Начало   Помощ Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3   Надолу
Изпечатай
Автор Тема: Домат  (Прочетена 16611 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
radosti
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 396

« -: 03-08-2009, 14:33:54 »

Доматите са чудесен източник на витамин C и витамин А. Доматите са много богати на витамини, минерални соли и други полезни вещества. Достатъчно е да се изяжда дневно по един голям домат, за да си набави човек почти цялото количество витамин С и Витамин А, което му е необходимо всекидневно. Доматите съдържат 17 пъти повече желязо от млякото, два пъти повече от яйцата, три пъти повече от рибата Grin

Химичният състав на доматите варира в зависимост от сорта и почвено-климатичните условия.
Те съдържат 94,5% вода, 0,9% белтъчини, 3,5% въглехидрати, незначителен процент скорбяла, 0,7% целулоза, органични киселини (лимонена, ябълчна, оксалова), минерални соли (калий, фосфор, калций, магнезий, натрий, желязо и др.).
Доматите са богати на витамини – 30мг% витамин С, 0,60мг% каротин (провитамин А), 0,85мг% витамин Е, 0,50% витамин К, 0,50% витамин РР и в по-малки количества витамините В1, В2 и др.

Зрелите пресни домати съдържат 2-3 пъти повече витамин С от зелените.

Значително съдържание на киселини в съчетание със захар придава на доматите приятен вкус.
Поради това, че витамин С е крайно неустойчив и бързо се руши в присъствие на светлина и въздух, а също и при допир с метал, доматите трябва да се нарязват непосредствено преди употреба им, и то с неръждаем нож.

http://gotvarstvo.georgievi.net/a/domat
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз
Nun
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 248

« Отговор #1 -: 03-08-2009, 18:54:08 »

Ахххх, как обичам домати. Мога да изкарам цял ден, че и два само на домати. Ммм... Grin Grin Grin
Активен

Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!
marulka
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1649

Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

« Отговор #2 -: 03-08-2009, 18:56:24 »

ела ми на гости, че имаме толко много и не мой ги изяде Grin
Активен

Nothing cooked tastes as good as raw feels
Nun
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 248

« Отговор #3 -: 03-08-2009, 22:03:08 »

Марулкеее, първо ти ела до Енина, че да омааме нашите доматИта Grin Grin Grin После вашите... Cheesy Grin
Активен

Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!
zigzag
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 237

« Отговор #4 -: 30-09-2009, 23:33:58 »

Трябва да се каже и за ликопена.Четете сами: http://onkolink.hit.bg/likopen.htm ,http://www.bb-team.org/articles/2741/ ,
Активен
amazonian
Sr. Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 240

« Отговор #5 -: 03-03-2010, 18:23:10 »

Случайно да знаете къде се продават домати с вкус на домати ? помощ
Активен
titan
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 2318

« Отговор #6 -: 03-03-2010, 18:25:11 »

По пазарите , в сезона им Smiley) Иначе ако слезеш към Измир там също гледат хубава стока Smiley) в Египет също има мноого вкусни домати Smiley
Активен
Val
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 519

"Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"

« Отговор #7 -: 04-03-2010, 02:05:58 »

На мен само черито ми мирише на домати сега. Има го обаче само в Пикадили. Незнам колко е качествено, казват че е добро и е внос май че от Испания. Но поне наистина има вкус както казваш на домати. Никъде иначе не мога да намеря във Варна по това време домати като домати намигам
Активен
катеринка
Full member
Неактивен Неактивен

Публикации: 171

« Отговор #8 -: 05-03-2010, 12:09:33 »

Абе има едни гръцки,доста едри,та те горе-долу миришат на домати.Бива ги,за който много ги обича.
Активен
Даниела
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1580

« Отговор #9 -: 05-03-2010, 12:16:45 »

Аз много ги обичам, но не купувам вече доста време. Като ми се яде много си отварям домашна консерва от бабините домати  Grin
Активен
amazonian
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 05-03-2010, 12:29:32 »

