Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Водата... с която поливам  (Прочетена 10095 пъти)

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Водата... с която поливам
« -: 08-03-2012, 13:57:51 »

Здравейте,

Споделих, че ще си правя био градинка в Ахтопол или по-точно над Ахтопол, в Странджа. Обаче сега като обмислям как, какво и т.н. се сетих за водата. Покрай мястото тече река, близо до мястото има каптаж, по-скоро бунар, а мястото е ливада навътре в гората. Та чудя се... минала година толкова се говереше за тоя шап и др. подобни в тоя район - дали е възможно тази вода да е заразена и дали ако не е, е възможно през лятото, ако умре нещо по нагоре по течението пак да зарази водата ииии .... дали тази вода ако е зарезена може да зарази и зеленчуците.... или въпроса и размислите ми са тъпи  :Confus_3: ? Или да я тествам в някоя лаборатория най-добре, а?  ???
Активен
Happiness is only real when shared!

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #1 -: 08-03-2012, 14:04:50 »

Ето го мястото. Точно го гората минава рекичката - тип баричка. А някъде на 100 ина метра зад фотографа (АЗ) е бунарчето. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1821780279792.54171.1698751527&type=3#!/photo.php?fbid=1821782199840&set=a.1821780279792.54171.1698751527&type=3&theater
Активен
Happiness is only real when shared!

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #2 -: 08-03-2012, 14:44:49 »

Привет Радостина, разгледах мястото и искам да ти кажа нещо по въпроса.Една от професиите ми е градинар, потомствен, защото имам род из Странджа,бахчеванджии /както там казват на градините/бахчи/.Дядо ми от съвсем малка възраст ме взимаше със себе си по цяло лято  на градините и лозята си,  за да работя с него.Те бяха в Странджа ,но по-нагоре ,по-навътре в до едно по-затънтено село.Защо не обърнеш внимание на следното преди да разработиш градината .Разбери дали през юли и особено август ,нивото на водата  в бунара докъде пада точно.Ако е много ниско,накарай някой да изкара водата и да замаже стените със течно съкло.Друго нещо,как мислиш да вадиш водата от бунара.Помисли за това, защото , ако е с кофи и на ръка, в горещите летни месеци, доматите и чушките искат всеки ден да се "вадят"/поливане по вади,както им казват в района/.Искам да обърна внимание само на механичната част, защото за химическите съставки на водата не мога да гадая сега.Гледам, че има лек наклон мястото.Това е хубаво.Нали не би направила грешка ,когато си правиш засяването да разположиш вадите в посока надолу-нагоре.Не забравяй да са напреко на наклона, за да могат да задържат водата , когато поливате.
 Идеята ти е чудесна!Само да не те излъже  първоначалния ентусиазъм.Ако не пресметнеш точно практически кое как да стане, рискуваш в един момент да се сблъскате с препятствия , които са трудоемки и да ви подтиснат мерака.С удоволствие бих споделил каквото знам и умея на практика в тази област с теб и приятеля ти.Просто обичам заниманията със земята!
Друго ,което виждам на картинката е ,че мястото е идеална паша за пчелите.Освен това в дъното на снимката има гора от бук и цер,и следователно ще излиза и манов мед от там с много качества.Не напразно в Странджа го вадят.Чак тук съм си носил  с тенекии ...така ,че може да помислите и за един два кошера , за проба ,ако не сте наясно с пчелите.Не е трудно, стига да се внимава.Много се радвам за вас и идеята ви.Желая ви от все сърце да я реализирате с успех. :Content_14: :Content_14:
« Последна редакция: 08-03-2012, 14:47:28 от Миоджералвомбо »
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #3 -: 08-03-2012, 15:14:11 »

 :kisss:Не го мисли толкова.Ако ти си с природата и тя е с тебе!Ще ти даде  рамо!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #4 -: 08-03-2012, 15:26:22 »

Благодаря за съветите Миоджералвомбо,

Това с почистването на бунара е добра идея. Водата и от бунара и от реката ще я вадиме с помпа от тези тип бибо (а него с генераторче ще го захранваме) или нз точно как се казва. за пчелите  :peperudi: - мястото е купено точно с тази цел - дядо му на моя приятел е страшно запален пчелар. има куп патенти в тая област. Подобрения на електромагнитния кошер, лекува успешно някаква болест с лекарство свое творение, прави майки целогодишно ... абе голям е в тая област. В пчеларските списания има статии за неговите изобретения от време на време. Та той ни запали...един вид да му продължиме занаята на човека... да е жив и здрав де. Та купихме мястото за пчелин, тая година ще слагаме първите кошери ииии после почнаха да ни идват идеи - отглеждане на градини, евентуално лозя (фенове сме на виното) и евентуално някаква барака, а в последствие малка спретната дървено-каменна къщурка с две липи отпред  ;D.
 Лехите разбира се, че ще са напречно на наклона - повдигнати. Преди това само ще я пообърнем плитко, плитко и после отгоре почва от гората. Разбира се и ще оградим мястото с материал от гората, защото там има и дивеч има и домашни животни дето пасат наблизо, а и има много от по-тъмните братя  :whistling2 - emotloader: дето само дебнат нещо да гепнат  :Content_4 - emotloader:.
Единствено ме тормози тая вода - да не би нещо да й има. Знам ли? Почистването на бунара и тест в Бургас май най-добре ... и евентуално ако не са скъпи тия тестове - регулярни тестове на водата от време на време?
А ти като си от този район - какво вирее най-добре или зависи от грижите? Аз миналото лято като узряха доматите (много обичам домати) само обикалях по бабите в Ахтопол и като им разказвах как ми липсват на баба доматите и че ми е пратила по куриер в кофа домати, и че като им гледам градините и ми се иска да вляза в някоя и да не мръдна от там и те милите ме изпращаха с пълни торби от всичко което имат :thankyou:
Активен
Happiness is only real when shared!

