Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Последователно хранене  (Прочетена 4636 пъти)

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Последователно хранене
« -: 09-06-2011, 18:23:08 »

Прощавайте ако това вече е обсъждано някъде. За мен терминът е нов, макар че схемата ми се струва едно "добре забравено старо" и може би до известна степен вече я спазваме интуитивно. Харесва ми как неутрализира някои от правилата на разделното хранене, особено пък за един веган. (статия)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Последователно хранене
« Отговор #1 -: 09-06-2011, 20:01:21 »

Интересно е това за последователноста. Гайдурков може и да е прав за това. (Макар то да е по-скоро като успокоение , че ако ни е свършила едната манджа, можем да си доядем после с някоя друга .Отколкото ,че има такава необходимост от смесване, па макар и последователно )
      Но то може много лесно да се изпробва дали е валидно за всеки.  Изяждат се да кажем 400 гр боб и се засича самочувствието. На другия ден изяждам първо 200 гр печени картофи, после 200 гр боб и се сравнява.  Аз се съмнявам коремът ми да реагира по един и същ начин, но ще пробвам специално.

Но Гайдурков е забравил да спомене (или да се сети ) че - да, природата наистина комбинира белтъчини и въглехидрати в своите растителни дарове , но почти винаги преобладава едното от двете!!  И там където те се изравняват по съотношение - в боба и в соята - там е и най-изразения дискомфорт в стомаха! Което само по себе си доказва ,че някак си  те не се съчетават приемливо :)
« Последна редакция: 09-06-2011, 20:06:44 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Последователно хранене
« Отговор #2 -: 09-06-2011, 21:10:26 »

При първото четене и аз така тръгнах да замислям разни експериментчета (с жито и леща, в моя случай). Само че после хвърлих още един поглед на статията след като я споделих. И се загледах, че всъщност човекът си го е подчертал: "животинските белтъчини и мазнини (...) се нуждаят от въглехидрати". (Тоест там би донесло ползи.) А пък за нас, веганите - като гледам, май просто дава пълен картбланш: "постулатът за несъчетаване на белтъчините с въглехидрати (...) отнесен до чисто растителни продукти, търпи пълен провал." (Тоест за нас не би навредило, както се мислеше, пък дали ще помогне - не се знае.)

За мен все пак е нещо - малко повечко свобода. :) Най-сладко успокоение би било да знам, че мога да смесвам плодове със зеленчуци на поразия (или разнородни плодове по между си), което по пластовата логика би трябвало да може. Честно казано, не съм достатъчно навътре в разделното, че да знам химически защо го забраняват.

В крайна сметка, не всички тук са пълни вегани и може някой да види полза и от първото откритие.
« Последна редакция: 09-06-2011, 21:21:28 от Мемория »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Последователно хранене
« Отговор #3 -: 09-06-2011, 21:31:53 »

О да, за суровата храна никакъв проблем, ние някъде го обсъждахме.(там самите продукти съдържат в себе си необходимите за смилане ензими, процесът се казва - автоамилаза -самосмилане ) Аз имах предвид за готвеното, защото и той сочи готвеното.  А за неразделното -най-общо - различните храни изискват отделяне на различни по състав и количество храносмилателни сокове , които се смесват, неутрализират, организмът се принуждава да отделя допълнително и в крайна сметка се товари системата.
(При дядо ми обаче не действаха  никакви  химически закони - на 90 можеше да хапне без никакъв дискомфорт например следното- рибена супа с хляб, после картофи с месо, лимонадка,  десерт- кисело мляко или крем карамел и след това винаги си обелва по 2 ябълки. Уникален беше, включително и  стомаха му )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Последователно хранене
« Отговор #4 -: 09-06-2011, 21:46:48 »

В интерес на истината, аз много приличам на дядо ти в това чудато отношение. Никога нищо не ми е причинявало проблеми (освен един пуст кокос, който споменах тук веднъж). Реших все пак да стана предпазлива от... много четене. :) (Пък и не съм на 90 - знам ли дали ще трае!)

