Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Книгата на Пол Брег "Чудото на гладуването"  (Прочетена 35021 пъти)

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149

Според мен е напълно достатъчно. Purelove :love_006 - emotloader:. Да разбираш другия, вместо да го гледаш от високо и да се правиш на велик, е много по сносно чувство.
 Но решението си е негово, все пак. Скорошно оздравяване  :Content_22:
Активен

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267

 Ооо, "Стъпки в пясъка"!! Велик филм!
А фунго много-много не го подкрепяйте- по-старите съфорумци знаят кой е-не си струва усилието дори да му говориш
Активен

triedin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41

Гладуване.Не ми харесва тази дума.Свързвам я с някакво насилие върху тялото.Гладът по дефиниция си е възникнала потребност от храна.Но отказът да я задоволим с помощта само на волята, според мен не е добър вариант.Какво имам предвид.Храненето е основна част от ежедневието ни.Ние сме закърмени с идеята,че храненето е жизнено необходимо за нашето съществуване.Нуждаем се ежедневно от белтъчини,въглехидрати,мазнини,витамини,микроелементи.От определено количество калории.Защото без тях видите ли, ще последва.....Всъщност това изречение може всеки сам да го довърши.Списъкът с глупостите на които са ни учили е дълъг.Но той изразява и дълбоко вкоренения ни страх,който не може с лека ръка да бъде пренебрегнат.Започваме съзнателно да гладуваме,а цялото ни тяло се противи.Защото подсъзнателно идеята ,че нещо не е наред витае някъде из умът ни.А това нарушава нашето душевно равновесие и спокойствие.Мислите ни за храна, започват да стават все по натрапчиви, да пречат и да ни разсейват.И това започва да се превръща в проблем.Всъщност се оказва,че ние насилваме себе си.А насилието срещу самите нас,никога не води до нещо добро.Ето такива мисли ми навява тази дума – гладуване.
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора

Гладуване.Не ми харесва тази дума.Свързвам я с някакво насилие върху тялото.Гладът по дефиниция си е възникнала потребност от храна.Но отказът да я задоволим с помощта само на волята, според мен не е добър вариант.Какво имам предвид.Храненето е основна част от ежедневието ни.Ние сме закърмени с идеята,че храненето е жизнено необходимо за нашето съществуване.Нуждаем се ежедневно от белтъчини,въглехидрати,мазнини,витамини,микроелементи.От определено количество калории.Защото без тях видите ли, ще последва.....Всъщност това изречение може всеки сам да го довърши.Списъкът с глупостите на които са ни учили е дълъг.Но той изразява и дълбоко вкоренения ни страх,който не може с лека ръка да бъде пренебрегнат.Започваме съзнателно да гладуваме,а цялото ни тяло се противи.Защото подсъзнателно идеята ,че нещо не е наред витае някъде из умът ни.А това нарушава нашето душевно равновесие и спокойствие.Мислите ни за храна, започват да стават все по натрапчиви, да пречат и да ни разсейват.И това започва да се превръща в проблем.Всъщност се оказва,че ние насилваме себе си.А насилието срещу самите нас,никога не води до нещо добро.Ето такива мисли ми навява тази дума – гладуване.
Точно така! Правилно си казал.Какво е това напъване за гладуване,кому е нужно?На някой комплекс на съзнанието ли или на какво?...Самата дума ,значи насилие ,а то не носи нищо добро.Много добре казано!Аз пък допълвам:не е въпроса да гладува човек ,а да яде малко, но качествено!И в останалото време да не изпитва глад.Щом има глад -яж!Ама номера е не е да подитиснем резултата ,а да премахнем причината.Глада е причина,а яденето-резултат от тази причина.Гладуването е  подтискане на  резултата ,а не на причината.Следователно това е извартено състояние-гладуването.Така ,че ,въпроса е не да гладуваш ,а да не си гладен.Има разлика.Останалото е насилие и зло. tooth tooth tooth
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Добре, при  вас двамцата усещанията и аналогиите  са такива. При други хора обаче нещата явно не стоят така , защото гладуват (лечебно!) регулярно.. Изводи :
или
1.  за тях това не е "насилие над себе си "
или
2.  явно има нещо , заради което това "насилие" си струва да се изтърпи.  :)
или
3.  Те са  слабоумни , които не знаят какво правят.(нищо , че го правят редовно)  :)