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #5 -: 08-03-2012, 15:30:32 »

:kisss:Не го мисли толкова.Ако ти си с природата и тя е с тебе!Ще ти даде  рамо!!!

Така е. Ама и не е. Хиляди глави добитък се унищожиха точно там заради тоя шап. А водата е от гората...може да е чиста от химикали и примеси, но бактериите са си там, а шапа не е шега. Аз се чудя само да не би ако е зарезена, заразата дали ще отиде в зеленчука или той не се влияе от тия неща. абе май за шапа трябва да почета малко? :Confus_3:
Активен
Happiness is only real when shared!

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #6 -: 08-03-2012, 16:10:08 »

А ти като си от този район - какво вирее най-добре или зависи от грижите?  
Правилните грижи са повече от задължителни.Обаче са важни и други неща на място да се видят.Там,в оня район почвите са бедни, кафяви или червено кафеникави.Като обърнете мястото ,ще видите.Там тази поляна ,може би е такава също.Сега мехлетата/доматите ,както им викат там/ ,от онези големите-дето се викат Биволско сърце са много добре за мястото.Едни огромни безформени, но много сладки и като ги разрежеш -искрят отвътре .Там стават много добре.Ягодите -също.За лозе ,не приказвам сега, че е дълъг процеса , ама ако искате е по-добре да го дигнете на кордон нагоре или на асма, ако ще е за лично ползване само.Само кютуци , слаба е реколтата по принцип, пак може , но зърната не стават  големи на гроздето. Намерете, ако искате от някой стар дядо там птичи стар тор или агнешки , но да е стар , поне на година време.Дядото пчелар , като каза , вероятно знае всичко за мястото кое как е.Аз се съмнявам някой такъв подобен специалист по пчелите да не е в час и за земеделието на място.Така ,че имате много добър съветник.Добре е да си направите сметката къде и как ще си правите разсада,защото ако го купите когато му дойде времето от пазара, не се знае с какви химикали е третиран, за да расне бързо, за да става за продан и да се печели.Черешите са също много добро нещо за там ,а смокините също.По- навътре в планината не виреят добре, но от село Извор надолу, и от Бродилово към морето в тази посока, смокините са добре.Кореноплодните също стават.Царевицата върви слабо, по добре не садете.Знаеш ли какво-гледайте околните какво са насели хората-така ще се ориентирате по- добре ,не знам какво искате ,какво обичате ,за да ви кажа.Макар, че точно мога да посоча дали ще стане , ако имате конкретна идея за дадено разстение.Нар също става добре, само там и в Петричко също от онази страна .Лозата много добре вирее.
Дребните едногодишните вървят екстра ,освен  ягодите ,които са двугодишни ,а има тригодишни вече както научавам.Аз специлано, понеже обичам много грах , съм сял и грах ,става добре.Всичко ще е добре ,щом се пази добре.Иска да наторите поне няколко месеца напред почвата и да обърнете след това.Малините се сетих, че стават добре,да!Касис -също.Както и леските вървят екстра там.Имах много лески някога, все едър лешник и здрав.А  ако се налага,ще кажете на дядото да ви ашладиса присадки, на каквото искате.Той вероятно знае как и  кое с какво пасва..
Моторчето е добро за  работа.Може да си намерите и черна пласмасова  материя ,има я специално по агромагазините, за да си разстелите между редовете, от една страна подтиска бурените и растат по- бавно, от друга придърпва слънце и топли горния слой на земята в близост до корените, добре е за чушките и доматите.Отдолу на вадата се слагат.Нека дойде това време, дотогава ще разберете много работи.От сега , ако искате си направете разсада сами у дома .може на остъклена тераса, дето няма вятър .
  Всички тези неща са лесни да  разберете , който и човек от района да питате ,а дядото може би знае най добре.

