Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Начален гастрит?  (Прочетена 19577 пъти)

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Начален гастрит?
« -: 30-06-2009, 14:16:16 »

Здравейте, съвсем нова съм във форума и в сайта.Вчера една приятелка ми даде линк и го прегледах, мого интересна информация, поздравление за което!

Сега за мен накратко - на 26 години съм, до скоро бях на протеинова диета с цел отслабване.Постигнах резултати но се появи един проблем.Аз си го определям като начална форма на гастрит.От 3 дни, всеки следобед започвам да се оригвам спонтанно, без значение какво и дали съм яла през деня.Съпроводено е с леко парене, като киселини.
Какъв режим бихте ме посъветвали да спазвам?
Има доста противоречиви мнение относно гастрита.Че не трябва да се приема сурова храна, лимон и други кисели плодове...  ???
Дали житното прочистване е добър вариант?
Решила съм да се ориентирам към суровоядство, поне 80 %.
Ще започна от 50 и постепенно ще увеличавам.
Другото което ме притеснява е кафето...знам че не се препоръчва и т.н. , но също така знам че няма да го спра - сутрешното кафе с цигара, поне не на този етап.
Ще се радвам на всяка информация и съвет с който ми помогнете :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Начален гастрит?
« Отговор #1 -: 30-06-2009, 16:31:09 »

Здравей и добре дошла! :)
В пубертета аз имах гастрит, доста изострен. По-скоро от стрес, не от храна. При гастрит аз знам, че не трябва да се приемат пикантни, люти, пържени, тежки храни; кафе, кола, газирано. За суровата храна и плодовете не съм чувала, че са забранени. Доста лекари тогава обиколих. Имаше един период, когато не се чувствах добре от зелените салати. Също така от банан на гладно рано сутрин получавах силни киселини. С времето проблемите отшумяха, не знам точно как. :) Не съм спазвала някакви строги диети, нито лекарства съм пила кой знае колко. Още го помня онзи Алмагел, де. :) Трябваше да го приемам 30мин преди ядене.
Не знам обаче от къде да я почнеш. Може би ще ти трябва някакво пречистване...От житото не мисля, че ще ти стане по-зле.
А за кафето и цигарката...там не знам. :) Никога не съм била кафеджийка и пушачка. Само знам, че сега така си мислиш, че няма да можеш да ги откажеш. И аз така си мислех за млечните продукти, но на този етап изобщо не ми липсват. :)
Успех!
« Последна редакция: 30-06-2009, 16:35:48 от Вери »
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Начален гастрит?
« Отговор #2 -: 30-06-2009, 23:21:11 »

Здрасти,

Аз преди 2 години се борих с един гастрит, но май и при мен беше нещо нервно. Тогава имах много голям проект, който може и да ми е дошъл в повече - като го свърших, нещата почти веднага се оправиха.

Лекарката тогава ме убеди, че сурови плодове и зеленчуци не трябва да се ядат, защото дразнят стомаха. Тогава наистина стомахът ме спукваше от болки, ако хапнех морков или зеле. Странно, за разлика от Вери, бананите ми понасяха.

На мен много ми помогна една магическа смес: мед + прополис. Предполагам най-вече прополисът оказва ефект: http://www.zemianazaem.com/?p=84 . От едно изложение "Произведено в България" си бях купил няколко буркана готови забъркани и ядях сутрин по 1 супена лъжица на гладно.

За цигарите не знам (никога не съм пушил), но кафето много лошо удря стомаха. Ако можеш го избягвай.

А и да не забравя -- недей да си слагаш ей така сама диагнози. Иди на лекар. После си избери дали да му/й вярваш :)
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Начален гастрит?
« Отговор #3 -: 01-07-2009, 04:22:39 »

Сега се сетих, че дълго време ме дразниха люспите на плодовете. Всичко белих, но и това премина. Сега нищо не беля. Само много хубаво мия.
Активен

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Начален гастрит?
« Отговор #4 -: 01-07-2009, 09:00:19 »

Много ви благодаря за отговорите и съветите  :-*
За кафето...не мога и него сега да откажа, ще го намаля до едно на ден.
За суровите плодове и зеленчуци и аз съм чувала че хич не понасят на раздразнен стомах, но аз за момента болки не изпитвам...т.е. тези усещания които ме притесняват не се влиаят от приетата храна.
А за диагнозите....аз съм си така  ;D , др Куин лечителката....какви ли не си поставям.Естествено най страшните  ;) За сега съм на вълна гастрит, скоро може да реша че и рак ме мори...пу пу пу.
Христо, и аз ще пробвам прополиса.Отдавна му се каня така или иначе.За сега 3ти ден съм на тахан с мед.Само се чудя...ако искам да продължавам приема на тахан, да редувам ли с прополис или заедно  ???
А вчера реализирах 90% суровояден ден! :)
С много салати със зехтин и кълнове, плодове и бадеми.
Вечерях тиквички на пара + салата.
Днес започнах пречистването с олио...хич не ми беше гадно, само дето издържах 10 мин.
Утре повече.
Ух, аз на дневник го обърнах, ни вие продължавайте със съветите за гастрита ми предполагаем  ::)
А, относно гастрита на нервна почва...не ми се вярва.По-спокоен период отдавна не съм имала.Живея си кротко и безметежно и с киселини  ;D
Лек ден ви желая :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Начален гастрит?
« Отговор #5 -: 01-07-2009, 09:25:13 »

