Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Привет съфорумци!  (Прочетена 2209 пъти)

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Привет съфорумци!
« -: 13-07-2011, 16:25:59 »

Здравейте и от мен,

Посещавам сайта от две години, а отскоро открих и форума. Почерпих доста идеи за здравословния начин на живот и конкретно за това как да променя хранителните си навици. Поне засега аз не съм вегетарианец, което за щастие не е престъпление    :Content_14: Благодарение обаче на статиите в сайта голям процент от храната ми вече е от растителен произход, като поне 70-75 % са сурови, непреработени плодове и зеленчуци  :Cherries  :Appetit_4:. Преди имах леки проблеми с теглото, но откакто си промених режима на хранене, работа, спорт и почивка нещата си дойдоха на мястото. Излишните килца (около 10) се стопиха като лански сняг и сега съм почти изцяло „чисто месце“. Преди 2 години имах и проблеми с кръвното налягане - 140/100, но откакто промених храненето си нещата са в норма – 120/80.  :)
Убеден съм, че вегетарианството дава отлични възможности на организма да се пречисти, саморегулира и оптимира, а суровоядството само катализира процеса и го довежда до нови измерения. Признавам си, че от време на време си хапвам месо и животински продукти (предимно пиле и риба), както и млечни продукти, най-вече кисело мляко :Confus_3:. Но имам и периоди само на вегетарианска диета и то прдимно на сурови плодове и зеленчуци – най-често когато си пречиствам хардуера . За млякото и най-вече за киселото мляко съм изчел тонове статии и мнения „за“ и „против“, но най-добър критерий е реакцията на собствения ми организъм.   Явно съм от малцината хора притежаващи способност да преработват лактозата без никакви странични ефекти, напротив – употребата на този продукт установи „железен ред“ в храносмилането ми. Но, както споменах има периоди, когато и кисело мляко не хапвам. Вегетарианството само по себе си не носи промяна в съзнанието и нагласите на човек, но е важна предпоставка за това. Ако някога стана вегетарианец ще го направя само защото съм убеден в ползата от него за моето тяло и дух. Не приемам тезата за „хуманния“ му характер, както и твърденията, че месните храни са провокират страхотии, агресия и т.н. Реалист съм и не мога да съм циник, казвайки, че ако съм веган не убивам, за да се нахраня. Напротив, винаги когато хапвам шепа кълнове зная, че убивам тези млади същества за да може тялото ми да се чувства добре  :'(. Всяко растение, което откъсвам за храна умира и на практикаа това е същото когато ползвам месо за храна. Просто начините са по-различни. А и моите кучешки зъби ми напомнят, че еволюцията се е погрижила за всичко затова не правя трагедии, когато ми се прияде месо и си го позволя. (Поне мисълта за предците заръфали мръвка край огъня ме успокоява)   :Confus_3: Засега се придържам към максимата, че разковничето е в мярата. Не прекалявам с нищо, не робувам сляпо на догми, поставям всичко под разумно съмнение и се стремя да извличам полезното за себе си. Точно това ме привлече и тук – идеята за усъвършенстване чрез храната. Засега съм доволен от моите 75% сурови храни в дневното ми меню, като по всяка вероятност процентът леко ще нарастне  :essen:. Чувствам се отлично и се надявам такива да бъдат и резултатите от годишните ми медицински прегледи след около 3 седмици. А може и да стана суровоядец и на 100%, знае ли човек. Всичко с времето си. :pensif_29:

Успех и крепко здраве на всички!
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #1 -: 13-07-2011, 17:55:47 »

Здравей и добре дошъл и във форума!
Хареса ми тази мисъл за убийството на растенията, това за кълновете и аз съм си го мислил, може би за това не съм им голям фен. И защо ли си мислим, че щом растенията не говорят и не се движат, са едва ли не неодушевени предмети. Реално погледнато от хуманитарна гледна точка, май остава да се храним само с плодове (без семките).
Успех!
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #2 -: 13-07-2011, 18:16:45 »

И защо ли си мислим, че щом растенията не говорят и не се движат, са едва ли не неодушевени предмети.
Не си мислим. И камъните са живи. :)
Активен

petia_gol

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #3 -: 14-07-2011, 18:13:26 »

Привет и от мен! Харесва ми това, че си намерила своя баланс и се чувстваш добре! Наистина, човек не трябва да изпада в крайности. Успех!
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #4 -: 15-07-2011, 10:43:17 »

И аз съм абсолютно съгласен с това за растенията... Животни, разтения - все са живи, все се борят за живот. Някой хора излезат с тезата, че животните са по-напред в еволюционното ниво, затова е по-приемвливо да се ядат растения, но тази класация според мен, хората си я правят по-тяхна изгода, само и само, за да се чувстват прави в решенията си. А кой е по-напаред в еволюцията може да се погледне и под друг ъгъл, като например, кой от какво има нужда. Друг аргумент е, че растенията не чувствали болка, когато умирали. Дори и да е така, все пак им се отнема живота. Просто е удивително как хората придаваме такъв смисъл на нещата, че да пасват на мирогледа ни :) .

Аз препоръчвам наляво и надясно научнопопулярния филм на Дейвид Атънбъро - "Тайния живот на растенията", който за мен е един уникален филм, от който разбрах много неща за растенията, за които идея съм си нямал. Дори на места зяпвах от удивления, на какво са способни.
« Последна редакция: 15-07-2011, 10:48:04 от Veso »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #5 -: 15-07-2011, 11:08:49 »

МОят познат ученият от Киев доказа посредством апаратура , че растенията също имат душа. Може да нямат рецептори за болка , обаче си имат начин да съобщят ,че не им е приятно когато им чупиш клоните например. И дори ако един път си откършил клон  от някое дърво, следващият път ако минеш покрай него, дори и нищо да не му направиш, то дава сигнали , че те е разпознало. Дава сигнали дори ако си бил счупил клон на съседно дърво!  Освен това растенията имат също енергийни канали с акупунктурните точки по тях, също като хората ( и животните)  Има подробна статия за това на руски, някой ден ще я преведа и постна.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #6 -: 19-07-2011, 16:34:45 »

Напълно съм съгласен с Бате Бино. Аз лично съм възпитаван да уважаваам храната, която имам и да съм благодаарен, че мога да си я позволя. Зная, че нещо умира за да мога аз да живея и винаги отчитам този факт. А що се отнася до сетивата на растенията то е доказано, че когато са отглеждани с любов и в добра среда те растат много по-добре. Обичат и хубавата музика  ...  :)
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

savina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #7 -: 29-07-2011, 12:56:23 »

Здравей  :peperudi: чудесно е когато човек се променя към по-добро
Активен
Егото е причина за всички болести и несполуки..правилният начин на живот Помага..

Faline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Привет съфорумци!
« Отговор #8 -: 28-08-2011, 16:45:35 »

Здравей   :)
Харесва ми, че не се опитваш да се вмъкнеш в някакви рамки само и само да кажеш, че си вегетарианец, примерно, а следиш собствените си усещания.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.092 секунди с 23 запитвания.