и данъци.
Засега ходя когато има да се прави нещо в градината.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #7 -: 22-03-2011, 02:35:02 »

Браво, браво на хората!  :Content_22: :peperudi:

Второто семейство си отглеждаха кейл  ;). Така че захващайте се. :))))))

Когато гледам подобни репортажи ми става мъчно за моето селце и продаденото декар и половина място в Симеоново. Селцето е Голяма Раковица, Елинпелинско и  е малко (500 кв.м), а климатът не много топъл (домати сме садили на 24-ти май). Мястото в Симеоново беше райсак градина. Баба и дядо бяха насадили и се грижеха за какво ли не. Имаше всичко.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #8 -: 22-03-2011, 08:57:08 »

Лелче, лесно ти е на тебе - имаш си вече постоянен доход ама ние младите как да зарежем работата и да идем от сега на село - нали ще трябва да се плащат сметки за водата, тока а и данъци.
Засега ходя когато има да се прави нещо в градината.

Един път, бе сине, поне един път в месеца иди...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #9 -: 22-03-2011, 12:40:08 »

Навремето на моите близки им мина мисълта да продадат къщата и мястото на село. Аз тогава казах, че ще ги купя. Как ли щеще да стане това, бях на цели 12 г.? :) Сега дойде време да ги оправяме и честичко да ходим.  :) А иначе съм много благодарна за ваканционните ми " заточения " на село, когато бях ученичка / е, тогава не мислех така  :) /. По цял ден в гората, веехме боб, цепихме плодове / така казват при нас, като ги подготвят за сушене /... Сега като си спомням, пак ми се приходи.  :)
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #10 -: 22-03-2011, 12:43:00 »

Това клипче ми го пратиха точно в деня, в който си изнасяхме всичкия багаж, местейки се на село  :thankyou:! Беше много символично  :peperudi:! Със сигурност животът там ще поднесе трудности, които не сме предвидили, но нищо не може да се сравни със събуждането вчера сутринта и пеенето на скорците и врабчетата в черницата и най-спокойния сън от мнооого време насам  :love_028:!
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #11 -: 22-03-2011, 15:15:57 »

Навремето на моите близки им мина мисълта да продадат къщата и мястото на село. Аз тогава казах, че ще ги купя. Как ли щеще да стане това, бях на цели 12 г.? :) Сега дойде време да ги оправяме и честичко да ходим.  :) А иначе съм много благодарна за ваканционните ми " заточения " на село, когато бях ученичка / е, тогава не мислех така  :) /. По цял ден в гората, веехме боб, цепихме плодове / така казват при нас, като ги подготвят за сушене /... Сега като си спомням, пак ми се приходи.  :)

 :kisss:Даааа, там, където сме оставили красиви емоции, е винаги приятно да се завърнеш...в бащината къща... :heart_2:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #12 -: 23-03-2011, 15:11:42 »

Не си фантазирайте - много е трудно на село, почти невъзможно е да се свържат двата края. Ако не са ми спестяванията от по-рано, нямаше да мога да изкарам повече от 3-4 месеца. И това е при положение, че живея в "градче" (чисто село си е) в Плвдивско, където селата са традиционно богати. С нетърпение всяка година чакам да дойде май-юни, понеже тогава започва гъбоберът и изкарвам някакви пари от манатарка, пачи крак и т.н., иначе ще мога само да си мечтая за интернет, GSM и подобни. А, да, може и да не си мечтая, а да започна да работя за 200-300 лева месечна заплата по 8-10 часа на ден...
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #13 -: 26-03-2011, 17:15:38 »

Абе  Травъл , много негативен човек си ти бе , защо твоята невъзможност я прехвърляш и на другите  :surpris_23:
Това ,че на теб ти е било трудно не значи ,че на някой по-подготвен , с нагласа ще му е. Не работиш за 300 лв значи имаш определено отношение към труда.Все пак не забравяй, че има хора със сериозни познания, които строят къщи, оранжерии, водонапоителни системи и др. Значт как се отглеждат растенията и как се съхраняват.
Скоро моят проект за къща с градина ще е готов с всички изчисления по етапи и всеки ще може безплатно да се възползва от 3 годишният ми труд ..аз като гледам не е чак толкова скъпо ..стига да ти се работи , ако нямаш навици, а само философстваш е друг въпрос :))

Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #14 -: 26-03-2011, 17:23:47 »

Добре де - как се прави това без инвестиция. Не си броя труда, но материалите не са безплатни а и няма как да си ги направи човек. Оранжерия се прави със стъкло или найлон - нито едното нито другото се среща в природата. Не казвам че е лесно да се направи проект ама да се реализира е още по-трудно.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #15 -: 26-03-2011, 17:29:41 »

Злояд , който търси - НАМИРА .. има в моята губерня ( нали станах крупен земевладелец ) едни хора , имаха само по едни гумени ботуши като ги видях за 1 път , след няколко разговора с тях  тия хорица , като че ли разбраха какво има казвам и след 3 години вече си направиха къща, от дърво , а дърво в гората много :)) и камъни , .. не е много точен пример , защото там хората си помагат , но видях  желанието за по-добър живот в действие.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #16 -: 26-03-2011, 17:36:05 »

Моята земя съм я дал под аренда  :whistling2 - emotloader:
Надявам се да са съвестни тия дето я ползват и да не я замърсят с разни пестициди ама сега няма как да се занимавам с нея - доста е далеко от селото.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Alex

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #17 -: 11-05-2011, 23:28:07 »

Аз пък мисля за нещо средно - ако мога да намеря нещо до 10 - 15 км. от София. Парите, които изкарвам тук няма как да ги изкарвам на друго място в България. Иначе къща с малък двор ... Всекидневното пътуване се преглъща. Ех мечти  :Content_22: Та сметнал съм, че ще са ми нужни поне 200 х.лв., така че ще си събирам  tooth
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #18 -: 12-05-2011, 12:29:33 »

Аз пък мисля за нещо средно - ако мога да намеря нещо до 10 - 15 км. от София. Парите, които изкарвам тук няма как да ги изкарвам на друго място в България. Иначе къща с малък двор ... Всекидневното пътуване се преглъща. Ех мечти  :Content_22: Та сметнал съм, че ще са ми нужни поне 200 х.лв., така че ще си събирам  tooth


 :kisss:Ти замък ли смяташ да правиш  :surpris_23:Ела в  нашия край, купи половин село за 100 х. лв. и си готов!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss
Re:Дауншифтинг - що е то?
« Отговор #19 -: 12-05-2011, 14:45:49 »

Toй, вашия край, де да беше на 10-15 км от София....
Моя е на 50 км, 60 от врата до врата. Пускат магистралата сега, а пътя преди ми беше 1 час, от който 40 минути до Перник (15 км), значи сега - макс 40 минути. Горивото ми излиза по-евтино от наема в София, при схема 1 ден тук, 1 там + уикендите (3х120 км на седмица~50 лв). За един работещ в София не е непосилно.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...
 

Страницата е създадена за 0.059 секунди с 22 запитвания.