Но искам да обърне внимание на един фактор ,който го знаят само някои и то само от най- старите земеделци.Това е астрономическите цикли в гледането на разстенията.Поливане-кога точно в кои лунни дни.Торене,и особено засаждане.Рязане,плевене...много важен фактор!Имайте пред вид, че макар тези фактори да не изглеждат важни, те са не п-о малко такива от всичко друго.Обикновенно селяните не ги взимат под внимание или много рядко и само, ако някой е чул  и знае от някой стар човек.Казвам ви съвсем сериозно-добре е да се съобразите с фазите на луната , кога през кое съзвзедие минава и в съотвествие с това , да правите това или онова.Не само че растенията ще са по добре, но и по- малко работа ще имате ,а и по добри резултати.Това засега.
« Последна редакция: 08-03-2012, 16:31:02 от Миоджералвомбо »
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #7 -: 08-03-2012, 16:34:08 »

Миоджералвомбо, най-общо казано искаме да засадим всичко необходимо за едно домакинство - краставици, домати, зеле, репи, моркови, картофи, грах, боб, бамя, патладжан, чушки, царевица, земна ябълка, да засадим няколко малини, плодни дръвчета (есента) и от следваща година ако всичко е ок да разширим асортимента. Наясно съм с усилията за поливането, които ще са необходими, както и за окопаването (или поне така си мисля :Content_4 - emotloader:). А разсада си го правя сама под зоркия поглед на баба (на нея не й се занимава с разсад и си купува от пазара, ама аз нали искам всичко да е био  :pensif_29:). Преди дни сложих: домати, краставици, чушки. До дни ще слагам и други - чакам семена.

Края на март ще отидем до там да оформим лехите, че това си е едно от най-сложните неща. А наблизо няма други градини (даже няма никакъв посев, градини по дворовете само, нищо не обработват тия хора там, туризЪма ги храни) - поне от към Ахтопол. В Бродилово чак има, но не съм се заглеждала какво има. То мястото е в гората между Ахтопол и Бродилово (Суролова кория, ако си наясно с местностите). Ииии тая ливада нашта, никога не е била обработвана - била си е ливада. Незнам дали няма да е фактор това, ама щом има вода ще има и живот...
Активен
Happiness is only real when shared!

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #8 -: 08-03-2012, 16:40:58 »

А тези астрономически цикли, видях, че някъде е писано за тях и имаше линк към календар, само че на немски ... а аз не отбирам нищо от немски. Ако знаеш къде може да го видя на български, ще съм много благодарна.
Активен
Happiness is only real when shared!

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #9 -: 08-03-2012, 17:10:32 »

Радостина,гледай тук,събрази се с тези данни,не са много ,но като за начало са ви достатъчни.

http://www.astrohoroscope.info/lunenhoroskop.php

Следвай принципите така:
засаждай само при пълнеща се луна,не при празнене ,нито при пълна луна.От дните за садене ,от новолуние натам използвай само хубавите лунни дни,защото има и кофти.но това като стигне дотам,пак ще ти кажа кои са,че сега ме мързи да пиша ,че са по подробни.когато плевите,правете го в спадаща луна,но не и на 29 л. ден.Поливайте само когато луната минава през водните знаци,но това важи за не активния период, лятото кога е горещо се иска всяка вечер да  се полива.Има и един куп неща още астроагрономически да се вардят, ама нали ти викам , сега е рано и ме мързи  сега да го пиша.Ако стигнете дотам ,ще го кажа.и за торенето и така...гледай тоз календар засега.много е хубаво, че земята е била поляна! даже първата година и да не слагате тор е май по добре.втората -да,турете.Направете сметка за оградата!!!има много майки,дето напролет излизат.За прасетата казвам,  дивите.а местните си гледат и едни пуснати ей така,шарени са -полудиви,сигурно сте ги срещали-ходят навсякъде на тумби ,на тумби.Те идат напролет и ровят има ли да им замирише на нещо засадено.Да знаеш-прасето има страшен нюх, не може да вижда добре, но усеща мириса отдалече , а там на морето дето сте има бриз и вятъра ще носи миризмата на разстенията доста навътре в гората.Хората не го усещат ,но прасетата тва им е работата.особено, ако им замирише лете на вода-там са нощем,да знаеш...Затова ,направете една по- сериозна ограда ,може и на първо време да нахвърляте тръни,но след това непременно здрава да е.После -има разни гадинки като таралежи и разни къртици,та ходят и дълбаят дупки насам натам из посятото,ровят картофа и ядат ягодите.затова долния край на оградата е добре да сложите да е камък-граден -сух зид.не ви трябва високо.може и 20 см.работата е пълзящи гадини да не влизат.
Мангалите -те са проблем.А там ги има доста .Там вече какво да кажа-дядото да ви подскаже.Но може да турите табела-стреля се на месо или подобно.Ако има някое куче да сложите да живее там за постоянно е добре.Като седи вързано на синджир и му давате само месо  само нощем  ,ще стане много зло и ни мангал ,нищо няма да припари.По добре за охраната обсъдете с дядото.Това е наистина малко по- сложен проблем.
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #10 -: 08-03-2012, 19:35:43 »

Благодаря за съветите.

