Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Съвместимост на хранителните продукти  (Прочетена 16719 пъти)

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92

За да поддържаме организма си здрав или за да го излекуваме без лекарства е нужно по-голяма част от менюто ни да бъде от сурови храни ,в това число влизат както зърнените така и ядки,плодове, зеленчуци,кореноплодни и др.Но един продукт съдържа голям процент въглехидрати,а друг -предимно белтъчини и при едновременен прием на тези храни затрудняваме стомашните сокове и част от храната, въпреки че е здравословна,остава неусвоена от организма ни.Отварям тази тема, защото и аз не съм наясно с основни положения, които трябва да знаем при съчетаване на хран.продукти за оптимално извличане на ползи от храните,които консумираме...!
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #1 -: 29-04-2009, 16:34:05 »

Мисля, че тези линкове ще ти са полезни  http://razd-hranene.hit.bg/ ,  , http://www.bb-team.org/articles/999/).
Таблици: http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.997.html,                                                      http://razd-hranene.hit.bg/Tablica.htm
Изобщо в интернет има много публикации за разделното хранене...Но според мен, ако си суровоядец, нещата стават много по- прости ;D

Време за храносмилане (по памет) :):
1.Плодове на гладно и самостоятелно до 12 часа.  Между различните видове плодове -30 мин. Между плодове и друга храна- 1 час.
2. Зеленчуци с ядки- 3-4 часа
3. Зеленчуци с варива, бобови - 3-4 часа
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #2 -: 29-04-2009, 20:31:20 »

Страхотна тема! Наистина е чудесно да знаем,и аз понякога доста се обърквам.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #3 -: 02-05-2009, 15:19:33 »

Принципите за разделното хранене не са толкова важни при суровоядството. Те са по-скоро от значение при хора, които консумират и животински протеини. Най-общо правилата са 2:
1. Плодове се консумират винаги на гладен стомах и никога за десерт, не се смесват с концентрирани храни. /важи и за суровоядците/
2. Протеини и въглехидрати са несъвместими.
Протеини са храни с над 10%белтъчно съдържание на 100гр., същото се отнася и за въглехидратите.
Активен

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #4 -: 02-05-2009, 15:52:08 »

Аз преди се увличах много по разделното хранене, даже на хладилника още ми седи залепена таблицата кое с кое е съвместимо... След като преминах към предимно сурова храна, си промених мнението за тази съвместимост и вече си смесвам всякакви продукти. Само за плодовете спазвам правилото да се ядат отделно, но примерно в тортичките и другите сладкиши се смесват плодове, то просто няма как. По принцип съм съгласна с Деси, че това по-скоро важи за хора които консумират животински продукти, месото примерно се смила часове наред и ако му добавиш много въглехидрати, наистина страшно се затруднява храносмилателната система, затова се комбинира главно със зеленчуци...

От друга страна ако се замислите, дори един продукт да е със по-малко от 10% въглехидрати/белтъчини, ние пак трябва да отделим и киселини и основи за да се смеля всичко по някакъв начин. Всъщност още при подушване аромата на храната, стомахът и слюнчените жлези започват да отделят храносмилателни сокове без да имат представа ние въглехидрати ли, белтъчини ли, какво ли ще им дадем да смилат, организмът ни е пригоден да смила всичко заедно и няма смисъл да "похабяваме" отделените сокове като предоставяме само 1 вид храна.

Истината е по-скоро в съзнателното хранене, без да се прекалява в количествата и без да се консумират боклуци, които с каквото и да ги комбинираш все ще са бреме на организма. По правилата на разделното хранене е приемливо да се комбинират примерно картофи с мас, но това наистина ли е приемливо според вас? Ако се придържате към сурова храна, голяма част от нея неминуемо са зеленчуци, които и според РХ се комбинират с всичко. Ядките и много от зърнените сами по себе си съдържат хем много въглехидрати, хем много белтъчини, ето ви един пример: в 100гр орехи има 14гр въглехидрати и 15гр белтъчини, тоест и двете са над 10%, както и да консумирате орехите винаги ще смесите и двете, така че просто се хранете с полезни за тялото продукти и не го мислете много-много като ги смесвате в "манджата".  ;)
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #5 -: 02-05-2009, 16:22:30 »

Всъщност още при подушване аромата на храната, стомахът и слюнчените жлези започват да отделят храносмилателни сокове без да имат представа ние въглехидрати ли, белтъчини ли, какво ли ще им дадем да смилат, организмът ни е пригоден да смила всичко заедно и няма смисъл да "похабяваме" отделените сокове като предоставяме само 1 вид храна.

