Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Пристрастяване към какаото  (Прочетена 8424 пъти)

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

Здравейте, съмишленици!
Споделям притеснението си от прекомерната ми употреба на какао.Ползвам го под форма на напитка и разни десерти в комбинация с ядки.До тук добре - да, ама не!Зависи от дозата, а моята е по 80гр. за два, три дни.В тая връзка ви моля, ако имате информация за полезността на какаото /за да имам оправдание пред себе си/, пратете я :Confus_34:

lilka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #2 -: 26-05-2011, 22:32:42 »

Има една крилата мисъл за виното , която може да се приложи с пълна сила и за какаото:  " Този , който пие вино, не знае за вредата от него. Този ,който не пие - за ползата от него " :)

Та за да е по-интересно , да намекна аз и за другата страна на какото ...
Цитатите са от доста силната според мен книга на Д.Иванов - "Глобалната кофеинизация" . По-долу всичко е заключения на главно западни учени.

- Характерно за какаото е наличието в него на голямо количество теобромин - психостимулант, сроден на кофеина, а така също и кофеин и фенилаланин - също психостимулиращи съставки ( последните две в доста по-малко количество, от колкото при кафето)
- Всичко е така замислено ,че шоколадът от детската възраст да стане прелюдия към кафето в зряла възраст.Всяка възраст си има своите наркотични продукти. До такава степен индустриалните босове са обработили умовете ни , че съобщения за вредата от шоколада звучат едва ли не като ерес.
- В какаовия прах са открити три хим. съединения, които по своя състав и механизъм на въздействие в-у определени участъци от мозъка имат напълно идентично въздействие като това на марихуаната.
- теоброминът активира някои карциногени в човешките клетки, които разрушават ДНК
- теоброминът причинява тестикуларна атрофия
- теоброминът и кофеинът са главните виновници за фиброкистозната болест на гърдите.
- свързва се с образуването на кисти на гърдата
- теоброминът, теофилинът и кофеинът действат като транквилизатор на сфинктера ,пазещ от нахлуване на стомашни киселини в хранопровода. Следствие - познатите киселини . (увреждат хранопровода)
- сътавката аргинин провокира силно херпесния вирус.
-крайно нежелателно е на децата да се дават шоколад, шок. бонбони и каквито и да е изделия с какао. Те формират наркоструктура в детската личност, излишно превъзбуждат неукрепналата нервна система, водят до агресия, често стават причина за алергии, мигрена и кариеси, забавят перисталтиката на челвата , предизвиквайки запек. И още един момент - шоколадът води до преждевременно полово съзряване, което пък е свързано с допълнителни проблеми от морално-етичен характер..

И така нататък , още доста има , ама понеже повечето ще си кажат -"това не е вярно, защото няма как да бъде вярно" :) , по-добре да се скривам докато е време :)  и да видя да не би някой да ми е ял от какаото  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #3 -: 27-05-2011, 10:04:43 »

lilka, благодаря ти за точната и навременна информация! :thankyou:Тя ме устройва.

Бино, благодаря и на теб.Много си изчерпателен.Обаче, ..... твоята информация ме кара да се замисля повече  :surpris_23: Дали да  :whistling2 - emotloader: или  :Confus_3:

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #4 -: 27-05-2011, 11:31:55 »

Рос, ние сме длъжни да те уведомим и за двете страни на монетата, пък какво ще правиш с това инфо, вече е личен избор. Аз да допълня, че веднъж случайно срещнах блог на една 100%-ова суровоядка от 2 години, която обаче пушела. Най-накрая се взела в ръце, отказала и цигарите, обаче ги заменила с какао и тахомед (тахан+мед). И така, след 3 месеца, въпреки 100%-овото сурово веганство, се стигнало до отварянето на блога й... за отслабване. Там беше споделила, че заменянето на едно пристрастяване с друго може да го правиш само съзнателно за определен период от време, както тя си позволила този 3-месечен гратисен период на адаптация. Обаче после новото пристрастяване започва да ти пречи в живота не по-малко от старото.