Ще пиша, като има развитие  :kisss:
Активен
Happiness is only real when shared!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #11 -: 09-03-2012, 16:43:39 »

Според мен това със шапа беше ловък ход от страна на група хора , която има интереси хората в районамасово да обедняват . Гое
Активен

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #12 -: 09-03-2012, 17:50:34 »

Според мен това със шапа беше ловък ход от страна на група хора , която има интереси хората в районамасово да обедняват . Гое

Знам ли? Може и така да е. Хиляди животни избиха заради него. А какъв би бил тоя интерес? Аз за всеки случай ще тествам водата, въпреки че в гората има и други евентуални животинки дето разнасят разни паразитчета, но кот' е рекъл онзи горе  tooth
Активен
Happiness is only real when shared!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #13 -: 11-03-2012, 12:57:07 »

Интересите са корпоративни. Не зная дали сте обърнали внимание, но корпорации изкупуват масово земя , когато се унищожи поминъка в един район някои хора ще продадат земята си само и само да оцелеят. Вероятно не си се замисляла какво прави мафията срещу хората? Колкото повече знания и факти имаш , толкова по-добре ще се защитиш и няма да попаднеш в мафиотския капан.
Активен

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #14 -: 11-03-2012, 18:53:13 »

Ако ви интересува, близо до вас (имам предвид Странджа) ще има семинар по биодинамично земеделие:


http://agronet.bg/community/groups/viewbulletin/116-seminar-osnovi-na-bio-dinamichnoto-zemedelie-23-25032012-gr-sredetz.html?groupid=121


Именно биодинамичното земеделие има подобен календар за сеитба, съобразен с фазите на луната и съзвездията - т.нар. календар на Мария Тун за сеитбените дни. Мой съгражданин от Стара Загора е член на антропософското дружество и от него се снабдявам с този календар за всяка година. Ако ви е интересно, може да посетите този семинар - никога не екъсно да научите нещо ново :-)
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #15 -: 11-03-2012, 22:21:26 »

Ако ви интересува, близо до вас (имам предвид Странджа) ще има семинар по биодинамично земеделие:


http://agronet.bg/community/groups/viewbulletin/116-seminar-osnovi-na-bio-dinamichnoto-zemedelie-23-25032012-gr-sredetz.html?groupid=121


Именно биодинамичното земеделие има подобен календар за сеитба, съобразен с фазите на луната и съзвездията - т.нар. календар на Мария Тун за сеитбените дни. Мой съгражданин от Стара Загора е член на антропософското дружество и от него се снабдявам с този календар за всяка година. Ако ви е интересно, може да посетите този семинар - никога не екъсно да научите нещо ново :-)
  Всичко около предстоящия семинар е много добре планирано, само искам да допълня едни дребни работи, защото ги знам от личен опит.
 Първо ,календара на Мария Тун ето го тук:

 http://www.astrologie-info.com/mocal.cgi?language=eng&sidtrop=sid

А малко повече инфо за самата нея  и с помощта на електронната преводачка , за всеки ,дори и да не знае английски, ще е много ясно-ето тук:

 http://www.astro-calendar.com/shtml/Research/research_thun_gardner2.shtml

и тук:
http://www.steinerbooks.org/author.html?au=928
 Не е необходимо да се дават пари за календара, но който  много е навит-не му пречи да се бръкне.... :Content_4 - emotloader: tooth

Сега има няколко допълнения относно мястото на семинара,за които не се споменва нищо в поста тук, нито в линка, който е даден.обаче аз ще ги спомена... tooth tooth tooth
Имал съм "честа"да служа във войската на въпросното място ,като преди това съм и работил около 5-6 месеца във местното ДАП ,някога ,като шофьор на товарен камион.Та знам за какво иде реч,много добре ,както за тъй наречения Средец,така и за хижата ,дето предлагат нощувките.Както и за пътя до Бургас.Нарочно обръщам внимание на тези "дреболии",понеже ако някой се навие да ходи на лекциите ,да има пред вид какво го чака извън лекциите...
Това е бившия град Грудово.Над 50% са мангали и тъпи селяци, но с самочувствие.Тази зима циганите посред бял ден изкъртиха плочките на центъра на главната улица за кабели...Имаха преки сблъсъци с полицията-за центъра на селото говор,защото си е едно  задръстено село ,нищо че му викат град.
Друго, наоколо онези, които успяха да краднат заеми и не издъхнаха по време на кризата , сеят пролетници, пшеница и ечемик.Те са малко на брой-да речем-десетина души най- много.Наоколо земите са засети с това.А работната ръка са главно мангалите и алкохолизирани закъсали бедняци-българи.Ще се чуят много приказки за модерна техника и прочее неща, но истината е съвсем друга на практика....
Сега,хижата за спане е едно свърталище  на алкохолиците от района с адски тътени на чалгата до сред нощите ,пиянски свади и изпълнения до немай къде...казвам го ,защото лично го знам много добре това.Няма да споменевам натрапчивото присъствие на "труженичките  от най- древния занаят ", които са в и около хижата.
Това за селото.