Марулке, съгласна съм, че ако си суровоядец почти от самосебе си спазваш правилата  :P...Но относно горното твърдение, искам да кажа, че само Човекът яде по няколко неща наведнъж ;)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #6 -: 02-05-2009, 16:35:44 »

Ами да,само човек има разум-да осмисли и ръце да го постигне.  ;) Колко храни има,които съдържат смес от въглехидрати,белтъчени и мазнини. Ядките,авокадо,фасул и много,много други. Примерите с животни не са съвсем удачни навсякъде.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #7 -: 02-05-2009, 17:50:37 »

организмът ни е пригоден да смила всичко заедно и няма смисъл да "похабяваме" отделените сокове като предоставяме само 1 вид храна.
 
  Марулке,аз не съм съгласна с това,което цитирах.В храносмилателната ни система в зависимост от това какъв вид храна преобладава/в смисъл-въглехидратна,белтъчна и т.н./ се изработват такива храносмилателни ферменти,които смилат САМО този вид храна ,а тази която е по-малко остава непреработена и съответно-неусвоена от организма.              Малахов пише,цитирам: "Суровата храна,за разлика от термично обработената,до голяма степен се смила за сметка на собствените си ферменти.Това явление се нарича автолиза.Всеки животински вид, в това число и човекът,е приспособен към разграждането на хранителни структури от определен вид.Преходът към други хранителни структури,несвойствени за човешката храносмилателна система,води до нарушения в работата на организма и появата на болести.И обратно,отказът от несвойствените хранителни структури и преминаването към видово хранене отстраняват всички тези нарушения и болести."
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #8 -: 02-05-2009, 18:27:44 »

Валя, аз се обосновах за похабяването на храносмилателни сокове. Процесът на храносмилане далеч не се извършва само в стомаха, а започва още със "потичането на лигите" при вида на вкусна храна. Въпросните "лиги" са соковете, с които започва храносмилането и те не могат да знаят преди попадането на храната в устата въглехидрати или белтъчини ще се смилат за да подготвят от този сок. Ние просто произвеждаме и от двата вида при всяко хранене. Ако не беше така, ВИНАГИ ще остава необработена и неусвоена храна, защото почти не се сещам за продукт, който да се състои само и единствено от въглехидрати или само и единствено от белтъчини. (Единственото, което ми хрумва е медът, който е чисти въглехидрати и нищо друго)

Този цитат на Малахов не знам каква връзка има с разделното хранене, за което доколкото разбирам говорим в тази тема? Той говори за видово хранене, тоест за храненето с видове храни, присъщи на човешкия вид, а не за разделно хранене, тоест за смесването на въпросните храни, присъщи на човешкия вид.
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #9 -: 02-05-2009, 18:55:15 »

Ами да,само човек има разум-да осмисли и ръце да го постигне.  ;) Колко храни има,които съдържат смес от въглехидрати,белтъчени и мазнини. Ядките,авокадо,фасул и много,много други. Примерите с животни не са съвсем удачни навсякъде.

Но в тези храни пропорциите и концентрацията на % въглехидрати,белтъчени и мазнини в тях е оптимално и "природно". Не може да сравняваме  200 грама картофи+50 сирене с              1 порция боб или 2 авокадота. Не можем да сравняваме сухата логика с тази на природата ;)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #10 -: 03-05-2009, 07:35:56 »

Една схема за комбинация на храните от суровоядец, която ми допада:

http://qito.wordpress.com/eating/
Активен

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #11 -: 03-05-2009, 08:50:44 »

