Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Книги за разделно хранене  (Прочетена 14188 пъти)

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Книги за разделно хранене
« -: 29-04-2009, 17:31:31 »

Аз като привърженик на разделното хранене препоръчвам библиите: Сила за живот 1, 2, 3 и Фитоника.
И още една, последната, която купих-Пълна енциклопедия на разделното хранене-на Катрин Марсдън, страшно много харесвам стила й. Други нейни книги,които притежавам-Суперкожа и Хранене за максимум енергия.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #1 -: 15-07-2009, 18:25:10 »

Деси, тези изброените от теб "Сила за живот"  наистина са добри за начинаещи. Аз си спомням ,беше събитие когато през 1993  се появи първия том. До преди това нямаша подобна популярна литератиура. После нахалника Пашкулев си присвои заглавието и пробута разни негови бакии под том 2.
 Но всички американски методики ,които съм чел , са недостатъчно компетентно написани, защото не отчитат индивидуалните конституции (вата пита кафа) както и биоритмологията, а дават само някакви осреднени препоръки,  от които една част изобщо не са верни.  Ето например една основна грешка : Много хора се подлъгаха с препоръката от том 1 на "Сила за живот" -  най-обилното ядене ,вкл. месно да бъде вечер. А сутринта не трябвало да се яде или пък  само сокове и плодове. Това е абсурд от гледна точка на Аюрведа ,йога ,цялата биоритмология с една дума.  Нощем организмът усвоява, а не преработва. Докато сутрешното и обедното хранене трябва да са най-яки.Тогава е времето на активност на стомаха.  А типовете пита и кафа могата да минат и без вечеря, защото метаболизмът при тях е по-бавен(особено при кафа)     С една дума - остарели са. Понастоящем много по-издържани са , сигурно вече е банално , книгите на Малахов . Може и  " Ултраметаболизъм" на Марк Хаймън.
  А пък ония са и  пълни с досадни сравнения, историйки - типичен лигав американски подход :.. "Представете си ,че еди си какво ,то е като да ... "   защото са   с насоченост към максимално широка публика, а тя както знаем, едвам успява да се концентрира върху нещо,което не й се струва достатъчно забавно.  Оня Чопра е подобен, нещо дето може да го каже в 100 стр. , го казва в 400.

Надявам се не се сърдиш, че ти опонирам, но то е за добро, все пак пазарът е наводнен от подобна литература , а време няма ,  поне да се избере подходящата книга, а не както писах ,напр.   аматьорските напъни   на преписвача Мермески.
 
« Последна редакция: 15-07-2009, 18:28:04 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #2 -: 16-07-2009, 09:43:40 »

Бате Бино съгласна съм с нещата които си написал. Тези книги /Сила за живот1 и т.н./съм ги споменала за начинаещи. Последната на Катрин Марсдън е наистина много добра. Чела съм и Ултраметаболизъм-впечатлена съм от подхода на Марк Хаймън. Преди време си бях купила една книга на Мермерски и след това я подарих. Общо взето гледам да си вадя поуки от всяка една книга която прочета или от някоя статия в интернет. Не следвам нищо сляпо и не съм крайна а имам такава склонност и гледам да не изпадам в такива състояния. Вече 10г. чета и търся най-добрия хранителен режим за мен защото той трябва да се следва цял живот. Мисля че вървя към правилиния път. Наскоро прочетох Съзнателно хранене на Казънс-хареса ми но да си призная не мога да разбера тези конституции. Мисля че съм преобладаваща вата но не мога да осъзная защо е толкова важно да знаеш и следваш препоръките за твоя тип. Това е доста непозната материя за мен. И аз осъзнах за себе си че не винаги мога да издържа до обяд само на плодове особено ако съм станала в 6.00 и съм на работа и обяда ми ще бъде към 13-14.00. Затова си приготвям домашни гранола барчета и ги хапвам след като са се усвоили задължителните плодове.
Активен

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #3 -: 16-07-2009, 10:09:38 »

 Бихте ли споделили повече инфо за книгата "Съзнателно хранене" на Казънс и колко части е,тъй като  видях само 1-ва част.Интересува ме въпроса за хранене според индивидуалните конституции,тъй като имам да уравновесявам "слуз".Казънс добре ли е описал храненето според индивидуалната конституция? Ще се радвам,ако получа компетентен отговор. :)
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #4 -: 16-07-2009, 11:10:06 »

