Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: съвременното робство  (Прочетена 5163 пъти)

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
съвременното робство
« -: 02-03-2012, 12:56:25 »

http://www.youtube.com/watch?v=5J817gH1ClM

Това е един документален филм на Жан Франсоа Биент и Виктор Леон Фуентес. Направен върху едноимената книга "De la servidumbre moderna". Книгата и филма се разпостраняват абсолютно безплатно. Филмът поставя под прицел състоянието на днешните роби в рамката на тоталитарната пазарна система. Изважда на яве формите, под които са скрити основнте форми на робство. Филмът е създаден с единствената цел да атакува управляващата световна организация и с намерение да нозове нещата с истинските им имена, да разкрие скритата им същност.


мисля, че може да ви е интересен филма, казва доста истини :)
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:съвременното робство
« Отговор #1 -: 02-03-2012, 21:07:35 »

Да филма е много ценен.Превода по слух и субтитрите на филма са направени от  един наш съфорумник:Alcyone, преди 2 години:
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:съвременното робство
« Отговор #2 -: 03-03-2012, 05:51:07 »

Филмът е обида за човешкия разум.
Активен

ТИНА

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:съвременното робство
« Отговор #3 -: 03-03-2012, 09:54:03 »

  Напротив, филма показва реалността, но не искаме да я видим , не ни е изгодно
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:съвременното робство
« Отговор #4 -: 03-03-2012, 10:04:24 »

Flatline, ти гледа ли го изобщо? :)     
Ако да, възможно е да не си го разбрал ( и на мен ми се е случвало..) , гледай го пак. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:съвременното робство
« Отговор #5 -: 03-03-2012, 17:08:52 »

Гледах го. Първо не смятам, че някой отгоре ми е наложил автомобила, мобилния телефон, телевизора или компютъра. Преди това ще да е наложил и телеграфа, пощенските гълъби и файтоните... нали разбираш. Освен това вещите, които реклами са ме убедили да си купя, сигурно се броят на пръстите на едната ми ръка. Масово наистина не стоят така нещата, ама болшинството хора не са много интелигентни и на практика всеки може да ги върти на малкия си пръст.

Но не това е най-важното. Говорим за системата като цяло. Не виждам достатъчно убедителни аргументи, че като махнем йерархията, парите и дадем на хората сами да си решават проблемите, нещата ще тръгнат изведнъж по мед и масло и животът ще стане песен. Алчността и жаждата за власт са стари колкото човечеството, не може просто да се изкоренят като с магическа пръчка. При липса на държавен апарат настава не свобода, а свободия и всеки си прави, каквото си иска (Косово). Без правосъдие няма свобода, а малко или много все някой ще доминира в такава система и ще тръгне да моделира нещата, както му изнася. Твърде много надежда се възлага на хората.

Това са мои мисли, пак казвам. Аз не разбирам от държавно устройство, монополи , капитали, икономики, търговии и другите неща в тази сфера. И не съм само аз. Съмнявам се, че и тия от филма, дето ми обясняват, разбират.
Активен

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:съвременното робство
« Отговор #6 -: 03-03-2012, 18:03:09 »

Благодаря ви много за филмчето, не бях попадала и за мене беше много полезно!

Честит празник и един поздрав, върви си доста с темата - http://vbox7.com/play:dee6099ac0, де всички да бяха с такива прости желания:) :flowers2:
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:съвременното робство
« Отговор #7 -: 03-03-2012, 18:30:31 »

Филмът е обида за човешкия разум.
Обидата е  някакво чувство.Как може човешкия разум да изпита чувство?Това е невъзможно.Та основата на човешкия разум е неговата логика....
Нека сега да допуснем, че е вярно следното твърдение:"във филма има факти ,които не са достоверни,т.е  са лъжливи".

Така наречения човешки разум регистрира, че част от изнесените факти са лъжливи.Но как може това да бъде обида?Самата презумция и определения за разум,изключва възможността  той да бъде обхванат от каквито и да било чувства.А тук  споменаваш именно това.Или е разум или е вече нещо друго,способно да изпитва такана реченото чувство обида.