И от себе си да добавя нещо. Мисля, че всичките сурови вегански сладки рецепти са страхотна идея за зарибявка на новаците в суровоядството, които иначе не биха се навили. Обаче веднъж навлезеш ли в него, се предполага, че ще се позаинтересуваш примерно и от хранителната пирамида от типа на тази.
« Последна редакция: 27-05-2011, 11:36:04 от Мемория »
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #5 -: 27-05-2011, 16:27:54 »

Здравей, Мемория.Благодаря за вниманието.
Що се отнася до пристрастяванията, лошото е, когато те "крепят" емоционалния баланс.Тогава се налага едно пристрастяване да бъде заменено с друго, за запазване на баланса.Това се налага и когато дадена личност няма достатъчно воля да се откаже без замяна.
Когато пристрастяването не "крепи" емоционалния баланс е съвсем различно.Въпросната 100%-ова суровоядка е от първия вариант.За моя радост, аз съм от втория.И другото е, че се интересувам от доста години от вегетарианство /  между другото - не си падам по сладките изкушения, а ми допада горчивият вкус на какаото/.  :love_026:

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #6 -: 28-05-2011, 08:37:19 »

Бино е пропуснал един много съществен момент от какаовите чудеса.  Какаото става полезно, когато е взето с преобладаващо количество мялко. Под мляко да се разбира бял секрет от млечните жлези на бременни животни а не гадорийни вегански смлени семена в блендер с вода!
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #7 -: 28-05-2011, 09:16:16 »

Здравей, Мемория.Благодаря за вниманието.
Що се отнася до пристрастяванията, лошото е, когато те "крепят" емоционалния баланс.Тогава се налага едно пристрастяване да бъде заменено с друго, за запазване на баланса.Това се налага и когато дадена личност няма достатъчно воля да се откаже без замяна.
Когато пристрастяването не "крепи" емоционалния баланс е съвсем различно.Въпросната 100%-ова суровоядка е от първия вариант.За моя радост, аз съм от втория.И другото е, че се интересувам от доста години от вегетарианство /  между другото - не си падам по сладките изкушения, а ми допада горчивият вкус на какаото/.  :love_026:
Здравей Ros, ще се опитам да изкажа и моето мнение. Първо съм на 100% съгласен с Мемория, че сладките сложни сурови сладкиши са повече за зарибяване и може би понякога за малко разнообразие, отколкото полезни. Аз също най-обичам какаото да си го хрупам направо както си е на зърна. Не вярвам, че смляното има същата хранителна стойност. Задължително му махам горната люспа, защото иначе коремът ми се бунтува. Според Дейвед Улф това е най-прекрасната храна на Земята и самия връх на суперхраните, но аз не съм сигурен, че изобщо го харесвам, защото съм го чувал да говори откровени глупости, нямащи нищо общо с реалните факти.
 От друга страна това е храната, която е най-богата на триптофан, а от него се синтезират хормоните на щастието. Твоите собствени, а не някакви външни, което комбинирано с алкалоидите прави доста добра синергия. Наистина се усеща как ти действа на настроението, което си е нож с две остриета, но ако можеш да се владееш - прекрасно. Със сигурност индианците използват напитка от какао от хилядолетия. Даже са имали специални ритуали при приемането и.
 Орто, абе ти не се ли уморяваш никога? Бисер, след бисер, след бисер........ :surpris_23:
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #8 -: 28-05-2011, 10:31:37 »

Орто, здравей!
Може би си прав, но на 99,99999%!
За да станат 100,00000% ще ти кажа, че млякото се дои от вече родилите животни!

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #9 -: 28-05-2011, 10:36:37 »

Здравей, Веско!
Благодаря, че сподели мнение.Това е важно за мен, защото мисля, че си доста добре информиран, а и добронамерен.Има какво да се научи от теб!Сега ще пробвам какаото направо на зърна.

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #10 -: 29-05-2011, 20:06:18 »

И аз съм на мнение че с какаовите продукти не трябва да се прекалява както и със суровите десерти. Аз си ги позволявам само по някакъв повод. А какаото определено е пристрастяващо.
Активен

radost98

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 24
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #11 -: 28-01-2015, 18:46:45 »

Стана ми много интересно за пристрастяването от какаото. Ако някой има още информация или източници, които да сподели,  ще съм му много благодарна!  :) :love_006 - emotloader:
Честно казано какаото ще ми липсва много, но не е нещо, което да не мога да откажа с малко повече воля...
Активен

aria

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
    • Гръбчета за кухня
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #12 -: 18-02-2015, 12:52:10 »

Хм, не знаех, че има такъв шанс.
Активен
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

RokliOnline

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
    • Рокли Online
Re:Пристрастяване към какаото
« Отговор #13 -: 05-04-2015, 14:07:02 »

На мен винаги ми е била супер интересна темата с пристрастяването към сладко. Супер ми е странно как се получава понеже при мен положението е различно. Хапвам сладко, но винаги мога да го откажа и има периоди в които не съм ял с месеци.
 

Страницата е създадена за 0.115 секунди с 22 запитвания.