Храненето според конституциите никак не е сложно. То не е в конфликт със всичко ,което е описано по книжлетата,и което ние вече знаем,  просто се спазвят някои допълнителни принципи -  ватата яде по-честичко, по-мазно и по-топло, пита по-хладно, кафа по-нарядко ,без вечерно хранене   и тн.  Не е трудно ,достатъчно е веднъж да се прочете и се схваща лесно.  И при Малахов ги има - " Четирите кръвни групи и индивидуалните конституции" или направо някое книжле по Аюрведа.

Освен това, (писах някъде за Василенка, )разликите не само в храненето а и в по-голям мащаб.    дават се обяснения и препоръки освен за храненето още и  за работата, за физ. натоварването ,за половата енергия и т.н.  Отива даже към психологията , интересно е.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #5 -: 16-07-2009, 11:57:43 »

Много е важно когато очакваш отговор,да зададеш правилно въпрос-а аз не бях точна и изчерпателна.Аз съм конституция Вятър-Жлъч/вата-пита/ и трябва да наблегна на храни увеличаващи Слуз/кафа/ за да се уравновесят трите доши.Всичко това ме интересува във връзка със заболяването ми-хеперфункция на щитовидната жлеза.Не взимам хапчета и искам чрез храната да нормализирам функцията на щитивидната жлеза.Малахов казва,че уравновесяването на дошите води до решаване на здравословните ни проблеми,това ми е ясно ще мина на хранене с по-мазна и топла храна-демек готвено-задушени зеленчуци или на пара,леща,боб и т.н.,НО се получава едно противоречие. Когато имаме здравословен проблем,както е при мен трябва да приемаме по-голям процент алкалообразуващи храни-плодове и зеленчуци,в сравнение с киселинообразуващите храни-а готвените и мазното спадат към тази категория....!!! Значи трябва да ям повече плодове и зеленчуци за алкализиране на организма,но това води от своя страна до превъзбуждане на Вятъра,а нямам нужда от това,трябва да повиша конституция "слуз" с топли и мазни храни,а те са киселинообразуващи...! Дано да успях да обясня противоречието което не мога да си изясня,относно уравновесяване на трите конституции и употребата на алкализиращи храни за възстановяване на функциите на организма в нормални стойности.Бате Бино ще съм ти благодарна ако ми отговориш,може би греша някъде,но не мога да разбера-къде греша!
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #6 -: 16-07-2009, 21:15:40 »

Валя, привет, сърдечно благодаря за доверието ,което ми гласуваш , но съм длъжен да кажа, че компетентността ми по въпроса с храненето (за съжаление) не е  на такова ниво, че да си позволявам да давам конкретни препоръки при ПАТОЛОГИЯ. Би било твърде самоуверено.( За ПРОФИЛАКТИКА - да, но тук при теб явно  вече става въпрос за ЛЕЧЕНИЕ чрез хранене. А там се изисква здрава компетентност + практика  )  

Затова ще ти кажа разбира се ,какво е моето мнение , почти съм сигурен, все ще ти бъде от някаква полза.

Първо , истински похвално е решението ти да тръгнеш към нормализиране на щитовидната жлеза посредством хранене !  С хапчета тя няма да се излекува защото логиката на хаповете е да ДОВНАСЯТ нужният хормон ( при хипо функция)  или да РЕДУЦИРАТ свръхпроизводството му ( при хиперфункция)  Но тяхната идея не е да направят така ,че да излекуват причината ,която е довела до този дисбаланс.Това го знаеш.  Защото причината един Бог знае точно къде е . ( Или най-много - един Бог и един добър диагностичен апарат :)  )

Сега да се задълбочим. Малахов хубаво казва ,че уравновесяването на дошите води до оздравяване, но дали това е в сила за проблеми ,НЯМАЩИ НИЩО ОБЩО С  ПРЕВЪЗБУЖДАНЕТО НА ДОШИТЕ ?   Щом в превъзбуждането не е причината ,какво ще
 " нормализирва" уравновесяването ?   А такава патология е малко вероятно да си има "вземане-даване" само с   "дошите" .  
   После - добре ,уравновесяваме, но  дори обаче уравновесяването да има "някакъв ефект" , доколко достатъчен ще е той? Все пак - това е по-леката артилерия.   Както знаем, Малахов ни изсипва   толкова много оздравителни методики. Ако само "дошите" вършеха работа, нямаше да се налага уринотерапия, гладуване, прочистване и т.н.
Моето мнение: аз бих прибавил и  по-тежка артилерия. ( Но след консултация с подходящ човек)