 Така ,че когато даваме определение кое какво е ,нека изхождаме от първоначални аксиоматични модели.Какво е аксиома?Твърдение, което не изисква доказатество,а се приема като даденост от абсолютно всички.На тези аксиоми след това градим теореми, леми и теории.Така са изградени всички науки, създадени от хората

Сега ,като почваш коментара си от аксиомата-"Човешки разум"-ти сигурен ли си,че онова ,което ти влагаш  е абсолютно същото, каквото влага Тина или Бате ти Бино?Очевидно-не.Защото ако беше -да, тогава логичните доводи ,а и техните и твоите са на ниво в изказванията ви ,щяха да ви доведат до еднакви крайни резултати.Резултатите са ви различни.от което следва, че основните аксиоми на които изграждате мненито, са различни.

Тук подвеждането може да е лесно,защото  понятията, които имате пред вид са загърнати в едни и същи думи, но онова съдържание ,което всяка една страна влага е съвсем различно.
Понятието"Човешки разум" е такъв основен постулат.Няма как да се уточни какво се влага вътре, защото понятието е с изключително широка гама от разбиране.Според мен ,наблюдавайки отстрани се вижда, че и двете страни имат право.Това мое твърдение е разбира се ,невъзприемчиво, макар че е точно такова.

Ще дам един пример:Евклид е записал в своя труд някога,"Начала" ,ако не се лъжа за името, няколко основни аксиоми,твърдения ,на които е изградена след това цялата наука геометрия и стереометрия, изучаваща се и до днес като основна дисциплина навсякъде.Една от тях е следната:
"През точка вън от дадена права може да се прекара една и само една права, успоредна на дадената"
Това е било закон божи до 19в и цялата наука е била немислима без тази и още няколко основни тухли, на които се е градяла.Намерил се обаче един човек-Николай Лобачевски/руснак/който решил,че това допускане може и да се игнорира.Той допуснал ,че през точка, вън от една права, може да се прекара повече от една права , успоредна на дадената, т.е. най -малкото -две.Изградил на това една друга теория и създал така наречената Неевклидова геометрия.По същото това време един унгарец, Янош Бояй, независимо от руснака, допуснал същото и изградил свой геометричен  модел, много подобен на модела на Лобачевски.След още време един друг математик-Риман,обобщил двата модела и така новия общ модел на Неевклидовата геометрия,станал основата на скока на науката през 20в.На  базата на тази Неевклидова геометрия Айнщай е правил своите изчисления за Теория на Относителността, а така също и Никола Тесла е базирал изследванията си именно на тези нови концепции.Това е примера.

  И сега, ако го сравним с изходните понятия, на които едно човешко същество опира методиката си на мислене, забелязваме , че тези понятия не са нито конкретно определени, нито точни.Няма как да бъдат строго формулирани.Те са и ще си останат размити , защото самия ум , който ги създава също е една относителност, една функция с променливи параметри във времето.Затова  заключението ми е, че и двете страни са прави.А също може да се каже -и двете страни са еднакво неправи или еднакво прави-без значение.
  Филма ,като е правен , е правен от хора ,които също имат някакви предположения за това що е разум и що не е.И от тази своя позиция, на която ние виждаме само израза ,но не и същността , те са направили филма.Също може да се каже следното-1."филма е глупост някаква",но може и да се каже  обрстнот 2."филма е великолепен и ценен"/аз казах така,по- горе/. Но нито едно твърдение няма силата да надмогне верността и да отхвърли другото, като неистина.

Така ,че  споровете са ненужни.Който иска -гледа и си мисли сам.Харесал, не харесал, счел за хубав или лош-но докато само мисли и чувства тези неща в себе си-няма да срещне проблем отвън.Почне ли да обгръща с думи ,онова ,което мисли и чувства, той ще даде приоритет на доминиращия дял на  главния  мозък ,действащ в него.Думите са дотам.Те са един ограничен инструмент.С тях не може да се изкаже една истина ,идеща от вътрешността на всеки индивид поотделно.Затова винаги съществува вероятност да се намери опонираща теза на нашата....
Какво бихме сторили тогава?Три възможности.Първата е да започнем словестен двубой..........Втората е  да се отдръпнем..............Третата е да обърнем нещата така ,че да няма битка....А може би смях или музика...аз съм за третия модел.
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:съвременното робство
« Отговор #8 -: 03-03-2012, 19:17:40 »