Марулка,започнах тази тема,не защото разбирам,а защото НЕ разбирам,доста съм чела,но някакси тази тема "съвместимост на хран.продукти" ми е била на заден план.Губи ми се основната нишка и поради тази причина пуснах темата.Абсолютно си права,че храносмилането не се извършва само в стомаха,а в целия храносмилателен тракт като започва още в устата с раздробяването и смесването на храната със слюнка.Под видово хранене Малахов има впредвид не само различни видове храни ,а и видове в смисъл въглехидрати,мазнини,белтъчини.Кои са тези два вида сокове ,за които споменаваш, и къде се изработват-стомах,тънки черва...,в тази връзка Малахов казва ,че в зависимост от вида на храната/белтъчна,въглехидратна.../ в стомаха се изработват определен вид храносмилателни ензими,които я разграждат.В стомаха ,под въздействието на тези ензими,храната придобива киселинен характер,а в дванадесетопръстника -основен/алкален/ поради впръскване на жлъчен сок.Може би говорим за едно и също,но в зависимост от източника, използваме различни термини.Ще се радвам, ако продължите темата със същия хъс! И кои са вашите източници на тази тема?
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #12 -: 03-05-2009, 10:39:50 »

Една схема за комбинация на храните от суровоядец, която ми допада:

http://qito.wordpress.com/eating/


Супер :-*
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #13 -: 03-05-2009, 18:20:55 »

Аз отново искам да подчертая, че за суровоядеца разделното хранене наистина не е от такова значение. Чела съм поне 15-20книги на тази тематика и съм доста запозната и бих искала да кажа също, че този вид хранене не тъпче на едно място, а непрекъснато се развива. Естествено, че почти всички храни съдържат и белтъци, и въглехидрати и мазнини. Но все пак един е преобладаващия компонент. Например рибата има преобладаващо протеини, съответно е белтъчна храна, зърнените и картофите имат преобладаващо нишесте, следователно са въглехидратна храна. Ядките в най-новите изследвания на разделното хранене не са протеини, а мазнини, защото съдържат преобладаващо мазнини. Така, че могат да се съчетават с всичко-зеленчуци, белтъчини, въглехидрати.
Ако имате други въпроси с радост ще ви отговоря!
Активен

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #14 -: 03-05-2009, 19:13:53 »

Естествено, че почти всички храни съдържат и белтъци, и въглехидрати и мазнини. Но все пак един е преобладаващия компонент.

Деси,точно това ме обърква... :o  БЛАГОДАРЯ,за коментара и ще се радвам,да продължиш да пишиш по темата в същия дух.Иска ми се и аз да можех да се похваля с поне половината прочетени книги от теб, на тази тема,но уви... :'(
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #15 -: 04-05-2009, 08:40:52 »

Не разбирам какво е объркващото! Например ядките съдържат и белтъчини, и въглехидрати и мазнини, но преобладават мазнините, съответно са към групата на неутралните храни.
1.Белтъчини-месо, риба, сирене, яйца
2.Въглехидрати-хляб, всички зърнени, бобови, картофи
3.Неутрални-зехтин, ядки, семена, авокадо, маслини, всички безнишестени зленчуци.
Белтъчините се комбинират с неутрални както и въглехидратите с неутрални. Блетъчини с въглехидрати не се смесват.
Толкова е простичка схемата, че няма абсолютно нищо сложно! :)
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #16 -: 06-05-2009, 13:41:51 »

Ето една много полезна таблица за съчетаването на плодовете:
http://beinsa.info/tmp/Food%20combinations.pdf

Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Съвместимост на хранителните продукти
« Отговор #17 -: 13-05-2009, 10:02:13 »

Съжалявам, че се забавих да си до-коментирам по темата... Изчела съм доста статии в нета, които дори по принцип не са свързани с разделното хранене, но са достатъчно убедителни, че теорията за разделянето на храните не е реална... и понеже виждам, че ми излизате с цитати на големи имена, ще се опитам да обясня от гледна точка на личния ми опит с разделното хранене...