Второ - за алкалното хранене .. Мисля,че се бъркаш малко ( то си е за объркване наистина )  Алкалните продукти - за обичайно здравословно хранене. Но когато има болест -особено ,причинена от микроорганизми - напротив -   търси се кисела реакция , в кисела среда  те не виреят на воля :)  ( И те предпочитат алкалната :)   )  
    Затова уринотерапията и гладуването на вода - силно подкиселяват организма - при ацидозните кризи чак  дъхът ти започва да мирише на амоняк. При сериозна патология няма вече "глад" на плодове, трябва тежка артилерия.( Една позната беше пред операция на язва - спешен случай ! От следващия ден почва 20 дни само на вода, след което дори и след дълго взиране докторът не видял повече язва :)   Няма я и до днес,минали са 15 години от тогава. )

Но как точно да използваш храненето или "дошите" , Валя ,за твоя конкретен случай, аз не мога да кажа ,съмнявам се и други да могат, много е тънък момента с хормоналните нарушения, могат и от само себе си да минат, кой знае.( Мер дето разказа ,че неин познат си оправил високото кръвно само чрез хранене, не знам дали същото ще е достатъчно за щитовидната. )

Това което мога да ти спомена ( у нас не съм засичал такива хора за съжаление)  е специалист по Аюрведа в Киев. Имам му тел. може да направиш един разговор.Този не го познавам.
Познавам лично друг спец доктор  от Евпатория ,бях писал за него из форума , който лекува най-вече чрез растителна диета. Той е суровоядец, уникален човек, приема само по един пациент на ден - за да му обърне необходимото внимание.

Най-важното :  Добре е да си направиш изследване , тъй наречената
" компютърна диагностика"  Там е много вероятно да се види откъде идва нарушението и какво може да свърши работа в тази насока. Диагностичният уред дава и препоръки- кои методики са походящи за всеки отделен случай.
А и директно прави корекции в причината за патологията на енергийно ниво. Ако ме питаш къде, отговорът е  - не в Бг. Тука има Сенситив, Метатрон,Оберон ,разни самоделки по Фол ( но не на "Имедис") - но не са достатъчно достоверни.  Най-точните апарати - за "спектрален-вълнови анализ" ги няма  тука , поне не съм чул да ги има. Този доктор от Евпатория   ползва такъв. ( Нарочно не споменавам името на апарата засега) Абе , ако си мераклия ,ще ти пратя на диск запис на срещата-разговор с  него , може да се очароваш от него и да решиш да се поразходиш :)   Крим е едно приказно местенце. Аз как ги открих сам няколко такива "лауреати"  :)  
« Последна редакция: 16-07-2009, 21:32:51 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #7 -: 16-07-2009, 23:44:51 »

Valia, с такава диагноза(хиперфункция на щитовидната жлеза) познавам жена, която се е излекувала само чрез йога. Това е случаят, заради който се замислих за йога още преди 2 години. Жената е била за операция, но се е стабилизирала за 1 година с йога и през следващите 2-3 просто се е излекувала. Не е могла да има 2-ро дете, а след време е родила. Вече практикува много години...повече от 10. Има много лесни асани(пози), които са именно за щитовидната жлеза, за балансирането на работата й. А ако включим и суровоядството, мисля че няма начин да не се излекуваш ;) :)
« Последна редакция: 16-07-2009, 23:46:25 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Valia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 92
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #8 -: 17-07-2009, 17:40:49 »

