Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Съвместимост на хранителните продукти  (Прочетена 16710 пъти)

Nun

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 248
    • Моят Facebook
Re:Комбинации на храни
« Отговор #20 -: 29-06-2009, 16:39:15 »

Благодаря Марулке! Аз също се стремя към 100% суровоядство. Още веднъж благодаря и моля темата да бъте заключена! :)
« Последна редакция: 29-06-2009, 16:51:57 от theQueerN »
Активен
Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #21 -: 29-06-2009, 17:44:54 »

не я заключих, а я преместих при другата, така всичко е на 1 място :)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Nun

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 248
    • Моят Facebook
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #22 -: 29-06-2009, 17:51:55 »

Добре, както си преценила.  :)
Активен
Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #23 -: 29-06-2009, 18:50:04 »

На човек, който яде полезни храни, движи се редовно и е наясно за какво живее, не му трябва да се притеснява кое с кое комбинира в чинията.
Не съм съгласен с това изобщо. Яж от полезните неща, както си се храниш и накрая изяж 2-3 праскови и ми кажи, че няма значение последователността или разделянето на храната...
Изчела съм доста статии в нета...
Явно не са били достатъчни ;D За едни храни се отделят едни ферменти, за други други...с две думи, ако сложиш една "манджа с грозде" в стомаха си, точно щото си суровояд, ще ти стане кофти ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #24 -: 29-06-2009, 19:05:51 »

ох Петко, ти прочете ли всичко което съм написала? аз си казах и то не веднъж, че за плодовете съм съгласна и аз ги разделям по принцип... ма и в торта умешани да ги ям, ми няма нищо да ти кажа, много ми е хубавко даже ;D

манджата с грозде пак е мешане на плод с манджа... явно, че не съм съгласна... обаче който си яде готвено, ако спазва там основните правила на РХ (които не са само за РХ) да не яде тлъсто, рафинирано и т.н. си е все тая как ще ги комбинира, стига да не прекали с количеството... сега за суровоядец, който се намаа с готвено, е ясно какво ще стане...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #25 -: 29-06-2009, 19:14:08 »

С. Петко,за плодовете е ясно,че трябва да се консумират отделно и преди другите храни,но мисля,че ако се храниш суровоядски и се опиташ да приложиш разделното хранене спрямо суровоядството......не знам къде ще му излезе края.Напрмер трябва да "забравиш" за :суровоядките сладки-всичките,сирената и т.н.Даже мисля,че гъбите с маслини също не са добра комбинация ???(не съм сигурна съвсем),следователно махаш и тях.Та няма нужда чак от такива мерки според мен.Аз  съм съгласна с мнението на Марулка.
 ;)
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #26 -: 29-06-2009, 19:24:36 »

Явно не съм се изразил правилно. Изобщо не съм наясно с принципите на разделното хранене. Аз само казвам, че макар и суровояди, не бива да мешаме в едно хранене всякакви храни. Пример:
- сладки неща със солени(като ядеш зеленчук, не яж мед);
- да не се смесват плодове със зеленчуци;
- плодовете да са отделно
- кълновете е добре да са в началото на храненето
- маслата да се пият по възможност сутрин на гладно, а не 5 мин. след вечеря
- ако някой пие пчелен прашец, да не го пие след ядене...хаххх...

В общи линии е това...щото казано по този начин:
Цитат на: marulka в 13-05-2009, 11:02:13
Цитат
На човек, който яде полезни храни, движи се редовно и е наясно за какво живее, не му трябва да се притеснява кое с кое комбинира в чинията.
...някой може да се обърка... ;) :)
« Последна редакция: 29-06-2009, 19:28:00 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Комбинации на храни
« Отговор #27 -: 29-06-2009, 19:39:12 »

сега съм вече 100% веган и почти 100% суровоядка
продължавам да се заяждам...хахахаххх Доколкото знам 100% веганите не използват:
- изделия от животински произход - кожа, коприна, вълна и др.;
- пчелен мед (при най-строгите вегани);
- продукти с животински компоненти - желатин, глицерин и др.;
- продукти, които са произведени чрез рафиниране с животински продукти - някои видове захар и пр.;
- продукти, които са тествани на животни, в т.ч. козметика, тютюн и пр.
.........още ли си 100% веган?? ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Комбинации на храни
« Отговор #28 -: 29-06-2009, 20:08:18 »