Съгласен съм с казаното от теб. Само ще уточня, че "обида за човешкия разум" го казах образно. Разбира се, че може да се каже, че филмът е глупав или великолепен, обче се иска и някакво допълнително разнищване на твърденията в него. Като вземем предвид плюсовете и минусите на системата, която анархистите предлагат, ми става безкрайно интересно да видя отговори на въпросите: Разумно ли е всъщност въвеждането на такава система? А какви ще са последствията? От моята камбанария минусите са повече и аз съм против, но са важни и гледните точки на другите.
Активен

Alcyone

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:съвременното робство
« Отговор #9 -: 03-03-2012, 19:18:42 »

Системата за да съществува има необходимост от съвременното робство. В същото време робите, трябва да се смятат за свободни, трябва да вярват, че всичко зависи от тях, от собствените им решения. Хората трябва да вярват, че имат избор. Тези, които са създали системата са много, много умни, не бива да ги подценяваме. Филма "Съвременното робство" засяга общочовешки проблеми. Авторите на филма имат глобален поглед върху нашето съвремие. Който се опитва да ги критикува, трябва да го прави от същата глобална гледна точка. Всяка критика, която се основава на лична гледна точка и лична позиция е смешна и неадекватна, защото е тесногръда, егоцентрична и самонадеяна. Когато някой казва, " Първо не смятам, че някой отгоре ми е наложил автомобила, мобилния телефон, телевизора или компютъра. Преди това ще да е наложил и телеграфа, пощенските гълъби и файтоните... нали разбираш. Освен това вещите, които реклами са ме убедили да си купя, сигурно се броят на пръстите на едната ми ръка. Масово наистина не стоят така нещата, ама болшинството хора не са много интелигентни и на практика всеки може да ги върти на малкия си пръст." Това мнение може да е изказано от много умен човек, но е губещо по принцип, защото изхожда от егоцентрична гледна точка, а всяко мнение, което защитава само и единствено личните интереси няма сила, защото източника на тази сила се намира само в един човек, докато онзи, който защитава глобалните интереси на всички хора има много по-голяма тежест. Авторите на филма, засягат проблемите на цялата човешка раса - жълти, черни, бели, араби, християни, американци, европейци, китайци. Как може човек, който живее в една държава, който е сравнително добре, част е от системата, интегриран в нея, съответно може да разчита на добро образование, което да му осигури и добро обществено и материално положение, как може такъв човек да дава мнение за това, кое е вярно и кое е правилно, когато хиляди други човешки същества са подложени на геноцид, умират от липса на храна, разкъсани са от бомбардировките в арабските държави, деца, които работят от малки по 12 часа само за храна, за да оцелеят. Може ли, човек, който е сравнително добре в държавата си, да говори от името на милионите роби в Китай, Индия и други държави в Азия. Смешно и тъжно е да смятаме, че филмите и кадрите, които виждаме от екрана, но не са в държавата ни не ни засягат. Когато ние сме добре, а цели народи живеят в робски условия, нямаме моралното право да го отричаме, само защото не го виждаме на живо. Филма "Съвременното робство" се отнася за населението на цялата планета земя, а не само за жителите на един град. Човешки ум, който смята, че сегашната система е единствено възможната и най-добрата, че манипулации върху съзнанието на хората не съществуват и всичко е наред, когато събратята му в друга част на земното кълбо страдат, такъв ум е обида за човешката раса.
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:съвременното робство
« Отговор #10 -: 03-03-2012, 19:33:14 »

Съгласен съм с казаното от теб. Само ще уточня, че "обида за човешкия разум" го казах образно. Разбира се, че може да се каже, че филмът е глупав или великолепен, обче се иска и някакво допълнително разнищване на твърденията в него. Като вземем предвид плюсовете и минусите на системата, която анархистите предлагат, ми става безкрайно интересно да видя отговори на въпросите: Разумно ли е всъщност въвеждането на такава система? А какви ще са последствията? От моята камбанария минусите са повече и аз съм против, но са важни и гледните точки на другите.
tooth tooth tooth:Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: Eто виждаш ли, когато започнем да вкарваме в думи ,нещата ,които са вътре в нас,винаги ще има проблем...Образа в теб е един, но като го обърнеш на думи, не е онова ,което е образа  e всъщност, то е негово изопачено изображение.Като гледаме блестящото слънце в кофа вода, нали това не е слънцето?...Ако гледаме нещата от нашата камбанария и искаме да узнаем какво виждат другите от техните си, какво бихме научили? Само онова ,което те ни кажат с думи.Но истинския образ , който те имат пред вид ,можем ли да го видим от позицията , която е само наша?Очевидно-не.

