Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Домат  (Прочетена 25795 пъти)

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Домат
« -: 03-08-2009, 14:33:54 »

Доматите са чудесен източник на витамин C и витамин А. Доматите са много богати на витамини, минерални соли и други полезни вещества. Достатъчно е да се изяжда дневно по един голям домат, за да си набави човек почти цялото количество витамин С и Витамин А, което му е необходимо всекидневно. Доматите съдържат 17 пъти повече желязо от млякото, два пъти повече от яйцата, три пъти повече от рибата ;D

Химичният състав на доматите варира в зависимост от сорта и почвено-климатичните условия.
Те съдържат 94,5% вода, 0,9% белтъчини, 3,5% въглехидрати, незначителен процент скорбяла, 0,7% целулоза, органични киселини (лимонена, ябълчна, оксалова), минерални соли (калий, фосфор, калций, магнезий, натрий, желязо и др.).
Доматите са богати на витамини – 30мг% витамин С, 0,60мг% каротин (провитамин А), 0,85мг% витамин Е, 0,50% витамин К, 0,50% витамин РР и в по-малки количества витамините В1, В2 и др.

Зрелите пресни домати съдържат 2-3 пъти повече витамин С от зелените.

Значително съдържание на киселини в съчетание със захар придава на доматите приятен вкус.
Поради това, че витамин С е крайно неустойчив и бързо се руши в присъствие на светлина и въздух, а също и при допир с метал, доматите трябва да се нарязват непосредствено преди употреба им, и то с неръждаем нож.

http://gotvarstvo.georgievi.net/a/domat
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Nun

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 248
    • Моят Facebook
Re:Домат
« Отговор #1 -: 03-08-2009, 18:54:08 »

Ахххх, как обичам домати. Мога да изкарам цял ден, че и два само на домати. Ммм... ;D ;D ;D
Активен
Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Домат
« Отговор #2 -: 03-08-2009, 18:56:24 »

ела ми на гости, че имаме толко много и не мой ги изяде ;D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Nun

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 248
    • Моят Facebook
Re:Домат
« Отговор #3 -: 03-08-2009, 22:03:08 »

Марулкеее, първо ти ела до Енина, че да омааме нашите доматИта ;D ;D ;D После вашите... :D ;D
Активен
Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Домат
« Отговор #4 -: 30-09-2009, 23:33:58 »

Трябва да се каже и за ликопена.Четете сами: http://onkolink.hit.bg/likopen.htm ,http://www.bb-team.org/articles/2741/ ,
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Домат
« Отговор #5 -: 03-03-2010, 18:23:10 »

Случайно да знаете къде се продават домати с вкус на домати ? :Confus_34:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Домат
« Отговор #6 -: 03-03-2010, 18:25:11 »

По пазарите , в сезона им :)) Иначе ако слезеш към Измир там също гледат хубава стока :)) в Египет също има мноого вкусни домати :)
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Домат
« Отговор #7 -: 04-03-2010, 02:05:58 »

На мен само черито ми мирише на домати сега. Има го обаче само в Пикадили. Незнам колко е качествено, казват че е добро и е внос май че от Испания. Но поне наистина има вкус както казваш на домати. Никъде иначе не мога да намеря във Варна по това време домати като домати ;)
Активен

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171
Re:Домат
« Отговор #8 -: 05-03-2010, 12:09:33 »

Абе има едни гръцки,доста едри,та те горе-долу миришат на домати.Бива ги,за който много ги обича.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Домат
« Отговор #9 -: 05-03-2010, 12:16:45 »

Аз много ги обичам, но не купувам вече доста време. Като ми се яде много си отварям домашна консерва от бабините домати  ;D
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Домат
« Отговор #10 -: 05-03-2010, 12:29:32 »

Аз взех някакви еко-домати от Пикадили, но останах разочарована. Виж, през есента ме черпиха с едни домати от градина и бяха супер, направо. Дали е възможно човек да си разсади домати на балкона??? Някой правил ли е такъв експеримент ???  ;D
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Домат
« Отговор #11 -: 05-03-2010, 15:14:13 »

Катеринка е права,в момента гръцкия домат е сладък,мек и сочен,слънцето го е видяло :laugh: Едри са,да. Турския е различен,зависи от партидата,но е твърд и безвкусен,обикновенно.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Тедко

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:Домат
« Отговор #12 -: 05-03-2010, 16:01:18 »

А някой правил ли си е сушени домати на слънце? Или с дехидратор?