А, относно гастрита на нервна почва...
Гъз трит на неравна почва... :D  ;)
Шегувам се.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Начален гастрит?
« Отговор #6 -: 01-07-2009, 13:59:35 »

А парене зад гръдната кост имаш ли?
Питам, защото аз няколко години имах рефлукс езофагит, което ще рече стомашното съдържимо (включително и стомашните киселини) се придвижва обратно към хранопровода. Доста е неприятно. Миналото лято започнах с йога, а месец по-късно със суровоядство и вече няма и помен от проблеми. Имах освен тоя рефлукс, и обострен гастрит и колит на нервна почва. Рефлуксът се диагностицира само чрез гастроскопия(вкарване на сонда в стомаха).
Преди да започна с новите си занимания, имах 14 месечен период на постоянни киселини...лекуваха ме с едно лекарство, дето само ги подтискаше. Когато го спирах, те си тръгваха наново. И накрая ми направиха 3-тата в живота ми(и надявам се последна) гастроскопия. Показа, че имам повишена киселинност...на наш език=много слуз....толкова много, че при изваждането на маркуча от стомаха, целия беше във.....няма да описвам просто....
зМиа, пробвай да спреш кафето поне за няколко дни(кофеинът повишава стомашната секреция)...също за няколко дни или месец по-добре се раздели със всички цитруси, домати също....една от най-силните естествени киселини е тази на домата. Аз лично така преборих тези проблеми, като се има на предвид, че при мен бяха доста активни....но започнах плавно със суровоядството...избягвах цитрусите, киселите храни, лютивите...бял хляб не яж също.
Всичко това го казвам от личен опит. Грешка би било да не го лекуваш, ако разбира се, това е диагнозата. На мен комбинацията йога+суровоядство(70-80%) ми излекува буквално всичко(стомашно-чревни проблеми; синузит; хроничен фарингит; сенната хрема и тя вече отшумява; стара травма в коляното). Малко се поувлякох, но ще продължа да пиша ;D :D Да си кажа аз и за хроничния фарингит, което при мен се проявяваше като остро и болезнено възпаление на гърлото в поне 9-10 месеца от годината :o Просто кошмар...няколко заплати в годината отиваха за гърло и корем ;D Най-добрите лекари....най-добрите лекарства....Най-интересното обаче, което може би е светлинка в тунела на медицината е, че последните години(след 2000-та) все повече специалисти(УНГ и гастро) изписваха хомеопатични продукти...антииотиците с които ме тъпчеха 80-те и 90-те години, почнаха да ми обясняват, че са почти безсмислени(освен, ако не се касае за някакви големи възпалителни огнища)....заговори се за холистична медицина....говоря за места като университетски болници и клиники....айде да не пиша, че мноо се отплеснах вече ;D :D :D
« Последна редакция: 01-07-2009, 14:04:09 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Начален гастрит?
« Отговор #7 -: 01-07-2009, 16:17:50 »

Petko, пиши пиши, интересно ми стана :)
Виж за доматите не съм се сетила, доста хапвам .
Салата за вечеря ще е без домати.Бял хляб не ям и без това от мнооого време.Ама кафето няма да го спирам  ;D , ще пия по 1 само сутрин, после на чайчета Ивинтуално...
Аз също съм убедена че с правилен начин на хранене може да се излекуват много болежки.
Имам и познати суровоядци и вегета, демек и от пряк контакт имам впечатления.
И аз като теб съм на мнение, че е хубаво постепенно (поне за мен си)
За сега се стремя поне 60 % от менюто ми да е сурова храна, включих ядки и кълнове , които от не знам си колко време не съм консумирала по диетични съображения :)

Парене имам(х) , днес не съм усещала.И като чели и другият симптом затихва...
Снабдих се с мед с прополис, пчелен прашец и клей...някой да ми каже с последните две какво да правя  ::)

Казах ли ви че сутринта правих и прочистването с олио?
Хич не ми беше гадно.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Начален гастрит?
« Отговор #8 -: 01-07-2009, 17:37:54 »