Затова и въпроса за мнението на другите  не е въпроса ,който е актуален.Та другите също биха искали да правят това-да разберат какво мислят останалите?Но възможно ли е в действителност реално това.Не,разбира се.

Когато имаме един посредник за добиване на инфорамация за света около нас-думите,тогава няма как тази информация да не бъде пречупена от посредника.Затова думите са слаб проводник.Кое е по-доброто от думите , в такъв случай-много просто-музиката или смеха tooth tooth tooth.Ако идем да слушаме музика заедно с онези , скоито спорим или да се посмеем на нещо , което е общ обект за смях, тогава спора след това ще бъде решен и без думи.Решението ще е, че няма да я  има причината за спора. tooth tooth tooth
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:съвременното робство
« Отговор #11 -: 03-03-2012, 20:43:38 »

Разбра ме какво искам да кажа. Важно е защо някакви хора смятат, че анархизмът е по-добрият вариант, с какво той превъзхожда капитализма. Сподели и ти твоето мнение. Щото 7 милиарда субекта да съжителстват мирно и тихо в условия на занижения контрол, който се предлага и при положение, че всеки е в собствения си филм, е нЕма да стане.

Alcyone, в този ред на мисли и авторите на филма, сигурен съм, също живеят добре, вероятно имат образование и се ползват от произведените блага. Отговорете си просто и логично на въпроса защо аджеба в Китай и Индия е толкова евтин трудът. Това разбира се няма да го бъде завинаги, щото заплатите им се качват постоянно поради ред причини. Една от тях е, че законът за едно дете в Китай дава резултат и броят на хората, които влизат във фарбиките е по-малък от тези, които се пенсионират. Прогнозира се край на ерата "Made in China". Относно Африка, Световната банка и другите организации наливат пари в бездънна каца, защото генералите и принцовете, които управляват доста от държавите, си ги прибират в джоба и подпомагат главорезите, които държат режима. Даже мисля, че не трябва изобщо да се праща, каквото и да било натам, а да ги оставим сами да си се оправят. Щото като раздадеш еди колко си милиона мрежи за комари, примерно, заличаваш и малкото останали следи от местен бизнес.

Хич не смятам, че капитализмът е най-доброто възможно. Дайте някакви алтернативи. Това, което показват във филма, го има в още 10 други, а накрая с 3 изречения загатваме нещо и не става ясно.
Активен

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:съвременното робство
« Отговор #12 -: 03-03-2012, 21:37:40 »

Разбра ме какво искам да кажа. Важно е защо някакви хора смятат, че анархизмът е по-добрият вариант, с какво той превъзхожда капитализма. Сподели и ти твоето мнение. Щото 7 милиарда субекта да съжителстват мирно и тихо в условия на занижения контрол, който се предлага и при положение, че всеки е в собствения си филм, е нЕма да стане.
Добре ,ще ти кажа какво мисля.Хората създали филма, са афектирани, гневни са на системата, такава каквато е.Това е съвсем ясно.Да, не само в този, но има още поне 15 филма с подобен акцент.И не само филми, има сума ти сайтове, отделни автори и и каквото ти дойде на ум, с подобен акцент.Защо?

 Защото сега е модерно това.Като покаже някой, че е социално осъзнат, може да мине и за умен в очите на останалия свят.А ако мине за умен, тогава нещата в собствения му живот , като че ли имат по- голям шанс да вървят добре.Макар, че тази илюзия не е реалност, все пак човешкия ум е така устроен да взима често нереалното за реално.И какво става-човека или хората , които минават за умни си създават едно автохипнотично състояние.То не е истина, но ги крепи вътрешно.А именно тази вътрешна подкрепа е онова , към което хората се стремят-къде сляпо , къде осъзнато.И ако не могат да я имат, тогава трябва да си я измислят.Защото по този начин се създава чувството за сигурност.А то е фундамента на ума на човека.Без това усещане за някаква  вътрешна сигурност в съзнанието му настъпва хаос и смъртта му не е далеч.

