Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: как да се справим със склонността към преяждане  (Прочетена 6489 пъти)

RoJe

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

 :Confus_34:
Понякога ми се случва да си изям порцията и да си сипя още, макар че не чувствам повече глад. Дайте практически съвети как сте се справили или справяте с подобен проблем.
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA

:Confus_34:
Понякога ми се случва да си изям порцията и да си сипя още, макар че не чувствам повече глад. Дайте практически съвети как сте се справили или справяте с подобен проблем.
Моето решение е съвсем елементарно. Просто решавам, че това не е проблем  :bleh :Content_4 - emotloader:
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

хахахаха
Откакто съм суровояд, наблюдавам обратното - не мога да довърша количеството, което ми се е струвало нормално, за да ме засити. Отдавам го на това, че суровата храна се дъвче повече и до мозъка по-рано стига сигналът, че стомаха е пълен.
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Светльо изби рибата.  tooth

И аз го имам този проблем - примерно мога да изям леген със салата. Мисля, че beelee е напипала отговорът: дъвченето. Забелязал съм, че като се насиля по-дисциплинирано да дъвча внимателно и до пълно сдъвкване на всичко до кашичка, не преяждам. Проблемът е, че нещо не ми стига дисциплина. Почвам да внимавам за дъвченето, едно ядене всичко е точно и на следващото - пак по стария начин.  :surpris_23:

Има и разни тарикатлъци, като да се набълбукаш с вода преди хранене, но това май пречи на храносмилането после.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140

И аз го имам този проблем - примерно мога да изям леген със салата.
И аз съм така  tooth, а и дисциплина не ми стига ... Имам си любими салати и супи, които мога да поглъщам в нечовешки количества, заради това основното ми хранене е вечер, инак ми "изхвръква" стомах. Имам и забавена стомашна реакция от дете и усещане за ситост добивам чак след като преям.
Но погледнато от хубавата страна,  от нещата, които обожавам, трудно се тлъстее, можеше да са вафли и торти, примерно, че и по-лоши работи ...
Но ако не ми е вкусно, не проявявам склонност към преяждане, което е друга стратегия за справяне с проблема.
Примерно бях на житен режим наскоро, еми голям зор видях, накрая го спрях житото, щото направо ми беше гадно да го преглъщам и си го изкарах на само на ябълки и орехи до края.
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees

 И аз като Христо, проявя ли дисциплина и дъвча повече- няма проблем. Да не говорим, че според Дейвид Улф по време на дъвченето се отделя до четири пъти повече серотонин  :o . Забелязал съм, че го удрям на преяждане когато съм нервен или когато не внимавам в чинията, а се занимавам с други дейности. Явно продължителното дъвчене дава шанс на мозъка да "прочете" сигналите от стомаха на времe, а серотонина успокоява и не си го изкарваш на чинията  tooth. Друг мой трик, ако не мога да се наситя и не усещам плътност в стомаха заради суровото, е след като изям порцията си да му ударя две лъжици сусамов тахан директно от буркана. За мен няма по-насищащо нещо. 
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Ще кажа първо един извод, оцелен от личния ми опит, а дали някое светило го подкрепя - не знам. Когато си гладен, гладен си за нещо конкретно. Каквото и количество от всяко друго да набавяш, организма пак си иска своето и сигнала за глад продължава. Пробвала съм в един ден големи количества кисело, солено, стипчиво, люто, неутрално... Не помага и точка. А вечерта половин лъжичка мед ми докара катарзис:)

И второ, една мисъл на Орто, която ми се мерна наскоро: "До хранителна пристрастеност се стига, когато храната е лишена от прана, и тялото гладува. Не е лесно да бъде излъгано, клетките искат да получат живителна енергия."
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

И според мен е така.   

Аз да допълня нещо по-фасулско.
 Днес точно чух по радиото ,че много помагало ако си сипваш в синя чиния. 
Склонните към преяждане  да пробват и да споделят. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Друг мой трик, ако не мога да се наситя и не усещам плътност в стомаха заради суровото, е след като изям порцията си да му ударя две лъжици сусамов тахан директно от буркана. За мен няма по-насищащо нещо. 
Аз тия две лъжици сусамов тахан с каквото и да ги изям ще съм преял - дори и да е под формата на дресинг. Много ми е тежък.

