Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Някой има ли идея за по-добра мелачка ?  (Прочетена 22321 пъти)

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #20 -: 28-05-2011, 18:07:57 »

Подобни мелнички, като тези от линка на Светльо, има в слънце и луна на Парчевич в София. Бяха ми казали цени от порядъка на 400 и 700 лв за два различни размера. Може да има инфо в техния сайт
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #21 -: 29-05-2011, 20:07:46 »

Аз имам ел.мелничка на Мулинекс и съм много доволна. Мисля че струваше около 50 лв.
Активен

Dom

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #22 -: 26-10-2012, 21:24:13 »

Здравейте! Отскоро се научих да си правя квас, а от днес съм щастлив собственик на ръчна залцбургска мелничка с гранитни камъни.
Работи чудесно, мели фино. Сега вече затворих веригата - лично отгледано зърно, собствена мелница, собственоръчен квас, собственоръчен хляб.  :peperudi:
Активен

Виолета

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #23 -: 28-10-2012, 22:58:33 »

Да допълня с няколко линка и доставка до БГ:
1
Имаше още една, наподобяваща машинките за месо, но по-широка в диаметър и по-къса предна част, но сега явно я няма.
Още един модел, но малко скъпичък. Идея си нямам как би се държала вкъщи. В ютюб имаше клип на един фермер, който смля малки камъчета с нея. С каменни дискове е.
И аз в момента ползвам от старите чугунени, но мели доста едро. В процес на търсене съм и аз.
Активен

Dom

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #24 -: 30-10-2012, 10:57:00 »

Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #25 -: 29-12-2012, 18:48:16 »

Привет,

Относно смилането на семена и зърно, мелница с камъни ми се струва, че е по-добрия вариант, тъй като не загрява суровината, както високооборотните машини с метални остриета.

Разгледах 2-3 сайта, но такива с воденични естествени камъни не видях под 100лв?! Има ли такава? За брашно малко трудно ще стане с тази, поради малкия капацитет:
http://www.getreidemuehlen.de/Handgetreidemuehlen/Schnitzer-Handmuehle-Ligno-petit/60.html

Това също ми хареса като изпълнение: http://www.getreidemuehlen.de/Handgetreidemuehlen/Handgetreidemuehle-Kornkraft-Mulino/6001.html

В България вече правят, една стара фирма за електродвигатели, цената е 340лв с естествен камък и ел. двигател. Но засега не мога да си позволя. Казват, че 1-2 дни след смилането на зърното ценните вещества се губят. Добре, но те не се ли губят така или иначе след печене?! Но пък ще знаеш какво има в брашното.
 От тази гледна точка, се въздържам от мелница на брашно, засега. Хлябът ще го приготвям с квас, проблемът е брашното.

Засега търся вариант за смилане на семена (евентуално и зърно), ще ми се мелница с камъни, но до 100лв не открих.
Казвате, че някои семена отделят специфични аромати - това означава ли, че ще трябва да мия камъните след тях?!

А какво мислите за обикновен хаван (керамичен) - за ленено, конопено семе и др?
 За ядките вече и разни зеленчукови супи/сокове няма как да не се мине без блендер?!

В краен случай -обмислям и вариант за направата на ръчна мелница, но не знам каква е поръхността на камъните, улеи и т.н. Някои ако има подобна на горните линкове - мелница, може ли да сподели подробности?!
 
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #26 -: 09-01-2013, 15:19:56 »

Някой ползвал ли е такава мелничка?
http://limec-bgagro.bg/melnichka/gallery/
Интересува ме, струва ли си и дали може да мели царевица?
« Последна редакция: 09-01-2013, 15:25:19 от Ros »
Активен
 

Страницата е създадена за 0.077 секунди с 22 запитвания.