И сега като разгледам основата на нещата и се върна обратно , какво е очевидното?Необходимост от сигурност!
Да изглежда човек умен ,било в очите на другите или в своите собствени е само един начин за да се постигне сигурност, макар и неистинска.Може би само опаковка...Но тази опаковка ,дори и за миг, ще достави усещането за сигурност.Друг е въпроса ,че някои хора са направили този миг да е продължи цял живот.

Създателите на филма ,както и противниците им са хора спорещи около една тема ,идея.И не става въпрос, кой е прав и кой не, макар така да изглежда на пръв поглед.Това е все едно.
Става дума, че за  да се направи такъв филм или да се оспорва съдържанието му -това са само методи за автохипноза на самите участници в спора.Ако филма беше направен,  както е сега -но без да го гледа никой човек, как щяха създателите на филма да  бъдат доволни?Никак.Защото нямаше да има ничия оценка за или против филма им.А те знаят, че за да се даде компетента оценка, човека-критик трябва да е на същото ниво на информираност, каквото са и те самите.Те не биха се радвали от тъпи критици, защото самите са умни хора.Но както създателите, така и критиците, не знаят какво да се направи, за да се оправи проблема.

Няма как да знаят ,защото проблема  всъщност е вътрешен и за двата лагера.А външната форма-филм, книга или статия, само   изразява тяхната безпомощност да го решат.Как разбирам ,че са безпомощни? Много просто-те страдат, гневят се, че това е така или иначе.Всички- и създателите и идейните им противници.И въпроса какво да се направи никой не може да даде.Така вътрешната нервност и недоволство продължава,без значение на формата , с която се изразява.

Реално какво може да направят.Да оставят настрана разсейването от посоката на проблема.Да се концентрират в себе си посредсвом методи , който няма да  разсейват вниманието им  към външни обекти.И ако кажем, че и до сега са във даден филм, това  също би било вярно.Но номера е да влезат във филм ,където няма да страдат душевно, поради умствена нервност или даден вид недоволство от нещо.

Значи- не да не са във филм, защото това едва ли им е възможно, а да участват в такъв филм , в който няма да има кого да натоварват с отговорност за собсвените си състояния.
Когато се радват-ще знаят че заслугата за това е само тяхна.Когато са тъжни,криви ,недоволни или каквото и да е друго нещастно състояние-отново ще знаят ,че те  сами са причината за него.
На практика как става  излизането залата с  филма , които не харесват и влизането в друга ,където знаят че филма е хубав?...
Все пак не могат да кибичат само във фоайето на пуканки,нали tooth tooth tooth-отишли са на кино все пак...освен, ако не искат да са валат по собсвено усмотрение-платен билет , но само на сокче и цветни пуканки насреща... :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Все пак някой  или нещо трябва да им подскаже, че еди си кой филм в еди си коя зала е хубав.Този някой или нещо е много трудна работа да се намери, защото във фоайето на киното е пълно с рекламни агенти , предлагащи стоката си.Значи, ако човека , няма усет сам за себе си , кое е хубавото , но това да му е вродено  да, просто е  е почти сигурен лапни-шаран за някого.... tooth tooth toothТова дето ти казах е метафора, но ти го разбираш, надявам се....

Никой не може да каже на никого кой филм е за него.
Най-много може да му предложи името и номера на залата.
Това значи да му покаже метод, начин , как да достигне до залата.
Распективно -значи,че  може само да му покаже метод , за който самия той смята, че ще го отведе до наблюдение на вътрешната си същност.И не означава ,че човека е в състояние да го приложи.Може да може,а може и да не може-не се знае.
Само това е валидно-показване на метода, нищо друго.
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

Alcyone

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:съвременното робство
« Отговор #13 -: 04-03-2012, 02:02:37 »