че последните години(след 2000-та) все повече специалисти(УНГ и гастро) изписваха хомеопатични продукти...
Да, всички почнаха изведнъж да разбират от Хомеопатия, а дали са призвани хомеопати е друг въпрос. Не се заяждам. Обръщам внимание на нещо, с което хич не съм съгласна. зМиа, ако решиш да пробваш с Хомеопатия, търси класически хомеопат. Не разчитай на лекар, който е минал някакъв си бърз боаронски курс и редом с традиционните лекарства, предписва безумни коктейли от хомеопатични такива.
Доматите не си ги спирай, ако се чувстваш добре. При всеки е различно. Аз казах какво ми причиняваше дискомфорт. Както писах, дълго време белих много неща, включително и доматите. Именно люспите ми правиха проблеми.
« Последна редакция: 01-07-2009, 17:39:58 от Вери »
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Начален гастрит?
« Отговор #9 -: 01-07-2009, 21:36:45 »

Миа, ако не искаш да спираш кафето изяждай преди него нещо или го пий с чаша вода поне, за да се намали дразнимостта. Ако преди кафето хапнеш нещо малко може да ти понесе по-добре, но ти ще си прецениш. Иначе това да се пие с много течност вече е практика почти навсякъде.
Активен
Духът владее материята!

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Начален гастрит?
« Отговор #10 -: 02-07-2009, 09:10:35 »

Мер , благодаря  :-*
Вече хапвам по 1л тахан преди кафето, а вода така и така си пия по много.
Мисля че вече започва да отшумява това  неразположение, вчера почти нямах оплаквания, за днес ще видим.

Още веднъж, благодаря на всички  ;)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Начален гастрит?
« Отговор #11 -: 02-07-2009, 20:08:48 »

Миа, за всеки случай и аз да споделя, защото преди години имах обострен гастрит и беше много неприятно. Получаваха се едни кризи (поне аз така ги наричам), които бяха толкова болезнени, че просто нямах сили да дишам от болка.
Спомням си, че след сондата (доста е неприятно, дано на никой не ми се налага), лекарят просто ми изписа за 2 седмици лекарства, като не трябваше да пия кафе през това време и желателно след това. Аз тогава си пийвах, обичах горчивия му вкус, но от него ми ставаше най-зле. Без да има нещо в стомаха, не можех да го пия и пак ме заболяваше. След въпросните 2 седмици, пак си имах киселини, не можех да ям плодове и зеленчуци много, бананите най-добре ми понасяха, но тези с повече целулоза изобщо не можех да ям на празен стомах. Отидох при личната лекарка и й казах, че не мога да си представя до края на живота ми така да я карам, има ли лек, какво да предприема (бях май на 16 тогава). Тя каза, за това лек няма, ще си го имам до края на живота, това е.

Добре, че не се примирих с нейните думи. Имам една много добра приятелка -хомаеопатка, но не от тези, за които Петко разправя. При нея дори лекарствата са различни, не се купуват от аптеките. Вносни са и тя ти ги дава и са течни, приема се по няколко (1-2) капки само. Не са като хапчета. Та, с хомеопатия се оправих тогава. Обаче сега, колкото повече пречиствания и опит в суровоядството трупам, толкова по-железен ми става стомаха.

Лично аз бих ти препоръчала пречистване по метода на Л. Ковачева (ако наистина ти има нещо на стомаха), защото в книгата си описва много такива излекувани случаи, даже на много тежки язви.

Успех!!




Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Начален гастрит?
« Отговор #12 -: 02-07-2009, 21:11:49 »

Здравей Радула, радвам се , че си споделила опита си.
Сега да те бомбандирам с въпроси  ;D

Кафе продължаваш ли да пиеш? (пусто кафе и цигарка, главата ще ми изядат)
Пречистването на Ковачева е плодолечението , нали? Аз съм свикнала да му казвам на Емилова метода.
Обичам го него, и ще го направя при първа възможност.Може би няма да се хвърлям на 20 дни веднага, после захранванията са ми проблем...все се дъня, а така мисля че нанасям по-голяма вреда.

И да се похваля, днес вече абсолютно никакви неразположения и дразнене.Дано таханът е помогнал, или това да не е гастрит.
Аз болки съм нямала никакви, само парене и оригване спонтанно.
Но вече ще внимавам, кафе на гладно няма да пия.
С храните също...аз си знам от какво ми стана, ама няма да разказвам че ще ме анатемосате  ;D
Активен

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Начален гастрит?
« Отговор #13 -: 02-07-2009, 22:15:54 »

Хаха, сякаш аз съм единственият без гастроскопия в темата :)

Мен толкова ме уплаши, че си казах "Момче, налягай си парцалите и си оправяй гастрита. Тия маркучи не са за тебе."