сега съм вече 100% веган и почти 100% суровоядка
продължавам да се заяждам...хахахаххх Доколкото знам 100% веганите не използват:
- изделия от животински произход - кожа, коприна, вълна и др.;
- пчелен мед (при най-строгите вегани);
- продукти с животински компоненти - желатин, глицерин и др.;
- продукти, които са произведени чрез рафиниране с животински продукти - някои видове захар и пр.;
- продукти, които са тествани на животни, в т.ч. козметика, тютюн и пр.
.........още ли си 100% веган?? ;D

ми всъщност да, ти в мен ли се съмняваш бе мило ;D

от тия неща мисля, че само пчелен мед ползвам и то много по малко, защото ми е отвратително сладък, мога да го откажа още на момента, но не съм намерила причина... глицерин не съм много сигурна има ли в сапуна, който ползвам, натурален е някакъв, каквото и да значи това ???
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #29 -: 29-06-2009, 20:11:36 »

Съмнява са да...,той как изобщо е успял да си събере мозъка и да го напише,че днсе е силно активаен,ама по други въпроси ;D ;D ;D ;)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #30 -: 29-06-2009, 21:21:57 »

Само да вметна нещо - какво значи "строг" веган. Или си веган, или не си. Няма "строги" и "меки". Както при вегетарианството има разни измислени разделения, за да е по-удобно на хората да си вярват, че са нещо. Какво е това "лакто-ово", бла-бла... Философията на вегетарианството е една. В корена й е ненасилилието във всичките му форми. Вегетарианството включва НЕяденето на всякакво месо (рибата също е месо) и яйца.

Хората, които ядат риба и яйца, за мен не са вегетарианци. Просто си вярват, че са. Може би им се иска да бъдат, в което няма нищо лошо!! Вярно, че живеем в объркан свят, тези продукти все още са навсякъде, но... принципът си е принцип, в крайна сметка.

По същия начин е и веганството. То е по-скоро философия, начин на мислене и на живот, мироглед. Яденето на мед, по-скоро неяденето си има значително място, и това си има причина. Никак не е за пренебрегване. Експлоатацията на което и да е същество и неговия труд за сметка на егоистични облаги не се толерира по никакъв начин. Животните, насекомите, изобщо цялата природа живее в пълна хармония. Ние идваме и грабим всичко. Вместо да сме част от тази хармония, ние убиваме, изтезаваме, заграбваме, замърсяваме и т.н.

Малко се отплеснах, но просто... мисля си, че трябва да сме наясно с тези неща.  :)

И не ме разбирайте погрешно - най-малко целя да се заяждам или този ми пост да е нападка или обвинение към който и да било!!!! Просто уточняване на понятията  ;)  :-*
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #31 -: 29-06-2009, 21:57:26 »

ами... аз честно казано съм с нагласа, че съм суровоядка, а не веган... не съм се стремяла да стана веган, просто то така се получава, че съм повече веган, отколкото суровояд... и причината е, че неща като рожково брашно и кашу не са сурови... а медът го консумирам защото примерно nutella-та няма как да я направя като няма сироп от агаве у нас... ако живеех някъде другаде щях да съм 100% по всички параграфи... но засега съм си в България и каквото предлагат тук- това, може и да се преместя някъде в чужбина догодина примерно, колко му е, аз съм си с чергарска душа ;D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #32 -: 29-06-2009, 22:27:09 »

Марулче, това не го написах във връзка с теб. А във връзка с тези определения "краен", "некраен" и т.н., и какво е съдържанието на понятията. Ако човек е отказал месото и млечните и консумира само мед, ехееее, доста е направил!!! :) Дет се вика, това да му е кусура ;)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #33 -: 29-06-2009, 22:59:50 »

Радулче, аз на Петко се отчитам, че само ми намира кусури >:( ;D
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #34 -: 29-06-2009, 23:22:31 »

И не ме разбирайте погрешно - най-малко целя да се заяждам или този ми пост да е нападка или обвинение към който и да било!!!! Просто уточняване на понятията  ;)  :-*
Добре, че го написа. Постът ти е много полезен! Аз както казах преди няколко седмици, не съм изобщо наясно с тези понятия, по простата причина, че имат различна трактовка. Сега поне ми станаха ясни нещата, и най-вече, имам твоето мнение по тези въпроси. Мерси за което! ;) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #35 -: 26-07-2009, 21:08:55 »

Някой тук във форума беше попитал ,нямало ли доктори между нас,че да дават съвети .. ???