Това за самосмилането го бях чувала само за кълновете и... май зеленолистните (?), но изглежда далеч не само. Още четене ще трябва. :)
Активен

lindorina

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 93
Re:Последователно хранене
« Отговор #5 -: 15-06-2011, 09:20:24 »

Меморийка,много благодаря за статийката-интересна е.Незнам,още като по-малка,когато изобщо не бях чувала за гладуване,суровоядство и т.н.инстинктивно не обичах твърде месо.Никога не съм можела да ям картофи с хляб например.Майка ми като готвеше и казвах да не слага домати в яденето,защото усещах дискомфорт.Явно наистина инстинкта ми е "говорил".
Слабото ми място беше шоколада.Не пия и не пуша,но шоколадааа,имаше време,когато:"Елате ни вижте..."В същия ред на мисли,като бях бременна,не можех да погледна шоколад и кафе.Ужасявах се само като ги погледнех на картинка,както се казва.Значи -пак инстинкта си е показвал кое е правилно и кое не е .Установявам за себе си,че като включа по-голям процент сурова храна/защото не съм съвсем суровоядка/изобщо не ми се поглежда дори сушен плод.Значи нещо качествено сурово е липсвало в организма ми,за да ям шоколад като за последно.
И пак за доматите се сещам.Много ги обичам,а според моята доша/кафа/не са за препоръчване.И сигурно е така,защото дори с някой суров крекер,пак ми оказват не твърде добро действие на стомаха.Не искам да се отказвам от тях,нали може примерно с някои храни /като лютото/да се смегчи действието на даден продукт,който не е подходящ за съответната доша.Дайте съвет.Малко се отклоних от темата,но статията ме наведе на тези мисли.Поздрави :Cherries

Активен
Преди шансът да ви награди с голям успех,той първо ви изпитва в трудности!
http://img.wallpaperstock.net:81/spring-feeling-wallpapers_5137_1024x768.jpg

savina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Последователно хранене
« Отговор #6 -: 31-07-2011, 14:14:10 »

Мемориа,първо да ти благодаря за поста и ще се обоснова защо  ;)

Някои неща от разделното хранене имат смисъл за мен и след като преминах на сурови растителни храни продължавам да го спазвам,най-вече за яденето на плодовете самостоятелно и несъчетаването на храни с преобладаващо белтъчно съдържание с въглехидратни.Но това се оказва доста изморяващо в един момент,та затова последователното хранене е решението което за мен е на-добре.Забелязала съм че когато ям картофите само сварени,без сол дори - не получавам киселините ,които имам ако ги съчетая в салата с корени ,зеленолистни и други.Дори  само със зехтин и сол пак имам киселини след това.Подобна е ситуацията и с други комбинации...така,че мерси от мен  :fluretaa:
Активен
Егото е причина за всички болести и несполуки..правилният начин на живот Помага..

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Последователно хранене
« Отговор #7 -: 31-07-2011, 14:55:00 »

Когато има салата , винаги тя е първата, после другото. Едновременно ако се яде с "основното" ,се усеща от някои по-чувствителни стомаси (  и при мен  е така)  :)
Щедрото комбиниране на храните от тези , на които не им пука , защото  "това са глупости" или "Бог ги пази"  води до това - лекарствата против храносмилателни смущения да са най-продаваните от всички други.
( Явно Бог не успява , което е добре дошло за  фармгигантите  :) )
« Последна редакция: 31-07-2011, 14:57:20 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

savina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Последователно хранене
« Отговор #8 -: 31-07-2011, 15:13:23 »

Когато има салата , винаги тя е първата, после другото. Едновременно ако се яде с "основното" ,се усеща от някои по-чувствителни стомаси (  и при мен  е така)  :)
Щедрото комбиниране на храните от тези , на които не им пука , защото  "това са глупости" или "Бог ги пази"  води до това - лекарствата против храносмилателни смущения да са най-продаваните от всички други.
( Явно Бог не успява , което е добре дошло за  фармгигантите  :) )

[/qu

Може би "не че не им пука "на хората,а просто не им се занимава,защото това сие един вид съзнателна отговорност към тялото,а като всяка отговорност-натоварва..пък и разделното хранене си е доста ограничаващо в рамките на един прием,докато тази теория за последователното хранене ти дава тази свобода,без да навредиш на храносмилателния процес- като просто  подредиш храните една след друга  :peperudi:
Активен
Егото е причина за всички болести и несполуки..правилният начин на живот Помага..
 

Страницата е създадена за 0.142 секунди с 22 запитвания.