¨Важно е защо някакви хора смятат, че анархизмът е по-добрият вариант, с какво той превъзхожда капитализма. ¨ Анархизмът (от гр. αναρχία, "без управници", "безвластие") е политическа философия и обществено движение, което се бори за отстраняването на всички форми на йерархия, включително държавата. Думата „анархия“ реално означава общество на свободни личности без управление. Анархия буквално се превежда като безвластие. Това е философското определение за думата анархизъм. Но това е параван, зад който реално винаги се крие добре разработен план от групировки, които ще спечелят от видим външен хаос и безредие в обществото. Няма да давам пример с държави, примерът е очевиден за всички. Анархизма не е по-добър вариант от капитализма, всички така наречени..............изми, са една и съща система с различни маски. Като крайният резултат е един и същ – милиони работят за няколко хиляди. Това е. Това беше добър въпрос от страна на Flatline, но не е по темата. Тук коментираме филма “Съвременното робство” а там никъде не се казва, че анархизма е по добрият вариант от капитализма. А е възможно и господин Flatlinе да не е гледал целият филм.
Щото 7 милиарда субекта да съжителстват мирно и тихо в условия на занижения контрол, който се предлага и при положение, че всеки е в собствения си филм, е нЕма да стане”  Разбира се, че няма да стане, реално малко хора искат да живеят без контрол. Реално малко хора могат да живеят без контрол. Това е истина. Всеки сам решава до колко да позволи да го контролират. И обикновено това е правопропорционално на възможността човека сам да се контролира. Колкото повече човек може сам да носи отговорност за действията си и да се контролира, толкова по-малко ще позволява на системата да го контролира. Но разбира се това се отнася за малко хора. Точно в това се заключава позитивната роля на филма – да покаже и другата страна на действителността, тази за която не говорят държавните медии, вестниците, телевизията. Нека всеки сам за себе си да прецени какво иска, нека хората да имат избор. Филма не дава алтернатива на системата в която живеем сега, не проповядва анархия, но онези, които го разберат могат сами за себе си да вземат решение. Могат да преразгледат ценностната си система и цялата схема по която са се движили до сега, могат да разберат, че много от страданията им не се основават на реални причини. Някои хора могат да преосмислят живота, делата и целите си. Могат да видят безсмислието на стремежите си, които са насочени към трупането на все повече вещи. Този филм може да накара хората да обръщат повече внимание на децата си и по-малко на телевизора. Да оценят здравословният начин на живот, да се обърнат към майката природа, да уважават себе си и другите живи същества. Хората са роби, ако не на външни господари, то на собствените си незадоволени желания. Алчността е майка на човешкото нещастие. “Отговорете си просто и логично на въпроса защо аджеба в Китай и Индия е толкова евтин трудът.” - Труда в Индия и Китай е толкова е евтин, за да могат европейците и американците да живеят на гърба на милионите азиатци. А сега и аз да попитам господин Flatline. Защо цялата промишленост от западна Европа беше изнесена тихомълком в страни от третият свят? Защо е западноевропейските страни вече почти не останаха фабрики и заводи, а само безлични и затъпели функционери, които отчитат някаква дейност, водят някаква никому ненужна статистика , играят си с виртуални данни, прехвърлят огромни суми между измислени фирми и получават заплати с няколко нули във виртуалните си банкови сметки. Това реална икономика ли е? Останалото са ресторанти, барове и фирми в сектора на услугите. Защо всички стоки са внос от страни от третият свят? Та това дори не може да се нарече капитализъм. Това е Корпорационизъм - корпорациите и баките са тези, които днес командват света. “Относно Африка, Световната банка и другите организации наливат пари в бездънна каца, защото генералите и принцовете, които управляват доста от държавите, си ги прибират в джоба и подпомагат главорезите, които държат режима. Даже мисля, че не трябва изобщо да се праща, каквото и да било натам, а да ги оставим сами да си се оправят.” Помощи за Африка не е нужно да бъдат пращани. Достатъчно е да спрат да ги крадат, Африка е континента с най-много природни богатства, за това са и постоянните войни там. Няма официално робство, просто има световни корпорации, които се боричкат за това, кой да отмъкне по-големият кокал. Африканците могат да живеят много добре стига белите да спрат да им пречат. Такова е положението и в Латинска Америка. 
“Хич не смятам, че капитализмът е най-доброто възможно. Дайте някакви алтернативи. Това, което показват във филма, го има в още 10 други, а накрая с 3 изречения загатваме нещо и не става ясно.”
Не можеш да решиш един проблем със същото ниво на съзнание, което го е създало.” А. Айнщайн
Еднаква алтернатива за различните хора не може да има. Защото за едни ще е добра, за други няма да е. За това алтернативите ще са според типа на съзнание. Системата по външен път не можем да я разрушим мисля аз, но всеки сам от нас поотделно може малко по малко да започне да осъзнава отделните й аспекти. Колкото повече осъзнати хора, толкова по-малко контрол. Осъзнатите хора от само себе си ще създадат нов тип общество, което няма да е подвластно толкова на системата. Когато хората разберат, че трябва сами да възпитават децата си, а не да разчитат на държавата, когато разберат, че трябва сами да отглеждат и приготвят храната си, а не да купуват каквото има в магазина, когато разберат, че не трябва да уважават природата и другите животински видове, че не трябва да убиват просто за удоволствие, което и да било живо същество. Когато хората имат достатъчно разнообразна храна, както сега не е нужно да се хранят с месо. Когато всеки човек разбере, че няма нужда от много неща, няма нужда от много вещи за да бъде щастлив, няма нужда да трупа слава, почести, пари, къщи, коли. Хиляди неща от които нямаме нужда задръстват съзнанието на хората, от там идва алчността, злобата. Кой има полза от войните? За убитите и бездомните няма значение каква кауза защитавала тази война. Когато реално осъзнаем, колко малко ни е нужно за да живеем, ще има за всички. Алтернативата за промяна не е външна, алтернативата не е промяна на съществуващите закони, правителства, система, алтернативата е промяна на нашето съзнание. Само  по-осъзнати хора могат да създадат едно по добро общество.

