Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Тефлоновите съдове  (Прочетена 5540 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Тефлоновите съдове
« -: 27-03-2011, 09:38:03 »

Днес в RSS "хранилките" ми цъфна ето тази статия, която споменава едни забавни химически съединения - перфлуоркарбонати, които могат да причинят по-ранна менопауза у жените. Тези съединения се използват масово в незалепващите тефлонови домакински съдове.

Допълнително се споменава, за въпросните химикали: "The chemical is a linked to causing cancer, thyroid problems, liver and kidney damage, neurological disorders, and infertility". Интересни работи.  :fun_096:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #1 -: 29-03-2011, 13:01:06 »

А, добрутро! :-)
Нищо ново под слънцето.
Явно моята интуиция в случая е проработила отлично, защото винаги съм изпитвала органична неприязън към този тип посуда.
Активен

petia_gol

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #2 -: 29-03-2011, 13:44:22 »

Ами какви тигани ползвате? Повечето от нас имат всеядни половинки а някои готвят и за цялото всеядно семейство.
Активен

namonaraqnaq

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 140
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #3 -: 29-03-2011, 16:02:31 »

Ами какви тигани ползвате? Повечето от нас имат всеядни половинки а някои готвят и за цялото всеядно семейство.
От алпака.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #4 -: 29-03-2011, 19:53:45 »

Чугунен,руски,но не го ползваме почти. Понякога си препичам в него тиквени семки,когато ми омръзнат суровите. :laugh:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #5 -: 01-04-2011, 16:01:44 »

Сега се говори чувам за някакви керамични. То щом пломби от керамика направиха , какво остава до тигани. Те дали са със същите свойства като тефлоновите? ( и без техните недостатъци ?  ) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

petia_gol

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #6 -: 02-04-2011, 01:22:01 »

   Много са скьпи.  В момента ползвам плот с индукция ( подарьк от сестра ми за Коледа). Супер, но трябва да се купи специална посуда с желязно дьно. Сьдовете без тефл. покритие загарят. Та си купих пак с тефлон, тиганче, за 57 евро, най- евтинкото от всички.  tooth ...
Активен

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #7 -: 02-04-2011, 12:42:17 »

Скъпи са керамичните. Но съм си харесала една такава тенджера и я заглеждам от доста време.
Цитат
Те дали са със същите свойства като тефлоновите? (и без техните недостатъци?)
Зависи какво им е покритието. Но, като цяло, ги водят алтернатива на тефлоновите.
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #8 -: 03-04-2011, 21:48:38 »

Скъпи са керамичните. Но съм си харесала една такава тенджера и я заглеждам от доста време.
Цитат
Те дали са със същите свойства като тефлоновите? (и без техните недостатъци?)
Зависи какво им е покритието. Но, като цяло, ги водят алтернатива на тефлоновите.

Който си купи керамични ще направи голяма грешка.  Загарят , залепват всичко дори с много мазнина.
Първият ми УОК тиган беше на Монета керамика. След двуседмично пържене на картофи, рибни кюфтенца и тиквички, се появиха драскотини. После купих друг от BILLA (някакви фирмени има ги само там )
И той беше добър само до третото пържене. Писна ми купих SILIT silargan.  Той вече  е доста добър но анализирайки ползата от файдата ми се струва че е минавка. Днес с най-голямото удоволствие купих от LIDL  тефлонов тиган за 30 лв.  Ще му се радвам минимум 3 месеца преди да се развали. И важното е че не залепва.    А за токсичните канцерогени от тефлона какво да ви кажа. Имам два вида термометри със скала от минус 50 до плюс 450 градуса. Редовно проверявам температурата на храната в тигана както и на олиото.   Температурата  не надвишава 200 градуса като средно е 110 градуса.   Тефлона ставал токсичен при 400 градуса. Е айде да видим каква храна ще остане вътре на 400 градуса за да стане токсична . Ощ на 250градуса ще излезете от стаята заради пушека.   
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #9 -: 03-04-2011, 22:25:02 »

Не ми е съвсем ясно защо си ги измисля някой неща от типа на "тефлоновите тигани са токсични".
Точно така е както го обясняваш. Температурата на топене на тефлона е от 250-400 градуса в зависимост от полимера, което го прави една от най-високотопимите пластмаси. До тогава е устойчив. Не протичат реакции. Нищо не се отделя. Все едно да кажем, че като си сложа ябълката в найлонова чанта ще поеме "токсичност" от нея. Не че полиетиленът е токсичен, ама принципно. Отделно при тея определяния се гледа кое е токсично - твърдото в-во, стопилката или отделените газове. И ако е в твърдото могат да се чувстват застрашени тези, които ядат пластмаса.
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

Пианистката

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 63
Re:Тефлоновите съдове
« Отговор #10 -: 04-04-2011, 10:58:28 »

Който си купи керамични ще направи голяма грешка.  Загарят , залепват всичко дори с много мазнина.
Първият ми УОК тиган беше на Монета керамика. След двуседмично пържене на картофи, рибни кюфтенца и тиквички, се появиха драскотини. После купих друг от BILLA (някакви фирмени има ги само там )
И той беше добър само до третото пържене. Писна ми купих SILIT silargan.  Той вече  е доста добър но анализирайки ползата от файдата ми се струва че е минавка. Днес с най-голямото удоволствие купих от LIDL  тефлонов тиган за 30 лв.  Ще му се радвам минимум 3 месеца преди да се развали. И важното е че не залепва.
Аз се заглеждам по Emile Henry, но и те сигурно са като Монета. Имам малки тенджерки на тази фирма, стават за едно яйце, сос, сладко...но изпуснеш ли я - забрави за нея повече.
Активен
"And what, Socrates, is the food of the soul? Surely, I said, knowledge is the food of the soul."
 

Страницата е създадена за 0.081 секунди с 22 запитвания.