Аз взех някакви еко-домати от Пикадили, но останах разочарована. Виж, през есента ме черпиха с едни домати от градина и бяха супер, направо. Дали е възможно човек да си разсади домати на балкона??? Някой правил ли е такъв експеримент Ъъъ?  Grin
Активен
benato
Hero Member
Неактивен Неактивен

Публикации: 1467

« Отговор #11 -: 05-03-2010, 15:14:13 »

Катеринка е права,в момента гръцкия домат е сладък,мек и сочен,слънцето го е видяло laugh Едри са,да. Турския е различен,зависи от партидата,но е твърд и безвкусен,обикновенно.
Активен

GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
Тедко
Young
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 23

« Отговор #12 -: 05-03-2010, 16:01:18 »

А някой правил ли си е сушени домати на слънце? Или с дехидратор?

Напоследък все по-често попадам на рецепти със сушени домати и смятам тези дни да си купя и да поекспериментирам. Например с киноа, кашу и броколи, мм! мммм

А да се надяваме, че към лятото ще съм си купил и дехидратор и ще си приготвя много за зимата. Уф, започвам да се вълнувам като канализирам вътрешната си баба!  love_007 (Звучи тъпо на български, channeling my inner granny is way way better!)

А интересното на тези безвкусните домати е, че когато се опекат (със сестра ми си правим веге мусака и слагаме доматки отгоре) са страшно вкусни и ароматни!  амии... знам ли
Активен
benato
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #13 -: 05-03-2010, 16:07:59 »

Само гледай да нямат сол,че тези в метро са 50 на 50,домат,сол Grin
Активен

GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".
Тедко
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 05-03-2010, 17:25:54 »

Мерси, ben', ще чета съдържанието!  намигам
Активен
морков
New
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 6

« Отговор #15 -: 06-03-2010, 18:45:15 »

Дали е възможно човек да си разсади домати на балкона??? Някой правил ли е такъв експеримент Ъъъ?  Grin

Да, може. Аз миналата година имах. За тази година вече се подготвяме. Най-важното условие като за начало е да имаш слънце, поне 6 часа мин. на ден, за другите неща е по-лесно. Ако имаш интерес, мога да ти дам повече инфо.
Активен
amazonian
Sr. Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #16 -: 08-03-2010, 00:05:28 »

Да, определено имам интерес, даже може и да пробвам  ам-ам мммм
Активен
Тедко
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #17 -: 08-03-2010, 14:56:43 »

Само гледай да нямат сол,че тези в метро са 50 на 50,домат,сол Grin

Ти хубаво ме предупреди, ама аз каква я свърших.. Отидох онзи ден в Била, грабнах един добре изглеждащ пакет и специално потърсих съдържание, за да открия дали има сол или не. Съдържание нямаше и реших да рискувам. Резултатът - 50 процента сол!  ама че съм

Реших да прикача снимка на прословутите сушени домати, за да не се излъжат и други съфорумци.

Дори би било добра идея да има подобна тема (ако все още няма), в която "препатилите" да предупреждават останалите за определени некачествени продукти.  police
Активен
benato
Hero Member
Неактивен Неактивен

« Отговор #18 -: 08-03-2010, 16:00:33 »

Е,не,същия боклук,една година и повече вече седят,но им няма нищо де,могат да изкарат 1000-2000години с тази сол ухилен
То ,ако не ти бях казал,можеше и да вземеш точно същите laugh
Накисване сега ,друго спасение няма и да се ползват вместо концентрирана сол.
Активен

GO GREEN
Тедко
Young
*
Неактивен Неактивен

« Отговор #19 -: 08-03-2010, 16:11:46 »

"Късно е, няма обратен път назад,
късно е, как се прецаках с тоз домат!"
свиркам си

По повод това колко дълго могат да изкарат, скоро гледах клипче, в което една жена дехидратираше най-различни плодове и зеленчуци с Excalibur и след това ги опаковаше и вакумираше. Каза, че е правен експеримент, в който след 30 години са извадили изсушен плод/зеленчук - нямало му е нищо и е ставал за ядене. Далеч по-добър метод от това да използваш 1 кило йодирана сол, ако питаш мен! Smiley
Активен
Страници: [1] 2 3   Нагоре
Изпечатай
Отиди на: