Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: напълняване във връзка с вегетарианството  (Прочетена 5598 пъти)

Roemy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

   
Здравейте,
от 10г. съм вегетарианка ,но през този период напълниах с 10кг. консумирам повече хляб, може ви затова пълнея .  :Confus_34: Моля дайте ми савет!
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees

   :Confus_34:  Струва ми се, че имаш доста, ама доооста да четеш из темите в този форум, преди да поставиш подобен въпрос по подобен начин.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Според Галина Шаталова хлябът е отрова за организма :) Помисли малко, какво живо и полезно  остава в тоя хляб след като мине на 270 градуса ?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Аз пак да кажа за Картаген.. :)
Ако по Аюрведа е "кафа" , със,без вегетарианство.. винаги ще й остане склонноста към напълняване. Аз и хляб съм ял , и не съм ял.. но винаги съм влизал в дънките  ,купени 1990г. И сега даже съм в тях, работни са ми. ( какво да ги правя , не се късат, защо да ги хвърлям :) )
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Roemy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Суровоядството за мен е невазможно ,защото имам гастрит с намалена киселинност на стомаха, т.е. истънена стомашна лигавица и когато консумирам , дори ябалки и круши имам болка.
Активен

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267

ех,Бино, не ни потискай така..какво да кажем ние, бедните шишковци! :essen:
Активен

malina

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 267

а ти, Roemy,попрочети из форума за гладуването-гастрита не е основание да не можеш да суровоядстваш-даже самия факт,че имаш здравословен проблем при този си начин на хранене е показател, че някъде грешиш...
Активен

Roemy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Здравей Малина,
Точно затова се нуждая от съвет , защтото определено греша някаде в начина си на хранене. Храня се определено със зеленчуци на пара, картофи и ориз, овесени ядки, орехи , соеви шницели и соева кайма и соево мляко. Но наи - голямия ми проблем е хляба от , които не мога да се откажа. Сутрин закусвам само плодове ( примерно - банан, ябалка и киви).
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

 Ама и в този случай пак си говорим , колкото да не заспим. По едно изречение на Roemy , състоящо се от 3 думи информация се мъчим да правим анализи..   Все едно някой да попита : " Двигателят на колата ми спря, дайте съвет! "  Ами така де .. :)
Айде да спрем на улицата 20 жени , които са на 35 години  и да ги питаме колко са тежали, когато са били на 25 год.?
Обзалагам се , че  няма да има и три от тях , които да  не са се разкрасили   поне с няколко килца. Без да са променяли нищо в начина си на хранене!

Без никаква промяна на храненето и начина на живот:
Ако на 35 си с 10кг в повече отколкото на 25 - е едно. ( почти нормално за "пита" и съвсем нормално за "кафа" .метаболизмът се забавя.)
Ако на 26 си с 10 кг повече отколкото на 16 - тогава е съвсем друго . (нещо хормончетата са се разшавали или друго подобно )
Ако на 55 си качил 10кг в сравнение с на 45 -е доста често срещано, за голяма част от хората е съвсем нормално .
Ако си на 75 и си с 10кг повече от на 65 - тогава е още по-друго, почти невъзможно, защото си вече във възрастта "вата"  и отдавна си почнал да слабееш.
Ако си на 90 и си с 10 кг повече от на 80 - това е невъзможно! ( освен някакъв още по-сериозен проблем от сорта на онкологичен, нещо да се образува в теб )

Ето как само един фактор - "възраст" може да е  от такова значение! А има още една дузина фактори...
Не знаем на колко е Рьоми, нито какъв тип е по Аюрведа.. - нищо не може да се каже без тези данни!
« Последна редакция: 12-01-2012, 20:32:17 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Roemy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21


Бате Бино,
Аз сам на 42 години т.е. смятам , че сам вав възраст  ,в която не би триабвало да качвам килограмите. Преди години , когато бях месоядна всичко си беше в нормите. Може би , защтото не изпитвах толкова нужда да консумирам  ваглехидратна храна. Нямам представа какав тип сам по Аюрведа.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Аа, напротив, Рьоми :)
Точно като започваме да ставаме лелки и чичковци  се вдигат и килограмчетата :)  След 25 -28 годишна  възраст една част от хората ( склонните да напълняват , тип "кафа" ) започват наистина да напълняват. Едва  след 60 почват да слабеят. Тогава започва възрастта "вата". А  "вата" (грубо) означава да си винаги слабоват и такъв да си отидеш..
Аз съм с преобладаваща вата и вече сигурно 25години съм си все 82кг.  мърдам само с по 2 кг нагоре и надолу при екстремни ситуации. 
 Докато например нашият съфорумец Титан е "кафа-пита"  и може да варира и с 30 кг нагоре или надолу. Тоест -бързо му се лепи , но и бързо може да свали при определен режим. ( Бързо може да направи и мускули , за разлика от мен )
За съжаление, хората тип " кафа" са принудени цял живот да се борят с килограмите. Обаче са компенсирани с много по-голяма енергия, работоспособност , а и по-добро здраве.  (при равни други условия сравнени с  "вата" и "пита" )
Почети малко Аюрведа, има книжки, много е интересно и е много практически приложимо. Това е сигурно най-древната наука.
 Подозирам , че само това ти е "проблемът" , да си се случила от тези, склонните към наддаване.   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

savina

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 48

Roemy, здравей! Аз съм преобладаваща вата, много трудно качвам кг и лесно отслабвам,веган съм  и карам на сурово ,а когато мога и само на такова, при мен проблема е точно обратен ,че когато съм на сурово отслабвам свирепо.. откакто се помня съм 170/50 +,-2кг, на 30г и при мен възрастта явно не е фактор......искам да ти кажа ,че нишестените,въглехидратни храни могат да бъдат по голяма отрова дори и от месото ,ако се прекалява с тях...храни от сорта на хляб,макарони,картофи,бял ориз,баници зърнени дори- се превръщат в лепило и поляпят където могат,създават куп проблеми.....естествено и че са много калорични и оттам пълнееш.Моят съвет е да сведеш до миним нишестето и да го заместиш с колкото може повече кълнове/дори и от зърнени-жито,лимец,просо/ да ядеш повече зеленчуци, зеленолистни и когато изпитваш вълчи глад да имаш под ръка ядки,фъстъци/накиснати по-добре/..трябва на научиш организма си да има вкус към тези храни,не е лесно, но не е невъзможно  ^-^
малко дълго стана  :P
Активен
Егото е причина за всички болести и несполуки..правилният начин на живот Помага..

