Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: сол  (Прочетена 11179 пъти)

DOT

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
сол
« -: 08-04-2011, 18:44:28 »

Здравейте, имам въпрос:)
от всички видове сол които съществуват, коя е най-не-вредна според вас?(личен опит?)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:сол
« Отговор #1 -: 08-04-2011, 19:12:13 »

Избелената, която се продава масово.
Ама личен опит кой знае какъв нямам т.е. не мисля, че е успяла да ми навреди.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:сол
« Отговор #2 -: 08-04-2011, 21:23:07 »

Може да намериш и по вредна,но трябва доста търсене. ;D ;D ;D ;D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

homo futurus

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 241
  • Бъдещето е на Вегетарианците!
Re:сол
« Отговор #3 -: 08-04-2011, 21:45:43 »

А защо изобщо употребявате СОЛ.
Консумацията на достатъчно зеленчуци - при суровоядството това е гарантирано, прави употребата на сол напълно излишна .... та била тя специална, хималайска или марсианска.

Има много племена и други изолирани човешки популации, които никога не са употребявали сол, Дори не знаят че съществува и не страдат от никакви липси на микроелементи.
Активен
Дълбока безметежност,
печален идеал.
Проблясък в тъмнината ме пробуди ...
Разкривайки, че досега съм спал !

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:сол
« Отговор #4 -: 09-04-2011, 10:42:40 »

Защото ми е вкусна,ползвам хималайска. По малко сол в салата или на варен зеленчук не е проблем. Правейки по едно или две денонощия сухо гладуване на седмица и по 5 през няколко месеца,изчиства излишъците от сол .
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:сол
« Отговор #5 -: 16-01-2012, 14:59:19 »

 :kisss:http://play.novatv.bg/play/262666/  -  днешното предаване!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:сол
« Отговор #6 -: 16-01-2012, 16:30:04 »

Солта е полезна само ако се пие достатъчно вода (около 2л чиста, за 80кг човек, без другите течности, като чай, сокове и т.н.) Който не може да пие по толкова не бива да консумира допълнително сол, защото причинява задържане на течности. Иначе, освен за набавянето на микроелементи, е важна и за баланса между водата в клетката и междуклетъчното пространство, което е "тайната на младостта". Аз си ям морска сол и то на всяка салата, но и пия около 3 л вода на ден(тежа около 50 кг). Ако погледнем животните, те също ближат сол. Сред пустинните народи е била по-ценна от златото. Ако подпухваме, то това е сигурен знак, че не пием достатъчно вода. Естествено не бива да се прекалява. Разликата между лекарство и отрова често е в количеството...  :pensif_29:
Активен
Psychonaut

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:сол
« Отговор #7 -: 16-01-2012, 22:28:00 »

   Била е по-ценна от златото, защото  са нямали хладилници! Солта подчертава вкуса на храната, но въпреки това я избягвам. В моята кухня не я ползвам, а и нямам нужда да си стимулирам апетита. Имам си го! Ям я само като съм на гости някъде за да не водя безпредметни разговори обяснявайки защо не ям от салатата! Знам (както подчерта Бенато), че с последващото макар и кратко гладуване ще я разкарам!
   Считам я за вредна, но не за страшна!
« Последна редакция: 16-01-2012, 22:34:08 от Spanaka »
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:сол
« Отговор #8 -: 17-01-2012, 10:00:00 »

Защо мислиш, че е вредна? (Тук не смятам солта в колбаси, сирена и т.н. а чиска хималайска/келтска/морска)
Активен
Psychonaut

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:сол
« Отговор #9 -: 17-01-2012, 11:14:16 »

... чиска хималайска...

Като го гледам този, май не е много чиста  tooth
Активен

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152
Re:сол
« Отговор #10 -: 17-01-2012, 11:20:10 »

Защо мислиш, че е вредна? (Тук не смятам солта в колбаси, сирена и т.н. а чиска хималайска/келтска/морска)

Чета книги! В едни вярвам, в други – не. Зависи може би от това доколко е убедителен автора (съчетано разбира се и с личното усещане). Забелязал съм, че неща с които не съм бил съгласен преди време, сега считам за нормални! По отношение на солта явно са ме убедили, че е по-скоро вредна! Утре може да се отметна при добра аргументация! ;)

От мой опит: Създава ми неестествено желание да се наливам с течности, вода, сокове и повишаване на сърдечния ритъм!

