Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: МАСЛИНИ  (Прочетена 14361 пъти)

DOT

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
МАСЛИНИ
« -: 23-03-2011, 20:15:53 »

маслините от магазина, насипно - мислите ли че в тях има нещо сурово и запазено.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #1 -: 23-03-2011, 23:02:00 »

Не,ама са вкусни. :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #2 -: 24-03-2011, 00:40:19 »

Имаше дълга тема за маслините. Много инфо. Особено интересно беше включването на бате Емо, който от 10 г. работи в цех за маслини в Гърция. Запознат е с процеса от А до Я  - сода каустик за потъмняване на маслината. ( била зелена, станала черна)
Но може пък и да не е толкова лоша тази сода, да не се плашат почитателите :)   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #3 -: 24-03-2011, 00:46:08 »

Железен глюконат, а не сода каустик е за потъмняването. ;)
Може и каустик да използват за нещо, не знам...
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #4 -: 24-03-2011, 01:17:49 »

Аз мисля, че сода каустик използват за омекване, иначе са много твърди маслините, а железният глюконат е боичката, но може и аз да не си спомням точно. Един познат ми беше разказвал за Испания.
Той да беше само железният глюконат, с мед да го намажеш, но по- евтините маслини ги боядисват с текстилни оцветители.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #5 -: 24-03-2011, 08:03:29 »

Те затова някои имат вкус на прани гащи. tooth tooth tooth tooth
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

lilka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #6 -: 24-03-2011, 08:18:00 »

Аз си купувам натурални, цвета им не е черен, а по-скоро кафеникаво сив или виолетов, имат много силен аромат на маслини и са много вкусни. Но понякога са доста солени и се налага да ги поизкисвам. Каламата е единият вид, Стафидаки и още едни си купувам чийто сорт в момента не мога да се сетя.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #7 -: 24-03-2011, 08:28:29 »

а по-скоро кафеникаво сив или виолетов
Да, така е.
Пиша това, тъй като на 2-3 пъти си правим ние маслини т.е. мариноваме като ги взимаме сурови, горчиви и твърди.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #8 -: 24-03-2011, 08:44:00 »

И аз си купувам маслини Каламата. Малко по-солени са за вкуса ми, но са доста ароматни.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #9 -: 24-06-2011, 22:27:08 »

Преди около месец имах възможноста да опитам стафидаки. Една колежка беше донесла, но каза, че тези маслини се намират само във Варна.

На мен сега ми попаднаха някакви руси маслини и установих, че ако човек е достатъчно сръчен и търпелив да обели тънката прозрачна ципа горчивия вкус на маслината изчезва. Знам, че не звучи логично но си струва да се опита.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Gerity Borisova

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #10 -: 25-06-2011, 14:28:37 »

Момичета,скоро се върнах от гърция,и трябва да спомена че МАСЛИНИТЕ СА НАПЪЛЛЛНО СУУУРРОВ ПРОДУКТ! Имах възможността да видя как се берат, обработват,и консервират. Значи берат се от дървото, изкисват ги през няколко сладки води чешмяни,в кофи,поне 7-8,пъти се изкисват щото са адски горчиви ,дори узрели горчат! Та изкисват се,и чак като падне горчилката, се поръсват със сол заливат се с сладка вода наново,и ги държат на хладно! Маслините така зреят по този начин,даже в домашни условия КАЛАМАТАТА я цепят от единия край,за да поеме повече сол, защото това е единствения сорт маслини дето ако не е усолен както трябва се разваля много бързо!така че няма по натурален продукт от маслините в магазина до вас! :kisss: :kisss: :Content_22: :Content_22:
« Последна редакция: 05-07-2011, 22:22:39 от Mep »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #11 -: 02-07-2011, 12:27:24 »

особено черните на цвят , леко ги обработват с основи , напр. сода каустик :)) а пък зелените са неузрели.
Активен

Gerity Borisova

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #12 -: 02-07-2011, 14:16:42 »

Титане,аз лично не съм виждала със сода каостик,фабрично може би,но от дърветата маслинови от дворовете им направо ги обработват както сам писала по-горе!Да зелените маслинки са просто неузрели.за да стават за ядене пак ги киснат във вода, и сол.супер са!
« Последна редакция: 05-07-2011, 22:20:56 от Mep »
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #13 -: 05-07-2011, 22:40:21 »

Като бях в Португалия видях маслинови дървета отрупани с черни маслини. Бяха диви и затова доста дребни. Набрахме и мариновахме. Сложихме ги в съд и ги поляхме със съвсем малко сол, оцет и зехтин. Всеки ден разбърквахме по веднъж маслините. След 20тина дни бяха готови. Омекнали и приятно овкусени.
Активен
Духът владее материята!

V@Le

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Малка маймунка ме учи на суровоядство.
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #14 -: 06-07-2011, 10:53:00 »

Добре де, имаше един пост за туршия без сол.  Дали и с маслините не може така?  Много ги обичам, но понеже отдавна ям почти безсолно трябва да ги ползвам едва ли не като подправка, или ако си хапна после да търпя последствията от задържане на повече вода.  Освен това от къде да купим сурови /немариновани/ маслини?
Дали някой внася от Гърция?
Опитвал съм да ги изкисна във вода, но за съжаление поемат водата и стават едни блудкави на вкус.   
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #15 -: 06-07-2011, 13:13:18 »

...
Опитвал съм да ги изкисна във вода, но за съжаление поемат водата и стават едни блудкави на вкус.   

И аз кисна, но свикнах на вкуса :)
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #16 -: 06-07-2011, 13:22:37 »

  Освен това от къде да купим сурови /немариновани/ маслини?
Дали някой внася от Гърция?

И в БГ доста се разпространиха маслинените дървета, например покрай магистрала Тракия е пълно (предполагам саморасляци), виждал съм дори в София (и то доста големи дървета). Спирал съм по магистралата да ги оглеждам - маслинките са големи колото дренки, нямам представа какъв сорт са и дали стават за нещо ...
« Последна редакция: 06-07-2011, 13:25:01 от Diego de la Vege »
Активен

V@Le

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Малка маймунка ме учи на суровоядство.
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #17 -: 06-07-2011, 14:12:02 »

Дайте да го проучим този въпрос, има доста вносители на зехтини и маслини.  Все ще научим нещо.  Или другия вариант е след изкисване да се направи някакво песто със зехтин.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #18 -: 06-07-2011, 14:46:19 »

"......  Или другия вариант е след изкисване да се направи някакво песто със зехтин.

V@Le , това е добър вариант, според мен.

V@Le

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 81
  • Малка маймунка ме учи на суровоядство.
Re:МАСЛИНИ
« Отговор #19 -: 06-07-2011, 16:51:02 »

"......  Или другия вариант е след изкисване да се направи някакво песто със зехтин.

V@Le , това е добър вариант, според мен.


Ros, така изглежда и на мене.  И основното предимство е, че е всесезонен вариант.  Но ако намеря сурови маслини, като нищо ще ги хвърля в една безсолна марината, но преди това ще ги цепна като дънките на Радка Пиратка..... уффф, от глад започнах да халюцинирам.......исках да кажа както цепват каламатата.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.075 секунди с 22 запитвания.