Ами ето какво им е мнението , след нас, извън нас....,ще продължаваме ли да ги търсим ? :)

     Доц. Байкова, специалист по хранене и диатетика

През последните десет години разделното хранене се радваше на особена популярност и у нас. Много хора минаха на този режим, за да отслабнат или да пречистят организма си. “Въпреки че при някои от тях той дава ефект, не съществуват научни доказателства за трайно понижаване на теглото или за дезинтоксикация на организма“, уточнява доц. Байкова, специалист по хранене и диететика. Точно обратното - редица клинични проучвания доказаха, че намаляването на мазнините при лица, практикуващи разделно хранене, не е по-ефективно от това при хората, които си хапват от всичко по малко.
................Според диетолозите обаче този режим може да се прилага за не повече от една до две седмици.

     Има особено важни хранителни вещества, които е задължително да се приемат регулярно. Такива са азотът, незаменимите аминокиселини, магнезият, цинкът, калият, фосфорът и т.н. Те са включени във всички обменни процеси - организмът няма натрупани резерви. Плодовете са особено бедни на всички тези вещества и затова продължителната диета само на плодове е много вредна за организма.


Идеалният хранителен режим е да похапваме от всичко, но в разумни количества. Неправилно провежданите диети водят до сериозни здравословни проблеми, твърди доц. Донка Байкова от медицинския център “Марковс“


Едно продължително едностранно хранене, наблюдавано при орторексията, след първоначалната еуфоричност и приповдигнатост води до една по-лесна уморяемост, мисловният процес става по-бавен, по-непластичен. Идват и телесните усложнения, сред които анемии, авитаминози, нарушава се абсорбцията на минералите и микроелементите от организма. Гладуващите или спазващите някаква диета могат да ги взимат като добавка, но усвояването им е нарушено. В Щатите се вдигна много голям шум около смъртта на една млада жена следствие на здравословно хранене.

( Има си хас да вземе да се вдигне шум заради някой от 150 000 души ,умиращи средно всяка година от страничните реакции на лекарствата-правилно предписани и превилно приемани !  /  официални данни за САЩ./ )

Отървала се от орторексията, тя се връща към нормалното хранене, но уврежданията на сърдечно-съдовата й система са толкова трайни, че умира от сърдечна недостатъчност.

 А в общества и култури, където изхранването е проблемно, на мода е закръглената фигура – символ на здраве. Има запазен и до днес поздрав в Индия, който гласи: “Днес изглеждаш дебел и свеж” и е най-големият комплимент.
« Последна редакция: 26-07-2009, 21:26:46 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #36 -: 26-07-2009, 22:18:37 »

:-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #37 -: 05-11-2009, 15:29:37 »

Смятам, че за човек, който не е (и няма желание да става) веган или суровоядец, разделното хранене е идеален режим - дори месото/сиренето/рибата, съчетани с голямо количество зеленчуци, стават, айде ако не полезни, то поне безобидни, тъй като ензимите в зеленчуците в голяма степен неутрализират вредния ефект от животинските протеини. Същото важи и за скорбялата - хлябът, картофите, зърнените - ако се съчетават с голяма салата и нищо повече, това е много по-добър вариант, отколкото ако се мешат помежду си. Вярно е, че голям процент от успеха на разделното хранене се дължи на преобладаващите зеленчуци и яденето на плодове отделно, но и правилното съчетаване има значение. В една тема вече писах и че дори чаша мляко (сега "любителите" на млякото да не мъ набият  :whistling2 - emotloader:) не носи вреда, ако е между храненията (в разстояние 2-4 часа) и без нищо друго (Нескуик-ове, кифли-мифли и прочие). А повечето хора са свикнали да сядат на масата пред 1/2-килограмова пържола, наджвъчкана с картофи, + 4-5 филии бял хляб и, само 2-3 зеленчука, сгушени на ръба на чинията, все едно за украшение... Еми, разликата е огромна  ;).

