Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Сушене на манатарки  (Прочетена 13214 пъти)

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Сушене на манатарки
« -: 15-06-2011, 17:00:38 »

Здравейте, съфорумци!
Искам да ви питам дали сте сушили манатарки, а също и с каква дебелина да са резенчетата.На слънце или на сянка?Ако имате информация, моля, пишете!  :Content_22:

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re: Сушене на манатарки
« Отговор #1 -: 17-06-2011, 09:55:27 »

Здравейте!Ясно, не ви е до манатарки! ^-^ Благодаря на всички, които дори само прочетоха публикацията ми. :love_026:
Манатарките вече са изсушени.

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re: Сушене на манатарки
« Отговор #2 -: 17-06-2011, 10:16:38 »

Може да споделиш как ги изсуши  ;)
Активен

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re: Сушене на манатарки
« Отговор #3 -: 17-06-2011, 11:26:50 »

Здрасти Ros,
с баща ми от години берем манатарки и си сушим. Режат се на "филийки" с дебелина 0,6-0,9 мм., зависи от гъбата...Но гледаш да не са по-дебели от 1 см., нито прекалено тънки...Ако са мн. дебели, няма да се изсушат добре....Ние ги сушим на слънце, няма проблеми.
Не е голяма философия, ти ще усетиш нещата...всъщност, щом вече си ги изсушила... :fluretaa:
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re: Сушене на манатарки
« Отговор #4 -: 17-06-2011, 11:50:25 »

С най-голямо удоволствие!
Почистват се първо от останалата почва, листа и т.н.Не се мият!После се разделят горна част/шапчица/ от пънчето.Нарязват се на резенчета с еднаква дебелина/за да изсъхнат едновременно/, около 4-5 мм.
Нареждат се на един пласт и на малко разстояние едно от друго/резенчетата/, но в/у скара/т.е. да има разстояние м/у дъсчиците/ от някакъв вид дърво/аз използвах масичката си от бамбук/. Суших на сянка..Обръщат се от време на време/аз 2пъти на ден/.Да са на проветриво място.
За зимата могат да се ползват след накисване във вода или смлени на брашно/като много ароматна добавка/. :Content_22:

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder
Re: Сушене на манатарки
« Отговор #5 -: 17-06-2011, 11:53:47 »

Ros, едно време и аз суших гъби. Гледай сега какви спомени ми върна.  :) Баба ми и дядо ми бяха домакини на един лагер в гората и там изкарах цяло лято, имаше археолози, та те, вечер като се прибираха от гората, носеха по една щайга с гъби. И аз се бях заела да ги суша, на покрива на WC-то / че беше голям и плосък и лесно се катерех до него  ;D /, директно на слънце и се обръщат от време на време, както плодове се сушат. И сега искам да изсуша, ама от къде да намеря хубави гъби? Миналата пролет набрах на село малко и ги дадох на бабите да ги разгледат, а те умряха от смях, като ги видяха. Половината изхвърлиха. Явно за габар хич ме няма.   ;D
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re: Сушене на манатарки
« Отговор #6 -: 10-06-2012, 21:06:08 »

Здрасти Ros,
с баща ми от години берем манатарки и си сушим. Режат се на "филийки" с дебелина 0,6-0,9 мм., зависи от гъбата...Но гледаш да не са по-дебели от 1 см., нито прекалено тънки...Ако са мн. дебели, няма да се изсушат добре....Ние ги сушим на слънце, няма проблеми.
Не е голяма философия, ти ще усетиш нещата...всъщност, щом вече си ги изсушила... :fluretaa:

green flower, тази година си изсуших манатарките по твоята рецепта/ миналата година, незнайно защо, не съм я видяла  :Confus_3: /

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re: Сушене на манатарки
« Отговор #7 -: 11-06-2012, 16:00:10 »

Супер, Ros, радвам се, че са станали :)))! Аз сега суша тиквички на слънце, сушилката е просната на скелето на асмата.
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.
 

Страницата е създадена за 0.205 секунди с 24 запитвания.