Roemy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Савина и бате Бино,
Много благодаря за иформацията и за подробните обяснения  :peperudi:!  Определено щте ми се наложи, отново да сменям режима си на хранене, а дали щте успея това е друг въпрос.
Активен

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149

 Спорта е неизменна част от доброто здраве. Добро здраве=красота, комфорт, силен дух, калена воля.
 Както казват в една реклама "Не става само с ядене" хахах
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Roemy, наистина от голямо значение е конституцията на човек, но това не означава, че трябва да се примиряваш с този факт. Просто трябва да си по-упорита. Аз бих те посъветвала да откажеш веднага соевите продукти, те увреждат щитовидната жлеза и забавят метаболизма. Не знам дали имаш проблеми с нея, но много жени са засегнати в по-малка или по-голяма степен. Освен това е хубаво да намалиш драстично и хляба. Не можеш без него, защото глутена който се съдържа в него е пристрастяващ за повечето хора. Всеки малко или много има чувствителност към глутен, но много малко хора го осъзнават. Глутен има също в повечето зърнени, но най-много в пшеницата. Той също уврежда щитовидната жлеза, заедно със соевите продукти и млечните. Бих те посъветвала да включиш студено пресовано кокосово масло, повече зеленолистни и салати от сурови зеленчуци. Вместо готвени въглехидрати в салатите включи накиснати ядки и семена, авокадо, но не прекалявай и разбира се плодове на гладно. Иначе от готвеното най-приемливи са кафяв ориз и картофи, защото нямат глутен. Ако наистина искаш да има резултат просто трябва да проявиш упоритост и постоянство и както са те посъветвали да спортуваш. Успех! :)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем

Човек, бидейки вечегарианец, суровоядец, веган или какъвто там, не значи че ще бъде по-здрав. Много зависи каква точно храна се включва в менюто. Вегетарианец, ядящ хляб, картофи и тонове млечни, няма да е по-здрав от Веган, ядящ чипс, соя, гмо царевица и маргарин, същото се отнася и за суровоядец, нагъващ предимно кашу и сушени плодове (защото има такива хора и то доста). Много зависи каква храна се консумира и колко раздвижваме тялото си. Последното не е никак за пренебрегване. Ако се консумира доста хляб много зависи и какъв точно хляб.
Затова Roemy, направи си преглед на менюто - виж каква част от него заемат белия хляб, картофите, белия ориз, млечните, рафинираните мазнини.... Също така какъв начин на живот водиш - честно да ти кажа запознах се с жена на 52 години по слаба и стройна от мен, със перфектна стойка и излъчване. Не смятам, че има значение на колко си години - никога не е късно да се върна страхотната форма. Воля си трябва и четене, за да се разберат принципите на здравето. Успех ти желая.
Активен
Духът владее материята!

Roemy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Безкрайно благодаря на всички за съветите! :flowers2: Скарана сам със спорта , но след работа ходя много с кучето си.Понякога ходя пеша с километри.
Някои може ли да даде за пример едно добре съчетано меню ?  Аз консумирам само черен, многозърнест хляб , с квас без мая.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Каъвто хляб и да консумираш това си е чисто увреждане. Освен това бате Бино ми се струва ,че забравя да спомене, че все пак той полага от време на време физически усилия за добро здраве и красиво тяло :)
Което, разбира се, е основен фактор за доброто здраве и правилно развиващо се тяло. Само да се ядат определени храни без физически упражнения е само по себе си, меко казано, недостатъчно.

Примерно меню за един ден е :
сутрин в 9.00 - 10.00 - чаша фреш от един плод или зеленчук
след 11.00 часа някакъв сезонен плод, зимата е много сложно, аз ям земна ябълка, защото се оказва, че банани, ананаси, портокали, мандарини и т.н. са бъкани с химия и само увреждат.
към 13.00 часа ям салата, която съм описвал поне 3-4 пъти тук - зеле, морков, авокадо, чесън, лук, печени чушки, варен нахут, млян сусам и мляно ленено семе.

16.00 часа фреш и след това пак нещо сурово , ако имаш запазени ябълки е добре да се яде. Ябълките ги запазват като ги потапят във водата от варенето на кромид лук, която ги запечатва, да не се изпарява водата, и след това се увиват в хартия, но не вестник( има олово и химикали от мастилото)

18.00-19.00 салата или някакво вариво , нахут, боб, леща, варени или задушени картофи, но трябва да е малко като количество.
Вода пиеш само колкото ти се пие, такива по 2-5 литра на ден не се връзвай. Това са долни инсинуации на водопродавците.
Активен

vogon

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 47

След като вече сме на сурово от някакво време тялото може да се оформя по лесно,например да се кара колело продължително време и то се приспособява към различното движение.Може да се кара един ден или денонощие на по голямо каране и организма реагира и не дава да се трупат килограми.
Много важни са бъбреците за които трябват литри вода на ден и чая на Ламбрев например.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.072 секунди с 22 запитвания.