Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: на какво се дължи здравето на зъбите - едно изследване  (Прочетена 5462 пъти)

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Много ценнна информация :-*
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Изследванията на Уестън Прайс са много интересни.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

За д-р Потинджър и котките му, има и още интересно в самия експеримент, което не е съобщено в клипчето. Там където се изхождали котките ,Потинджър засаждал разни растения, да види как виреят,все пак - това си е тор..( не знам как му е хрумнало)
 и установил,че там където се изхождат котките с готвената храна, нищо не пониквало, а при другите ,със суровата храна , там той засаждал боб и наблюдавал,че се развива съвсем нормално.

Въпреки това, за да сме обективни изцяло,трябва да имаме предвид,че резултатите от изследването ,биха могли да се интерпретират некоректно, и за това са в известна степен манипулативни. Тоест- те са по-скоро теоретични. а практични - те са само за малка част от населението н аземята. какво имам в предвид. В изследванията се залага РЯЗКО преминаване от естествена към изкуствена храна.  При котки и др. животни това е супер стрес. Също такъв стрес това се явява   за общности и племена, (като  в Хаваите, някои индиански племена и др. )  които РЯЗКО минават на рафинирана храна, като хилядолетия са били на тяхната си ,естествена храна. Изследването обхваща точно такива индивиди.(за да се подкрепи тезата.Иначе би било  по-трудно :)  )
 Тогава се наблюдава наистина взрив от диабет и сърдечни болести  ит.н.
 Но ако изследването имаше как да продължи по-дълго време  ,където промените в рациона да се правят ПОСТЕПЕННО , резултатите нямаше да са така категорични и шокиращи. Просто организмите щяха да имат време да задействат приспособителните си механизми.  Така е и при нас, "овреме " цивилизованите - ПОСТЕПЕННО сме преминали на неестествено хранене , включилили са са  компенсаторните механизми и затова не сме ЧАК ТОЛКОВА болни ,колкото бихме били при рязка смяна. Ето ,аз навремето съм имал персийски котки, които майка ми хранеше с готвена храна ,против моите препоръки за сурова риба и т.н.Техните ( на котките) баби и прабаби също са били хранени САМО с готвена храна( това са домашни котки все пак)  Но те всички дадоха поколение, противно на резултатите на д-р Потинджър, при който на трета генерация те ставали стерилни.
Затова ,изследвания от този вид ( а аз знам за тях от много отдавна )  са много поучителни и достоверни ,НО ЗА УСЛОВИЯТА ,които са заложени в експеримента.. Защото за комплексното здраве , както казват натуропатите,йогите и вс. други мислещи , само храненето не е достатъчно. То е базата, но има и надстройка .. :)  
 Интересен пример в това отношение е дядо ми. Той заслужава да бъде изследван. Човекът никога не е спазвал вегетарианство,пости, Каквото има на масата ,това той изяжда ! Дори в абсурдни комбинации. Не е стоял на главата си в йогистка стойка ,нито си е изваждал червата да ги почисти и пак да си ги  пъхне.:)   Не е спортувал,хилаво тяло,  работил е стресова работа -като директор от 25 годишен до пенсионирането си.Бил е умерен обаче - без цигари,без алкохол. В момента е на 90. Косата му е гъста и сива! (не бяла) Повечето зъби са си на мястото си. Всичко от което съм чувал да се оплаква през живота си - е пърхот и някакви гъбички по пръстите на краката,които аз така и не видях  .. Не взема хапчета,чува,вижда, с "акъла" си е засега.  
 Но, няма някой ,който да е казал за него : " Това е лош човек". Голямата душа  и обичта му към света вероятно са компенсирали успешно  "грешките в храненето "  !?
« Последна редакция: 16-07-2009, 08:26:04 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Кате

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 247

ооох болната ми тема  :) благодяря ти ДарбиМак за линка, тамън ще го обсъдим сега въпроса. попадала съм на този материал, имам и книгата на Уестън Прайс. има истина в това за храненето ,но като 4е ли не съвсем. пове4е съм съгласна с това което казва бате Бино, 4е храненето е основата, но има и още
Активен