Сега малко за така наречените антропософи от Стара Загора.Преди около 20 г възникна тази идея  там и се опитаха да правят нещо в едно село на 9км от града,където пък аз живеех .Имаше един Йордан-шеф на антропософското "дружество" в Стара Загора, който искаше да направи подобно сдружение за биоземеделие.Имаше и други наоколо-На всичките тях в устата им беше Щайнер това,Щайнер онова ,и био чисти храни и прочее.Тъй,нито един от тях не може да работи ,нито иска.Всички бяха мързеливи ,но само локуми им дай да раздуват и титли да показват.И всичко с една цел-как да изкарат кинти с приказки ,защото с лопата не става.Просто не ставаха тия хора.

Сега този ,който организира курса какво цели?И защо го прави в това загубено и забито място -Средец.Де е Стара Загора,де е Средец,де е Киро на кирия... tooth tooth
Отговора не е сложен.Човека от Стара Загора е поканил специалист от Германия и е направил с гръм и трясък обявата за лекциите.На практика "специалиста " е антропософ:

http://www.treuhandstelle-hh.de/files/Hinweis_2008_12.pdf

И малкото допълнителна информация ,която има в нета ще ви покаже, че става дума за човек, който е свързан с антропософията  и на основата на това прави биозмеделие...но в Германия.....ето тука всеки може да се увери:

http://www.umb.no/statisk/greencare/meetings/abstracts_presentations/book_of_abstracts_final_version.pdf

http://wanda.uef.fi/tkk/liferay/projektit/hyvix/report_hwh.pdf

http://www.soziale-landwirtschaft.de/petrarca_media/literatur/2007/kalisch%20and%20van%20elsen-vienna-2007.pdf

Нищо лошо, немеца е трудолюбив и е явно умен за това и ходи из Европа и чете лекции,но за работа на практика -просто не става .Или може в Германия,но за България с инфраструктурата каквато е тук и манталитета на българите -просто забрави...
 Но под всичко това се крие друго.Ето какво.Сега е  много модерно да се разтягат локуми за биоземеделие и всякакви подобни алтернативи...Сякаш земеделието никога не е било био, а е било антибио tooth tooth tooth...Сега е модерно като кажем-не слагаме торове и сме "чиста продукция" да вдигнем цената, за да стане по- "еко" и нашата продукция.Без да гледаме колко други фактора са отровили въдуха и всичко в България.Сега ще някой каже-мойта стока е екологично чиста и всички се затръкват подире му ,я да купуват. Чисти семена ,чисти зеленчуци,само дето не знаят колко е "чиста "стоката откъм тежки метали и малки дози радиоактивни частици.... tooth tooth toothТо това не се смята, важното е да има етикета "еко"  и "био"и разбира се да имате кинтите да си платите за "чистотата".И то поне двойно от това , което е на магазина,защото за него знаете че е мръсна стока, бъкана с химии.

Добре,и сега има находчиви и хора с желание, но без опит, които искат сами да си гледат екопродукти, това е много добре.Само че са без опит....и тука иде  номера на ония дето искат да "споделят" опита.Разбира се -трябва да платите,а какво ще научите е ваша работа.Особено в Грудово на семинар какво би научил един вегетариянец с финна психика... tooth tooth.Просто не е истина, колко съм се смял като си представих картинката..

Зад гостуването на този немски чичка и уредоното му експозе в Средец има интерес и подплатен финансов интерес ,а лекциите са само за фон.Да могат тъпите прости дебеловрати мазни "био-бизнесмени"  в района да се изпъчат пред останалата паплач и да се дуят и те ,че са станали вече "еко". tooth tooth
Сигурен съм ,че ще има сертификати ,подписани от немеца,за завършен курс, с който гореспоменатите дебили/а познавам лично такива точно от там и съм им гостувал /,ще се дуят и най- важното ще сключват договори ,размахвайки декларации за завършени "еко" курсове.Докато всъщност тиквите им са празни и само кинтите са вътре.
Не си и мислете, че ще спрат да блъскат химиите в посевите.
Сега защо точно там се организира курса.Предполагам семейството, в чиято ферма ще правят"практиката" е познато от форуми или другаде на нашия човек от Стара Загора, който организира курса...И понеже там е евтино като наем, а и не се знае какви обещания зад кулисите са си дали помежду си, работата е, че са стиснали ръце.