За други изводи някой сеща ли се ?  :)

Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

purelove

  • Гост

За други изводи някой сеща ли се ?  :)


Малко недоказани "факти" , с които прехвърлят проблема от болната глава на здравата  tooth tooth tooth
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

Според мен сигналите за глад идват от тялото, а мозъкът само ги обработва.Ако действаме отзад напред, т.е. да "подготвим" мозъка, че гладуването ще ни донесе полза/при определени условия/, то тогава можем да се чувстваме и щастливи, че гладуваме.Дори и Пол Брег го е казал - тялото е глупаво!
Това, разбира се е кратко и опростено, мое мнение.
//Мио, поздрави за аватара ти/към днешна дата/.Страхотен е!//
« Последна редакция: 04-02-2012, 10:22:12 от Ros »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

purelove, опасни са толкова дълбокомислените отговори , не се асимилират лесно от нас, обикновените хора :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Spanaka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 152

Гладуване.Не ми харесва тази дума.Свързвам я с някакво насилие върху тялото.Гладът по дефиниция си е възникнала потребност от храна.Но отказът да я задоволим с помощта само на волята, според мен не е добър вариант.Какво имам предвид.Храненето е основна част от ежедневието ни.Ние сме закърмени с идеята,че храненето е жизнено необходимо за нашето съществуване.Нуждаем се ежедневно от белтъчини,въглехидрати,мазнини,витамини,микроелементи.От определено количество калории.Защото без тях видите ли, ще последва.....Всъщност това изречение може всеки сам да го довърши.Списъкът с глупостите на които са ни учили е дълъг.Но той изразява и дълбоко вкоренения ни страх,който не може с лека ръка да бъде пренебрегнат.Започваме съзнателно да гладуваме,а цялото ни тяло се противи.Защото подсъзнателно идеята ,че нещо не е наред витае някъде из умът ни.А това нарушава нашето душевно равновесие и спокойствие.Мислите ни за храна, започват да стават все по натрапчиви, да пречат и да ни разсейват.И това започва да се превръща в проблем.Всъщност се оказва,че ние насилваме себе си.А насилието срещу самите нас,никога не води до нещо добро.Ето такива мисли ми навява тази дума – гладуване.
Точно така! Правилно си казал.Какво е това напъване за гладуване,кому е нужно?На някой комплекс на съзнанието ли или на какво?...Самата дума ,значи насилие ,а то не носи нищо добро.Много добре казано!Аз пък допълвам:не е въпроса да гладува човек ,а да яде малко, но качествено!И в останалото време да не изпитва глад.Щом има глад -яж!Ама номера е не е да подитиснем резултата ,а да премахнем причината.Глада е причина,а яденето-резултат от тази причина.Гладуването е  подтискане на  резултата ,а не на причината.Следователно това е извартено състояние-гладуването.Така ,че ,въпроса е не да гладуваш ,а да не си гладен.Има разлика.Останалото е насилие и зло. tooth tooth tooth

Всяка седмица гладувам за по един ден от няколко години! Повярвайте ми – това е любимият ми ден! Разтоварвам се емоционално и физически! То е като при дълъг преход да свалиш за малко раницата от гърба си! Правя го за 36 часа! Ако сте „вата” ви разбирам...пробвайте за 24ч. или пропуснете 2-3 хранения...

Бих опонирал на дядо Брег ... не ”плътта е глупава”, а неконтролируемия ум! Тялото си знае работата и ако винаги слушаме него всичко ще е наред!
Активен
Моралът в поведението, започва с морал в храненето!

