Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Някой има ли идея за по-добра мелачка ?  (Прочетена 22345 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Здравейте, искам да задам тук един чисто технически въпрос, но мисля ,че ще е от полза за всички.
Както знаем,често ни  се налага да се смели нещо - ленено семе, морска сол  и .т.н.    Но машинките за кафе,които ,както виждам, използвате и вие, не смилат фино, защото са предназначени главно за кафе - с него се справят , но с по-твърди неща  не могат -остават на по-едри парчета  и не е добре.
То няма и как ,защото принципът при тях е - един върток се завърта с голяма скорост и раздробява . Но не стрива !
 Издирвам машинка ,която работи на принципа на обикновената мелачка за чер пипер- там един конус се върти плътно върху друг конус  и става фино стриване . Преди да се появят електрическите,кафето се мелеше по този начин , някой ако има спомен..:)   - отваря се едно капаче ,пъхаш там каквото ще мелиш и въртиш с една ръчка докато ти изгният ръкавите..  
Но сега не виждам нито тези с ръчката ,нито електрически на този принцип. (Има професионални, в които мелят в магазините за кафе, но те са големи и скъпи.)  
Някой ако има идея ,да каже. (Че солта ми скърца в зъбите , а лененото семе трябва да го досдъвквам поне още 5 мин. )
« Последна редакция: 25-07-2009, 12:53:19 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #2 -: 25-07-2009, 16:09:29 »

Благодаря ,Светльо ,изпратил си ми продукт,който се продава в Австралия. Ако имам път натам, ще си взема :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #3 -: 25-07-2009, 20:11:41 »

Някой ако има идея ,да каже. (Че солта ми скърца в зъбите , а лененото семе трябва да го досдъвквам поне още 5 мин. )
Бате Бино, мисля че просто ти трябва една нова кафемелачка. Моята е съветска, на 19 години е. Другарят Горбачов беше още главсек на КПСС ;D ;) Мелила е мнооого. И за мен е странно, как не са се изтъпили много ножчетата, но повечето семена(елда, сусам, лен) ги прави буквално на брашно. Аз си правя хлебчета благодарение на това съветско творение ;D Работи на принципа на 'завихрянето'...те ножчетата си седят долу, но всичко се завихря някак си и се мели безотказно и ситно. Доколкото знам от познати, съвременните мелачки също стават за мелене на толкова ситно ;)
« Последна редакция: 25-07-2009, 20:14:15 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #4 -: 25-07-2009, 21:23:21 »

Бате Бино предполагам,че ръчната мелничка за черен пипер може да се намери все още по пазарите. Аз меля и съм много доволна от "Витал център"-няма начин да не сте гледали рекламите му по телевизията.Уреда е комбиниран-сокоизтисквачка,блендер с нано цедка /с която  си правя сок от грозде/ и две приспособления от които едното е за мелене на зърна.С него идеално си меля на брашно-лен,сусам,бадеми-всякакви семена...Ето това намерих набързо-http://vbox7.com/play:51176a0a -в началото клипа започва с меленето на зърна.Недостатъка на уреда е че е с мощност само 250 вата,но пак върши работа.В метро има същият вариант,явно подобие на Витал,но не помня каква марка беше и струва около 60 лв.
« Последна редакция: 26-07-2009, 20:28:44 от Valia »
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #5 -: 25-07-2009, 22:13:38 »

Много благодаря, утре ще се заема с въпроса . Вземам две шепи със семена и ще ги карам да ми ги  пускат .Която мели най-добре,купувам я.

Петко, абе гледам ,че моята е също съветска,вероятно даже от времето на Троцки, ама не мели явно като твоята. Сигурно защото много грозен беше тоя Троцки  .  ???
« Последна редакция: 25-07-2009, 22:23:26 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #6 -: 02-12-2009, 12:13:58 »

и аз имам въпрос по темата....къде мога да си намера ръчна мелачка....става дума в БГ къде мога да я намера.... ??? ???
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #7 -: 02-12-2009, 14:37:47 »

axim, защо ти е ръчна мелачка? :surpris_23: Имам позната, която има такава и с нея нищо не може да се смели, освен черен пипер...от тези нашите семена, ръчните май не могат да мелят :-\
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #8 -: 03-12-2009, 11:50:00 »

порради идеята за икономия на тока и подготовка за краят на света. :weight_lift:но,наистина някъде съм виждал тякова чудо като ръчна мелачка и си спомням че беше камена но доста преличаше на наше машини за месо които са на въоражение в месарските магазини.Имам предвит че беише с удължен корпос.....мда....ще трябва да си преровя памета...
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

lilka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #9 -: 03-12-2009, 18:44:13 »