Бате Бино,БЛАГОДАРЯ ТИ от сърце за времето,което си отделил за да ми отговориш и най-вече за компетентния отговор!  Абсолютно съм съгласна с теб,че само уравновесяване на дошите няма да е достатъчно,а трябва да включа и "тежката артилерия"-уринотерапия,гладуване,прочистване и медитация.                          За алкалното хранене -наясно съм,той и Малахов го е написал доста объркващо,но като се прочете по-внимателно се разбира.От "тежката артилерия" единствено в гладуването нямам достатъчно опит/на практика/,теорията съм я чела.Имам смелостта да пробвам с всички тези методи,при това че съм си излекувала синузит,мога да кажа,че съм придубила куража,че мога. Ще прочета по-подробно съветите които ми даваш по-надолу и ще пиша допълнително.В момента нямам време да пиша повече.                      
Петко ,благодаря да съветите,тези дни ще ми дадат една книга за йога.Обърнатите асани мисля,че бяха за щитовидната жлеза-рало,свещ ...тези помня-тази материя не ми е позната много.
« Последна редакция: 17-07-2009, 17:42:34 от Valia »
Активен
НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ДА ОБИЧАШ Страхът е в основата на твоето нещастие и на твоята болест. Страхът може да бъде победен само с любов. Изпълни се с любов и няма да остане място за страха. Изпълни се с любов и няма да остане място за болестта. Прости на другите, прости на себе си и ще бъдеш свободен....

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #9 -: 21-07-2009, 11:38:52 »

Петко препоръчва йогата ,както Малахов - каскадното гладуване .
" Хроничен простатит ? Няма проблем- лекува се с три курса каскадно гладуване. "      А какво е каскадно гладуване я да видим? - 20 дни на вода,следват 20 дни захранване, веднага пак 20 дни вода + захранване , и пак веднага още 20 дни на вода + захранване .   Нищо работа :)))
За мен  по-добре йогата май :))  че само като си помисля за каскадното...
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #10 -: 21-07-2009, 11:52:00 »

За мен по-добре йогата май :))  че само като си помисля за каскадното...
Не само е по-добре, а и по-сигурно ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #11 -: 21-07-2009, 13:20:03 »

Аз лично вярвам - и на теб ,  и на йогата .  Ти по принцип даваш ли консултации ? Готов съм да намина някой ден.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #12 -: 21-07-2009, 15:55:58 »

Бате Бино, благодаря ти за гласуваното доверие, но аз се занимавам от скоро(само една година) с йога и съм още начинаещ. Иначе няма проблем да се видим и да разговаряме на тая тема. Ще ми бъде интересно. Наистина йога е наука за живота...наука, защото има методи, които водят до търсените резултати. Аз тепърва изграждам навици...търпя промяна...към по-добро, по моему.
Ако си от Пловдив може да се видим и да говорим, ако не - можеш да ме питаш директно тук. Както прецениш. Само не си мисли, че съм някакъв спец ;D ;) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #13 -: 19-03-2014, 00:43:37 »

Днес в библиотеката мернах тази книга:
Библията на разделното хранене

Автор: Ян Драйз, Инге Драйз
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=21392

Някой има ли мнения за нея - търся добър източник на тема разделно хранене.

Поздрави

ПП: Търся книгата Съзнателно хранене - Казънс (засега том 1) - втора ръка.  :)
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #14 -: 19-03-2014, 07:09:36 »

Прескачай храненето. Вече не е модерно.
http://psihobg.com/?p=2706
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #15 -: 19-03-2014, 11:04:01 »

Невярно, но вдъхновяващо. Епифизата не произвежда меланин, а мелатонин. Но подобни недоразумения са характерни за в. "Психо" - вестничето за квазинаучни и псевдоезотерични сензации, осмислящи скучния живот на поколения отчаяни домакини.
Активен

danito

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 14
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #16 -: 19-03-2014, 11:52:21 »

Кратко и точно. Браво   :)
Активен

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.
Re:Книги за разделно хранене
« Отговор #17 -: 19-03-2014, 17:28:27 »

" Каква е функцията на пинеалната жлеза?
Клетките на епифизата имат секреторен характер. Приема се, че тя образува хормона адреногломерулотропин, който участва в регулацията на друг хормон – алдостерона.
Епифизата съдържа и един друг хормон – мелатонин, който повлиява клетките, произвеждащи [color=]меланин[/color] в кожата и регулира нейната пигментация.
Секрецията на мелатонин е ниска през деня и значително се увеличава през нащта, поради което се предполага, че участва в контрола на състоянията на бодърстване и сън."
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.
 

Страницата е създадена за 0.117 секунди с 23 запитвания.