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора

Добре, при  вас двамцата усещанията и аналогиите  са такива. При други хора обаче нещата явно не стоят така , защото гладуват (лечебно!) регулярно.. Изводи :
или
1.  за тях това не е "насилие над себе си "
или
2.  явно има нещо , заради което това "насилие" си струва да се изтърпи.  :)
или
3.  Те са  слабоумни , които не знаят какво правят.(нищо , че го правят редовно)  :)

За други изводи някой сеща ли се ?  :)


 Бате Бино,защо да търсим други изводи в повече.Смятам ,че не е необходимо.Тези трите посочени от теб достатъчно изцяло попълват логичните умозаключения.
  Сега ,аз бих те попитал за едно изключение и да видим как ще го вместиш в посочената схема,защото аз не мога.Има  хора/като мен, примерно/,които в определени дни ,редуващи се точно и ритмично глада им изчезва и не ядат нищо.При мен на всеки 7 дни  в точно един определен  не чувствам глад и затова не се храня.Но това не е защото така съм си самовнушил,а защото точно в определен ден усещам напрежения на ментално и душевно,такива че следва да действам с голямо внимание.От тези ,именно напрежения ,произтича и естественото следствие да не изгладнявам.Просто ,ако искам да не правя грешки трябва концетрация ,а от това мисленето за храна и всяко чувство за глад изчезват.Усещането за опасност действа така ,и това знаем всички.Може и други хора да има така.Сега въпроса ми е: Как ще  го впишем  в един от посочените от теб изводи?От една страна  не гладувам  насила, както казах по- напред.От друга не се храня в точно определен ден ,което значи редовно неприемане на храна и би следвало да влеза в рамките на  3-тия ти извод....хехехеххе... tooth :Content_4 - emotloader:.
  което не би било зле.Понеже и слабоумните и нормално умните еднакво умират,та едва ли има значение в кой раздел ще сме  tooth tooth...поне за мен-няма.
Ако ти остане време и желание,моля да се изкажеш по въпроса. tooth :Confus_3: :Appetit_4: :sorcerer - emotloader:
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

...

Бих опонирал на дядо Брег ... не ”плътта е глупава”, а неконтролируемия ум! Тялото си знае работата и ако винаги слушаме него всичко ще е наред!


Точно това имам предвид под "подготовка" на ума - да се научим да контролираме ума си/самоконтрол/.
Разбира се, че по рождение тялото не е "глупаво", но в определена степен става такова с изграждане на вредните навици през годините.
« Последна редакция: 04-02-2012, 12:23:05 от Ros »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

да , Роси.  Брег не се е изразил достатъчно прецизно с това " плътта е глупава". Можело е да бъде и по-убедително, макар , че общо взето става ясно какво е имал предвид.

Мио, какво да го коментираме , изписано и изговорено има толкова много.
Макар, че не мога да схвана точно каква е тезата ти , допускам  че имаш предвид да се разисква дали гладуването е естествен процес и "дали ти идва отвътре" да го правиш .?
-На човек едва ли му идва отвътре да скача в ледена вода, макар да се знае , че моржуващите като цяло са много здрави. И не боледуват!
-Едва ли му идва отвътре да си инжектира кислородна вода, озон, кокоши ембриони , да пие газ, да се кисне в терпентин.. и т.н нищо че това са едни от най-мощните оздравителни средства.(за запознатите естествено . За профаните  затова си има аптеки :) . )
- Едва ли му идва отвътре да си забива игли акупунктурно, да изпарява урина, да си прави клизми ,да си чисти дроба, да ходи да му масажират простатната жлеза(  неприятно е , аз знам) , въпреки ,че това са също полезни "дреболийки" .
-Ами йога? Да  си връзва краката на моряшки възел и после да си ги слага на главата , да си изважда дебелото черво за да си го почисти и пак да го пъха на мястото му..., има ли спор и по този въпрос. Видяхме 108 годишния йога. Човекът е толкова здрав, че мисли за бизнес на тази възраст..
- Ами дали е естествено да му правят разни вливания и да гълта разни  фармацевтични лекарства, когато се касае за спешен случай? Дали тези хим. субстанции ги има в природата? Не. Но без тях отива при Буда. ( понеже си по източните неща, затова го използвам него :) ) Питай Малина какво става ако при спешни случаи откажеш "официалната медицина" ..( ПРи спешните случаи "официалната" е истински вълшебник и това си има своята желязна логика -  нали ако те изтърве като пациент - и ти  "се представиш неубедително" , тоест  умреш , после те изтърва и като потенциален клиент :) )