Има ли наистина някаква разлика дали солта е в колбаси, сирена или чиста и в салати?
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:сол
« Отговор #11 -: 17-01-2012, 12:25:34 »

Има разлика в това дали е чист химически продукт - натриве хлорид или природна сол. Освен това солта е необходима за енергетиката на тялото, разбира се в определени количества. Да си спомним за електролизата :)
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:сол
« Отговор #12 -: 17-01-2012, 14:45:05 »

Разликата е като тази между лекарство и отрова  tooth
Има филм посветен на лечението с вода и сол, само че не си спомням името. Има го в колибката, като се сетя ще го постна.
Активен
Psychonaut

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:сол
« Отговор #13 -: 17-01-2012, 22:54:05 »

Вероятно може и без сол да се живее, но организма се претоварва. Моите наблюдения са следните:
когато изям плод, богат на пектини (слива, райска ябълка) върху храносмилателния тракт остава един неприятен налеп с кисел привкус. Щипка сол върху езика е достатъчна да разкара налепа.
Не е трудно да се досетим, че след като тези пектини извличат тежките метали от организма въпросния налеп не е само върху лигавиците а и вътре в организма.
Солта лесно разтваря слузове. Не случайно хората си напарват краката в гореща вода с морска сол - голяма част от токсините излизат през кожата на ходилата.

А сега малко история:
В древен египет е имало много интересна смъртна присъда - давали на осъдения сварено месо и след около месец той издъхвал в страшни мъки.
И днес има диети, само с месо, но тези, които ги практикуват живеят повече от месец, защото не изключват солта от менюто си.

И още един случай как солта е била използвана за "пречистване":
Един задкаспийски султан нападнал търговски керван на монголите, избил търговците и ограбил стоките. Това разгневило Чингис хан и той разбил армията на султана, която била 3 пъти по-голяма от неговата и след това започнало едно подравняване - всеки който е бил по-висок от колелото на волска каруца ставал с една глава по нисък. Изкоренили всички дървета в тази държавица и накрая поръсили земята със сол за да не никне нищо в продължение на десетилетия.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:сол
« Отговор #14 -: 18-01-2012, 00:28:40 »

Няма сол, която да не е натриев хлорид. Хималайската, морската, каменната биха могли да се различават само по останалите 5-10% допълнителни йони,фосфати и прочие. Без сол трудно се живее, защото предаването на сигнала по нервите и съкращаването на мускулатурата изискавт натрий, който ние губим чрез потенето и чрез ходенето до тоалетна и съответно трябва да си набавяме. Добре известният "физиологичен разтвор" е 0,9% разтвор на сол във вода и се казва така, защото в такъв разтвор се намират останалите компоненти на кръвта. С него хидратират в изтрезвителното или при диария, или при холера.

« Последна редакция: 18-01-2012, 00:38:43 от Flatline »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:сол
« Отговор #15 -: 18-01-2012, 12:11:30 »

да де ама химически произведен чист натриев хлорид е едно а естествена сол , да речем морска е съвсем друго , я помисли , тя е пак натриев хлорид + още кой знае какви други неща , които организма ни може да ползва .. тук малко ми прилича на витамините :)))
Активен

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:сол
« Отговор #16 -: 18-01-2012, 14:07:37 »

Трапезната сол не се прави в лаборатория, добива си се от земята, само дето й махат повечето допълнителни неща. В този смисъл да - морската е по-добра.
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:сол
« Отговор #17 -: 18-01-2012, 15:39:55 »

... само дето й махат повечето допълнителни неща...

... след това тези неща ги слагат в капсули с лъскав етикет "Жизнено важни микроелементи от А до Цинк" цена 18,90 лв.  tooth
Активен

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:сол
« Отговор #18 -: 18-01-2012, 21:59:58 »

Или шуслерови соли...  tooth
Активен
Psychonaut

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:сол
« Отговор #19 -: 19-01-2012, 23:47:18 »

Е как да не се прави в завод ??? как според теб я пречистват ???
Активен
 

Страницата е създадена за 0.131 секунди с 22 запитвания.