Съмнявам се силно чичо немец да е забъркан в това.По скоро -не, дори нищо не знае.Той пристига  с  идеални идеи ,защото е поканен от друг съидейник в антропософията и биоземеделието.А след това нашия ще го набута в помията,каквато уверявам ви е това място -Средец/Грудово/!..
 Кой е казал, че ще трябва да се плаща, за да научи човек нещо що се отнася  до биоземеделието?Никой.Обаче има хора ,които с подобни приказки и хубави картинки искат да хвърлят прах в очите на тези , които искат , но не умеят , поради липса на опит.И всичко това е свързано с пари, с личната им печалба.Просто са намерили черква да се кръстят ,както казват българите.Що не идат да раздуват "еко"- балоните си и биоземеделските си идеи на хора , които разбират от земеделие.И които  също така уважават чистотата на продукцията?...
Отговора е прост-защото те ще им намерят лесно кусурите едно и друго ще покажат че прекалено много се претварва темата с някакви специални знания.А не се иска много.Да знаем календара и да се грижим с любов за растенията.И най важното-да даваме даром  опита и знанието си на онези ,които го търсят.Ако не знаем-мълчим.Но ако знаем -даваме даром!
За какви чисти храни ще приказваме,ако сме кални отвътре и гледаме да изкярим кинти от хората с възвишени идеи, като тази за биоземеделието.Сега и тука ,дето живея гледам "еко"-та много, с лопата да ги рине човек.Ами, че това е най- калпавата част бизнесмени и всички  останали подир тях.Кекави психически и физически, та се питам-това ли е резулатат от "еко"-то и от "био"-то? tooth tooth :Content_4 - emotloader:
Че баба ми дето не знаеше и не беше чувала ни "еко " ,нито "био" , слага в торбата цялата пасмина "еко"-та, заедно с бизнесмените им по "биоагрокултурите"и като трудолюбие и като знание за земята.
  Пък като смесиш на едно място "еко" ,"биоземеделие" и антропософски възгледи става манджа с грозде.Тръгнали антропософите да правят екоземеделие--хехехе-че те дишат на акумолатори, бре...пък ако взема да разправя някои неща от личния живот на водачите им от по-рано,някои които са и сега в България, просто не е истина какви идиотии  ще трябва да пиша...
   Сега ,ако искате,може да си кажете ,че бъзикам нещата...но нека само един да иде на тази среща и после да дойде тука да обади какво е научил и как е минало всичко,а както и да каже  бил ли съм  прав или не... tooth tooth tooth....
  Нека да чуем хората какво ще кажат, ама да го проверим първо и после да се вързваме....щото те това и чакат.Дето са кинтите-там са и те....хехехехехе :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: tooth tooth
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

seymour_sz

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
    • блог на фермата
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #16 -: 12-03-2012, 06:55:46 »