Та мисълта ми е ,че  лечебното гладуване си е просто една от многото лечебни методики.( Вероятно най-широкопрофилната  и най-добрата)
А както се опитах да докажа , май няма хем естествени , хем приятни начини за истинско излекуване.
Затова ако гледаш на гладуването като на потребност и удоволствие - не става наистина :) , не е в първите редици..
 Но ако гледаш като на средство ,което може да ти спаси живот и да те очисти и подмлади , може да се превърне и в удоволствие :)  
« Последна редакция: 04-02-2012, 13:32:38 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора

Бате Бино,благодаря за отговора :thankyou:.Предположението ти "дали гладуването е естествен процес и "дали ти идва отвътре"  е точно онова което имах пред вид .ти си развил темата и аз няма какво да допълня.Така ,че  ти даде отговор изчерпателен.Още един път -благодаря. :thankyou: :thankyou:Поставям се към непопулярната,малобройна група хора,за които нехраненето е естествен процес ,която си описал в края,това е така. tooth tooth
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

... дали гладуването е естествен процес и "дали ти идва отвътре" да го правиш .?
...

Сигурно сте виждали болни кучета или котки, които спират да ядат докато не се оправят. Ако това не идва отвътре, не знам кое.

И аз мисля, че терминът е важен и думата "глад" има много отрицателна конотация. Някой да се наема да я замени с нещо по-хубаво? На английски често му викат "fasting", което е аналог на българското "пост". Там обаче нагазваме в лоши асоциации с организирани религии и тъпи правила като "няма да ядеш месо 40 дни, но едикогаси може да ядеш риба и, ако си дядо поп, можеш да нагъваш тайно луканка"
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора

... дали гладуването е естествен процес и "дали ти идва отвътре" да го правиш .?
...

 ... но едикогаси може да ядеш риба и, ако си дядо поп, можеш да нагъваш тайно луканка"
Точно тъй Христо!Дядо поп си хапва тайно суджука през пости, ама на клетите миряни казва"Чада божии-сега блажно се не яде.." tooth tooth :Content_4 - emotloader:
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ице , ти говориш за друг момент - гладуване по време на болест!  Когато нямаш изобщо апетит. Тогава всички животни и повечето ( интелигентни ) хора спират да се хранят. Там две мнения няма. Даже животните в такива случаи ни превъзхождат. Те превъзхождат дори и повечето доктори , които препоръчват "силна храна",(тоест -бульон от свински джолан например)  когато детето е с 40 градуса и не ще и да помирише храна. Това е препоръка на наистина слабоумен - да се имаш за по-умен от природата..Тя ти спира апетита , ти обаче гледаш да го върнеш :)
 Аз имах предвид профилактичното гладуване - когато си решил да го правиш при добро здраве.
Там вече си връщаме предимството пред животните , защото не знам да има животно в добро здраве , което да откаже любимата си храна дори и за ден :)

Да , по същите причини вместо "гладуване" Юри Николаев въведе термина РДТ -  Разтоварваща-диетична терапия, който е приет за валиден и на правителствено ниво и точно така си върви по научните бумаги. (руският човек е гладувал достатъчно по време на войните, не бива да изпада в делириум още при споменаването на тази дума :)  )
Но у нас терминът РДТ  не е популярен и затова  разни профани се забавляват като се гъбаркат с методиката.  
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

triedin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41

Добре, при  вас двамцата усещанията и аналогиите  са такива. При други хора обаче нещата явно не стоят така , защото гладуват (лечебно!) регулярно.. Изводи :
или
1.  за тях това не е "насилие над себе си "
или
2.  явно има нещо , заради което това "насилие" си струва да се изтърпи.  :)
или
3.  Те са  слабоумни , които не знаят какво правят.(нищо , че го правят редовно)  :)

За други изводи някой сеща ли се ?  :)


Грешиш. :) Всъщност ти не мислиш много по-различно от мен.Май,че е дошло време за малко откровения.
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=5357.msg53033#msg53033
Активен
 

Страницата е създадена за 0.303 секунди с 22 запитвания.