За синия цвят- трудно ми е да си представя как студени цветове могат да засилят храносмилателния огън. Резултата по-скоро ще е трагичен.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

...
 Днес точно чух по радиото ,че много помагало ако си сипваш в синя чиния. 
Склонните към преяждане  да пробват и да споделят. :)

Хаха, това е пълна измама. Чиниите вкъщи са повечето сини - ефект няма.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Иначе след скорошната ми одисея със водораслите, открих и друг трик против преяждане. Плъзваш една лъжичка с връх спирулина разтворена във вода и после не ти се яде нищо.  :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Или ако си посипеш хубавото ядене със водораслите. tooth
И аз съм като Светльо,приемам ,че няма проблем. ;D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173

Ами то има разлика от преяждане до преяждане. Ако са няколко лъжици повече наистина не е проблем. Другото "тъпкане" е на психическа основа.

Две неща ми помагат за справянето с тоя проблем - превантивни. 1. Да не гладувам. 2. Да съм спокойна.
Е, второто понякога е по-трудно постижимо...
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

lilka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171

От както в менюто ми съм включила чия, ленено семе, водорасли, сурово какао и мсм, склоността ми да преяждам намаля. Просто апетита се регулира, а аз много обичам да си хапвам. Спокойствието също е много важен фактор. Забелязала съм, че понякога като се прибера много изморена от работа ям повече. Но ако си направя нещо топло за пиене, а не мисля веднага какво да хапна този апетит изчезва. Често вечерно време си правя напитка с 2 супени лъжици ленено семе и малко мед и ме засища много добре. Понякога си разтварям ябълков пектин с малко мед, също действа много засищащо.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Аз също от 2 месеца не преяждам. Мисля, че го дължа на хлорелата и ензимите, които временно приемам (ензимите, не хлорелата; последната мисля да ми е както храна, а не добавка).
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Да, водораслите определено намалят склонността към преяждане! И аз го забелязах.
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

И аз забелязах, че тия дни често ми се случва да остане салата и да я изхвърля. Дали ми е липсвало нещо (я витамин някой, я минерал, я просто зелена гадост) и преяждането да е било опит на организъма да си я набави?
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

homo futurus

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 241
  • Бъдещето е на Вегетарианците!

Изчетох всичките коментари :о)
Това да се надуеш с вода е простотия и е вредно.
Единствения практичен съвет който видях е този с водораслите но не става да си носим постоянно водорасли с нас.
Има обаче един много лесен 100% действащ и практичен начин:
Преди основното ястие ЯЖТЕ САЛАТА. Може и с водорасли :о)
След като си изядете цялата салата тогава яжте останалото.
Защо действа ?  - по 2 причини:
1. салатата има много целулоза трябва да се дъвче което отнема време - не можем да я мушнем за 2 мин :о))
Чувството за ситост или глад се оформя от редица биохимични реакции които си изискват своето време за да протекат.
Затова, ако сте гладен колкото и да изядете в първите 15 мин. дали ще е 100гр. или 2 кг. храна все тая - метаболизма фиксира че постъпва храна чак след 15тина минути, чак тогава може да изчезне чувството за глад.
Докато си хапнете салатата обикновенно са минали 15те минути и глада е започнал да утихва което ще ви предпази от преяждане с останалата храна.
2. самия обем на салатата в стомаха ще ви попречи да го набухате с прекалено голямо количество от там каквото ще си хапвате за основно.

Някой беше писал че когато си гладен за нещо определено колкото и да изядеш храна тоя глад някакси остава - за съжаление е вярно. Единственото решение е да намерите какво ви е нужно.
Когато изпадам в такова положение а не мога да разбера какво точно ми се яде просто ям всеки път нещо различно докато налучкам.

 :Cherries :Appetit_4:
Активен
Дълбока безметежност,
печален идеал.
Проблясък в тъмнината ме пробуди ...
Разкривайки, че досега съм спал !
 

Страницата е създадена за 0.087 секунди с 23 запитвания.