 :Content_14:
Прочетох изложението ти внимателно. Даже два пъти. Не мога да бъда така краен и категоричен като теб, но все пак ще опитам да вметна нещо.
Не познавам лично нито хората там, нито района. В Средец и т.нар. "хижа" не съм ходил и не мога да потвърдя или отрека думите ти. Бил съм там през 90-те години, когато Средец се казваше Грудово на гости у един мой състудент, но тогава нещата не бяха такива, или ние просто не ги знаехме, защото не ползваме труженички и не ходим по такива "хижи". Познавам единствено, и то бегло, съгражданина ми. Не съм антропософ и не знам доколко календара на Мария Тун влияе ползотворно на земеделието от личен опит, защото не съм правил контролни посеви. Ползвал съм и продължавам да ползвам обаче други биодинамични практики, без да зная, че са именно такива (сидерати, съвместно отглеждане) и за тях "а постериори" съм сигурен, че работят. Миналата година направих опит - насадих отделно репички, насадих и такива между салатите, и се оказа, че отгледаните отделно репички бяха наядени от насекоми, а другите - не. Подобен е опита ми и с други съвместно отглеждани култури - като босилека между доматите, копъра между краставиците, лука и морковите, да не говорим за естественото торене с азот посредством бобови култури. Всички тези практики, оказа се, са именно от биодинамичното земеделие. И си мисля, че щом немски градинари в продължение на 80 години ги ползват, все ще има нещо в тях. Така че ще последвам призива ти и ще отида да видя за какво става дума, и после ще кажа мнението си.
Подразни ме обаче злъчта и негативизма ти към био-производителите. Бидейки един от тях, макар и не по професия, а само като хоби, не мога да се стърпя да не кажа и аз своята гледна точка.
Далеч съм от мисълта да омаловажавам опита, труда и любовта на твоята баба към земята и зеленчуците, но и съм също толкова далеч от мисълта, че само тя и другите баби по селата могат, и гледат "био". Виждал съм как точно го правят сегашните баби и трябва да ти кажа, че не бих купувал такова "био". Да сипеш още неизсъхналата оборска тор в браздите и да извадиш половин кило краставица после не е повече био от това да насипеш лехите с амониева селитра и да извадиш същата краставица. Да не говорим и това, че малко от бабите не ползват пестициди, за да си пазят растенията от болести.
Но тъй като искам да говоря само и единствено за моя собствен опит, без да квалифицирам или давам оценка на другите, ще ти кажа защо смятам моята продукция за био, първо, и второ - защо не е вярно това, че алчността прави био-марулята примерно по-скъпа от конвенционалната такава.
С биоземеделие се занимавам като хоби от пет години, и едва миналата година реших да поразширя дейността и да отглеждам храна и за други хора. Естествено, абсолютно чиста храна няма как да се произведе другаде, освен в ограничени райони на Африка или Азия, където цивилизацията няма досег, но и тук можем да опитаме да правим нещата така, както ги прави природата и да спазваме добрите стари практики. За отглеждане на зеленчуците разчитам на природния кръговрат, а именно - ползвам само естествени торове - животински (но добре ферментирал, или "обгорял) и от червеи. За предпазване на растенията разчитам на правилното редуване (сеитбооборот) и правилното съчетание и съвместно отглеждане на растенията. Не мога, разбира се, да избегна замърсяването на почвите и въздуха, затова и не смея категорично да твърдя, че моето е най-"био" и е по-добро от това на бабите по селата, но смятам, че правя всичко, което зависи от мен да ям естествена храна, и да предлагам същата на другите около мен.
По отношение на цените - да ти разкажа по-подробно за това как отглеждам аз зеленчуците си. Първо, моята маруля става готова за ядене за три месеца, а конвенционалната - за месец - месец и половина, когато я форсираш с амониева селитра. Това означава, че аз вадя два пъти по-малка реколта от този, дето я тори с химия. Така става и с доматите, краставиците и останалите зеленчуци - не мога да докарам добивите, описани в дебелите земеделски книги. Второ - аз предпочитам да отглеждам зеленчуците на естественото им място (на полето), и по естественото им време - нямам оранжерия и искам да ям растение, зряло на слънце. Това автоматично води отново до по-малки добиви от единица площ. Трето - оказва се далеч по-скъпо да намериш, докараш и пръснеш естествена тор в лехите, отколкото да купиш еквивалента му под формата на химични гранули, които за нула време да насипеш. Четвърто - борбата с плевелите е драстично по-скъпа, защото изисква маса ръчен труд (окопаване и скубане), вместо малкото пари, инвестирани в пестициди, които изцяло премахват тези разходи за труд. Вземи сега гореописаното - по-малките добиви срещу по-високите разходи за отглеждането им, и ми направи цената на моята маруля равна на цената на тази от тържищата - ще ти бъде безкрайно задължен, ако успееш да ги уравниш. Защото само миналата година реализирах няколко хиляди лева... загуба.
Въпреки това, миналата година, а и тази, се опитвам да направя група от съмишленици, на които да продавам продукцията си на цени, равни на тези от пазара. Напълно наясно съм, че няма и не мога да натрупам пачки от това. Жадните за парици био-бизнесмени, за които ти говориш, нямам идея как точно си правят "мангизите" с "тъпите кухи тикви", понеже не познавам такива люде. Тези, които познавам, далеч не се вписват в твоя образ на био-земеделеца, което очевидно говори, че се движим в различни орбити.
Но аз, за разлика от теб, се опитвам да намеря капчицата мед в кацата с катрана, дето сме се наврели и си клечим там. И не, че съм се отчаял, но опита ме е срещал с много хора като теб, които донякъде ме обезкуражават в начинанието ми с начина си на мислене и с позицията си, типично по балкански, да клепат всичко различно и да виждат в действията на околните само меркантилност. Когато се опитам да продам на някой непознат своя стока, оня клати глава недоверчиво - "да бе да, био, ай сиктир оттук". След което същия този отива в био-магазина и купува прескъпо вносните биопродукти, и после реве - трудно и скъпо е да живееш "био". Щото, видиш ли, ако е родно и на прилични цени, е измама, а ако е вносно и скъпо - не е.
Както и да е, спирам дотук, че се разприказвах повече, отколкото ми се искаше, а ми се искаше само да кажа едно - много трудно се живее с негативни нагласи, и ако винаги във всяко нещо наоколо търсиш злото, винаги ще го намериш......
Активен
Спрете земята, искам да сляза!

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #17 -: 12-03-2012, 10:48:47 »

seymour_sz, поздравления !   ^-^
Ако беше  по-близо, бих ти станала клиент на био  продукцията.