Още по темата Съвременното робство. Има ли го? Отговора за онези, които не се страхуват да го получат тук: http://www.youtube.com/watch?v=fW6xK1JmGlU&feature=player_embedded



Активен

survivorfan

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:съвременното робство
« Отговор #14 -: 04-03-2012, 11:59:15 »

Нито анархизма е добър вариант, нито капитализма е такъв. Според мен по-добрият вариант е синархията!
Активен

triedin

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 41
Re:съвременното робство
« Отговор #15 -: 04-03-2012, 18:19:15 »

Здравей, Alcyone. Моите адмирации за постовете ти.Съвременното общество е болно.Едва ли все още някой не осъзнава това.Социална и нравствена деградация,резултат на съществуващите форми на обществено и политическо устройство е обхванала цялото човечество.Нуждата от промяна е безспорна и спешна.Касае вече физическото ни оцеляване.Ти си прав,като казваш,че
Само  по-осъзнати хора могат да създадат едно по добро общество.
Но как да променим нашето съзнание? Безспорно поне като минимум е необходимо знание,необходима е информация.Тя е тази,която все повече определя развитието на цивилизацията.Затова и контролът над средствата за информация е от първостепенна важност за управлението на всяка една власт.Пропагандата,дезинформацията,информационното затъмнение са нейни основни инструменти за манипулация на обществото.Засега интернет пространството остава единствената относително свободна зона.И тя трябва да бъде използвана по всякакъв начин.Няма значение дали ще повярваме на този или друг филм,книга,мнение.Самият факт,че вече имаме дискусия е достатъчен.Тя е по-важна от това кой е прав в случая.Важното е да се коментира,да се обменят мнения,да се разговаря,да се търси истината.Неслучайно на срещата на Г-8,след Арабската пролет се занимаваха с интернет.Това,коета се прокрадна в пресата беше лаконично-„ За първи път на равнище държавни ръководители, в присъствието на водещи предприемачи в областта на интернет, бяха договорени ключови принципи, които да ръководят развитието на интернет, в т.ч. свобода и  управление с участието на заинтересовани страни“,но говори достатъчно красноречиво.След ACTA,PIPA,SOPA ще се появават и други.Да информираме себе си и другите поне засега можем и трябва да правим,но не е достатъчно.Право на всеки човек е да знае истината,но сама по себе си тя няма как да го направи осъзнат. Големите корпорации са ни превърнали в роби.Така е.Но ние сме роби и на собствената си природа,на собствения си ум.Ние нямаме свобода на избор.И това не само философите,но и невробиолозите го доказаха. http://www.strf.ru/material.aspx?CatalogId=222&d_no=44578 .Факта,че човек е социално същество се явява една от големите пречки.Ние не се нуждаем само от храна,вода и въздух,но и от общуване и взаимодействие с останалите хора.Но обществото в което живеем спазва определени норми,традиции,закони.То определя ценностната ни система.Осъзнато или не,видимо или невидимо нашето обкръжение ни влияе. Идеята за осъзнатост е много хубава,но дали е реална?Колко са хората,които знаят за вредата от  наркотиците,алкохола,цигарите,но продължават да следват вредните си навици?Или тези,които знаят как ни тровят бавно с всевъзможни боклуци съдържащи се в храната,в лекарствата, в буквално всичко което ни заобикаля и продължават да ги употребяват?За какво говори това?
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:съвременното робство
« Отговор #16 -: 05-03-2012, 12:02:11 »