Аз самата съм била на разделно хранене много пъти, целта разбира се е била да отслабна, понеже то главно с това се свързва, едва ли не е диета, макар че не е като диета където ти казват какво точно да ядеш, а по скоро са принципи на ядене. Изчела съм няколко книги за разделното хранене, като се почне от тази на Демис Русос преди много години, после "Сила за живот", а напоследък някакви по-нови, едната беше на български автори, другата на Каролин Хъмфриз. Спазвала съм указанията им изцяло и винаги съм отслабвала значително... Тогава ще кажете защо казвам, че е мит? Ами ето защо...

Това за комбинирането на храните горе-долу ви е ясно, в различните книги се срещат много различия по въпроса за определени комбинации, които и да спазвате ще отслабнете, но трябва да спазвате и останалите "указания" в книгите, а именно:

- всяка книга препоръчва да откажете бялата захар и захарни изделия, белия ориз, бялото брашно и производните му, бобови растения, свинско месо и производните му, майонеза, пушени и солени продукти, оцет... евентуално и млякото... като в същото време казват, че ако сте силно затлъстели трябва да се намали консумацията на храна изобщо и да се наблегне на зеленчуците... до обяд само плодове...

- всяка книга препоръчва много движение, най-малкото ежедневни разходки, събота и неделя сред природата, и т.н.

Дотук добре, все хубави съвети, но какво всъщност се получава в крайна сметка:

Взимаме един средностатистически затлъстял човек, до вчера се е търкалял на дивана с чипсове, шоколад, сладолед в ръка... И изведнъж тоя човек решава да отслабне като мине на разделно хранене, маха всички мазни, рафинирани, преработени храни от менюто си, яде много плодове и зеленчуци според указанията, движи се всеки ден... Ами, много ясно, че ще отслабне, и както аз преди ще си мисли, че е от разделянето на храните, а не от това, че е станал над 70% суровоядец и спортува. Останалите под 30% храни (които дори не са толкова вредни, понеже сме махнали тлъсто месо, сол, захар, преработено, рафинирано...) както и да ги комбинирате винаги ще отслабнете и ще се чувствате добре щом сте заменили боклуците със сурови храни и се зареждате с допълнителна енергия от спорта.

Пробвайте сами да комбинирате храните по правилата като не махнете пържено, мазно, рафинирани и силно преработени храни да видите ще се чувствате ли добре само от разделянето на храната по групи. И след това пробвайте да изключите въпросните храни, да ядете много плодове и салати, както съветват в книгите за РХ, без да се мъчите да комбинирате нищо по специален начин... Аз съм пробвала и мога да ви гарантирам, че винаги ще се чувствате по-добре и причината определено е в това, че ядете качествена храна и се грижите за себе си като цяло.

На човек, който яде полезни храни, движи се редовно и е наясно за какво живее, не му трябва да се притеснява кое с кое комбинира в чинията. След дългите години на преяждане с боклуци, стомахът и другите ви органи "на драго сърце" ще усвоят полезния материал, които им предоставяте, независимо как сте го измешали.
« Последна редакция: 13-05-2009, 10:03:44 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Nun

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 248
    • Моят Facebook
Комбинации на храни
« Отговор #18 -: 29-06-2009, 11:03:43 »

Не видях другаде във форума подобна тема за това реших да я създам. Идеята ми е да дискутираме кое с кое е желателно/нежелателно да се смесва.

Та моят въпрос е: защо не трябва да се смесват плодове и зеленчуци ?
Активен
Имаме силата да променяме всичко и всичко зависи от нас, ние сме Бог!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Комбинации на храни
« Отговор #19 -: 29-06-2009, 15:54:53 »

темата е ето тук: http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=56.0

иначе по въпроса ти: според принципите на разделното хранене плодовете не трябва да се смесват с нищо (не само със зеленчуци), както и помежду си... което аз лично е единственото нещо, което спазвам от РХ, защото наистина съм забелязала, че ми е по-леко на стомаха ако отделя плодовете... но пък ако си правя някоя рецепта за тортичка, в която се смесват плодове, си ги смесвам без да ми мигне окото... но сега съм вече 100% веган и почти 100% суровоядка, така че не считам, че РХ изобщо важи за нас, защото суровата храна ни е "разделена" от природата и няма нужда да я разделяме допълнително...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels
 

Страницата е създадена за 0.116 секунди с 22 запитвания.