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

И аз искам да се включа тук......По въпроса с дядото на бате Бино....много съм мислила за такива хора,които са сериозна възраст,но не спазват определен режим на хранене.На мояприятелка пра  бабата почина на  103 или 104 години,мисля че си ядеше всичко и беше с акъла си,помнеше много добре 1та и 2та световни и разказваше неща свързани с тях.Та мислила съм кое е разковничето ....и стигнах до следният извод(това си е мое виждане,може и да не сте съгласни с него ;)):хората,които живеят по-продължително и са здрави,най-често са добри,в смисъл имат изразено позитивно и добро отношение към околните и живота като цяло.....някой хора така са родени просто,с такава нагласа и това не зависи точно от това какво консумират(случая с на бате Бино,дядо му).Другият вариант(така поне мисля) за продължителен и качествен(в здравословно отношение)живот е свързан с промяна в начина на хранене(П.Брег,Л.Ковачева).Но пък тази промяна неминуемо води до изграждане на едно по-позитивно отношение към обкръжаващата ни действителност,т.е. пак стигам до изходната точка,че в основата на качественият и продължителен живот стои позитивното отношение към себе си,към околните и доколкото е възможно към всичко,което живота поднася :)....Това,което написах не е пряко свързано с кариесите ;),но прочетох коментара на бате Бино,а после и то зи на кате и ми дойде отвътре да се включа.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Добре си направила,Василенке, че си се включила, особено с мъдри
заключения :)
 Това ,че промяната в храненето се отразява благотворно на позитивното отношение , е един нов акцент, който май не е разискван тук. ( как точно се проявява, в кои направления ...)    Много интересно според мен !  Ако имат мнение ,моля и другите да споделят ,наблюдават ли се положителни промени  в нравствено отношение и при тях .
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

жмуц

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51

 :) Хубави работи говорите  :) Нали знаете.. давай повече, отколкото очакват от теб, за да има какво да ти дължи живота  ;)
Активен
If the doctors of today do not become the nutritionists of tomorrow, then the nutritionist of today will become the doctors of tomorrow.

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589

Бате Бино, определено смятам, че откакто се храня почти съвсем суровоядски съм променена изцяло към по-добро. Първо за себе си. После и за хората около мен. Станала съм по-въздържана, по-спокойна, по-дипломатична, по-емпатична, по-красива, по-пъргава,по-труолюбива,по-упорита,  по-мила, по-еротична,  по-любвеобилна. За себе си усещам положителната промяна и най-вече възможността да се вглеждам вътре в себе си.А също гледам и с по-добри очи на хората. По-лесно им прощавам ако се налага. От няколко години, от както се храня по този начин, успях да опозня себе си и да открия много хубави качества, за които преди не съм подозирала.  В нравствено, в психологично, в социално отношение промяната е много положителна.
Активен
Намасте :)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Просто прекрасно!
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Бате Бино, ето тук - http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=224.0 вече писахме за промените у всеки от нас, след започване на суровоядството ;)
Някои са споменали за нравствено, други не. При мен промените са изцяло положителни. Вече не се заяждам много с хората, отстъпчив съм, от песимист станах оптимист, появи ми се една почти перманентна усмивка на лицето ;D, започнах сериозно да се замислям за природата - околна среда, животински и растителен свят, глобални проблеми и т.н. Отношението ми към материалното се промени мнооого.
Като цяло благодарение на комбинацията йога+суровоядство мога да кажа, че усещам осезаемо, как организмът ми се пренастройва на друг тип работа, чувствителност. Изживявам физически и психически катарзис :)
« Последна редакция: 16-07-2009, 23:01:36 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

rossi9

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73

 И аз съм много по-спокойна и уверена вече. Винаги см мислела, че който яде месо, е по-агресивен, по-пробивен, дори жесток :surpris_22:. Иначе обожавам малките хищници - котките. Вчера сутрин Глезан ми домъкна някакво птиче, явно му е писнало от гранули. Уф, пак ще се влиза в месарски магазин 8)
Активен
Усмихни се, за да ти се усмихне и Животът!

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Роси, аз като човек който никога не е ял месо, попитах баща ми защо лесно се паля и бързо вдигам децибелите. Той ми отговори, че сигурно ми е наследство ;) Това настрана, може би има нещо вярно в евентуалната взаимовръзка месо- поведение. Но не по-малко вярно според мен е и приказката, че с какъвто се събереш, такъв ставаш. Моят опит- приятеля ми спря да яде месо, но взе по-лесно да вдига децибелите, а аз пък прихванах от неговия хрисим характер и сега се случва аз да се смея, докато той вика, а преди той мълчеше като виках аз.  :whistling2 - emotloader: Та това ме подсеща да кажа на тези, чиито партньори не се хранят здравословно, да се въоръжат с търпение- в някакъв момент ще ги прихване ;)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.098 секунди с 21 запитвания.