Напоследък все по-често попадам на рецепти със сушени домати и смятам тези дни да си купя и да поекспериментирам. Например с киноа, кашу и броколи, мм! :Appetit_17:

А да се надяваме, че към лятото ще съм си купил и дехидратор и ще си приготвя много за зимата. Уф, започвам да се вълнувам като канализирам вътрешната си баба!  :love_007: (Звучи тъпо на български, channeling my inner granny is way way better!)

А интересното на тези безвкусните домати е, че когато се опекат (със сестра ми си правим веге мусака и слагаме доматки отгоре) са страшно вкусни и ароматни!  :surpris_23:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Домат
« Отговор #13 -: 05-03-2010, 16:07:59 »

Само гледай да нямат сол,че тези в метро са 50 на 50,домат,сол ;D
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Тедко

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:Домат
« Отговор #14 -: 05-03-2010, 17:25:54 »

Мерси, ben', ще чета съдържанието!  ;)
Активен

морков

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
Re:Домат
« Отговор #15 -: 06-03-2010, 18:45:15 »

Дали е възможно човек да си разсади домати на балкона??? Някой правил ли е такъв експеримент ???  ;D

Да, може. Аз миналата година имах. За тази година вече се подготвяме. Най-важното условие като за начало е да имаш слънце, поне 6 часа мин. на ден, за другите неща е по-лесно. Ако имаш интерес, мога да ти дам повече инфо.
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Домат
« Отговор #16 -: 08-03-2010, 00:05:28 »

Да, определено имам интерес, даже може и да пробвам  :essen: :Appetit_17:
Активен

Тедко

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Re:Домат
« Отговор #17 -: 08-03-2010, 14:56:43 »

Само гледай да нямат сол,че тези в метро са 50 на 50,домат,сол ;D

Ти хубаво ме предупреди, ама аз каква я свърших.. Отидох онзи ден в Била, грабнах един добре изглеждащ пакет и специално потърсих съдържание, за да открия дали има сол или не. Съдържание нямаше и реших да рискувам. Резултатът - 50 процента сол!  :Confus_3:

Реших да прикача снимка на прословутите сушени домати, за да не се излъжат и други съфорумци.



Дори би било добра идея да има подобна тема (ако все още няма), в която "препатилите" да предупреждават останалите за определени некачествени продукти.  :police:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Домат
« Отговор #18 -: 08-03-2010, 16:00:33 »

Е,не,същия боклук,една година и повече вече седят,но им няма нищо де,могат да изкарат 1000-2000години с тази сол tooth
То ,ако не ти бях казал,можеше и да вземеш точно същите :laugh:
Накисване сега ,друго спасение няма и да се ползват вместо концентрирана сол.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Тедко

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 23
Сушен Солен Домат
« Отговор #19 -: 08-03-2010, 16:11:46 »

"Късно е, няма обратен път назад,
късно е, как се прецаках с тоз домат!"
:whistling2 - emotloader:

По повод това колко дълго могат да изкарат, скоро гледах клипче, в което една жена дехидратираше най-различни плодове и зеленчуци с Excalibur и след това ги опаковаше и вакумираше. Каза, че е правен експеримент, в който след 30 години са извадили изсушен плод/зеленчук - нямало му е нищо и е ставал за ядене. Далеч по-добър метод от това да използваш 1 кило йодирана сол, ако питаш мен! :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.458 секунди с 22 запитвания.