А лекарката навремето подходи даже прекалено научно. Цитирам "Не мога да разбера защо се шири този страх от гастроскопия у населението". Почувствах се като опитна мишка, част от населението.
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Начален гастрит?
« Отговор #14 -: 02-07-2009, 22:54:41 »

Мен от тръбата също ме беше страх, но истината е, че не беше толкова ужасна. А аз съм бъзлива. Също така не бях и на сегашния акъл. По-добре без нея. Всичко е поправимо.

зМиа, при гастрита има и една много специфична болка, не мога точно да я опиша. Нещо като парене и болка е, чувстваш я и в гърба.

Моят хомеопат процедира като този на Радулчето. :)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Начален гастрит?
« Отговор #15 -: 03-07-2009, 02:46:00 »

Христо, късметлия си, че не са ти го правили.
Вери, на мен ми беше доста неприятно, не е болезнено, но е ужасно противно, поне за мен.

Миа, не пия кафе вече от доста време :) Може би от суровоядството по естествен начин се отказах, не мога да го понасям вече. Забелязала съм, че колкото повече се прочиства организмът, толкова повече не може да понася това, което не му е естествено, или поне не е полезно. А не е като да не знам какво е да обичаш кафе...  ;D
Аз и шоколад/какао обичам, но се разтрепервам цялата, ако има повечко какао в някоя рецепта, та ако сега пия кафе, направо ще получа сърдечен удар сигурно  ;D

А продолечението на Ковачева е това на Емилова, да. Тя й е била пациентка, и нейният случай е поместен в книгата, хехе. Дори и да нямаш гастрит (дай Боже), дет се вика профилактично може малко да минеш на плодове, независимо за колко дни. Все ще е за добро. НО, ако си откриеш гастрит, трябва повече време да се гладува... Знам, че захранванията са трудни, и на мен те са ми най-трудната част от всичко, ама с всеки изминал път все повече се учим и свикваме! :)

Иначе, се радвам много, че си по-добре!! Дано така да е и занапред!  :-*

***

Христо, късметлия си, че не са ти правили гастроскопия :)
Вери, на мен ми беше доста неприятно, не е болезнено, но е ужасно противно, поне за мен. Ама всичко се преживява  :)

Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

M_nik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re:Начален гастрит?
« Отговор #16 -: 03-07-2009, 14:45:18 »

Май почти всеки втори е имал гастритни проблеми, че то в това нервно време... Дано напълно е отшумяло, но...
И аз да кажа, кафето (ако въобще пиеш) след нещо алкално - банан, хлебче,... - пък дори и 3 хапки. Газираното също дразни, зеле, спанак, марули - също, люспи - на бобови (боб, грах), цитруси, чесъна,
Това със зехтина си е вид лечение, смекчава и меда - неутрализира, а когато те свие - хапваш нещо, но не много. Храната не трябва да е люта, горчива, мазна, ледена. Яде се по малко и често. От чайчетата добре действа джоджен, липа, малко резене, ким - има си и чай за гастрит от типа на Бебезан).
Успех!
Активен

escorial

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
    • Escorial's Webblog
Re:Начален гастрит?
« Отговор #17 -: 03-07-2009, 20:28:59 »

Здравейте,

Не знам дали тук е мястото да задам въпроса си - извинявам се, ако не е правилната тема.

Преди малко повече от месец ходих на прочистване на дебелото черво - хидроколоника.
След това се чувствах прекрасно. Няколко часа след прочистването хапнах някакви плодове - вече не помня какви. Но малко по-късно пак огладнях и понеже не се очертаваше да седна да хапна в близките 2 часа покрай всичките дечурля вкъщи, реших да хапна един банан. Изядох го и така ме сви стомаха! Успях само да легна на земята до бебето и да се превивам. Това в продължение на сигурно час.
Все още не съм си обяснила защо се получи така - някой има ли идея?
Болката си беше точно като много лош гастрит.
Активен
мама на три мишлета

M_nik

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 27
Re:Начален гастрит?
« Отговор #18 -: 03-07-2009, 21:44:43 »

Вижте какво открих: гастрита бива с повишена и понижена киселинност. При мен явно е този с повишената и затова съм дала такива съвети, но...
http://www.dar-center.com/article/?article=214
Активен

зМиа

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Начален гастрит?
« Отговор #19 -: 06-07-2009, 12:19:57 »

escorial , при тази процедура не ти ли обясниха с какво е редно да се захраниш?
Имам познати, които са се подлагали, не съм чувала за подобен род оплаквания след това.
И да имаш гастрит, не виждам как би могъл да се активира след почистване на дебелото черво...мн странно.
Да не би да идва от другаде болката, колит или нещо от сорта  ???
Активен
 

Страницата е създадена за 0.12 секунди с 22 запитвания.