П.П. Радулче, ще ме прощаваш, но има голяма разлика и между човек, който е изключил само месото (но не и млечните) и човек, който не е изключил нищо. По отношение на веганската идеология, може би няма, но има по отношение на здравословното състояние. Не искам да споря за наименованията, не съм толкова наясно. Щом казваш, че няма лакто-вегетарианци - хубаво, няма. Щом не съм вегетариянка, като не съм яла месо повече от 10 години, но от време на време пия мляко (и то щото ми е вкусно, не щото смятам, че е полезно) - добре, не съм вегетариянка :). Но ако за теб - която се храниш толкова здравословно от маса време и си здрава - няма разлика дали ще включиш в менюто си само риба, или домашно кисело мляко, или някакви си пъдпъдъчи яйца (от "вредните" продукти), все е еднакво "лошо", то за един човек с хиляди болести, който години наред се е тъпкал безразборно с боклуци, има разлика, и то огромна. Не е зле в такъв случай да признаем и малката крачка прогрес на човека, отколкото да му натякваме колко мнооого още има да извърви ;).  Апропо, от много време се опитвам да убедя баба си, която пие лекарства с шепи и играе на "Не се сърди човече" с тях, да махне дори само месото от менюто си, и че така ще се почувства с пъти по-добре... никакъв ефект. Без коментар.

Освен това мога да ти кажа, че на обществени места, само ако месото махнеш (поне в България), си подложен едва ли не на дискриминация. Като оставим настрана разни тъпи въпроси от сорта на "Ми добре де, тогава с какво се храниш" и коментари от роднини и прочие "Ще си спреш растежа и такава, ниска, ще си останеш/Ще ти станат чупливи костите...", в България доскоро почти не можеше да се намери обществено заведение където да има и едно ястие без месо (дори салата!). Вярно, че последните години, с появата на здравословните магазини, ресторанти и прочие, нещата се промениха доста. Но по-рано (около 5-6 години) лично аз направо се чувствах дискриминирана от факта, че не ям месо - не можех да седна на пица с приятели, щото нямаше пици, дето да не съдържат шунка/бекон/филе/луканка/кренвирши/други гадости; не можех да поискам да ми махнат шунката от салатата, щото келнерите се мусеха и викаха, че "то така трябвало"... В родния ми град съседи и приятели се шегуваха, че съм била "капризна" или "неудобна" гостенка - демек, нямало с какво да ме почерпят (по простата причина, че за тях нещо, дето не съдържа месо, не се равняваше на храна!). Не че на мен ми пукаше де ;).

И ти не приемай поста ми като заяждане, нито искам да обидя някого, но ми се струва, че именно по отношение на такива изказвания, като твоето горе, беше писал човекът с ник ggbg в темата "Да изразя разочарованието си...", и много бързо всички го нападнахте. А все пак, не е зле да се замислим как звучим понякога на човек, който не е толкова наясно с нещата... Е, всеки има право на мнение.
« Последна редакция: 05-11-2009, 15:45:45 от Buku »
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #38 -: 05-11-2009, 17:55:08 »

Buku, от този ъгъл от който разглеждаш мнението на ggbb не бях се замислила и може би наистина има някаква истина! ::)
Както и да е. По темата аз също мога да кажа че от месоядец, който яде месо всеки ден и месоядец, който яде месо 1път в месеца също има огромна разлика. Аз съм човек, който спазва принципите на разделното хранене от 10години и съм напълно съгласна с теб. В менюто ми има изключително много жива храна-90% останалото са качествени протеини-10%. Как се храня? Можеш да погледнеш в дневника ми. Винаги съчетавам протеините само със зеленчуци. И аз имам твоите проблеми с роднини и приятели. Ето пресен пример в неделя ходих на гости на родителите ми и трябваше да ги лъжа, че ще си изям пържолата, която ми бяха приготвили за вечеря, защото следобяд щях да ходя на сауна и си останах само на салата. Защото ако бях казала, че се опитвам да отказвам месото щяха да започнат пак с техните лекции, а на мен ми писна 10години да се обяснявам за това ядене. Като че ли то е най-важното нещо на света. :(
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #39 -: 05-11-2009, 18:21:40 »

Ааа, Деси, какви са тези родители ,дето не зачитат приоритетите на детето си. Я да ги строяваш!   Гъбаркат се с теб - пържоли ще ти дават :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.092 секунди с 22 запитвания.