Alcyone, (лично мнение) ,отдавна не бях чел такива силни постове като твоите, горните два !  Перфекно познаване на реалната ситуация. "Висш пилотаж" ,както се казва :)

Аз само набързо да дам някои отметки.

* Капитализмът ,Flatline,  не е един и същ навсякъде. Този в Америка ( либералният , монетарният , на Милтън Фридмън ) е много различен от този в скандинавските страни например! Така че не е точно да се говори за "капитализъм" като за някакъв търговски знак. (В САЩ е приет този вариант, защото е изгоден за някои.)   Но дори и той  не би бил толкова лош, ако не съществуваше "Федералният" резерв :) ( Което е повече от "държава в държавата" , то е вероятно -"държавата на държавите"   :)

* Питаш  за алтернатви? има ги и в момента  - държавният капитализъм на Китай. Само преди 30г се преподаваше в училище , че Китай е "изоставаща страна от третия свят".Сега реално са №1. ( И не е само заради числеността му, ами най-вече защото не допускат да им се бъркат в кухнята, докато си приготвят манджите  :) )

*  За Африканските "принцове и генерали " също не си запознат. ( оттам и погрешните изводи, няма как.. то си следва. :) )   Прочети повечко, например Чомски ,  как така все  "се случва"  да има такива режими в Африка или в Латинска Америка или където и да било.... :)
 А парите , които уж се наливат , е от "хорска срама" - колкото да се отчете ,че все нещо се прави за бедните..
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:съвременното робство
« Отговор #17 -: 05-03-2012, 13:15:58 »

Цитат
* Питаш  за алтернатви? има ги и в момента  - държавният капитализъм на Китай. Само преди 30г се преподаваше в училище , че Китай е "изоставаща страна от третия свят".Сега реално са №1. ( И не е само заради числеността му, ами най-вече защото не допускат да им се бъркат в кухнята, докато си приготвят манджите  :)  )

Именно. Значи от тях си зависи да въведат минимална работна заплата и да поработят в сферата на правата на човека и екологията, за да се куртулисат бедните работници. Но засега на държавата не й ли трябва това? И то е добре дошло за западните компании, обаче няма да е завинаги.

Знам за марионетните правителства в Африка, просто все ми се ще някой свестен да пробие и да впрегне ресурсите за благото на народа.
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:съвременното робство
« Отговор #18 -: 05-03-2012, 14:51:05 »

Държавният капитализъм на Китай, ако това е алтернативата, то човечеството не го чака нищо добро. Бил ли си някога в Китай, да усетиш отровения въздух над промишлените градове, потискащо високите сгради символ на просперитета. Ами нали Китай е един от най-големите експлоататори на ресурсите на африканския контонент.Социалното разслоение и там е огромно. Да китайците работят много и то за много малко пари, просто при тях количествените натрупвания са довели и до качествени изменения. Но нали лелеем за свят, който природата да се цени и да се използва разумно, едва ли Китай е положителен пример за това.
Активен

Flatline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:съвременното робство
« Отговор #19 -: 05-03-2012, 15:52:35 »

Бил съм. В Пекин е яко, но в Шанхай и Хонг Конг само инфраструктурата е впечтляваща. Смог плюс воня на печени буболечки от уличните будки. Само един от тримата екскурзоводи беше критичен към ставащото, другите не даваха и дума да се каже.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.095 секунди с 22 запитвания.