Бате Бино, при преставянето си Людмил "new age"беше качил няколко снимки от тяхното ежедневие и има една на която се вижда ръчна мелачка на зрънца, но май и тя е вносна. http://ludmil.multiply.com/photos/hi-res/20/79?xurl=http%3A%2F%2Fludmil.multiply.com%2Fphotos%2Falbum%2F20%2F20%2379
Слагам снимката, дано се получи...
Активен

v-a-l

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 53
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #10 -: 23-09-2010, 16:48:57 »

Има ли развитие историята с мелачката, че посъбрах малко коноп. O0
Гледах една днеска 160 вата в техномеркета. За Варна става въпрос. Та дали е подходяща?
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #11 -: 23-09-2010, 18:46:51 »


 Издирвам машинка ,която работи на принципа на обикновената мелачка за чер пипер- там един конус се върти плътно върху друг конус  и става фино стриване .
Навремето имах такава за мелене на пудра захар, но е от чугун и като въртиш на празен ход излизат сажди.
Потърси из нета машинки за пудра захар.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

biofreak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #12 -: 25-09-2010, 14:22:21 »

в бг може да се намери много случайно ръчна мелничка с камъни, която става за мелене на ленено семе, сусам и тн. виждала съм я в магазините за немски стоки, вече не знам как се казваха.

пак там имаше една мелачка за кафе с метални дискове, която позволяваше да се настройва финността на меленото. струваше към 30-40 лв

другото решение е високоскоростен блендер, който може да мели и сухи субстанции. продава се в българия и съм  :sorcerer - emotloader: че си го имам вече. само дето не ми стиска да меля вътре жита и тн, защото се притеснявам за ножчетата
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #13 -: 26-09-2010, 15:04:49 »

Строшил съм 4 кафемелачки и сега съм на вариант евтина и ставаща. 
Фирма Елеком, по скоро това е марка за България предлагат на 23 лв перфектната според моите критерии мелачка. Имам 3 броя и смятам да ги увелича, понеже от карамфил се вмирисва и залепва и не ми се чисти всеки ден. Едната е за лен сусам и слънчоглед, лешници....
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

biofreak

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 15
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #14 -: 26-09-2010, 19:46:46 »

Бате Бино, при преставянето си Людмил "new age"беше качил няколко снимки от тяхното ежедневие и има една на която се вижда ръчна мелачка на зрънца, но май и тя е вносна. http://ludmil.multiply.com/photos/hi-res/20/79?xurl=http%3A%2F%2Fludmil.multiply.com%2Fphotos%2Falbum%2F20%2F20%2379
Слагам снимката, дано се получи...

ау тази на снимката е просто чудесна, мисля че са швейцарски, с камъни, но също мисля че не се произвеждат вече такива
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #15 -: 27-09-2010, 07:53:52 »

Аз ползвам мини блендерче на Филипс , много е добро за сусам , лен , чесън :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #16 -: 29-09-2010, 20:03:43 »

Благодаря. Аз си купих отдавна едно Бошче от Технополисите. Върши си работата - смила. Обаче не успях този път да си проявя техническата проницателност ( макар че дълго умувах преди да купя)   и  избрах  пластмасов модел. При него недостатъкът е точно този , за който разказва и наш Ортодоксалов - пластмасата попива миризмата и се получават едни фини напластявания , които трудно измиваш после на мивката , мърморейки си тихо разни неща за лелята на производителя ..:) 
Ако е метален уредът - тези проблеми ги няма. Измива се моментално от всичко.

Крумчо , къде ги продават тези българските ? 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ivos81

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #17 -: 12-05-2011, 13:03:42 »

Аз си купих от един италиански сайт, супер е, най долу на страницата са ръчните, мх2 и мх4, едната мели по 20 - 40 гр брашно в мин а другата 40 - 80, може с керамични камъни може и с истински, аз си взех мх4 със истински камък и ми излезе 250 евро с куриера, иначе за 250 може да се купи и електрическа но с керамични камъни.
http://www.anticomulino.org/Macinacereali.html
« Последна редакция: 18-05-2011, 17:54:20 от Mep »
Активен

ivos81

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 5
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #18 -: 18-05-2011, 18:44:42 »

ако някои се интересува ,продавам моята,на мен ми трябва за кълнове а тази става само за семена,ина4е мелни4ката е много добра,мели със истински камъни от гранит. за връзка ivos@hotmail.it.ползвал съм я само 2 пъти
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Някой има ли идея за по-добра мелачка ?
« Отговор #19 -: 28-05-2011, 08:56:15 »

След дълго забавяне отговарям на Бино.
Кафемелачката, тази евтината и ставаща струва 23 лв в магазина за домашни потреби срещу кенефите на колхозния пазар.  Метална е в долната си част но капака е пластмасов и както знаете от опит, карамфила е лепкав и се наслагва като катран. После ако се мели сусам се омирисва неприятно. И решението е няколко на брой кафемелачки.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u
 

Страницата е създадена за 0.163 секунди с 23 запитвания.