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #18 -: 12-03-2012, 11:39:05 »

Това  ,което разправяш за собственото си производство-добре. Искам да ти кажа ,че не гледам негативно  , а реалистично, когато става дума за тези неща в България.И в Германия ,и Австрия ,както и в Италия и Франция съм наблюдавал внимателно биоземеделие.А сега ,на острова ,тук,работя на черно именно в този сектор.Така, че смея да твърдя горните неща-разбира се, през призмата на българските условия.Като махнем алчността, която е пословична в България, какво ще остане-ще останат такива като теб, идеалистично настроени земеделци.Като теб има , но са много малък процент.
Без да е човек врачка, ще знае бъдещето на начинанията.Аз съм ЗА твоите начинания!
И това , което ти правиш и сега си установил, че си на загуба, аз , заедно с още 3-ма приятели го натрупахме като горчив опит доста отдавна там ,в България.Сега си понесен на крилете на идеалната идея и ми говориш за оптимизъм.Добре.Крилете ти ще бъдат пречупени по причини извън теб.
Не гледам негативно, пак ти казвам.Самия дори повече обичам земеделието да е чисто!Не искам да те убеждавам да спираш, напротив-действай си.Иди на семинара, плати си, после прилагай нещата, както можеш и сам ще разбереш какво става след време.
Ако можеш да бачкаш за бог да прости, даром и без пари, само за лична сметка, само тогава ще можеш да си сигурен, че бизнеса ти няма да клекне.
А имаш ли силата за това?И най-вече мотивацията?Ще можеш ли и ще искаш ли да работиш и да храниш ей така твоите познати?
Защото техните кинти,няма да ти вържат гащите.Минала година си на загуба, а тази?Ами другата...Няма лошо, стига да си измислил източник, който да ти връща загубите.

И един въпрос-помисли си добре!Ако ти клекнеш и си на фалита и кажеш на твоите"съмишелници":"Скъпи  приятели, дайте да се организираме и да стегнем градината дето вадя вкусните марулки.Не мога да издаяня.Няма пари, а съм само аз на полето.Ако искате да ядете биоземеделски продукти-елате и хванете мотиките , заедно с мен. " Дали тези дето са яли на твоите цени, ще дойдат?Много добре помисли за това, защото аз знам отговора.
   Ако имам нещо против, то е против онази сган,която организира  подобни "семинари"и ,които искат да правят пари на гърба на невежите, защото просто ги мързи сами да си бачкат на полето.Моабети и локуми....
Не теб.Ти си божа кравичка, спрямо тях.Имаше един филм някога: "Един наивник на средна възраст",казвам го за теб.
Може да си добър човек, което е така, но има да си чукаш още главата доста.И не със земеделието, а  с хората.Иначе -моите адмирации.Действай.Горното го казах за онези ,  дето са любители тука, аз професионалистите като теб най-доброто е практичния опит.От мен-съчувствия и пожелание за "правилни" разочарования за напред.Последното ти желая ,защото най-ясното разбиране за нещо иде винаги след най-силното разочарование ,свързано със същото нещо.Не и преди това.
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

tindi4ka

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32
Re:Водата... с която поливам
« Отговор #19 -: 12-03-2012, 12:12:32 »

Леле! Как изцапахте темата.... :surpris_22:

Не знам какво да кажа и как да го кажа. Благодаря за предложението за обучение, семинар или каквото там е, но нямам намерение, а и желание, а и време да се обучавам в нещо, което само връзката със земята може да ме научи. Природата си е измислила всичко, само трябва да сме по-близо до нея, да я наблюдаваме и изучаваме, за да разберем и се научим да го използваме.
Био-, еко-, или друга подобна модерна думичка в словосъчетание реално няма и няма и да има където и да било по света. Може би преди 200 години преди технологичния прогрес  :pensif_29: .
Желанието на хората да си отглеждат сами зеленчуците, за да е "био" (както и моето), не идва точно от желанието за по-чист продукт (и от него де частично), а по-скоро като се направи разлика от био доматите на пазара и този домат от градината на баба (напукан, узрял на клончето, и много грозен). От един и същи сорт, дори наторяван и пръскан, доматът на баба е 100 пъти по-вкусен от домата от пазара - може би защото в него в вложена любов, а не желание за печалба. Така че био или не, пръскани или непръскани, доматите на баба са номер 1. От там и дойде мойто желание да си отглеждам сама всичко - да го посея, да го разсадя, да се грижа за него, да го гледам как расте. Първата година добре, следващата по-мъдри и с по-голяма реколта  :pensif_29:

И честно казано като се замисля, курс по земеделие.....да живеехме в Ню Йорк....да имаме нужда от такъв курс, ама ние живеем в България, все още не сме толкова далече от селото, за да ни учат как се копае "-Това уважаеми курсисти, дървеното с острия метален накрайник се нарича- мотика."

Така че, като цяло мнението ми е - каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари.
А за т.нар. биопроизводители - е такова животно нема. Имам познат, "произвежда" био яйца от щастливи кокошки и био месо пак от същите. Получава субсидии и от Европа и от България, и ако ви кажа, че той самия не яде нито яйца, нито месото, което сам произвежда, си направете сметката за какво био иде реч. Така че, ако не си произведеш сам или не го купиш от човек, който знаеш как го произвежда конкретния продукт - хич не се залъгвай, че е био, еко или други подобни.

 
Активен
Happiness is only real when shared!
 

Страницата е създадена за 0.126 секунди с 22 запитвания.